Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

V

Vlad II Draculea

Гостин
ThA-BiTcH напиша:
Zal mi e, ali ne se slozuvam so vas.
Go pocituvam vaseto mislenje, ali strogo sum protiv menjanje na na religija.
Niedna pricina ili fakt ne bi mozelo da me premisli. Taka sum vospitana.
Plus rastena sum so taa religija,se uste rastam so taa religija, veruvam vo taa religija, ziveam so taa religija i takva i kje umram.:pop:
Твое мислејне и јас поштувам...али сепак ако се сака се се можи....
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
У Швајцарија има гомила бракови кои што се од различни вери, да не збориме за оние од различни националности.
Не знам како, ама постигнале консензус во врска со ова прашање.
У вера не се мешаат. То ест, ако сакаш да смениш вера заради партнерот, можеш, ама не си приморан.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
epa vaka ajde eve ja sum imal vrska so devojka sho ne e od nashata religija mislam od mojata devojkata e muslimanka jas hristijanin ama nemashe nishto losho vo toa nie i den denes sme drugari ostanata taka da nemam nisho protiv toa i podrzuvam brakovi i vrski so razlichna vera nacionalnost ali neznam sho e moanetot ali nikad ne bi smenil vera za devojka !!!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
ThA-BiTcH напиша:
Definitivno protiv brak megju partneri so razlicna religija.
Vrska moze, ali ako e onaka prolazna i neseriozna.
Nikogas ne bi smenila religija poradi partner:icon_roll
Никој не те ни тера :wink: Темава гласи “Мешани врски/бракови“ :)

ThA-BiTcH напиша:
aha, a kazi mi kako kje se slavi veligden kaj mene u kukja ? Kako kje gi slavam voopsto site hristijanski praznici?

moeto dete vo koja religija kje veruva? Vo dvete religii ?:icon_eek:



zboram za brak!
Твоето дете нема да верува во никаква религија туку во некое утопично створење коешто се вика Бог. По дефиниција религијата и верата не одат заедно бидејќи самата библија вели дека Верата ослободува а религијата носи бреме. Сфаќаш сеа?

А иначе ако ти е за празниците : ја да сум на твое место ем ќе постам за Рамадан (добро е за прочистување на опрганизмот) ем ќе фарбам јајца за Велигден (јадете ги навреме да не мувлосаат!!!). :pop:

ThA-BiTcH напиша:
Zal mi e, ali ne se slozuvam so vas.
Go pocituvam vaseto mislenje, ali strogo sum protiv menjanje na na religija.
Niedna pricina ili fakt ne bi mozelo da me premisli. Taka sum vospitana.
Plus rastena sum so taa religija,se uste rastam so taa religija, veruvam vo taa religija, ziveam so taa religija i takva i kje umram.:pop:
Велиш растена си во таа религија. :raz:

Ај да кажеме дека кај мене три генерации се свештеници... Сфаќаш? :wink: Е сеа. Дали јас сум растен во таа религија или во 200 метри квадратни тоа не знам. Воспитан - да! Ама сепак со право на избор!!! Религијата е наследна додека верата е лична и персонална работа помеѓу тебе и бог. Ниту света петка, десетка, стотка или иљадарка или пак еден танк масло од Благој Ѓорев нема да те спасат ако ти самата не веруваш во Бога и не ја живееш/олицетворуваш таа вера.

Жално е што верата/религијата/традицијата се поими коишто во Православието се измешани како украински ѓувеч! Им ебале мамата! :icon_lol:

Туку вака сеа - да прејдам преку веронауката : ако тебе ти се допаѓа и ти годи една ЛИЧНОСТ, почитувај ја, сакај ја, прифати ја таква каква што е. Досадно ќе ти биде ако се сплотиш со некој којшто е идентичен како тебе и за дваесет години ќе те клука почеток на климакс оти ќе ти се здосади...
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
За мешање сум дефинитивно нема врска религијата премногу сме примитивни доколку сеуште се огледуваме на тоа дали некој е у друга религија алооо свестетесе луге сме за мене постои само таа религија религија која се нарекува Човек а кој какво верување има тоа не треба да не засеге едноставно треба да се пуштиме на емоциите и на чуствата
Инаку не мора некој да ја мења религијата едноставно кој што сака нека си верува поздрав:pop:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Кој што сака нека прави али јас лично НИКОГАШ не би се земала со некој од различна религија ниту пак би сакала моите деца да се земат .
А за различна националност -тоа ми е поОК.Јас сум со човек од различна националост но иста религија.
Како и да е-вие рипајте,што сакате праете :icon_lol: јас си останувам на моето. Не ги обвинувам оние кои што се во таков брак во никој случај али јас и тие што ми се многу блиски не би сакала да се земат со човек од различна религија.Едноставно ствар на принципи е тоа. И голема верба во мојата религија.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Dani^^^ напиша:
Кој што сака нека прави али јас лично НИКОГАШ не би се земала со некој од различна религија ниту пак би сакала моите деца да се земат .
А за различна националност -тоа ми е поОК.Јас сум со човек од различна националост но иста религија.
Како и да е-вие рипајте,што сакате праете :icon_lol: јас си останувам на моето. Не ги обвинувам оние кои што се во таков брак во никој случај али јас и тие што ми се многу блиски не би сакала да се земат со човек од различна религија.Едноставно ствар на принципи е тоа. И голема верба во мојата религија.
Дани мор немој и ти да ме разочаруеш!!! Види ајде што одговорив погоре :se_ molam :cuc:

Macedalien напиша:
Никој не те ни тера :wink: Темава гласи “Мешани врски/бракови“ :)



Твоето дете нема да верува во никаква религија туку во некое утопично створење коешто се вика Бог. По дефиниција религијата и верата не одат заедно бидејќи самата библија вели дека Верата ослободува а религијата носи бреме. Сфаќаш сеа?

А иначе ако ти е за празниците : ја да сум на твое место ем ќе постам за Рамадан (добро е за прочистување на опрганизмот) ем ќе фарбам јајца за Велигден (јадете ги навреме да не мувлосаат!!!). :pop:



Велиш растена си во таа религија. :raz:

Ај да кажеме дека кај мене три генерации се свештеници... Сфаќаш? :wink: Е сеа. Дали јас сум растен во таа религија или во 200 метри квадратни тоа не знам. Воспитан - да! Ама сепак со право на избор!!! Религијата е наследна додека верата е лична и персонална работа помеѓу тебе и бог. Ниту света петка, десетка, стотка или иљадарка или пак еден танк масло од Благој Ѓорев нема да те спасат ако ти самата не веруваш во Бога и не ја живееш/олицетворуваш таа вера.

Жално е што верата/религијата/традицијата се поими коишто во Православието се измешани како украински ѓувеч! Им ебале мамата! :icon_lol:

Туку вака сеа - да прејдам преку веронауката : ако тебе ти се допаѓа и ти годи една ЛИЧНОСТ, почитувај ја, сакај ја, прифати ја таква каква што е. Досадно ќе ти биде ако се сплотиш со некој којшто е идентичен како тебе и за дваесет години ќе те клука почеток на климакс оти ќе ти се здосади...
Е тоа здебеленото :wink:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
jas ja opravduvam vrskata ili brakot so razlicna veroispovest, religija, nacionalnost....moite kumovi se vo brak i se so razlicna veroispovest taka da nitu toj nitu taa ne promenija vera nitu pak imaa i imaat nekoj konflikt vo vrska so taa rabota...e sega slavat poveke praznici :) ali toa ti e...vo brak se odlicno im odi si se sakaat lugeto sakat da go pominat zivtot zaedno i ne e tolku bitno koj vo shto veruva i dali toj bil hristijanin a taa muslimanka...apsolutno nema vrska...
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Dani^^^ напиша:
Кој што сака нека прави али јас лично НИКОГАШ не би се земала со некој од различна религија ниту пак би сакала моите деца да се земат .
А за различна националност -тоа ми е поОК.Јас сум со човек од различна националост но иста религија.
За децата твои не можеш да знаеш, ниту пак можеш да им забраниш да се земат.
Нивно право, нивен живот што сакаат тоа ќе прават.
Него, ај те молам ова задебеленово објасни ми го.:raz:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
The`bItCh напиша:
За децата твои не можеш да знаеш, ниту пак можеш да им забраниш да се земат.
Нивно право, нивен живот што сакаат тоа ќе прават.
Него, ај те молам ова задебеленово објасни ми го.:raz:
Jас неможам да знам ама можам да ги воспитувам во одреден правец нели?И јас реков дека не би сакала тоа да се случи ама сеа ако се случи сигурно дека нема да се откажам од моите деца.На крај краева тоа си е мое мислење и ЛИЧНО јас не би сакала да бидам со некој од различна религија без разлика дали е муслиман,будист...Едноставно премногу би била различна со тој човек-моите гледишта на животот,на секојдневните ствари кои што се во допирна точка со религијата,моите размислувања и ткн.Уствари јас коа ќе се земам со некого сакам со него да идам у црква за велигден,дома заедно да си славиме божиќ и таканатаму...несакам да бидам со некој со кој што нема да можам да го поделам тоа.Ама тоа сум ЈАС ..во никој случај не викам дека тоа е правило за сите или дека сите треба така да прават а ако прават обратно дека се нешто лошо...

А за здебеленото..па добро незнам што воопшто има за чудење тука? Ваљда знаеш дека на светот има милион националности а неколку религии така?Дечко ми е по националност Македонец јас Србинка ама сме двајцата православни.Незнам што е тука чудно...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Vlad II Draculea напиша:
Просто и едноставно... детето не мора да има религија.. нека ја одбере која што сака кога ке порасне...
пример..јас.. на 14 години сум крстен... не бев крстен бидејки дедоми беше комунист.. и го почитувам неговото мислејне не сум верник но сепак сакам да сум обележан како Првосалвен...

За праници нема врска ке ги славите само најважните... мажот ти бајрам.. сам ке го слави.. ти че прајш ручек за децата.. ти велигден гости че чекаш.. тој ке седи ке гледа фудбал и че пија пиво...

Не треба да се срамиш никогаш од тој што го сакаш.. да дека се против че бидиш изложена на оговарајна али се се можи ако се сака
Некаде на почетокот на темава го кажав истото ... за децата може да се остави да пораснат до возраст кога можат да одлучат што сакаат и која вера им одговара повеќе, па да си изберат сами. Проблемот не е во тоа туку во околината со која мораш да живееш како и семејството и како таков барем кај нас мислам дека нема никогаш да се реши ... и да, немам ништо против мешани врски и бракови.
Само уште нешто ... Да Бич, кажа дека има многу машки од твоја вера па што ќе ти е да бараш од друга, и дека подобро би била сиромашна цел живот со христијанин, отколку богата со било кој друг ... прво, не станува збор за тоа да бараш, туку едноставно да ти се појави некој во кој ќе се заљубиш, а тој некој не се избира како тиква на пазар ... второ, тоа со сиромаштијата не ти држи место исто ... муабетот би требало да се сведе на мешан брак или врска од љубов а не од корист, па може да е сиромашен муслиман или будист итн, па да го сакаш повеќе од богатиот христијанин, така да тргнете ги парите од муабетиве:)

Ќе заборавев ... за тоа растени во дадената религија ...
И јас си ја сакам религијата и не би ја сменала никогаш за ништо. Но, која религија кажува да не прифаќаш човек од некоја друга? Ваљда е грев да ја смениш, ама сигурно е поголем грев да ги отфрлаш сите други, дека луѓето што веруваат во другите се исто луѓе, а не животни:wink:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А бре луѓе направете разлика помеѓу традиција, религија и вера!!!

Обожавам теологија како наука(иако не сум припадник на никаква христијанска секта) и ви препорачувам да прочитате прво коран, библија итн пред да ги употребувате овие термини безврска...

Жално е сите да дробите како било за ”религија”, ”вера” и што ти ја знам ако не ја знаете дефиницијата на поимите!!! Расчистете прво со тие поими пред да дискутирате на темава чијшто проблем е сосема различен и се налага заради одредени околности во нашето општество...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
А бре луѓе направете разлика помеѓу традиција, религија и вера!!!

Обожавам теологија како наука(иако не сум припадник на никаква христијанска секта) и ви препорачувам да прочитате прво коран, библија итн пред да ги употребувате овие термини безврска...

Жално е сите да дробите како било за ”религија”, ”вера” и што ти ја знам ако не ја знаете дефиницијата на поимите!!! Расчистете прво со тие поими пред да дискутирате на темава чијшто проблем е сосема различен и се налага заради одредени околности во нашето општество...
Абе добро Маце АМАН!Колку и да се тие различни и колку и да ти ја знаеш таа разлика а сите ние не ја знаеме -сите знаеме за што збориме.Јас барем знам.НЕ БИ СЕ ЗЕМАЛА СО МУСЛИМАН,БУДИСТ...доволно јасно?:wink:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
И ја не би се земал со некоја од различна религија, ама затоа пак ич не би ми сметало да сврзам неколку секса со неа или било која друга од било каква религија или раса. :)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
И ја не би се земал со некоја од различна религија, ама затоа пак ич не би ми сметало да сврзам неколку секса со неа или било која друга од било каква религија или раса. :)
АМЕN:pop: Убаво кажано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom