Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Ne sum veruvala deka ova ke go kazam, poso onaka ne ja podnesuvam mn Adrijana, ali od ova so slusnav, nejzinata pesna mi ostavi vpecatok, tekstot i u pozadina violinite.. ke ja slusnam celata na festivalot, pa ke vidime. Na bravo band taka mi se cinese nesto interesno, ajde i Kaliopi i Naum da gi stavam u ovoj paket, iako ne slusnav mn od pesnata. A "Patnici" onaka mi se dobra grupa, Zdravkica mn jako pee, no pesnata ne mi bese nesto kojznae sto, na Vlatce onaka gitarki, ne e losa, no ne e tolku za evrovizija.. i to, drugoto stra da te fane.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Не си ти таа која треба да му кжаеш на Наум дали треба да пее или не.Или пак Калиопи дали требала да си најде друг изведувач.Песната Рум Дум Дум иако изгледа лесно певлива воопшто не е.И таа песна не може уствари многу мал број на музичари можат да ја испеат.И затоа се ставени Калиопи&Наум.Калиопи е феноменална во забавните води, а Наум еден од најдобрите вокали во народната музика.Немој да мислиш дека Кире Косотв превртувајки се додека спиел му текнало на овие двајца.:smir:

Не поминувааат совршени гласови на таа манифестација
На Евровизија треба нешто атрактивно, младо или откачено, а не човек кој не е ни млад, ни атрактивен, ни откачен --> ќе ни се смеат Балканскиве земји кога ќе го видат, кој испратил народњак на Евросонг плус?
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Не поминувааат совршени гласови на таа манифестација
На Евровизија треба нешто атрактивно, младо или откачено, а не човек кој не е ни млад, ни атрактивен, ни откачен --> ќе ни се смеат Балканскиве земји кога ќе го видат, кој испратил народњак на Евросонг плус?
Епа баш дека никој до сега не испратил народњак е добро.Први сме.Ако победат догодина од Србија Сека ке ја пратат.Гледаш сега ме натера да размислам и на нешто друго.За прв пат први сме во некои од изумите за Евровизија.Пракаме народњак.Што ни фали?
За потсетување:
Кога победи Турција, наредната година голем дел од песните беа во тој ритам.
После победата на Руслана, наредната година голем дел од песните беа со тапани.
По победата на Елена Папризу, на Евровизија во Атина видовме голем број песни кои беа во тој стил.
По победата на Лорди, почнаа да се пракаат песни од типор Хард Хорд Алелуја.
Што значи дека ако ние ги пратиме нив двајца а тие остварат некој добар резултат, голема е веројатноста од Балканскиве земји наредната година да пратат некој микс од народни и забавни пејачи.

П.С Последниве две години сме сведоци дека и на кичот дојде крај.Да ова е избор за песна, ама мислиш дека Србија ке победеше ако не пееше Марија Шерифовиќ?Мислиш дека Русија ке победеше доколку не беше Дима Билан?Мислиш дека Украина ке победеше ако Дивите Танци ги пееше некој друг а не Руслана?
Дијаманте љубави ти треба пакет од песна и и интерпретатор кој ке може да ја изведе таа песна.Плус ако песната дозволува кореографија.Еден од овие елементи да немаш или да не одговараат едно со друго џабе ти е.
 
Член од
27 декември 2005
Мислења
153
Поени од реакции
179
да да и јас веднаш штом ја видов комбинацијата Ристо и виолинистот Џорлев веднаш си помислив на победничката песна на Дима Билан, тој познатиот виолинист и лизгачот Евгениј Плушенко, среќа што ние немаме некој кој се занимава со уметничко лизгање инаку гарант го земаа:pos2:
Е не мора уметничко лизгање да биди, еден со ролери нека врти.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Која тиња се пејачиве и песниве, па подобро и јас да излезам со мојот ултра рапав и неспособен глас за пеење, може и ќе победам. До кога ваков кич ќе гледаме бе. Абе нека си легнат под хитно.:tapp:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Епа баш дека никој до сега не испратил народњак е добро.Први сме.Ако победат догодина од Србија Сека ке ја пратат.Гледаш сега ме натера да размислам и на нешто друго.За прв пат први сме во некои од изумите за Евровизија.Пракаме народњак.Што ни фали?
За потсетување:
Кога победи Турција, наредната година голем дел од песните беа во тој ритам.
После победата на Руслана, наредната година голем дел од песните беа со тапани.
По победата на Елена Папризу, на Евровизија во Атина видовме голем број песни кои беа во тој стил.
По победата на Лорди, почнаа да се пракаат песни од типор Хард Хорд Алелуја.
Што значи дека ако ние ги пратиме нив двајца а тие остварат некој добар резултат, голема е веројатноста од Балканскиве земји наредната година да пратат некој микс од народни и забавни пејачи.

П.С Последниве две години сме сведоци дека и на кичот дојде крај.Да ова е избор за песна, ама мислиш дека Србија ке победеше ако не пееше Марија Шерифовиќ?Мислиш дека Русија ке победеше доколку не беше Дима Билан?Мислиш дека Украина ке победеше ако Дивите Танци ги пееше некој друг а не Руслана?
Дијаманте љубави ти треба пакет од песна и и интерпретатор кој ке може да ја изведе таа песна.Плус ако песната дозволува кореографија.Еден од овие елементи да немаш или да не одговараат едно со друго џабе ти е.
Далеку од тоа дека ние ќе бидеме први во нешто а тоа што Наум е народен пејач не значи ништо инаку да ве информирам дека песната е во џез стил со етно мотиви така да далеку е од народно.
А за победниците што ги наведуваш посебно последните две се далеку од тоа дека беа најдобри за нив пред се гласаше многубројната нивна дијаспора и кажи ми кога последен пат ја слушна песната на Дима Билан јас во мај 2008г. што значи дека победата не му донесе ништо освен тоа што бил победник со бледа песна а онаа негова песна од 2006 уште се слуша оти тогаш имаше најдобра песна али Лордите тогаш беа преголема атракција што просто мораше да победи и пред се оригинални што и најмногу се цени на евровизија оригиналноста и кога ќе бидеш оригинален и притоа имаш хит успехот е загарантиран.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Вчера беше одржана Евровизиската журка во Хард Рок во организација на ОГАЕ Македонија.Присутни беа најголем дел од изведувачите кои ке настапат на Скопскиот фестивал.
Морам да кажам дека се изненадив(позитивно) од вокалните способности на голем дел од натпреварувачите кои пееа во живо, дел од познатите Евровизиски хитови.Тука пред се би морал да ја споменам Наде Талевска(бек-вокалот на Тамара,Врчак и Адријан од Евровизија 2008).Ја пееше Шејди Лејди и Келе келе и навистина звучеше прекрасно.Пееа и многу други изведувачи(за мене голем дел од нив непознати) и навистина прекрасно звучеа.
Една од главните ѕвезди на вечерта беше и Александар Белов.И имав можност од близу да го видам, запознаам и да го псорведам до сепаре:pipi:.И морам да нагласам:Белов најди си нов менаџер дека овој ке те отупи:tapp:Тоа е едно такво арогантно створење што не дозволуваше да се сликаат девојчињата со него.Дури не му дозволи ни да пее(и покрај согласноста од Емоушн).Ама очигледно е дека Александар не го слуша многу па беше доста по љубезен од менаџерот и цела вечер се сликаше со сите што ке посакаа а менаџерот седеше и опасно посматраше ситуација.
Самопрогласените ѕвезди од Нејст Тајм не направија чест и не дојдоа.Па не е ни чудно сигурно Јованчо им забранил.
Се на се беше одлична журка а Хард Рок беше преполн.Епа нека ни е честито на сите членови од Огае за успешнп завршената работа.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Imate informacii, kolku se kartite i kaj mozat da se nabavat za finaleto samo, ne za prva i vtora. Dali moze taka da se kupat posebno i od kaj?
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
сега како што ги слушам рефрениве во 2-3 пат, таа на Влатко Лозаноски е добра, а пак Белов ме разочара, никако не влегува во уво, од Кристијан е подобра од неговата
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
attention!!! attention!!! Eve go i prviot skandal okolu Evrosong, pesnata Drvo Bez Koren od Andrijana Janevska e plagijat.
Melodijata e ista so noseckiot soundtrack od filmot
The Legend of Zorro.
:pos2::pos2:ne mi se verue nema ni edna godina da nemat nieden skandal okolu evrovizija,bravo Andrijance sega bolje pesnana neka ti se vika koren bez drvo:pos2: :pos2:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Аман бе па до толку ли да краде бе. Песната беше од Марк Ентони мислам и одамна беше. Вака како што ја слушнав песната од Андријана ми личи на саундтракот али подобро вие да решите.

 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Од каде информацијава за песната на Андријана?
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Песната подолу многу ми личи на онаа од Емилија Гиевска - Патувам низ времето. Де вие шо мислите :)


 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom