Свети Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Dobro be koreni na staro slovenski pokraj Solun, a pokraj solun sto imalo? Makedonska drzava! quote]

Имало македонска д'ржава по времето на светите братја !??
Абе ти по кои книги си учил ?
Да не си бил на обратната страна на Луната ?:wink:
Не ама имало очигледно луѓе коишто го зборувале ‘‘словенскиот‘‘ јазик. велам ‘‘словеснки‘‘ зато шо всушност сите словенски јазици носат корени од овој предел. Каде што имало, и има Македонци, а немало, ќе нема, и нема болвари. Со еден збор, словенскиот е Македонски јазик. capish?

НО остро протестирам и неприемам да наричат народа ми ТАТАРИ.Мери со един и ист аршин.
хмм а можи да ми објасниш тогаш кои беа сите тие луѓе што се имаа пријавено на форумв, а беа од болварија, и отворено се нарекуваа ТАТАРИ?!
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
ИСТОРИЈАТА е испишувана од (победниците) големите сили, во согласност со нивните глобални или регионални интереси. Значи да не се лажиме историјата не е наука оти се менува гледањето на работите после паѓањето на некој систем. (Да победеле фашизмот или социјализмот сега поинаку ќе гледавме на нештата)

Византија давала пари за ширење на просветата се со една цел:
трка со ВАТИКАН при ширењето на влијанието!

Ај еве да не ве викаме ТАТАРИ. Но Татарите самите велат дека се Бугари, едн народ. Од Азија доаѓа тој народ и неговото име.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Добро бе луѓе, ако браќата навистина Македонци биле, тогаш во изворите од минатото треба експлицитна потврда да има за тоа, што мислите? Инаку следува демант..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
MAKEDONEC_PP: Едно име не прави држава, хората прават држава.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Политичките околности прават држава НЕ народот (пр. Косово):smir:

А името ако се идентификуваш со него дава КОНТИНУИТЕТ...

МАКЕДОНИЈА ВО СРЦЕТО
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас се обидувам да ти кажам дека Светите Браќа ја ширеле писменоста на СВОЈОТ МАЈЧИН МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, јазикот на кој зборувале МАКЕДОНЦИТЕ...какви што биле и самите
се слагам со тебе но молам те просветли ме шо стана со старо македонскиот на кои зборувал александер македонски.и он ли е словенски.:smir:
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
212
Поени од реакции
8
НЕ ми јасно се уште како Бугариве со турко-алтајски корен и јазик, можат да зборат за словенскиот јазик?!

Денес Бугарите говорат на словенски, поточно дијалект на Македонскиот јазик, уствари изопачен македонски! Точно е дека има и словенско коренче таа нација, поради асимилираните Македонци низ вековите, но најмногу имаат украдена словенска култура, ДА БИДАМ ЈАСЕН- МАКЕДОНСКА!

Така да тоа што сте асимилирале Словени не ве прави достојни да зборувате за култура која ја украдовте!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
се слагам со тебе но молам те просветли ме шо стана со старо македонскиот на кои зборувал александер македонски.и он ли е словенски.:smir:
Никој не знае на кој јазик зборувале старите Македонци затоа што многу малку зборови се сочувани во пишана форма. Јазикот можел да биде словенски исто како што можел и да не биде. Потребни се дополнителни информации :smir:.
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
Никој не знае на кој јазик зборувале старите Македонци затоа што многу малку зборови се сочувани во пишана форма. Јазикот можел да биде словенски исто како што можел и да не биде. Потребни се дополнителни информации :smir:.
Јазикот можел да биде словенски !?...

Јазикот на античните македонци се разликувал од грчкиот (ова од странски експерти врз основа на сознанија од антички писатели,историчари) , словенски не можел да биде бидејќи словените многу подоцна се населуваат на Балканот... Значи ако грчки ниту словенски не е, јазикот на античните македонци можел да биде јазикот на илирите или траките или некоја илиро-тракиска-македонска јазична мешавина или еден ист јазик со различни дијалекти бидејќи илирите,траките и македонците биле народ од заедничко потекло, од Пелазгите ...
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
аман бе, пак ли со словените и јазикот...

ако толку е чиста работата постави си две прашања и се ке ти се разјасни..

1.Андроникос по ископувањата во пела ијави дека не е најден ниту еден грчки натпис, денес врие од увезени камени плочи

2.народните блгарски според вас песни изобилуваат со антички мотиви, песни и преданиа за Александар Филип Каран Вистинијан...едно нема за преселби словени реки украинци и московјани ебате, дури лавот кој бил истребен за време на наводното доагање на словените е во секоја втора песна...па за што пеат ????? за животно што не го виделе?????

крај краева и да се променил јазикот, големо чудо..што да речат франкофоните латините и кинезите...??? и се ова од човек чиј јазик според официјалната бугарска историја е изумрен?????

повеке логика помалку историја..и се ке биде јасно
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
Иако на цел свет им е јасно (делумно) минатото со изучување на историјата... имено ако логички гледаш Хрватите,Србите,Бугарите и денешните Македонци на Р.М. штом живеат на балканот би требало да се потомци на Илирите,Траките и Македонците (античните) ... ама што историјата покажува дека Хрватите,Србите и Бугарите се Словени доселени на Балканот во 5,6,7 век... Ова е општа историја и факт за цел свет ... Хрватите слободно без предрасуди тврдат дека нивното потекло е од Русија... Бугарите не сум слушнал да кажат дека немаат словенско потекло и дека словените не мигрирале на Балканот... А Србите , ако за нив зборуваме тогаш нема да зборуваме за историја, ќе ни испадне муабетот политика и пропаганда.
 
A

anaveno

Гостин
Иако на цел свет им е јасно (делумно) минатото со изучување на историјата...ама што историјата покажува дека Хрватите,Србите и Бугарите се Словени доселени на Балканот во 5,6,7 век... Хрватите слободно без предрасуди тврдат дека нивното потекло е од Русија...
he..he..se pokaza so 7 ANTI.

Sega i so istorijata na slavsite..

Hrvatite tvrdele edno. A RUSITE?

Postara istorija na slavsite - zdravje...

P.S. se nadevam,deka nema da ni objasnuvas od kade dosle RUSITE...mislam so "stari istoriski dokumenti".
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јазикот на античните македонци се разликувал од грчкиот (ова од странски експерти врз основа на сознанија од антички писатели,историчари) , словенски не можел да биде бидејќи словените многу подоцна се населуваат на Балканот... Значи ако грчки ниту словенски не е, јазикот на античните македонци можел да биде јазикот на илирите или траките или некоја илиро-тракиска-македонска јазична мешавина или еден ист јазик со различни дијалекти бидејќи илирите,траките и македонците биле народ од заедничко потекло, од Пелазгите ...
А ако тие не дошле..ако тие се вратиле?
А ако има денешни зборови, идентични со тие на Античките Македонци?
На пример самите грчки научници тврдат дека Македонскиот ‘‘дијалект‘‘ сепак содржел зборови што грчкиот јазик ги немал, но, тие бле задржани во латинскиот јазик. Чист пример зборот flavius кој римјаните го запишале збор, превземен од Балканот, е сличен со епитетот ‘‘русокосиот‘‘, или на нашки, ама буквално нашки, денес наречен ‘‘плавиот‘‘. Нема сличност? Не е само овој збор, многу се. Неможиш да тврдиш дека јазикот на атичките Македонци немал врска сотој шо го имаме денес
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Vizantiskiot imperator reche na svetite brakja: VIE STE SOLUNCANI, A SITE SOLUNCANI CISTO SLOVENSKI ZBORUVAAT, pa pojdete vo Moravija...
Nikade i nikogas ne spomnal nekoj makedonski svetec deka e bugarin.

Glagolicata e napravena spored jazikot na srednovekovnite Makedonci od Solun. Tamu ke ja najdete i bukvata "S" (dz), koja edinstvena postoi i deneska vo makedonskiot sovremen jazik.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom