Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
divine напиша:
Мислев дека прашуваш општо ... конкретно за темава тој не ни кажа нешто ... меша работи, али секако доста е ... што би рекле бек ту д топик :lol: :wink:
Какви работи меша? Што меша? Јасно кажа во неколку постови дека не му е битна верата, припадноста или националноста доколку тоа го прави него, а и неговото семејство среќно ... не знам што има нејасно тука

А за она другото .... и општо да зборам што има разлика? Мислите на постовите во Чек дис аут ? Само ќе се надоврзам на тоа што вие го кажавте таму... Како што Никола не може да ве оценува вас и вашите интимни работи преку пост во Чек дис аут, така и вие не мора да го сфаќате тоа сериозно пошто нормално, постот е во Чек дис аут. Од каде знаеш дека па он е озбилен? И ја да видам некој да се напали толку за еден пост, ќе го “шетам“ (играм) малце 8)

бек ту д топик нау 8)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
не бе Дивајн, си реков на почеток нема проблеми, али се подзамислив особено Мисирков како тоа убаво го имаше срочено, па си реков како бе би немало проблеми.
И што да рескирам, девојка ко девојка, убави ги има многу, зошто би земал некоја од друга вера.
Вака ќе си имам ем убава, ем нема да имам проблеми од од тој тип.
Сите на куп, а задоволството на квадрат:)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
И ете, повторно монополот на дело : не знам само како не ти скока во очи дека се што сакаш е да противречиш и да имаш спротивно мислење од другите а и да го имаш последниот збор. АКо - продолжи ама еден ден ќе си ја треснеш главата од некој ѕид и тоа несакајќи :wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Глупа тема.. мешан брак е меѓу лица од различни.. полови.. машко и женско, така?! :D :D :D
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Офчар напиша:
Глупа тема.. мешан брак е меѓу лица од различни.. полови.. машко и женско, така?! :D :D :D
Ти златен тоа чекаш а? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

И ја ќе прашав : за каква мешавина станува збор? Од се што прочитав никој не збореше за мешан брак освен некои пет-шест на почеток. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Ајде Никола , со нетрпение ги чекам твоите противречни ставови : осеќам дека ќе не “изненадиш“ со еден километарски пост којшто повторно ќе нема врска со темата... Ајде - waiting for you!!! :wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ајде Никола , со нетрпение ги чекам твоите противречни ставови : осеќам дека ќе не “изненадиш“ со еден километарски пост којшто повторно ќе нема врска со темата... Ајде - waiting for you!!! Намигнување
Си кажав што имав.
Најубаво би било секој/ја да си најде некоја/ј од својата земја, од својот народ.
Убаво би било и да живее таму, да се собираат семејставата на слави, празници.

Нема зошто да се бега од традицијата, од земјата, од семејството.
Убави се тие работи, прашајте ги печалбарите, многу од нив жалат што не се дома.
Од родот и фамилијата не се бега.
Единствено што фали се подобри услови за живот во Македонија.

Незнам зошто некој би сакал да си става дополнителни проблеми на себе со одбирање на несоодветен партнер/партнерка.
Јас си реков албанка ај, на почеток, ок е, али нема врска, кај за жена ќе ја земаш па уште во Македонија да живееш. За секс, што да не, за брак не. :D
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ако - продолжи да мислиш така ама верувај дека не е само твоето мислење вистинито :wink:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Никола напиша:
Си кажав што имав.
Најубаво би било секој/ја да си најде некоја/ј од својата земја, од својот народ.
Убаво би било и да живее таму, да се собираат семејставата на слави, празници.

Нема зошто да се бега од традицијата, од земјата, од семејството.
Убави се тие работи, прашајте ги печалбарите, многу од нив жалат што не се дома.
Од родот и фамилијата не се бега.
Единствено што фали се подобри услови за живот во Македонија.

Незнам зошто некој би сакал да си става дополнителни проблеми на себе со одбирање на несоодветен партнер/партнерка.
Јас си реков албанка ај, на почеток, ок е, али нема врска, кај за жена ќе ја земаш па уште во Македонија да живееш. За секс, што да не, за брак не. :D
Понекогаш ми се чини дека од инат пишуваш, не дека го мислиш тоа што си го напишал. Контоверзен си со своите постови.
Ако си толку верен на традицијата, тогаш барај од твоите да ти најдат некое комшиско момиче, како што било поодамна.
Традицијата не значи фундаментализам, традицијата е процес кој постојано се надоградува и се збогатува.

Секогаш сум одобрувал мешани бракови и се надевам дека во догледно време и мене ќе ме снајде тоа.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Никола напиша:
Подржувам вакви врски и не би имал ништо против да имам жена албанка, на пример. Сега на Фрчко не му успеа, но тоа не значи дека и на друг нема.:)))
Верата ми нема некоја голема улога, претпоставувам дека ако се испостави дека сме си компатибилни еден за друг и за жена ми ќе нема.
Јасно си кажа човекот што мисли ...

Никола остај ги џабе е ... што и да напишеш, ќе наиде на негодување кај нив :evil:
Мацедалиен, ти како администратор на форумов треба да бидеш пример за другите, да не заземаш страна (администраторот не треба да зазема страна како што тоа го истакнаа членови на форумов) и да не ги труеш темите со непотребни работи. Никола не кажа ништо лошо на темава, а тоа што ти имаш друга причина да го мразиш и да му контрираш (ради тоа што мрази педери) тоа е друга (лична) работа и мислам дека нема потреба препукувањето за сосем 10та работа да се одвива на темава... имате лични пораки, ирц ... препукувајте се таму слободно :evil: :evil: :evil:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
humanoid напиша:
се надевам дека во догледно време и мене ќе ме снајде тоа.
извинете вака што бегам од темата

Хуманоид ја па слушнав дека си оженет :D или ме излажале :D
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
489
Поени од реакции
0
Без разлика дали станува збор за луѓе од различна вера,националност или разлика во години, ако тие двајца што го осеќаат е вистинско и постои взаемно разбирање и доверба тогаш би успеале.
Немам ништо против ова а впрочем може на секој од нас да ни се случи никогаш не се знае.
Љубовта нема граници нели? :wink:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Гижо напиша:
humanoid напиша:
се надевам дека во догледно време и мене ќе ме снајде тоа.

Хуманоид ја па слушнав дека си оженет :D или ме излажале :D
те Излажале Гижо :D За сега сум далеку од тоа :wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ваква тема постоеше одамна уште на почетокот на функционирањето на форумот. Бидејќи многумина од вас сте тазе и не знаете, за да не си ги повторувам сите постови кои тогаш ги пишав, ќе ја извлечам главната поента од моето размислување:

Врската или бракот би можела да успее ако и само ако нивната љубов биде искрено прифатена од нивните родители, роднини и пријатели. Кратко и јасно.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Мистичен напиша:
Ваква тема постоеше одамна уште на почетокот на функционирањето на форумот. Бидејќи многумина од вас сте тазе и не знаете, за да не си ги повторувам сите постови кои тогаш ги пишав, ќе ја извлечам главната поента од моето размислување:

Врската или бракот би можела да успее ако и само ако нивната љубов биде искрено прифатена од нивните родители, роднини и пријатели. Кратко и јасно.

зашто мора да им зависи од нив(родители, роднини и пријатели)??
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Гижо напиша:
зашто мора да им зависи од нив(родители, роднини и пријатели)??
Зашто баш тие се проблемите понатаму, ако станува збор за вистинска љубов ... двајца да се согласат е тешко, а не па две различни фамилии ... и тоа примерот што ти го пишав Гижо, како те отфрлаат сите, а првенствено семејството ... тоа посекако од старт е многу голем проблем ... :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom