Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Само докажуваш дека од музика врска немаш!Крај на разговорот ни те реплицирам понатаму ни ништо.Прави што сакаш пишувај колку сакаш ти и познавање на музиката=два различни поима.

Јас па мислам дека твојот вкус не е за коментирање, чим ти се допаѓа песна од тој тип, која нема грам текст, која храброст треба да се има за да се пее тоа рум дум? Ако е за тоа, значи јас сум најхрабрата на форумов, зашто со сигурност кажувам дека секој може тоа да го испее, меѓу тоа секој се вбројувам и јас

Оф мори мајко!Ни сме избрале победник ни сме слуишнале песни од сите изведувачи, ти веке предвиде.Од сега ке те викам Дијаманте Клеопатровска.
П.С Клеопатра делува негативно над тебе.
Лесно е да се предвиди кој ќе победи и што ќе направиме во Москва
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Мене искрено ми е многу жал што во 2001 не учествувавме на Евровизија, инаку тогашната победничка на Скопски фестивал Андријана Јаневска со „Носталгија“ можеше многу да направи.

Баш читав и по некои коментари на You Tube, многу странци го велат истото.
Или, па, зошто не си ја чувала песната за наредната, 2002. :(
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Мене искрено ми е многу жал што во 2001 не учествувавме на Евровизија, инаку тогашната победничка на Скопски фестивал Андријана Јаневска со „Носталгија“ можеше многу да направи.

Баш читав и по некои коментари на You Tube.
Или, па, зошто не си ја чувала песната за наредната, 2002. :(
Ја имаше О Шери мон Шери тогаш, али реални да сме, ни тогаш немаше да победи
Се бира секоја година најпопуларен изведувач, така и оваа мислам дека телевоутингот ќе покаже кој е најпопуларен
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Ја имаше О Шери мон Шери тогаш, али реални да сме, ни тогаш немаше да победи
Се бира секоја година најпопуларен изведувач, така и оваа мислам дека телевоутингот ќе покаже кој е најпопуларен
Знам дека си ја имаше О шери мон шери, и ако се откажеше Каролина зошто не пеела на англиски имаше шанси она тогаш да оди, ама Носталгија беше доста убава песна која во тоа време можеше многу да направи.

Мислам дека XXL беа единствени што ги погодивме со вистинска песна во вистинско време, ама простите па, толку беше од нив. Се усраа сред сцена. :tapp:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Јас па мислам дека твојот вкус не е за коментирање, чим ти се допаѓа песна од тој тип, која нема грам текст, која храброст треба да се има за да се пее тоа рум дум? Ако е за тоа, значи јас сум најхрабрата на форумов, зашто со сигурност кажувам дека секој може тоа да го испее, меѓу тоа секој се вбројувам и јас



Лесно е да се предвиди кој ќе победи и што ќе направиме во Москва
Ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха
Како прво мој вкус, мој избор.Ја мислам(а имногу други на форумов) дека е лудило да се сака Каролина ко родена сестра да се ставаат за нејзе и аватари и потписи и тајтлови па кутам и не ти се мешам во вкусот, затоа што почитувам сечии мислење и вкусови.А не па да коментирам дали е тоа чудно и слично.
Ко второ ке ти обезбедам матрица од песната и ке ти ја дадам и ке очекувам од тебе секое рум дум да го отпееш временски точно и во точниот тоналитет.Да изгледа песната дека може секој да ја отпее.Малку музичко познавање и осет за музика да имаше ке знаеше дека за таква песна не е способен секој.Крај на крај консултирај и муизички работници кои се бават со таа работа со години и ке видиш што одговор ке добиеш.
Ко терто.Не дека сум посебно воодушевен од песната и дека неизмерно многу ја сакам Калиопи.Ама неможам да прекуатм на некој како мудрува и полемизира за музика а во животот една нота не отсвирил на ни еден музички инструмент, а да не зборам па за неговото познавање теорија на музика.
 
O

Out Boy

Гостин
3.Лозано
2.Браво бенд
1.Проект Македонија

Сленг ќе бијат тешка битка за победа, песната се лепи за уво, неколку дена ми се врти низ глава, си се смеам кога ќе ми текне, само уште добра сценографија и ете ги у Москва :)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
И јас мислам така, али едно нешто ме плаши
Жирито ќе гласа за веќе докажано пејачко име
Телевоутиногот ќе биде во полза на најпопуларните во моментов
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха ха
Како прво мој вкус, мој избор.Ја мислам(а имногу други на форумов) дека е лудило да се сака Каролина ко родена сестра да се ставаат за нејзе и аватари и потписи и тајтлови па кутам и не ти се мешам во вкусот, затоа што почитувам сечии мислење и вкусови.А не па да коментирам дали е тоа чудно и слично.
Ко второ ке ти обезбедам матрица од песната и ке ти ја дадам и ке очекувам од тебе секое рум дум да го отпееш временски точно и во точниот тоналитет.Да изгледа песната дека може секој да ја отпее.Малку музичко познавање и осет за музика да имаше ке знаеше дека за таква песна не е способен секој.Крај на крај консултирај и муизички работници кои се бават со таа работа со години и ке видиш што одговор ке добиеш.
Ко терто.Не дека сум посебно воодушевен од песната и дека неизмерно многу ја сакам Калиопи.Ама неможам да прекуатм на некој како мудрува и полемизира за музика а во животот една нота не отсвирил на ни еден музички инструмент, а да не зборам па за неговото познавање теорија на музика.

a be strucnjak,festivalov e za zabavna muzika taa pesna tebe sto ti se svigja e narodna i ama nisto nema avtorsko u nejze.

Добро значи си има музички експерти ке утврдат тие дали е плагијат или не.
Значи Македонски менталитет:Белив ин рекла казала:tapp:Едно е песната да ви личи на некоја, а друго е да има повеке од четри исти такта ко оригиналната верзија.Дозволено е да се земат четири такта.Се над тоа е плагијат.
sto makedonski mentalitet?ja sakam sekoj u negovata rabota sto ja raboti da vlozi trud(u slucajov treba da se predstavuva drzavava) i nekkjam nekoj so kradeni pesni da prodava magla.kako prvo Andrijana Janevska ne e korektna prema drzavava,vtoro sprema publikata,treto sprema kolegite nejzini.sto ne ti e jasno od ova?sakam da napise nejzina pesna nekam da slusam kradeni pesni po festivalov.

--------------------------------------------------------------------

Sleng se moi faforiti ovaa godina ali tesko deka nekoj ke im dozvoli od starava garda da pobedat.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Само докажуваш дека од музика врска немаш!Крај на разговорот ни те реплицирам понатаму ни ништо.Прави што сакаш пишувај колку сакаш ти и познавање на музиката=два различни поима.
.
Леле па само Калиопи немој да има врска од музика како прво секој има свој вкус и ама баш ништо не реков за таа глупа песна оти не сум ја слушнал па да ја коментирам од она малку што го слушнав а и на многу луѓе што ја слушнале не им ветува ама баш ништо,а и факт е дека песната е на друг автор што се и потврди мојата констатација дека Калиопи почна да се повторува во нејзината музика нема ништо ново.
А и сите нејзини евровизиски песни досега некако секогаш баш тогаш правеше утки како по стара навика.Па еве и ти самиот констатираш дека не си баш воодушевен од песната.
Искрено лично јас секогаш посакував да победи најдобрата песна,песна која и во декември ќе се слуша али како по стара навика кај нас победува пејач кој случајно или намерно ја погрешил песната и нејзиното време и место на изведба.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Па мислам дека сите досегашни песни и пејачи што сме ги испратиле на Евросонг се оние вистинските, таа што на изборите била втора трета и те како не е најдобра, па затоа и народот лесно ја заборава, али евровизиските се паметат
Можеби многу сметаа дека 1998 требаше да победи песната на Гиш, али и на Владо до ден денешен е многу послушана од таа на Гиш
Досега и покрај тоа што победувале најпопуларните пејачи на Скопскиот фестивал, сепак според мене , баш тие песни биле и најдобри!
За оваа година ќе видиме
 
Ј

јовица11

Гостин
Па мислам дека сите досегашни песни и пејачи што сме ги испратиле на Евросонг се оние вистинските, таа што на изборите била втора трета и те како не е најдобра, па затоа и народот лесно ја заборава, али евровизиските се паметат
Можеби многу сметаа дека 1998 требаше да победи песната на Гиш, али и на Владо до ден денешен е многу послушана од таа на Гиш
Досега и покрај тоа што победувале најпопуларните пејачи на Скопскиот фестивал, сепак според мене , баш тие песни биле и најдобри!
За оваа година ќе видиме
Колку само не се согласувам, а еве и зошто.
Во 2000 кога беа Пута Пута Љ требаше да оди Тоше со Солзи прават златен прстен.
Во 2002 наместо Каролина требаше Тијана со преубавата балада која не знам како се викаше, ама рефренот ми се врти во глава.
2004, никогаш нема да и простам на нацијава што наместо феноменалната Љубена ја испрати Ангел си ти.
2005 требаше да паузираме, и онака на 2 години одевме, вака нагло ни се фати а и изборот се содржеше со најлошите и најиритирачките песни во историјата на Скопски.
2006 избор на место, Елена и Нинанајна=добитна комбинација (на што и пласманот говори)
2007 наместо ужасната Мојот свет требаше да оди Ламбе со Бело е се или Тамара со Кажи кој си ти.Каролина повторно ја пративме со лоша песна.
2008 направивме што направивме, но тоа беше и најдобрата композиција таа година.
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Колку само не се согласувам, а еве и зошто.
Во 2000 кога беа Пута Пута Љ требаше да оди Тоше со Солзи прават златен прстен.
Во 2002 наместо Каролина требаше Тијана со преубавата балада која не знам како се викаше, ама рефренот ми се врти во глава.
2004, никогаш нема да и простам на нацијава што наместо феноменалната Љубена ја испрати Ангел си ти.
2005 требаше да паузираме, и онака на 2 години одевме, вака нагло ни се фати а и изборот се содржеше со најлошите и најиритирачките песни во историјата на Скопски.
2006 избор на место, Елена и Нинанајна=добитна комбинација (на што и пласманот говори)
2007 наместо ужасната Мојот свет требаше да оди Ламбе со Бело е се или Тамара со Кажи кој си ти.Каролина повторно ја пративме со лоша песна.
2008 направивме што направивме, но тоа беше и најдобрата композиција таа година.
Само со болдираното не се сложвам.
Во 2005 година дефинитивно најдобра песна беше Сонце и месечина, ама ние го пуштивме Мартинчо да мава таму на тапани. :tapp:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Во 2005 година дефинитивно најдобра песна беше Сонце и месечина, ама ние го пуштивме Мартинчо да мава таму на тапани. :tapp:
Се сеќавам на таа мизерија. Јас бев на генералната проба и кога беше Сонце и Месечина скоро сите коментираа дека ке победи таа песна сигурно. И на официјалната вечер ми се појавува жири посебно со тој стариот дедо кој седеше со внука му кој не знаеше како ги наредиле песните да идат и слепо си кажаа за Вучиќ Јуниор. Тоа беше најлош избор евер.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Можеби многу сметаа дека 1998 требаше да победи песната на Гиш, али и на Владо до ден денешен е многу послушана од таа на Гиш
Јас мислам дека катастрофална грешка беше тоа што Гиш не замина на Евровизија тогаш, уште од првиот наш настап ќе не запамтеа по нешто уникатно и сигурна сум дека ќе имавме далеку подобар пласман.
за мене "Самовилска свадба" е далеку послушана песна од "Не зори зоро", не ми е лоша песната, тука другите песни на Владо се многу подобри од "Не зори зоро"
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Па истото го мислам и јас, песнаат за таа година ќе беше уникатна, али како секогаш, изгласавме пејач, а не песна, али Самовилска свадба јас не сум ја слушнала со години по радијава, што знам
Иначе не знаев дека Тоше баш со таа песна учествувал 2000, знаев дека он беше тогаш меѓу првите места, али не знаев дека со таа песна, онда од каде излегле ХХЛ? :pos2: Како да само таа година изгласавме песна
Иначе на Пилева многу добро знаеме дека требаше д апобеди, али пред некое време Пилева рече дека никогаш повеќе не би пеела песни од типот на Сонце и месечина
Иначе за овој избор, како гласањето ќе биде? Само на финалето?
Јас мислам дека финалистите ќе ги одбере Советот на МРТВ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom