Свети Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Малку конспиративно видео во однос на кирилицата, но интересно е дека се поддржани кон главната гледна точка, без да споменуваат помалку популарна информацjа. Во целина ми се допаѓа.
Видеото е руски памфлет скоро без никаква вредност од историски аспект.
Што е тоа што ти се допаѓа?
Глупостите со пресликувањето на денешниот глобализам во средните векови и тоа само за да се набеди Рим т.е. денешниот т.н. "западен свет"? Како божем истото да не го правел и Константинопол.
Или можеби наводната загриженост за кирилицата и православието додека се прикажува како тие буквално им се наметнуваат на домородните народи во Камчатка? Или можеби јуртите на тие луѓе ти се допаднаа?


штипјанец' напиша:
Интересно ми е, зошто кога цитираниот текст на еден од документите презентирани во видеото на "Ч Е Н Т О" беше избришана од "Bratot" и ми се заканува со бан.

Bratot напиша:
Имајте на ум дека вашиот пристап на форумот може да биде отстранет поради прекршоци од овој тип.
Кое точно е несоодветна содржина? "Слово од Кирил Филозоф како покрсти Бугарите"?
Прво, да ти кажам нешто што ми е должност:
Пробај уште еднаш на некоја од темите да цитираш приватна порака со која си бил санкциониран од некој од модераторите и јас ти ветувам дека ќе добиеш пермнентен БАН од подфорумот за Историја.

Второ, за да мислиш дека Константин-Кирил покрстил некакви "Бугари" крај Брегалница (додека брат му Методија од Византија бил поставен на чело на
) треба да си или запенавен пан-блгарски лажго, или ептен глупав. А може и двете.
--- надополнето: 27 мај 2013 во 14:28 ---
''КИРИЛ И МЕТОДИЈ ЗБОРУВААТ СЛОВЕНСКИ ВПРОЧЕМ КАКО И СИТЕ СОЛУНЈАНИ''
Кирил и Методиј научиле словенски, а тоа дека "сите солунјани" зборувале словенски е глупост.
Веќе сум го поставил тоа одамна на темава:

Пред да ги испрати на мисијата во Велика Моравија еве што им рекол на браќата византискиот император Михаил Трети (тоа е тој истиот чие име го земал за свое вашиот турко-монгол Богорис, или Гоборис, кога се покрстил ;) )

Арно ама нешто слабо му се чита на блгаринов.

Види работа што се случува со тој македонски Св.Климент кога го бркаат од Панонија,тој бара заштита од Бугарија и бугарскиот цар Борис I,тој го праќа во Охрид во областа Кутмичевица.
Дали Климент побарал заштита или турко-монголот Богорис видел шанса нешто да ќари од остатоците на мисијата на Кирил и Методиј за чијашто полезност очигледно дека Византија се пишманила (затоа и во нивно време а и неколку века подоцна нема ни збор за неа во византиските извори) се прашања кои далеку го надминуваат капацитетот на еден благонадежен стипендист како тебе.
А и зошто демек бил испратен во охридско... е зошто де?

King_Stone напиша:
Друго нешто ме буни ако Византија е продолжено Македонско кралство,како што тоа го читам на многу места на форумов,тогаш зошто не побарал заштита од нејзе?Почнувајќи од Климент преку Самоил па до револуционерите Делчев(да не ги набројувам сите многу се) сите они барале заштита од Бугарското кралство,илјада години .
:facepalm:
Ај што пак се мешаш во работи за кои очигледно немаш ни основни познавања (на пример односите Константинопол-Рим, посебно во врска со верата), туку најсмешно ми е кога некој како тебе врз нафрлени тотални небулози ќе си нареди еден куп други глупости што немаат врска со ништо.
Самоил барал "заштита" од Бугарија?!? :pos:
Или па Гоце Делчев?!? Таква во која посмртните останки сакал вечно да му почиваат во "столицата на слободна и независна Македонија" ли?

Не треба воопшто да одговараш зашто немаме намера темата да ја загадуваме со твоите офтопик фрустрации и глупости.

Истото важи за сите други.
Офтопиците ќе бидат избришани а нивните автори ќе заработат казнени поени.

.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Словото на рускиот патриарх на 24 Маj за Кирил и Методиj
 
Член од
19 април 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ама ти барзаш да ги кажеш дека са македонци,нали...?Кирил и Методиj са словени и са работели за сите словени,а не за бугари,македонци,срби и така натаму.
Прашам те откаде дошли парите за техните ученици за книги,манастири и така натаму?Да се напише книга и оформи не е било толкова леко.Ако никоja држава неподаржала таа идеа,какво штеше да стане со таа азбука?

Obace ce te zamoljavam da ne se draznis sicko, ce treba da nosime seker voda ladni krpi... :D :D :D
Znaci ova se slucuva u IX vek a ne u XXI vek !? Znaci nemas ti ovde ministerstvo za obrazovanie pa da apliciras za fond na proekt dobro, nikoj ne forsiral kampanja tuku Ucitelot si sozdal svoja crkovno - prosvetitelska organizacija vo koja vlecel ucenici.. misli malce pologicno. Otkoga Kirilovite I Metodievite ucenici dosle na Balkanot nasle pocva plodna za oranje (t.e. Narod na koj mu treba drugo pismo osven alfabitot - poso so nego mozes kur da bricis nema dovolno glasovi) e sega od tie ucenici sekoj si otisol vo svojot kraj I zatoa imas dve skoli Preslavska - Bolgarska I Ohridska - Makedonska (svati gi iminjata geografski ne politicki) I kako po obicaj na Balkanot, prosvetata se gura sama so sebefinansiranje a ne so akcija na Vladata na "Boris Tatarcev Kncev"
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Затоа и има преписи само на црковни дела. Препишувањата на книгите се вршела во манастирите, затоа што ним им требале религиски книги и списи, а имале и средства за нивно пишување (монаси - писмена и бесплатна работна рака, требало да набават само материјал за пишување). За книги со световна тематика немало ниту побарувачка нити пак било размислувано за можноста од постоење на бестселери кои ќе се продаваат :)
А што се однесува за Кирил и Методиј - тие не измислиле писмо. Европските народи имале писмо далеку пред нив. Тоа пра-писмо постоело и пред Александар и Филип и од тоа писмо произлегло “грчкото“ писмо и латиницата. Бидејќи “грчкото“ писмо било “осакатено“ (во согласност со нивните гласовни специфики) и не одговарало на гласовните специфики на “словенските“ народи, Кирил и Методиј се обиделе да го заменат со “ново“ писмо кое го “склепале“ врз основата на етиопското Ге’ез писмо со комбинација на Ерменско-грузиски елементи и го нарекле “Глаголица“. Но тоа писмо за писмените словенски народи било тешко прифатливо, па за брзо време Св. Климент се вратил на основното писмо кое го модифицирал со морфолошко вообликување на старите и со додавање на нови знаци и конечно вообликување во функционално писмо кое опстои до денес скоро во половина Европа и цела северна Азија.
Треба да ни биде јасно : НИКОЈ НЕ ИЗМИСЛИЛ ПИСМО во Европа, барем последните 2500 години!
Сите писма кои се во употреба скоро во цел свет (латиницата и кирилицата) се само реформи на прото-писмото од пред неколку милениуми. Пред нашата ера имало неколку реформи (две ни се познати - една е латиницата, друга “грчкото“ писмо), во средниот век најзначајна реформа на писмото е онаа од Св. Климент и неговите ученици (неговата катедра) и некои повеќе козметички реформи на латиницата во согласност на јазичните специфики од нациите кои се појавувале (всушност со порастот на писменоста на населението и зголемената потреба на списи, документи и книги).
Блаже Конески, Вук Караџиќ и останатите се последните реформатори на тоа писмо.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Тоа "грчкото" е прво фонетско писмо на Европско тло т.е. Феникиско - приспособено.(Феникиското писмо е прво од таков тип - фонетско)

Тоа писмо се шири преку трговијата - подоцна од "грчкото" настанува латиницата.[DOUBLEPOST=1494420518][/DOUBLEPOST]
НИКОЈ НЕ ИЗМИСЛИЛ ПИСМО во Европа, барем последните 2500 години!
Таман си, воопшто нема никакво писмо во Европа кое има Европско потекло (дури и линеар А и Б на Крит се сметаат како позајмици од југот - Египет).
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Тоа "грчкото" е прво фонетско писмо на Европско тло т.е. Феникиско - приспособено.(Феникиското писмо е прво од таков тип - фонетско)

Тоа писмо се шири преку трговијата - подоцна од "грчкото" настанува латиницата.[DOUBLEPOST=1494420518][/DOUBLEPOST]
Таман си, воопшто нема никакво писмо во Европа кое има Европско потекло (дури и линеар А и Б на Крит се сметаат како позајмици од југот - Египет).
Феникиско = Венетско. (Фени = Вени).

Грците кога ДОШЛЕ го зеле писмото од Венетите (Феникијци е само варијанта на истото име Вени, Венети, Винди, Вандали и сл.). Венетите ја населувале Европа, дел од Азија и Блискиот Исток (преку Хетите) и тие се всушност белата раса.
“Грешно“ ме разбра. Мислев никој не измислил НОВО писмо во Европа последните 2500 години, па не измислиле ни Кирил и Методиј (само ги прилагодиле знаците од етиопското ге’ез писмо). Доколку мислиш дека “Грците“ донесле писмо во Европа и дека така тие неписмени не описмениле тогаш или се обидуваш да ги изманипулираш тие што те читаат, или самиот се лажеш. Во тој случај ги занемаруваш сите писмени траги што се најдени во Европа, а се постари барем 1-2 милениуми од времето на доаѓање на некакви си измислени “Грци“ во Европа. Го занемаруваш Винчанското писмо, натписот на печат и сл. артефакти, етрурското писмо кое е поново ама сепак Етрурците кога пишувале сеуште немале контакт во доволна мера со “Грците“ за да се описменат, па дури треба да се земат во предвид и знаците кои се најдуваат по карпите ширум Балканот.
Критското писмо не е позајмица од Египет затоа што е сосема поинаков вид писмо од него.
Еве од каде Кирил и Методиј ги позајмиле знаците за глаголицата (Ге’ез писмо) :
https://en.wikipedia.org/wiki/Ge'ez_script
Ерменско писмо :
https://www.google.com/search?q=georgian+letters&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi3vaKU2-XTAhVIcBoKHV34A8UQsAQIMQ&biw=1280&bih=680#tbm=isch&q=armenian+letters&imgrc=WqMAJOlmaInaaM:
Грузиско писмо :
https://www.google.com/search?q=georgian+letters&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi3vaKU2-XTAhVIcBoKHV34A8UQsAQIMQ&biw=1280&bih=680

Како што можеш да приметиш - многу се слични. Вознемирачки делува што сите овие писма (и народи) се поврзани со Евреите, па ете им тема за размислување на сите теоретичари на завери :cautious:
Еврејско писмо :
https://www.google.com/search?q=hebrew+alphabet&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiikNeC3uXTAhWFZVAKHWEqDIoQsAQIRA&biw=1280&bih=680
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Феникиско = Венетско. (Фени = Вени).
Повеќе теории (и кратка историја) овде:

Повеќе би било Фо (Pho), Фе (Phe) - деривација од Phoné (Φωνή) кое на Грчки значи слог - глас.
Отаде фонетско писмо нели:
http://www.whowerethephoenicians.com/wp-content/uploads/book/phenicos_new (2)_p215-p217.pdf

Phoinix (Грчки збор; пупурна боја - позамица од семитски јазк):
http://www.tekhelet.com/pdf/Astour-Canaan-1965.pdf
Отаде лат. Punicus или Poenicus (Картагинците)

Имаш секакви теории - за вени нема ништо.

Грците кога ДОШЛЕ го зеле писмото од Венетите (Феникијци е само варијанта на истото име Вени, Венети, Винди, Вандали и сл.).
Грците дошле (како и другите ИЕ народи на Балканот) порано, потоа дошле во контакт (со Феничаните) бидејќи и двата народи биле трговци и создале безброј колонии (крајбрежни).

Феникијците се знае ТОЧНО која територија ја насеулваат и кога.
Тие Венети, Вени тинтири минтири се во Италија а не во Азија.[DOUBLEPOST=1494472350][/DOUBLEPOST]
Венетите ја населувале Европа, дел од Азија и Блискиот Исток (преку Хетите) и тие се всушност белата раса.
Дај да видиме еден Венетски град, гроб, накит, монети, керамика, оружје, пимо итн.
Ова погоре (па преку Хетите бре) е апсурдно.[DOUBLEPOST=1494472582][/DOUBLEPOST]
Доколку мислиш дека “Грците“ донесле писмо во Европа и дека така тие неписмени не описмениле тогаш или се обидуваш да ги изманипулираш тие што те читаат, или самиот се лажеш. Во тој случај ги занемаруваш сите писмени траги што се најдени во Европа, а се постари барем 1-2 милениуми од времето на доаѓање на некакви си измислени “Грци“ во Европа.
Феничаните го донеле а не Грците. Грците го адаптирале/приспособеле па го рашириле.
Ако веќе манипулира некој тоа може да си ти - си измислуваш прикаски за деца.

Кои писмени траги во Европа постари 1 - 2 милиенуми ? (прво види кога дошле Грците па на тоа додај 1 - 2 милиенуми, интересна математика ќе излезе)
Дај да видиме.

Срамота е да незнаеш како и зошто е измислено писмото а да го користиш при дискусија околу неговото настанување и ширеше.

Тоа те прави бот.

И да, ќе заборавев:
Грците не се измислени, тие си постоеле и ќе постојат како народ а твоето тврдење дека тие се измислени те прави ист како истите тие Грци, Бугари итн кои истото го велат за нас.

Тотално игнорантен и наивен.[DOUBLEPOST=1494473219][/DOUBLEPOST]
Го занемаруваш Винчанското писмо, натписот на печат и сл. артефакти
Тоа не е писмо тоа се симболи (религиска намена во традиционалните земјоделски оштества) кои ги напуштаат на почетокот на Бронзеното доба. Ако беше писмо - ќе еволуираше (како прво) и немаше да биде напуштено во почетокот на Бронзеното доба.
Знаеш зошто е така? Што мислиш?

Дури да е и писмо (НЕ Е но ајде да ти направам ќеиф иако не треба) тоа не е фонетското писмо кое го довеле Феничаите а преку Грците било прифатено низ Балканот и другите делови на Европа (коренот на оваа писмо кое го користиш денес).[DOUBLEPOST=1494473730][/DOUBLEPOST]
етрурското писмо кое е поново ама сепак Етрурците кога пишувале сеуште немале контакт во доволна мера со “Грците“ за да се описменат
Знаеш кога настанало тоа Етрурско писмо (и кое е?) ?
Знаеш кога се првите колонии на Грците во Италија и првите контакти со Етрурците?
Незаеш?

[DOUBLEPOST=1494473939][/DOUBLEPOST]
па дури треба да се земат во предвид и знаците кои се најдуваат по карпите ширум Балканот.
Кои знаци ?
Каде ?

Оној душко Алексовски кој сам ги шарал ?

Ме насмеа, цар.[DOUBLEPOST=1494474409][/DOUBLEPOST]
Критското писмо не е позајмица од Египет затоа што е сосема поинаков вид писмо од него.
Може и да не е но со сигурност има големо влијание врз него (докажано).
(тоа кај Еванс)[DOUBLEPOST=1494482514][/DOUBLEPOST]
Како што можеш да приметиш - многу се слични. Вознемирачки делува што сите овие писма (и народи) се поврзани со Евреите, па ете им тема за размислување на сите теоретичари на завери :cautious:
Еврејско писмо :
https://www.google.com/search?q=hebrew+alphabet&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiikNeC3uXTAhWFZVAKHWEqDIoQsAQIRA&biw=1280&bih=680
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Повеќе теории (и кратка историја) овде:

Повеќе би било Фо (Pho), Фе (Phe) - деривација од Phoné (Φωνή) кое на Грчки значи слог - глас.
Отаде фонетско писмо нели:
http://www.whowerethephoenicians.com/wp-content/uploads/book/phenicos_new (2)_p215-p217.pdf

Phoinix (Грчки збор; пупурна боја - позамица од семитски јазк):
http://www.tekhelet.com/pdf/Astour-Canaan-1965.pdf
Отаде лат. Punicus или Poenicus (Картагинците)

Имаш секакви теории - за вени нема ништо.Грците дошле (како и другите ИЕ народи на Балканот) порано, потоа дошле во контакт (со Феничаните) бидејќи и двата народи биле трговци и создале безброј колонии (крајбрежни).

Феникијците се знае ТОЧНО која територија ја насеулваат и кога.
Тие Венети, Вени тинтири минтири се во Италија а не во Азија.[DOUBLEPOST=1494472350][/DOUBLEPOST]

Дај да видиме еден Венетски град, гроб, накит, монети, керамика, оружје, пимо итн.
Ова погоре (па преку Хетите бре) е апсурдно.[DOUBLEPOST=1494472582][/DOUBLEPOST]

Феничаните го донеле а не Грците. Грците го адаптирале/приспособеле па го рашириле.
Ако веќе манипулира некој тоа може да си ти - си измислуваш прикаски за деца.

Кои писмени траги во Европа постари 1 - 2 милиенуми ? (прво види кога дошле Грците па на тоа додај 1 - 2 милиенуми, интересна математика ќе излезе)
Дај да видиме.

Срамота е да незнаеш како и зошто е измислено писмото а да го користиш при дискусија околу неговото настанување и ширеше.

Тоа те прави бот.

И да, ќе заборавев:
Грците не се измислени, тие си постоеле и ќе постојат како народ а твоето тврдење дека тие се измислени те прави ист како истите тие Грци, Бугари итн кои истото го велат за нас.

Тотално игнорантен и наивен.[DOUBLEPOST=1494473219][/DOUBLEPOST]

Тоа не е писмо тоа се симболи (религиска намена во традиционалните земјоделски оштества) кои ги напуштаат на почетокот на Бронзеното доба. Ако беше писмо - ќе еволуираше (како прво) и немаше да биде напуштено во почетокот на Бронзеното доба.
Знаеш зошто е така? Што мислиш?

Дури да е и писмо (НЕ Е но ајде да ти направам ќеиф иако не треба) тоа не е фонетското писмо кое го довеле Феничаите а преку Грците било прифатено низ Балканот и другите делови на Европа (коренот на оваа писмо кое го користиш денес).[DOUBLEPOST=1494473730][/DOUBLEPOST]

Знаеш кога настанало тоа Етрурско писмо (и кое е?) ?
Знаеш кога се првите колонии на Грците во Италија и првите контакти со Етрурците?
Незаеш?

[DOUBLEPOST=1494473939][/DOUBLEPOST]

Кои знаци ?
Каде ?

Оној душко Алексовски кој сам ги шарал ?

Ме насмеа, цар.[DOUBLEPOST=1494474409][/DOUBLEPOST]

Може и да не е но со сигурност има големо влијание врз него (докажано).
(тоа кај Еванс)[DOUBLEPOST=1494482514][/DOUBLEPOST]

Кога би живеел во средниот век ти би бил одличен инквизитор. Не дека инквизицијата била во право, ама се потпирала на папскиот авторитет и моќ. Колку и да биле другите паметни, колку и да биле во право, колку и да имале докази - инквизиторот секогаш се повикувал на догмата која е пропишана, напишана, запечатена. Само глуп човек слепо се придржува до напишаните догми.

Толку за тоа.
“Грците“ како народ никогаш не постоеле (исто ниту хелените биле народ) Доколку постоеле ќе имаше некаков артефакт монета, оригинален запис и слично, на кој што пишува “Грци“ или “Грција“ (немој да ми вадиш ИЗГОВОРИ на “етаблираните научници“ дека “Грците“ биле така наречени од Римјаните според местото Греко). Најголем дел од античките дела се пишувани во доцниот среден век и тоа по фрагменти, кои се надополнувани во деловите кои недостасувале, или биле оштетени и тоа надополнувани се според сопствено видување, онака како што мислеле дека треба да пишува (за погрешно читање и толкување на напишаното да не говорам). Подоцна се истите корегирани повеќепати така да она што ти стигнало во учебниците не е ни малку налик на она што го пишувало во оригиналот. Ете така се измислени и “Грците“ - едноставно сето она што им припаѓало на древните народи во Европа им се припишува ним (исто е и со Бугарите - на се она што неспорно е Македонско културно наследство му се лепи етикета “бугарско“ и се прикажува како такво)...
Во прилог малку поинакви мислења (еве да не бидам јас тој виновникот) :

http://www.mn.mk/komentari/5268

http://anastasia.mybb2.ru/index.php?show=54857
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Да бе грците биле магаринjа кои не постоеле нели па за тоа има пишано на грчки се и сешто а розетскиот камен го имаат "прочитано" само неколку идиоти на кои освен Кариес никоj не им ги знае ни иминjaта.
Инаку по темата. Киро и брат му се грци во смисла дека се служеле на Византиjа и се осекjавале како римjани.
Писмото е венетско, а јазикот е “Македонско Коине“, во никој случај тие не се “грчки“. Тие се само именувани како “грчки“ и тоа од 19 век па наваму.
И сега тврдам дека “Грци“ не постоеле во антиката. На ниеден запис од тоа “се и сешто“ не стои дека го пишувале “Грци“ или дека е “грчко“, или дека се однесува на “Грци“... Па барем една монета да најдеа на која ќе пишуваше “Грција“, “Грци“ или дури “Хелени“, “Хеленско/а“, како што има Македонски од тој период :

artid1078_combined.jpg
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Sve sto rekol Putin e zakon. :pos: Iskreno me nasmea.:brlav:
Остави ти што рекол Путин, туку кажи дали ти воопшто нешто си прочитал.
Еве за почеток, само пази да не стрефи срцев удар.:lolzz:

upload_2017-5-27_12-43-55.png
upload_2017-5-27_12-47-4.png
upload_2017-5-27_12-49-35.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom