Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Нема потреба од мешани бракови, нема да се функционални на нашево поднебје.
Мислам за разлика на вери и слично.
Има бе машки и женски со лопати да ги ринеш, зошто баш некој од друга вера би одбрал?
до толку ли сте неспособни да си најдете од својата? :lol:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Никола како што веќе неколку пати кажав, никој не вели дека некој посебно тргнува и бара партнер од друга вера. Тоа може да се случи само по себе, и ти тука неможеш ништо.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Тоа може да се случи само по себе, и ти тука неможеш ништо.
како не парнер/ка ко партнер/ка. Ништо посебно не е никој/а. 8)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дури ни ти така? Ах незнам што да ти кажам, ама најчесто на вакви како тебе им се случуваат баш работи што не ги сакаат ... осеќам дека ќе те гледаме по Охридска чаршија после неколку години со женичката под рака без да вртиш поглед наоколу ... мх, мх, мх мераци! :lol: :P
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
осеќам дека ќе те гледаме по Охридска чаршија после неколку години со женичката под рака без да вртиш поглед наоколу ... мх, мх, мх мераци! Ептен смешно! Јазиче
Јас сум наполно за тоа. Охриѓанка од добра фамилија ми е мечтата.
али за 5-6 години тоа. Сега сум сеуште млад, има време.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
И јас си ја сакам многу мојата вера, и не би прифатила ама баш никоја друга. А во такви бракови ќе си тераат две вери, значи ќе си ја почитуваат верата на другиот, немора да си ја менуваат својата. И јас не би оправдала некој да си ја промени верата ... освен ако мисли (не поради некој друг) дека некоја друга повеќе би му одговарала
Divine: zal mi e deka ti ja rusam idilata za ljubovta koja e prisutna kaj mnogu zheni (posebno na Zapad), no ti razbiras li deka NE MOZE da se "teraat" dve veri zosto tie se isklucuvaat edna so druga?! Zatoa i se DVE veri, a ne edna vera ili hibrid ili dve povrzani so zaednicki mostovi. Znaci toa se dva nacina na razmisluvanje i dva tabieta, dve listi "pravila" kako da se zivee!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мисирков, во ред де :lol:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Sepak mislam deka vakov brak bi naisol na mnoooogu teskotii i krizni momenti.A po raganjeto na dete/deca uste poveke.Ne vikam ni deka vakov brak nema nikakvi sansi za opstojuvanje, megutoa se minimalni, da ne recam teoretski.I ne se slozuvam za toa deteto da ne e krsteno dodeka ono samo ne pocne da razmisluva koja vera poveke bi mu odgovarala.Iskreno jas (a mislam deka zboruvam vo imeto na mozebi 90% od forumdziite) ne se slozuvam da cekam deteto da porasne za samo da si ja bira verata.Ne bi mu ni nalozuval po sekoja cena da bide pravoslavno, megutoa vo eden vakov brak, pred se osven ljubovta tuka golema uloga igraat i najbliskite rodnini i prijateli.A be ednostavno ne se slozuvam :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Divine: se zaintrigirav da ne ima nesto kaj tebe, pa rekov da deluvam na vreme. :wink:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Misirkov, fala na grizata ama nemam ni slicen problem na toj. Mazena sum, na maz mi pola familija mu e katolicka, ama toj si e pravoslaven (moze takvite primeri te zbunaa nesto) ... deca pred mazenje nemam, za da imam i takov primer, znaci samo hipoteticki muabeti pravev :wink:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Znaci jas teshko da si najdam zenska na forumov.... :lol: :cry:
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Mnogu ste pishuvale na temava, nabrzina prochitav se, i eve ukradov malku vreme da napisham svoe mislenje.

Shto se odnesuva do mene, ne bi vlegla vo meshan brak. Sepak jas mislam toa e individualno. Iskreno jas mnogu emotivno go dozhivuvam nacionalnoto identifikuvanje i iako mnogu raboti bi zhrtvuvala za ljubovta, nacionalnoto poteklo e neshto koe ne go stavam pod nikakov kompromis. Nekoj kje rece: Ti kje si ostanesh Makedonka... Ne e bash taka, a zoshto i kako e dolga tema za razglabanje.
Iskreno im posakuvam srekja na site koi kje vlezat vo takva vrska (na nekolku lugje i im imam pomognato da stapat vo brak), no lichno jas bi rekla "DA" samo na Makedonec :)

Misirkov imash od mene zolt karton za "aranzhiraniot brak" :(
Dali pak ti znaesh deka vo Indija postoi posebno zatvorsko krilo za svekrvi koi barale premnogu miraz, i koi se meshale i na toj nachin go unishtile brakot? I veruvaj sekogash e prepolno :D
Najsebichnata rabota shto eden roditel mozhe da ja napravi e da ne mu dozvoli na svoeto dete da porasne i da odluchuva samo za sebe!!! :evil:
I iako izbegav mn od temata kje dodadam deka Uslov a srekjen brak e
"sakanjeto", no sakanjeto ne e "romantichna vecera", "buket rozi", "odmor na Havai"...
Sakanje e vzaemno razbiranje za potrebite, dlaboko sochustvuvanje so partnerot, kompromis, fleksibilnost...
Za da dozhiveete zlatna svadba-treba da imate zlaten karakter!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Eko1 напиша:
Znaci jas teshko da si najdam zenska na forumov.... :lol: :cry:
Не туку тртомуди. Па ли да го потсеќам ценетиот и благо угањавено форумство на нашето минато :evil:
Религија не ме интересира. Социјална средина - да. Тука, тешко мешање. Пепелашка и принцот се развеле, ама браќата Грим не нашле спонзори за вториот дел на бајката. А, можда и не се развеле, пошто она е од благородничко семејство, ама има катиљ маќеа. Вотевер, зборот ми е - партнерите треба да имаат слични (ако не веќе исти) потреби и вредности. Дали сум јасна?
 
Член од
23 јули 2005
Мислења
43
Поени од реакции
0
Може и јас да се вмешам малку нели
Се додека луѓето не разберат и не почнат да мислат дека
Постои само една раса - човечката и една религија - љубовта
(ова го прочитав некаде) се дотогаш мешаните врски и бракови ке имаат проблем со прифаќањето од околината
Од љубов не се живее ама и без неа не ја бидува работата.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Aceva напиша:
Религија не ме интересира. Социјална средина - да. Тука, тешко мешање. Пепелашка и принцот се развеле, ама браќата Грим не нашле спонзори за вториот дел на бајката. А, можда и не се развеле, пошто она е од благородничко семејство, ама има катиљ маќеа. Вотевер, зборот ми е - партнерите треба да имаат слични (ако не веќе исти) потреби и вредности. Дали сум јасна?
Некако не ми држи муабетов за социјалниот статус. Поготово во денешно време, пепелашките многу брзо се прилагодуваат во принцези :twisted:
Секој е осетлив на различни вредности, и ако двајцата знаат да направат компромис, меѓу себе нема да имаат проблеми.
Проблем е средината во која ќе живеат - мајки, татковци, тетки, стрини и останати „душегрижници“. Тие се главниот фактор за расипување на работите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom