Семејно насилство

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мора да има причина за појава на психичко малтретирање и сигурно ја знаеш. Совет ќе добиеш или да разговараш со неа или развод.

Порано може им било срам да се разведат, ама и немале поддршка од страна на родителите. Денеска како модерно да е да си разведен со дете, а не срам.
Може и подобро е за децата да живеат со разведени родители, отколку да се сите заедно и да растат во таква средина, ама за глупости се поголемиот дел разводи и секогаш се оди на таа крајна опција, а има и други решенија.

Иначе секој што сака ќе си најде, а колку долго ќе остане во следниот брак зависи од него.

Од мирот нема ништо подобро.
Жена како жена по дома ќе те нервира и ќе ти писка за разно разни работи.... дали било ѓубрето фрлено, зошто не си и ги слегол пердињата да ги испери, како само седиш по цел ден и гледаш тв и дрн дрн дрн дрн ... ама на крајот на денот ако не знае да се сопри и тоа преминува во навреди и омаловажувања - тури и курот.
За ова сум на страната на жените и ги оправдувам за тоа нивно зборување, зошто знам дека постојат мажи кои мислат дека земале слугинка, а не жена. Цел ден си го држе у рака и после немал мир, епа нема.
Обврските по дома и за децата се и на двајцата. Ако само едниот ги избегнува се знае што следува.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
За ова сум на страната на жените и ги оправдувам за тоа нивно зборување, зошто знам дека постојат мажи кои мислат дека земале слугинка, а не жена. Цел ден си го држе у рака и после немал мир, епа нема.
Обврските по дома и за децата се и на двајцата. Ако само едниот ги избегнува се знае што следува.
Те разбирам.

Поентата беше дека жена како жена можи да му ќенка по дома, тоа го прават, сигурно нема да е ни прва, ниту последна. Треба да си постават граници во односот до каде ќе оди тоа, ако преминува во малтретирање тогаш не е во ред - без разлика од која страна доаѓа.

А причини... можи да има мал милион, намерно ги наведив најчесто спомнатите бидејќи тоа е стереотипот.

Бракот во пракса ти е погрдата страна од една врска... губиш многу повеќе приватност од таа што ја имаш кога си во врска наместо во брак, имаш некој цело време до тебе обесен на врат кој треба да го ислушаш ко ќе си дојдиш од работа... можда тој немал убав ден, можда тебе не ти е до зборање... имаш деца на кои нормално цело време им треба нешто + имаш уште една фамилија (од страната на сопружникот) што во случајот на мкд односи и опкружување ите како знае да влијае на нештата.

Сето тоа кога ќе го земиш на купче испаѓа дека потенцијалното реметење на мирот е на левел 300 АМА истото е во ред бидејќи си сакал да склучиш брак и основаш семејство баш со таа особа... границата е премината кога се дешаваат вакви пиздарии како психичка или физичка тортура.

Така да, ем не ја знаеме целата приказна... ем другарчето треба да се одлучи што понатаму. Во секој случај не е крај на светот, а и истовремено не значи дека бракот мора тек така да му прекини.
Борба е животот... се бориш за/со некој до одредена мера.. ако веќе не можи понатаму, тогаш раскинуваш било каков однос да имаш со таа личност и се бориш или сам или со некоја друга личност заедно што ќе ја запознаеш во иднина.

Дефинитивно не е крај на свет.
Живот...


п.с. од друга страна, сега е полесно отколку било кога порано.
порано да се разведиш или пак да одиш на психолог отворено да зборуваш за проблеми во бракот ќе те направат најголема будала и ќе бидиш црната овца во градот.
сега најнормално е да си разведен, секој втор е.

не велам дека тоа е во ред. само по себе не е воопшто.
но така сме научени. сега имаш се' само на еден клик од тебе.
ти ќења жената дома? те вара дечкото? - супер.
отвори инста, отвори фб... имаш еден куп женски и дечковци, ќе си најдиш нов.

ПРВ совет од некој што ќе добиеш во денешно време е, абе ајде ќе си најдиш поаерн/а. шо го ебаш, остај го.

Порано да му речиш дома, абре татко јас оваа мојава што ја зедов ќе ја оставам - имаше глава да ти расцепат. За да најдиш друга требаше да излезиш, да потрошиш време, финансии... не паѓаа од небо женските... немаше отвори смартфонот кликни две три лајкчиња и хихи хаха муабети па да можиш некој да викниш на кафе.

Заради сето тоа што го имаме под нос, сега ни се намалени и самите вредности и границата на самопочитта. На дофат на раце ни е следниот/а па оттаму и мн не се замараат, влегуваат и излегуваат од брачна заедница како да е играчка и менуваат партнери по тројца за два месеци.

јбг. секој со среќата и со паметот.

членот иако не ја напиша цела приказна, му посакувам се' најдобро. првенствено да си го зачува бракот - ако е можно, а ако не е тоа солуција тогаш да си продолжи со животот БЕЗ да се врти назад.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Молам за помош. Се работи за психичко малтретирање од страна на мојата сопруга, која не е започната само сега во време на карантин и сл.него трае подолго време. Најпрво да напоменам дека сме семејство со две малолетни деца, притоа сме интелектуалци со солидна финансиска состојба. Цело време го анализирам проблемот и секогаш во животот најпрво тргнувам од себе, дали кас сум причинителот за постојаните проблеми и недоразбирања. Знам дека ќе ви бидат потребни и двете страни да ги сослушате, и двете страни да ги познавате како личност и биографија за нив, но во случајов не е возможно, сепак барам правна помош и излезна ситуација!!! Најлесно би било развод, но како знаеме најтешко би било за децата. Секогаш сакам компромис и решение, но со оваа личност мислам не е возможно. Пред брак бевме во подолга врска и не знам каде ми беа очите и паметот. Сметам
Како прво не кажуваш какво малтретирање трпиш,како второ да не е обратно??? Сигурно не и ќутиш како трето развод треба а не да се испотепате еден ден и не е убаво за децата тоа да трпат да се карате ова она
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Пред брак бевме во подолга врска и не знам каде ми беа очите и паметот. Сметам
Тука е проблемот. Пред тоа кога не сте живееле заедно малите несугласици си ги оправдувал во себе у стил дека нема совршена врска итн, си ги компензирал некако. Незнам дали сте живеале заедно барем периодично пред бракот. Во една врска дури на почетокот во првите месеци ако двајцата бидат заедно по 3-4 дена повеќе пати за брзо време се гледа дали се компатибилни или не. Може да се препознае дали ке балансираат или не. Ете ти исккрено си кажа.
Тоа не е битно сега. Прашај се сам себе каков живот сакаш да живееш од денес па натаму? Комплицирано е да, имате деца. Ама мораш сам да одлучеш. Многу се раководат по она дека за децата вреде да се глуме, како да децата се слепи и не осеќаат. Развод ти очигледно дека мораш да направеш. Дали ке биде и физички или само емотивен развод тоа останува на тебе....Мораш да покажеш малце повеќе заби, не ради дека ке ја сменеш, туку ради малку сопствен мир. Best of luck ти посакувам.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Тука е ПРОБЛЕМОТ....

Доколку си сведок на СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО а не пријавиш или реагираш, ти по ЗАКОН си соучесник на тоа семеј.насилство. Од друга страна пак , поради ова НЕПИС*****Е ОД Ц.С.Р во Македонија, ако пријавиш, ке те обвинат за ЛАЖНО ПРИЈАВУВАЊЕ и може гадно да НАЕ*ЕШ....
А бе ова е : КАДИЈА ТЕ ТУЖИ , КАДИЈА ТИ СУДИ :(
Автоматски споено мислење:

Тука е ПРОБЛЕМОТ....

Доколку си сведок на СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО а не пријавиш или реагираш, ти по ЗАКОН си соучесник на тоа семеј.насилство. Од друга страна пак , поради ова НЕПИС*****Е ОД Ц.С.Р во Македонија, ако пријавиш, ке те обвинат за ЛАЖНО ПРИЈАВУВАЊЕ и може гадно да НАЕ*ЕШ....
А бе ова е : КАДИЈА ТЕ ТУЖИ , КАДИЈА ТИ СУДИ :(
Автоматски споено мислење:

Тука е ПРОБЛЕМОТ....

Доколку си сведок на СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО а не пријавиш или реагираш, ти по ЗАКОН си соучесник на тоа семеј.насилство. Од друга страна пак , поради ова НЕПИС*****Е ОД Ц.С.Р во Македонија, ако пријавиш, ке те обвинат за ЛАЖНО ПРИЈАВУВАЊЕ и може гадно да НАЕ*ЕШ....
А бе ова е : КАДИЈА ТЕ ТУЖИ , КАДИЈА ТИ СУДИ :(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
добро бе, кој кур им е на овие гомна?
толку ли се утепани луѓево?

 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
добро бе, кој кур им е на овие гомна?
толку ли се утепани луѓево?

Па и овие идиотиве од околу си седат, сеир си гледаат и си снимаат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Вакви инциденти се дискутабилни, она класично семејно насилство се случува позади затворени врати, не сакам да си земам за право ама вакви случки се случуваат и за 5 мин се забораваат, они пак ќе се заедно вие ако реагирате може да настрадатате за ништо.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Вакви инциденти се дискутабилни, она класично семејно насилство се случува позади затворени врати, не сакам да си земам за право ама вакви случки се случуваат и за 5 мин се забораваат, они пак ќе се заедно вие ако реагирате може да настрадатате за ништо.
Мм да, за жал во право си. Баш читав пред некое време за ваква слична случка на плажа. Некој човек се стрчал да помогне, ама насилникот го нападнал него, а после и неговиот 13 годишен син. Жртвата на насилство во полиција не го пријавила сопругот, туку мажот кој се обидел да и помогне.

Нејсе, мене би ми било глупо само да седам вака и да гледам што се случува. Совеста нема да ме остави мирна. Еднаш, во еден трговски центар бев сведок на насилство од човек од обезбедување (2 пати поголем од мене) врз човек од ромска националност заради тоа што крадел и тоа пред незнам таму колку време. Да бидам искрена, ми се стресоа коленцата малку повеќе, ама кога видов дека сите така си седат нешто ме натера да станам и со разговор барем да пробам да го смирам лудакот. И станав, разговарав, се уфрли после тоа уште еден повозрасен чичко кој беше решен да викне полиција и да го решаваат случајот.

Не знам што му беше на овој од обезбедување искрено. Океј, крадењето е лоша ствар, ама тоа не е причина да го претепаш човек. Задржи го, викни полиција и тоа е.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Нејсе, мене би ми било глупо само да седам вака и да гледам што се случува. Совеста нема да ме остави мирна. Еднаш, во еден трговски центар бев сведок на насилство од човек од обезбедување (2 пати поголем од мене) врз човек од ромска националност заради тоа што крадел и тоа пред незнам таму колку време. Да бидам искрена, ми се стресоа коленцата малку повеќе, ама кога видов дека сите така си седат нешто ме натера да станам и со разговор барем да пробам да го смирам лудакот. И станав, разговарав, се уфрли после тоа уште еден повозрасен чичко кој беше решен да викне полиција и да го решаваат случајот.

Не знам што му беше на овој од обезбедување искрено. Океј, крадењето е лоша ствар, ама тоа не е причина да го претепаш човек. Задржи го, викни полиција и тоа е.
Доколку обезбедувањето го претепало крадецот или пак да го удри само, крадецот ќе имал основ да поднесе тужба. Не ми е јасно како некои успеваат да положат за лиценца за обезбедување, убаво си е наведено во колкава мера може да реагира и какви средства да примени обезбедувањето во дадени ситуации.

Би те советувал за твое добро во иднина да не се мешаш во такви ситуации, само може да си наштетиш бидејќи не знаеш со каква будала си имаш работа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Мм да, за жал во право си. Баш читав пред некое време за ваква слична случка на плажа. Некој човек се стрчал да помогне, ама насилникот го нападнал него, а после и неговиот 13 годишен син. Жртвата на насилство во полиција не го пријавила сопругот, туку мажот кој се обидел да и помогне.

Нејсе, мене би ми било глупо само да седам вака и да гледам што се случува. Совеста нема да ме остави мирна. Еднаш, во еден трговски центар бев сведок на насилство од човек од обезбедување (2 пати поголем од мене) врз човек од ромска националност заради тоа што крадел и тоа пред незнам таму колку време. Да бидам искрена, ми се стресоа коленцата малку повеќе, ама кога видов дека сите така си седат нешто ме натера да станам и со разговор барем да пробам да го смирам лудакот. И станав, разговарав, се уфрли после тоа уште еден повозрасен чичко кој беше решен да викне полиција и да го решаваат случајот.

Не знам што му беше на овој од обезбедување искрено. Океј, крадењето е лоша ствар, ама тоа не е причина да го претепаш човек. Задржи го, викни полиција и тоа е.
Нормално е да реагираш, не оправдувам јас никакво насилство ама дискутабилна е темата. Милион примери сум слушнал за слични случки и секогаш се со таков завршеток. Сигурно овој што ја удира не му е прв пат да го прави тоа, она останува со него од икс причини, зошто би реагирал тука.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
добро бе, кој кур им е на овие гомна?
толку ли се утепани луѓево?

не ја ни допре, не преувеличувајте
 

Kajgana Shop

На врв Bottom