Семејно насилство

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сметам... веројатно беше прекинат од сопругата.
Со лесно пријателе.
Бан од тема
Автоматски споено мислење:

Sklepaj uste edno dete, pa mozebi ke ti tekne kaj ti bea ocite.
Ako mozes da mi objasnis malku poveke, kakvo e toa psihicko nasilstvo sto go trpis?!
..I kakva koincidencija, tokmu pred da ja otvoris temata, na vesti kazuvaat za prija veni semejni nasilstva I deka megu niv Ima prijava I od maz kako zrtva....I..op, gledam takva tema:rolleyes:
Не е твоја работа да изигруваш Шерлок Холмс, бан од форум неколку дена.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не треси зелени, каква коинциденција, ни имам пријавено, ни ништо, барам совет и помош, алоо!!

пс
Молам искомплексирани личности да не пишуваат на постов, ова не е поврзано со никаква пријава, читај текст до крај!
Автоматски споено мислење:



Во право си, потполно. Прв пат пишувам во форум, чисто совет, искиство, но згрешив изгледа. Затворени сме во оваа искомплексирана држава, луѓето се полни со гнев, сеир и омраза, и тоа понатаму само ќе се шири. Како релативно помлад човек побарав помош, но верувам ќе наидам на болни умови, моја грешка, но сепак учиме на грешките.
Сметам дека изгубено време ќе ми биде ова, само ќе си внесам дополнително разочарување од исфрустрирани личности.
Пак ќе те прашам, дали проба со разговор?
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
3
Поени од реакции
9
Пак ќе те прашам, дали проба со разговор?
Како не бре луѓе, устата пена ми фати, тешки се овие теми и не е така лесно, знам и сум свесен. До бескрај е разговарано, но цената изгледа сам ќе ја платам, но на штета најммогу на децата. Знам кон што води ова, но ме уништува помислата за децата, секако и нејзе не и е сеедно, па сакам се да се реши на мирен начин, но да не се донесат мн рано така брзи одлуки за кои ќе се каеме. Тешко е да сфатите знам, веројатно многу мислат пишувам во своја корист и одбрана, дека не е ОВА реалната ситуација, но видов и добри луѓе веќе кои ми пишаа во инбокс за помош.
Ви благодарам на сите и добро и злонамерни, но секој има право на свое мислење, но не мислев да ја тупам со ваква тема, само побарав совет и помош, и нема никалва пријава, нека не ја тупат некои членови!
Секое добро на сите!
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Разводот е нормално најреално решение за да немате секојдневни лични закачки и да имате барем некој мир, ама најверојатно сите фрустрации и кавги ќе ги пренесете преку децата, па заедно со вас и тие ќе си трпат. Не кажа што точно всушност е проблемот, за што се карате и за што те малтретира?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
Не треси зелени, каква коинциденција, ни имам пријавено, ни ништо, барам совет и помош, алоо!!

пс
Молам искомплексирани личности да не пишуваат на постов, ова не е поврзано со никаква пријава, читај текст до крај!
Автоматски споено мислење:



Во право си, потполно. Прв пат пишувам во форум, чисто совет, искиство, но згрешив изгледа. Затворени сме во оваа искомплексирана држава, луѓето се полни со гнев, сеир и омраза, и тоа понатаму само ќе се шири. Како релативно помлад човек побарав помош, но верувам ќе наидам на болни умови, моја грешка, но сепак учиме на грешките.
Сметам дека изгубено време ќе ми биде ова, само ќе си внесам дополнително разочарување од исфрустрирани личности.
Не е до толку сложено. Не ви ги знам проблемите, веројатно неќам ни да ви ги знам, но кажи си отворено што ти смета, кажи ги твоите опции без викање и карање, ислушај ги нејзините, ако успеете да најдете заеднички работи кои ве врзуваат во тие опции пробајте уште еднаш, ако не најубаво е да се разделите. А и за децата би било тоа најдобро веројатно на долг рок.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како не бре луѓе, устата пена ми фати, тешки се овие теми и не е така лесно, знам и сум свесен. До бескрај е разговарано, но цената изгледа сам ќе ја платам, но на штета најммогу на децата. Знам кон што води ова, но ме уништува помислата за децата, секако и нејзе не и е сеедно, па сакам се да се реши на мирен начин, но да не се донесат мн рано така брзи одлуки за кои ќе се каеме. Тешко е да сфатите знам, веројатно многу мислат пишувам во своја корист и одбрана, дека не е ОВА реалната ситуација, но видов и добри луѓе веќе кои ми пишаа во инбокс за помош.
Ви благодарам на сите и добро и злонамерни, но секој има право на свое мислење, но не мислев да ја тупам со ваква тема, само побарав совет и помош, и нема никалва пријава, нека не ја тупат некои членови!
Секое добро на сите!
Епа друже зошто се плашиш од развод? Ако е вака како што зборуваш не си должен да трпиш скренати личности. Имаш право на мир. Децата со тек на време ќе созреат и ќе сфатат кој бил во право а кој само контаминирал. Има куп деца на разведени родители, верувај подобро да сте разделени отколку да трпат трауми секој ден.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.612
Поени од реакции
81.305
Знам кон што води ова, но ме уништува помислата за децата, секако и нејзе не и е сеедно, па сакам се да се реши на мирен начин, но да не се донесат мн рано така брзи одлуки за кои ќе се каеме.
Па ако и тебе, и на жената не ви е сеедно, пред се ради децата, што не пробате со брачно советувалиште, како последен чекор пред да се одлучите за развод
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Епа друже зошто се плашиш од развод? Ако е вака како што зборуваш не си должен да трпиш скренати личности. Имаш право на мир. Децата со тек на време ќе созреат и ќе сфатат кој бил во право а кој само контаминирал. Има куп деца на разведени родители, верувај подобро да сте разделени отколку да трпат трауми секој ден.
Сеуште на овие простори нашите баби и дедовци, татковци и мајки седат во неуспешни бракови од страв/комплекси, што ќе речат комшиите, колегите од на работа, познаниците, фамилијата, роднините, сватојте... Па од тоа си пати денешната „напатена“ жена... Од типот ми е страм/страв да се разведам, шо знајш како ќе реагираат брат ми и татко ми!!! После то можат да ме турат од ќотек!!!

Денес тоа веќе треба да заминува во минатото.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.342
Поени од реакции
4.951
Ме потсетивте на еден пример кој го видов неодамна. "Друже ако се препознаеш и го читаш постов, остани јак! Ти посакувам се најдобро во животот."

Се враќав од странство. Влегувам во шатл автобусите од Скопскиот Аеродром - До Центар Скопје. Пред мене седнува мажот а десно на соседните две седишта сопругата му и дете од 2-3год макс. Одма почнаа со расправии, се сеќавам нешто беше во смисла, детето не беше мирно воопшто а мајкава не превземаше апсолутно ништо. Татково лут, засрамен, се обдуваше суптилно да ја смири ситуацијата, додека мајкава само подливаше масло на огнот и се правеше контра, дофрлувања, расправии... за 20тина минути колку што траеше вожњата се изнагледав најчист пример на дисфукницонално семејство кое не може да се трпи ниту во јавен превоз а бог знае па што се дешава во домашна атмосвера.

До дотичниот, покажи заби, имаш највероватно проблем со психички лабилна личност, согледај ја ситуацијата дали си сам во сето тоа.. Дали воопшто имаш потпора од некоја личност од нејзина страна, фамилија, пријатели...
Ако сте оставени сами на себеси, ондак согледај ситуација, немаш постирано никакви детали за "тортурите" пробај со разно разни финти, игнорирање, швалерај, искажување љубов, напуштија па врати се, финансии скрати на одредени ствари... играј топло ладно види каде имаш промени во нејзиното понашање, и најди некоја бранова должина каде што колку толку може да функционирате.
Развод само ако е взаемен и обостран. Со нормални личности се прави прекрасен развод во кој децата воопшто нема да страдаат.
Со ненормални личности обично ќе наебеш па и тоа што малку ти е грижа и тоа ќе го изгубиш. Ќе ги гледаш децата еднаш на две недели па ќе поминат неколку години и ќе ги сврти против тебе па нема да ги гледаш воопшто. Ќе се прокоцкаш, ќе пропиеш.... и ќе умреш со фактот дека животот си го заебал ради некоја лудача.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Молам за помош. Се работи за психичко малтретирање од страна на мојата сопруга, која не е започната само сега во време на карантин и сл.него трае подолго време. Најпрво да напоменам дека сме семејство со две малолетни деца, притоа сме интелектуалци со солидна финансиска состојба. Цело време го анализирам проблемот и секогаш во животот најпрво тргнувам од себе, дали кас сум причинителот за постојаните проблеми и недоразбирања. Знам дека ќе ви бидат потребни и двете страни да ги сослушате, и двете страни да ги познавате како личност и биографија за нив, но во случајов не е возможно, сепак барам правна помош и излезна ситуација!!! Најлесно би било развод, но како знаеме најтешко би било за децата. Секогаш сакам компромис и решение, но со оваа личност мислам не е возможно. Пред брак бевме во подолга врска и не знам каде ми беа очите и паметот. Сметам
Колку долго ти трае ситуацијата, бидејќи велиш дека не е само како последица на карантинот?

Исто така, кога ќе ставиш на вага секојдневно има повеќе работи кои ве зближуваат еден кон друг или кои ве разединуваат?

Проблемот е, ако дома кога ќе се прибереш не си го имаш мирот тогаш не вреди да делиш живот со било кој - макар и брачен партнер. Ваљда во годините кои ги поминавте заедно (пошто спомнуваш 2 малолетни деца) си сфатил дека жената е едно пред брак, а друго откако ќе влези дома - ретки се тие кои се однесуваат исто во денешно време. Твое било да поставиш граници, ако си ги поставил тогаш сега веќе се губат истите има сигурно некоја причина или тригер зошто е тоа така.

Генерално проблемите во мкд идат од финансиска несигурност, тоа велиш кај вас не е проблем... значи е нешто друго, што? Можеби родители кои ви се мешаат во бракот? Можеби некој друг од страна што гледа да подбуцне?

Не си ја тупи премногу главата што и како е причината и не барај вина во себе - иако тоа е доблесно, туку седни и разговарај со сопругата. АКО тие разговори водат кон кавги и вреѓање тогаш обидете се да разговарате со некој брачен советник или психолог. Ќе ви помогне.

Ако и после разговор меѓу вас и меѓу трето лице кое нема да гледа пристрасно на вашиот проблем (НО тука не вклучувајте ваши роднини, пријатели, другари, колеги од раб и слично...) доколку сепак на крај не мрдните од точка нула тогаш најверојатно си свесен дека мораш да ставиш крај.

И тоа не е најстрашно на свет. Ете можеш и сам да забележиш дека и на форумот има еден куп 35+ годишни кои заради X причини се сами. Еден куп има разведени. Еден куп има слободни. Да не збораме за фактот што сигурно ќе најдеш во иднина и 10 млаџа.
Проблемот е дали и колку сакаш да си го зачуваш бракот, дали тоа го сака и другата страна и дали вреди.
Ако вреди и ако двајцата работите на истото ќе успеете.
Доколку не, продужи даље. Ништо не е изгубено. Ниту пак ќе останиш вечно сам - ако тоа те плаши.

Од мирот нема ништо подобро.
Жена како жена по дома ќе те нервира и ќе ти писка за разно разни работи.... дали било ѓубрето фрлено, зошто не си и ги слегол пердињата да ги испери, како само седиш по цел ден и гледаш тв и дрн дрн дрн дрн ... ама на крајот на денот ако не знае да се сопри и тоа преминува во навреди и омаловажувања - тури и курот.

Не брзај, пробај со совет од 3 лице (психолог, социјален работник...) и потоа пресечи.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.446
Поени од реакции
68.658
Како не бре луѓе, устата пена ми фати, тешки се овие теми и не е така лесно, знам и сум свесен. До бескрај е разговарано, но цената изгледа сам ќе ја платам, но на штета најммогу на децата. Знам кон што води ова, но ме уништува помислата за децата, секако и нејзе не и е сеедно, па сакам се да се реши на мирен начин, но да не се донесат мн рано така брзи одлуки за кои ќе се каеме. Тешко е да сфатите знам, веројатно многу мислат пишувам во своја корист и одбрана, дека не е ОВА реалната ситуација, но видов и добри луѓе веќе кои ми пишаа во инбокс за помош.
Ви благодарам на сите и добро и злонамерни, но секој има право на свое мислење, но не мислев да ја тупам со ваква тема, само побарав совет и помош, и нема никалва пријава, нека не ја тупат некои членови!
Секое добро на сите!
Неуспешен брак сам по себе ќе им донесе трауми на децата, можеби и поголеми трауми отколку што би донел разводот. Децата може многу повеќе да страдаат при секојдневни кавги, а разводот може да го поднесат и подобро, бидејќи е шок кој им доаѓа еднаш. Останување во брак кој евидентно не може да се поправи, не само што ќе придонесе за лошо детство за децата, туку носи и уништен живот за родителите.
Во сегашно време, разводите се сосем нормални. Мајка на другарка предава во прво одделение, вика едно добри 70% од децата или се од разведени родители или не го ни познаваат вториот родител. Разговарајте како возрасни на таа тема, ако нема спас, консултирај се со стручни лица, но опцијата развод со сигурност е подобра од лош брак.

Мој роднина се реши на нешто такво пред некое време. Децата по две недели седат кај едниот, па кај другиот. Дури и на одмор беа заедно. Си функционираат разумно и добро, само што не се веќе под ист покрив.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Неуспешен брак сам по себе ќе им донесе трауми на децата, можеби и поголеми трауми отколку што би донел разводот. Децата може многу повеќе да страдаат при секојдневни кавги, а разводот може да го поднесат и подобро, бидејќи е шок кој им доаѓа еднаш. Останување во брак кој евидентно не може да се поправи, не само што ќе придонесе за лошо детство за децата, туку носи и уништен живот за родителите.
Во сегашно време, разводите се сосем нормални. Мајка на другарка предава во прво одделение, вика едно добри 70% од децата или се од разведени родители или не го ни познаваат вториот родител. Разговарајте како возрасни на таа тема, ако нема спас, консултирај се со стручни лица, но опцијата развод со сигурност е подобра од лош брак.

Мој роднина се реши на нешто такво пред некое време. Децата по две недели седат кај едниот, па кај другиот. Дури и на одмор беа заедно. Си функционираат разумно и добро, само што не се веќе под ист покрив.
Страшен податокот е ова со децава.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сеуште на овие простори нашите баби и дедовци, татковци и мајки седат во неуспешни бракови од страв/комплекси, што ќе речат комшиите, колегите од на работа, познаниците, фамилијата, роднините, сватојте... Па од тоа си пати денешната „напатена“ жена... Од типот ми е страм/страв да се разведам, шо знајш како ќе реагираат брат ми и татко ми!!! После то можат да ме турат од ќотек!!!

Денес тоа веќе треба да заминува во минатото.
Нормално, никој не е должен да трпи секакви. Иако сум женско знам дека има секакви невротични ама и од искуство знам дека со тек на време децата сфаќаат каде е проблемот така да другарот нема што да му се мисли.
Може да си најде и нова партнерка, да си продолжи каде застанал, таман работа.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Нормално, никој не е должен да трпи секакви. Иако сум женско знам дека има секакви невротични ама и од искуство знам дека со тек на време децата сфаќаат каде е проблемот така да другарот нема што да му се мисли.
Може да си најде и нова партнерка, да си продолжи каде застанал, таман работа.
Еми таков човек што вршел семејно насилство како ќе си најде нова партнерка кога сите жени ќе го научат пред то што бил и каков бил???
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Еми таков човек што вршел семејно насилство како ќе си најде нова партнерка кога сите жени ќе го научат пред то што бил и каков бил???
Ќе си најде. :) Само треба да остане позитивен дека проблемот не бил во него а ако има мака ќе си најде соодветно стручно лице и ќе ја врати позитивноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom