Семејно насилство

Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Незнам дали има некој тука на форумов член што се занимава со оваа проблематика па така да доколку има некој или пак веќе поминал низ тие работи би му бил благодарен да даде некој совет а верувам има и некои други личности кои го имаат исто овој проблем можеби и на нив ќе им помогне.
Како почнуваше Ана Каренина? „Сите среќни семејства личат едно на друго, секое несреќно семејство е несреќно на свој начин.“

Во мој превод којзнае со каква будала си имале работа...секое несреќно семејство има по еден најмалку и уникатен. Дали се среди? Има социјални служби. Има психијатри што можат да го сместат некаде, а другите да си останат во куќата.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Da prasam dali smeam da prikacam tuka fotografija od manijakot zaradi sto gledam policijata nisto ne prevzena pa barem da go ima na tapet, Dokolku najdam????
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.673
Поени од реакции
7.159

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.039
Поени од реакции
935
Manijak si e manijak ne znam dali gi ima od poveke tipovi ama jas znam eden.
Covekov manijaci po prozori a ima preku 60 god. i ne znaeme kako da se spasime od nego.
Земете некоја мотика,и по уши по врат да неможе од болница да излезе..
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.298
Поени од реакции
1.433
Manijak si e manijak ne znam dali gi ima od poveke tipovi ama jas znam eden.
Covekov manijaci po prozori a ima preku 60 god. i ne znaeme kako da se spasime od nego.
Уште имате проблеми со 60 годишен старец ??? Не дај боже да е некој 30 годишен, мамата ќе ви ја расплаче на сите таму. Цццццц. Дејствувајте бе луѓе :)
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.331
Поени од реакции
1.886
Врзите го гол за дрво најблиску до пато.
За таа возраст да се врзе се потребни не повеќе од рројца по 20, за да биде рамноправна борба
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Има овие невладини организации кои пружаат правна помош и совети на жртви на семејно насилство.Покрај полицијата..
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Џабе што има и пружаат, нема кај нас закони овде во Македонија, кај нас овде полицајците си ги тепаат еве жените, иди у Белгија маж да и врзе шамар на жената, тој иде у затвор на 6 месеци. За еден шамар бе замисли.:unsure: Додека овде кај нас иди да пријавиш „шамар“, ќе те сметаат за најненормална, може и у Демир Хисар да те одведат. На совети, бла бла бла... Глупости. Или пак родителите да си ги тепаат децата ? Па одма ти го зимаат и го даваат у дом. Додека овде кај нас, ете завчера видов една мајка си го уби детето од ќотек на улица буквално. Детето плаче ли плаче, кука... И, сеа шо да праиме ние o_O Ако пријавам, што ќе сторат ? Да не ја стават у затвор, да не и го земат случајно?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Додека овде кај нас, ете завчера видов една мајка си го уби детето од ќотек на улица буквално. Детето плаче ли плаче, кука... И, сеа шо да праиме ние o_O Ако пријавам, што ќе сторат ? Да не ја стават у затвор, да не и го земат случајно?
Шамарот и децата не се проблем, има луѓе се колат
Се колат и кај нас и кај што има закон против шамар... такви се

Има една стара изрека што вика подобро детето да плаче отколку мајката
дете некогаш ете не се разбира од збор ни од убав збор ни од закана.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Шамарот и децата не се проблем, има луѓе се колат
Се колат и кај нас и кај што има закон против шамар... такви се

Има една стара изрека што вика подобро детето да плаче отколку мајката
дете некогаш ете не се разбира од збор ни од убав збор ни од закана.
Во ред, значи дадов само еден обичен пример од она што го прочитав во горе наведените коментари.
Се колат да, но тоа е друга тема, башка треба да има страв, законите им влева страв во коските на луѓето. Во Мароко пример, ќе забегам од темава малце, да забораиш телефонче на маса или било каде, на некоја тезга. Нема да го земат, зошто? Затоа што се плашат, таму им ги сечат рацете ако украдат нешо. Или камшикување следи на секоја прељуба... И.т.н,
А за узречицата, не се согласувам, бидејќи родителите се тоа што го воспитуваат
тоа дете од самиот старт. Еве уше еден пример, имам другарка од Македонија, омажена во Германија за Германец, дојдоа кај нас на гости со нивната двегодишна ќеркичка. Касно беше, татко и зеде некоја приказна у раце, девојчево правац право у собата моја да спие. Значи тоа е тоа,
како ќе го воспиташ... А тука кај нас, мајките нивните бебиња ги тормозат, ги шљакаат по газе,
не знам што, не знам што... Така си го воспитала бре жено... На едно дете најдобро е да му се
збори од самиот почеток и дека не е убаво да потпадне на околината, да му се делат совети. Додека овде во Македонија кај нас, се прават деца, али родителите не се Психички подготвени за нив... Детето не знае и оно не е криво за апсолутно ништо, јас така знам.
А можеби и грешам, ако станам некогаш мајка, еве ќе знам. И ќе дојдам на истава тема да кажам
оти сум погрешила. :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.426
А тука кај нас, мајките нивните бебиња ги тормозат, ги шљакаат по газе,
не знам што, не знам што... Така си го воспитала бре жено... На едно дете најдобро е да му се
збори од самиот почеток и дека не е убаво да потпадне на околината, да му се делат совети. Додека овде во Македонија кај нас, се прават деца, али родителите не се Психички подготвени за нив... Детето не знае и оно не е криво за апсолутно ништо, јас така знам.
А можеби и грешам, ако станам некогаш мајка, еве ќе знам. И ќе дојдам на истава тема да кажам
оти сум погрешила. :)
Многу родители не знаат како се гледаат или воспитуваат деца па учат во лет а нивните грешки децата ги плаќаат иако има и деца што од мала возраст многу добро знаат да манипулираат и на кои треба од старт да им се постават граници инаку на глава ќе ти се качат.

Во секој случај тепање деца е примитивизам што треба што побргу да се напушти.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Еве уше еден пример, имам другарка од Македонија, омажена во Германија за Германец, дојдоа кај нас на гости со нивната двегодишна ќеркичка. Касно беше, татко и зеде некоја приказна у раце, девојчево правац право у собата моја да спие. Значи тоа е тоа,
како ќе го воспиташ...
Абе не во Германија, еве кај мене дома, помалата е педантна мирна, ако заборавам некоја обврска миење заби или пижами и ќе ме потсети.
Поголемата. Имавме тераса незаградена и дрво до терасата. трчаше надвор се качуваше на дрво влегуваше преку тераса, излегуваше надвор... Не можеш да и го одвлечеш вниманието со нешто друго, да и зборуваш директно дека ќе падне ќе ја шијат не помага, дури пробав старо купувам, ништо не ја плаши и ништо не сака да разбере. На удирање по газот се смее. И трча во круг дури да скрши некоја коска. Господ ја чува.
Ги третирам исто. Ги учам исто. Исти приказни. Иста храна и облека. Ист начин да им покажам нешто. Различни се.

И јас сум против тепање деца, пробувам се друго, често имаме договор демек јас нема да викам, да се дерам ти ќе ме слушаш кога ќе кажам нешто со тивко со убаво... и договорот завршува како македонија - грција... јас не викам и нерви од коњ...

Пак по мое не го сметам тепањето деца за семејно насилство. Или јас кога викам се слушам на 3км, знам дека и е подобро да ја удрам отколку да и изнакажам лоши зборови, па колку и да сум гласна бирам зборови да ја научам а да не ја навредам.
Не го сметам шамарот за семејно насилство, со еден шамар ако некогаш го добијам ќе се справам нема да останам должна, и нема да бидам жртва.

Ама има семејства со крвичко насилство, со модринки со скршеници, дури и со смрт. Има семејни насилства не физички туку психички, некој дома некого психички го убива или уназадува. Тука има некоја болна страна во тие што се насилници, и тоа е за мене семејно насилство. Насилство извршено со најзлобна намера од омраза. Тоа сигурно се повторува и тука нема милост. И тие луѓе се многу тешки за да се справиш сам или со институции.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
'Rvac nekolku pati e priveduvan ama pak go pustaat kaj nas za zal taka e. I pak isto se po staro. Toj e sam i najverojatno e isfrlen od cela familija. Normalno koj bi ziveel so takov bolesnik.
 
На врв Bottom