Свети Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ти правиш разлика между писменост и устна реч-говор?
Кирил и Методиj написали азбука,а не направили нов говор.Никоj не смее за вели дека са срби,бугари,грци или така натаму ти се намери да речеш дека са македонци.Може всичко да са направили,па тиа са СЛОВЕНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ и ако бугарскиот цар не ги е приел во државата тиа немали да имат ништо и смве е штело да умре со времето,като нема коj да дава пари за книги и краj на буквите им.
От каде идвали парите на учениците им?Да напишеш и разпространиш една книга во ониа години е било МНОГО трудно.Пари от каде дошли?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Македонец ПП:

Браќата не го ширеле, туку му измислиле нова азбука на македонскиот јазик. Оваа тема треба да го опфати и политичкиот занос во тоа време.

Остави ги Бугарчета они само знаат да минимизираат. Нас не интересира што и како се случило ....
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Е па и јас истото сакав да го кажам само сум го кажал со други зборови... Напишале нова азбука, но базирана на говорот на своите родители, кои ако се земе во предвид дека Солун никогаш не и бил одземен на Византија, а спаѓа во теритиријата на Етничка Македонија размисливте што се.? МАКЕДОНЦИ!

Солун не бил Грчки пред 1913, Бугарски и Српски чувај боже никогаш не бил. А се наоѓа во МАКЕДОНИЈА значи биле...? Сите сами да сватат. Мора нешто да биле де,не се од јаболко излезени...
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Правиш разлика между државата МК и географската област МК?

За твоја информација МАКЕДОНИЈА е една неделива терироријална, етничка и економска целина во која отсекогаш живееле МАКЕДОНЦИ и која била распарчена од балканските хегемонистички режими поддржани од своите "старатели",мислам на големите сили се разбира , за истите да остваруваат што е можно поголемо влијание на овој дел од Европскиот континент.

А тоа какви се денешните политички услови не го намалува нашето легитимно право на името и идентитетот!!!

И како мало појаснување НЕМА бугарски Македонци, грчки Македонци, славо Македонци или какви се уште не...

ИМА само и само
М А К Е Д О Н Ц И и јас сум горд што сум еден од нив и што го носам тоа ИСКОНСКО ИМЕ

:pishtoldz​
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ама ти барзаш да ги кажеш дека са македонци,нали...?Кирил и Методиj са словени и са работели за сите словени,а не за бугари,македонци,срби и така натаму.
Прашам те откаде дошли парите за техните ученици за книги,манастири и така натаму?Да се напише книга и оформи не е било толкова леко.Ако никоja држава неподаржала таа идеа,какво штеше да стане со таа азбука?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
словен = писмен

слово = буква

Значи народот во тоа време бил писмен и затоа се викаат СЛОВЕНИ.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
"Словенската" група јазици, произлегува од МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН ЈАЗИК.

Бугарскиот Цар нема шанси да финансирал втора црква во својата империја... Тоа е ЛАГА
"Ние сме генетични носители на нашата историја
и никакви фалшификации нјама да б'дат вечни!"

Ти, МАKEDONEC_PP, дето "знаеш всичко" и си така категоричен, позволи да те попитаме:
-Какви тајни крие свештената б'лгарска глаголица,
којато Кирил в'зстановјава от вековната забрава?

-Каква е вр'зката на протоб'лгарскија език и санскритскија,
на как'в език са писани Ведите?

-Какви обсерватории са правили астрономическите наблјуденија
/ и с каква апартура?/ за да б'де с'здаден праб'лгарскијат календар-
по-точен от всички календарни симтеми до днес?
...
Пази ,Боже, слепо да прогледне...
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Татариии имате ли вие бе историја??
Каква бугарска глаголица?? :facepalm:
За вакви измислени флоскули ли да дебатираме? Несериозно.

Не крадете! Не лажете! Не фалсификувајте!

Се ќе ви излезе на вас на виделина.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
Dobro be koreni na staro slovenski pokraj Solun, a pokraj solun sto imalo? Makedonska drzava! A toa jazikot ne se menuva za nekolku godini! A Kiril i Metodij toa treba uste mnogu da se uci i uci oti poveketoo sto ucime za niv e PROPAGANDA! Sloveni bile neznam sto dale pismenost bakraci pa i vo skolo ucime :( Abe daj smenete toa knigite be, da e do mene javno palenje na site ucebnici po istorija i makedonski ke ima!
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
лелеле не го прочитав болваринот што пишал! Па ти дали си арен бе? Од неарните ќе да си!

Досега никогаш некој номадски народ како вас не изградил ништо трајно и не измислил нешто...Зафатени сте биле со барање свежа трева.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Ама ти барзаш да ги кажеш дека са македонци,нали...?Кирил и Методиj са словени и са работели за сите словени,а не за бугари,македонци,срби и така натаму.
Прашам те откаде дошли парите за техните ученици за книги,манастири и така натаму?Да се напише книга и оформи не е било толкова леко.Ако никоja држава неподаржала таа идеа,какво штеше да стане со таа азбука?

1.Жити мајката.... Значи по национална припадност биле словени ????:pos2: :pos2: :pos2: :pos2:

А бе НЕМА народ што се нарекува словени, ниту пак некогаш имало!!!

2.Од византија која во тоа време сакала да го прошири своето влијание кон север и запад
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
От каде изат пари за просвештение и черкви во тиа години на Светите бракja и след това Климент ?

Гарфилд,веднаш ме банира за 2 недели,заштото казах дека има неразумни хора като този тука.Еве изтарпих си бана,НО остро протестирам и неприемам да наричат народа ми ТАТАРИ. Мери со един и ист аршин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom