Свети Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост

Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Имаш право, темата не е од каде се светците во Русија! И многу ми е гајле од каде се, не ме интересира религија. И знам на што целиш! Ајде навистина, зошто Русите ја примиле религијата од јужните славјани?

А да, имало други племиња, и не биле славјани, односно биле, ама имале поинакво име. Како Пелазги, Илири, Венети......

И така е, не се родила азбуката случајно, ниту тоа се случило случајно. Азбика не се измислува тукутака. Таа постоела, само била упростена од нив.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Знам дека не ти е гајле, ама поне това требе да се знае. П'рвата канонизирана светица в Русија е Кнјагинја Олга -
Произхода и е от нашите земи и е била ом'жена за Кнјаз Игор. Основала е градовете Псков и Переславл.
П'рвијат Киевски Митрополит, а по к'сно и Всерусијски, е Кипријан - ученик на Теодосиј Т'рновски.
 
A

anaveno

Гостин
Блгарот мора да ги брани славсите инаку,мав му е работата. Бидејќи, во Блгаристан нема траги од 7 АНТИ, а јазикот на старо-блгарите е зачуван кај Татарите и во окружението им, и плус, на времето, закаснија со покрстувањето, срам му е да каже, дека лафи по македонски. А, ако е бел, срам да му е што се пика во турко-монголите...


Јазикот на Кирил и Методиј

The language of the Asparukh and Kuber Bulgars, Vocabulary and grammar
Words, preserved in the historical and archaeological monuments from the VI-X cc. AD:
ALEM (first) – the name of the first month
ALTEM (last, back) – the name of the twelfth month
ALKHASI KUPE (an armament, most probably – a siege tower)
BIRI-BAGAIN – a commander of lightly armed horsemen
KOLOBER – a priest

http://groznijat.tripod.com/b_lang/bl_oldwords.html

Oлга патувала накал славсите на IMENSHEGOR...и таму добила титула MAGOTIN...
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
И јас мислам така. И колку повеќе размислувам на таа тема, се повеќе сум убеден во тоа!
Da , jas mislam deka treba da prestaneme da gi povtoruvame veke izlitenite definicii - recenici koi se romanticarsko panslovenski ........... vsushnost i nemaat naucen karakter , neli ?
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
57
Поени од реакции
1
По неговата смрт - а тој се упокои во Господа на 6 април 885 година - неговите ученици Петочисленици, на чело со Свети Климент Охридски како епископ, го преминаа Дунав и се спуштија на југ во Македонија, каде што од Охрид продолжија да работат меѓу Словените на истото дело што го започнаа Методиј и Кирил на север.
Бре, ептен лесно "се спуштија" во МК и Охрид !
Да сте слушнале нешто за царот Борис и Преславската школа ? :helou:
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Prvo, ne bil car.

Vtoro, turko-mongolskiot Bugarin Boris togash ne bil Hristijanin.

Treto, ako go imenuvash knezot bugarski togash toj e Mihail, dodeka hanot bugarski bil Boris ...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Еееее, да не беа светите браќа Кирил и Методиј, немаше да дознаеме што пишува во Библијата...Слава им!
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Како прво треба еднаш засекогаш да се расчисти дека Светите браќа се ПРЕД СЕ МАКЕДОНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ!!!!
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Друго морам да напоменам, СТРАШНО се нервирам со додавањето на тој термин словени на нашето исконско име МАКЕДОНЦИ. Ние не сме Македонски Словени, само поради доаѓањето на две, три неписмени племиња, ако воопшто и дошле, оти по истата логика можи да не нарекуваат и Турски Македонци поради 5 и пол вековното владеење на Турците со нас.

Ние сме САМО МАКЕДОНЦИ и Светите браќа се само МАКЕДОНЦИ кои вршеле просветителна дејност кај многу народи.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Cyril and Methodius came from Salonica (Thessalonica), the largest Macedonian city and the second most important city of the Byzantine Empire after Constantinople, the capital. The city was founded by the Macedonian King Cassander and named after Thessalonice, the daughter of Philip II and sister of Alexander the Great. Cassander married her after the death of her brother. Salonica was many times under siege by the Slavs, but they never took it. The Slavs settled the vicinity of the city and trhouout Macedonia, among the cities and villages already populated by the Macedonians. The Bulgars invaded the Balkans in the 7 th century and also attempted and failed to conquer the city. The southern border of the Bulgarian empire stretched north of Salonica, but that empire was short lived. With these facts in mind it is simply impossible that Cyril and Methodius could have been either Slavs or Bulgarians for the obvious reason that the city was never taken by either one of them. Contemporary Byzantine records write of Salonica as the "greatest city of the Macedonians". Historical evidence confirms that the Macedonians existed in Macedonia, that the Macedonians served in the Byzantine army, and that the Emperors of the Byzantine Empire where ethnic Macedonians, both before and after the lifetime of Cyril and Methodius. As the documents over the last 2,500 years show, the Macedonians were not Greeks, and the explicit mentioning of Salonica as the city of the "Macedonians" in the Byzantine records, removes the possibility that Cyril and Methodius could have been Greeks. Cyril and Methodius' father was an important and influential city official in Thessalonica and held a high rank in the Byzantine society since the city was the second most important in the Empire. Not only that he was an important Macedonian but not too long afterwards the whole Byzantine Empire was ruled by the Macedonians from the Macedonian dynasty, period known as the Golden Age of the Empire. Thus there is only one possible and logical explanation for the ethnicity of the Salonica brothers - they were ethnic Macedonians, descendents of the Macedonians of Philip II, Alexander the Great, and Cassander. Under the direct order of the Byzantine Emperor Cyril and Methodius educated the Slavs which settled among the Macedonians in Macedonia in order to culturally integrate them into the empire, and for that act they became known as the "Slav apostles".
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Значи Македонските Светители го прповедале Македонскиот јазик кој дојденците (словенските племиња) го прифатиле и се асимилирале... Така????

Значи културата која се нарекува словенска е всушност МАКЕДОНСКА, а словенската група јазици, всушност е МАКЕДОНСКА група јазици...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
А ОНИ АКО СЕ СМЕТАА МАКЕДОНЦИ, ДАј ДА ВИДИМ КОГА И КАДЕ СА ГО ДИКЛАРИРАЛИ.
ПА И КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ ГО Е КАЖАЛ ТОЧНО В ПРОСТРАННОТО ЖИТИЕ. САМО ДЕТО НЕКОИ ЧИТАТ САМО КАКО И ШТО ИМ ИЗНАСА-НЕ МИСЛИШ ЛИ ?
ВО АРАБСКИТЕ АРХИВИ ИМА НАПИШАНО ШТО Е ОТГОВОРИЛ КОНСТАНТИН - КИРИЛ ФИЛОСОФ,
КОГА ГО ПРАШУВАЛЕ КАКОВ Е РАНГОТ МУ, ЗА ДА ГО ТУРАТ НА ПОДОБАВАштО МЕСТО НА ЦАРСКАТА ТРАПЕЗА...
/ СТАНУВА ЗБОР ЗА МИСИјаТА ВО ХАЗАРСКИОТ ХАГАНАТ - ВЕКЕ ПИСАВ, АМА ГО ИЗБРИШАВТЕ /
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Солун никогаш во времето на св.Кирил и св.Методиј не бил под болварска власт, тоа е факт.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Како прво треба еднаш засекогаш да се расчисти дека Светите браќа се ПРЕД СЕ МАКЕДОНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ!!!!
“..... ПРЕД СЕ ...... “ , не разбирам .
Тоа значи дека прво просветителската дејност ( христијанизацијата ) ја правеле во Македонија или дека се родум од Македонија , па затоа се “ ПРЕД СЕ МАКЕДОНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ!!!! “
 

Kajgana Shop

На врв Bottom