Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
МРТ го објави конкурсот за Скопскиот фестивал 2009 кој трае од 25.11 до 26.12.

Од рекламата за конкурсот видов дека оваа година фестивалот ќе се одржува на 19, 20 и 21 февруари, што значи дека ќе има две полуфиналиња и финале.

Пред неколку недели имаше дебатна емисија посветена на Евровизија каде новинари, музичари, пејачи, зборуваа за тоа како да се изведе наредниот Избор за песна на Евровизија.

Што мислите за овој нов модел со полуфиналиња и дали мислите дека ќе биде успешен?

Кој Избор за македонска песна на Евровизија го сметате за најуспешен?

Познато е дека во двете полуфиналиња ќе има по 16 композиции, од кои по 8 влегуваат во финалето, т.е. и таму ќе има 16 композиции.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Циркузи се ближат, циркузи се ближат... :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Јас мислам дека конечно оваа година ќе се среди нешто.
А најдобар избор мислам беше оној во 2007. :)
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
за најдобар, па нема затоа што секоја година натпреварот е местенка, однапред се знае кој ќе победи. вака со полуфиналињата може ќе се среди, ама има време, ќе видиме, да не збориме предвреме:toe:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Ќе се пријавам, ќе платам најмногу и ќе одам на јуровизија после :pos: ЛОЛ истата стара прича, пак.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Бидејки пратам Евровизија од кога знам за мене и сум на одреден начин доста навлезен во темата Евровизија ке си кажам мое мислење.

Одамна се надевав дека и кај нас ке се воведат полуфиналиња бидејки кај најголем дел од земјите кои учествуваат има полуфинале.Имаме можност да слушнеме поголем борј на песни и да избереме.Плус мислам дека е добро затоа што ке се гласа три вечери по ред што значи повеке пари.
Што се однесува до гласањето мислам дека најдобро а и најинтересно е како што беше во 2007 година кога од секој град се јавуваа и имаше класично гласање како на Евровизија
Инаку од извори блиски од мтв шеф на националниот тим оваа година е ставена некоја преведувачка што работи во МТВ...колку е ова паметно стварно незнам...
Инаку се надевам дека конечно ама конечно скандалите поврзани со ваквиот натпревар ке станат минато...

Единствено што не ми се допага е дека сите учесници треба да имаат државјанство на Р.Македонија..сметам дека треба да с еукине ваквото правило дека ние сме една од ретките земји каде важи ова
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
И јас доста пратам Евровизија,национални избор и тн.Само скандалите да бидат одбегнати годинава.Нека се избере правилната песна...:helou:

Сакав да прашам дали некој знае точно каде треба да се прати песната...Еден другар ме замоли кога ќе излезе конкурсот да го обавестам правовремено.Фала однапред:helou:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
И јас доста пратам Евровизија,национални избор и тн.Само скандалите да бидат одбегнати годинава.Нека се избере правилната песна...:helou:

Сакав да прашам дали некој знае точно каде треба да се прати песната...Еден другар ме замоли кога ќе излезе конкурсот да го обавестам правовремено.Фала однапред:helou:
Ти пишав и на профил, МТВ се назадни со времето и го немаат ажурирано сајтот којзнае од кога (не само што го немаат ажурирано, туку и цело време го палат-гасат). Се врти форшпанот на МТВ 1 по текот на денот.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
16
Поени од реакции
0
Бидејки пратам Евровизија од кога знам за мене и сум на одреден начин доста навлезен во темата Евровизија ке си кажам мое мислење.

Одамна се надевав дека и кај нас ке се воведат полуфиналиња бидејки кај најголем дел од земјите кои учествуваат има полуфинале.Имаме можност да слушнеме поголем борј на песни и да избереме.Плус мислам дека е добро затоа што ке се гласа три вечери по ред што значи повеке пари.
Што се однесува до гласањето мислам дека најдобро а и најинтересно е како што беше во 2007 година кога од секој град се јавуваа и имаше класично гласање како на Евровизија
Инаку од извори блиски од мтв шеф на националниот тим оваа година е ставена некоја преведувачка што работи во МТВ...колку е ова паметно стварно незнам...
Инаку се надевам дека конечно ама конечно скандалите поврзани со ваквиот натпревар ке станат минато...

Единствено што не ми се допага е дека сите учесници треба да имаат државјанство на Р.Македонија..сметам дека треба да с еукине ваквото правило дека ние сме една од ретките земји каде важи ова
Ова не е првпат да има полуфиналиња на Националниот Евровизиски Избор. Полуфиналиња имаше, се до 2004 година кога почна да се експериментира со изборот.
И едно не ми е јасно.
Зошто МРТВ ја (зло)употребува лиценцата на Скопскиот фестивал за ова чудо. МРТВ не направи ништо што најстариот музички фестивал во Македонија, некогаш еден од најреномираните Југословенски фестивали, еден од некогашните културните обележја на градот Скопје, го направи домашен Евровизиски избор само и го нагрди лицето. Прво го тргна оркестарот, потоа воведе кич сценографија, ги предизвика непрофесионалците за учество на Евровизија.... за на крај фестивалот да се претвори во основноучилишна приредба. Ако толку сакаат да го задржат континуитетот на фестивалот, нека внимаваат што избираат за фестивалот, нека има оркестар, музика во живо, добра сценографија и фер избор.
Ама џабе пишувам тука кога МРТВ едноставно нема пари.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Што мислите кој ке се пријави?
Јас мислам дека ке биде Геј Геј во комбинација со уште 2ца минимум.
Онаа Ева ке биде.
Деана сигурно (сирото девојче колку е лоша само)
Ламбе по четврти пат ке проба
Не е чудо Елена пак да проба.
Повеќето ке бидат некои пејачи кои вадат една песна на 2 години и аматери.
Конечен резултат... Па како и секогаш....
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Јас прочитав негде дека и Андријана Јаневска се пријавува на конкурсот. :)
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Јас прочитав негде дека и Андријана Јаневска се пријавува на конкурсот. :)
Се двоумела, дури ставила и анкета на страницата нејзина, каде што посетителите можат да гласаат дали таа да се пријави.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Се двоумела, дури ставила и анкета на страницата нејзина, каде што посетителите можат да гласаат дали таа да се пријави.
Ауфф, и демек ако „публиката„ сакала да не оди, таа немало да оди.
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Ауфф, и демек ако „публиката„ сакала да не оди, таа немало да оди.
Големата ѕвезда бе, и ти па, шо те гледам чуден.
Една квалитетна песна нема извадено, ќе се прај тука нешто.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Јас менувам мислење за евросонг:)
Најдобро би било да победат најголемите идиоти на фестивалот кои ќе настапат. Како пример Боки што требаше да биде лани ли прехлани или како Паркети што имаа најразлична песна од сите или некој хомосексуалец да пратиме Фифи ете може или Суперхикс некои кои ќе забегаат зашто очигледно во Европа последниве години победува некој специфичен а не оној кој е најквалитетен и има најубави гласовни можности и песна.

Него оној кој е најинтересен, оној кој е хомо, оној кој на сцена изиграва лудило ...
Ја за такви би гласала.:tv:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom