Секакви рецепти

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Obichno ja pravam bez meso I gramaza od oko I zavisi kolkava e tavata I sledi vaka:
Kromid krupno seckan proprzuvam so 2 golemi domati, kompir, morkov, tikvica, modar patlidzan, bamji, celer, puperka, seto toa ubavo seckano na kocki, proprzuvam so sol, biber, vegeta, pred da ja stavam vo rerna dodavam seckan na pokrupno magdanos I ja pecam na tivko. Ubajna :)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
И јас во глобала пропржувам прво кромидот, морковот, бла бла бла... :D
Но, бидејќи мајка ми преку лето прави различни салца за различни манџи и тоа во глобала е се' веќе однапред варено, пржено (везе неам како ги прави искрено, не учествувам во тоа :D). Така што таму има ставено буквално се' што е потребно, пиперка, домат, магдонос, бла бла бла... стандард иде една тегла од тој сос. Јас само додавам компир, месо и тоа на почетокот што го пропржувам кромидот. :D Просто ко грав. :D Само кога ќе снема од тој сосот, одам по нормалната постапка.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Скоро исто како Луси Лу. Со тоа што јас ставам и ситно сецкани компири, онака баш на мали коцки. И рендани патлиџани.
Пржам во вок тава, истурам еден филџан вода и после во рерна.
 
I

[In]kognito

Гостин
Питата ќе биде убава и со готови кори и со домашни, клучот е во филот. Јас еднаш правев со тиква и колку што се сеќавам мислам дека малку ја запржив тиквата со шеќер и ванила. На маж ми му се допадна, но за мој вкус не беше нешто идеална. Дали од ванилата доби различен вкус или не, незнам.

Во секој случај ако ја направиш питата и го погодиш рецептот слободно споделиго тука со нас :).
Ја направив. Ја изрендав тиквата, ставив млеко,ванилин шеќер и шеќер во прав (од око) и 15тина мин варев мешајќи додека омекне. Првата кора ја пропрскав со зејтин, па втората кора и од тиквата. ( следен пат ќе ставам по 3-4 кори или помалку фил. Од горе намачкав со стопен маргарин и шеќер во прав. Важно е превкусна и го погодив вкусот од онаа на баба ми од пред 12тина години. :) DSC_0147.JPG
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
А мојата турлитава пак е без кромид и пржење, обично секој рецепт ми е со кромид ама ова не.
Немам некоја конкретна мерка, значи од око и ставам: компир, морков, тиквица, модар патлиџан , боранија, прокељ и месо ( сето тоа убаво исецкано на коцки), додавам зачини (сол,вегета,бибер), убаво се промешува и на крај додавам едно мало филџанче вода и ја покирам тавата со капак или со алуминиумска фолија и оставам да се пече. 15-20 минути пред крај ја тргам фолијата и оставам да се допече.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А мојата турлитава пак е без кромид и пржење, обично секој рецепт ми е со кромид ама ова не.
Немам некоја конкретна мерка, значи од око и ставам: компир, морков, тиквица, модар патлиџан , боранија, прокељ и месо ( сето тоа убаво исецкано на коцки), додавам зачини (сол,вегета,бибер), убаво се промешува и на крај додавам едно мало филџанче вода и ја покирам тавата со капак или со алуминиумска фолија и оставам да се пече. 15-20 минути пред крај ја тргам фолијата и оставам да се допече.
Зарем не ставате црвени патлиџани и пиперки?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не, јас ја правам по рецептот на мајка ми, а баба ми ставаше.
Различна на вкус е, ама јас ја преферирам мојава. Пробај ја, многу е едноставна за правење.
Сигурно ќе пробам, но многу се изненадив.
Интересно..... Jас секогаш сум ставал домати и тоа двојно поголема количина од другите состојки
Затоа Вие ставате и малку вода, а јас не ставав
A гледам и на Википедија велат и пипиерки но не и црвени домати
велат: „.....компири, ориз, бамја, модри патлиџани, моркови, пиперки, месо, свинско, говедско или јагнешко. Сите овие состојки се мешаат и се пече во рерна во традиционалната керамика сад (тава) “

https://en.wikipedia.org/wiki/Turli_Tava
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Сигурно ќе пробам, но многу се изненадив.
Интересно..... Jас секогаш сум ставал домати и тоа двојно поголема количина од другите состојки
Затоа Вие ставате и малку вода, а јас не ставав
A гледам и на Википедија велат и пипиерки но не и црвени домати
велат: „.....компири, ориз, бамја, модри патлиџани, моркови, пиперки, месо, свинско, говедско или јагнешко. Сите овие состојки се мешаат и се пече во рерна во традиционалната керамика сад (тава) “

https://en.wikipedia.org/wiki/Turli_Tava
Во суштина нема правилна или неправилна турли-тава, затоа и се вика така или како што е познат муабетот низ народ кога ќе речат "работава е турлитава" - демек све испомешано, така што ставаш што имаш и печеш :icon_lol:.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 2370.jpg рецепта за овие колачиња има некој......(или строго чувана тајна).
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Не знaм кaкo се викa рецептoв, aмa се јaде :D aкo сaкaте кoнзумирaње нa прoсo, a истoтo мoже и сo хељдa

Вo мaслинoвo мaслo се зaпржувa крoмид и мoркoв,се дoдaвa еден филџaн прoсo и три филџaни вoдa, (oднoсoт секoгaш 1:3). Се мешa смесaтa дур не испaри вoдaтa. Мoжете дa стaвите вегетa, кaри, бибер...
https://instagram.com/p/9ecQcxgeUI/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom