Само една тажна приказна ...

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
ДА се согласувам дека приказната навистина е трагична посебно за еден така млад живот кој ке згасне од невнимание како и илјадници други такви.Но знаете ли што е потрагично?Што се останува на да жално е а сите што го велат ова ( или барем добри 80%)вечер ке излезат и ке имаат секс без кондом т.е никој не се поучува од искуството на другиот.Треба да научиш откога ке се изгориш на своја кожа.А за ова тогаш е веке доцна.Затоа не жалете што на друг му се случува ова туку гледајте да не ви се случи вам тоа.Едноставна е заштитата.И чини малку а после многу многу повеќе.:kesa:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
SHIT HAPPENS!!!:tapp:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
сигурно си е сигурно рече чесната сестра и навлече дурекс на свеќата
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.420
Поени од реакции
7.772
Дивајн напиша:
И доста важно: имав многу девојки. Многу секс. На ниеден не се сеќавам. Ако ме прашате сега, би го дал цел тој секс, дури и да останам невин до 27 години, само да сум здрав.
Истава реченица ми ја кажа моја драга другарка (за среќа испадна ситуација да се дружиме без секс) којашто на 22-23 години имаше заболено од неколку сексуално преносливи болести.
Јас и се жалев затоа што до тој момент немав секс, а таа се жалеше затоа што имала и премногу....

Мојот наплив на емоции се случи кога го правев тој муабет со другарка ми. Сега веќе на ова реагирам исто како на страница од дневник на непознат човек. Ништо посебно, се додека не му се случи на некој друг човек кој ми е драг.
------------
Bada Bing! напиша:
Желбата за секс може да се контролира, но доколку приказнава беше за некој наркоман немаше да има олку сожалувачки коментари. Ќе беше од типот 'епа бил џанак и сега шо, сам си одбрал'. Значи и вие си ја имате мувата на капата затоа се соживувате полесно со настанот.
Како идеше она, Strangers in the night, AIDS in the morning? Не знам што има толку тажно во оваа очигледно предотерана приказна. Демек ако типот бил со 6ки на некој глуп факултет и бил мрза без хобија немаше да биде толку тажно?
Никола напиша:
Знаете дека прикаскава е напишана од ПР гуру, како совет дека сексот без кондоми е опасен?
Или навистина си ги насолзивте очињата?
Ех има вакви случаи, али ова е професионално обработено..
Никола и Бада, вашиве мислења ги прочитаф после напишаново. Колку само знаете да ја доловите суштината.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Приказната е во секој случај вистинита... може само ликовите у случајов да не се. Битна е поентата, колку малку треба од врвот до дното... и под него.
А кога сме кај сидата кој не го глеал клипот со Таковски... одма нека го побара... еве мал извадок “Сидата произлегува од дупење... Епа да не дупат луѓето... Да си ги дупат своите жени... Да не мрдаат лево-десно... Од тоа ги е страв луѓето, сакаат туѓо... Е своето бате, своето...“
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
175
Поени од реакции
0
Леле колку е тажно :place:не дај боже вакво нешто да се деси...
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Ocekuvav ljubovna tragedija ko pocnav da citam ama bilo mnogu poloso...zalno navistina... ebati zivotot:(
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
aleksandra5 напиша:
Ocekuvav ljubovna tragedija ko pocnav da citam ama bilo mnogu poloso...zalno navistina... ebati zivotot:(
Може и така некако да се размисли на оваа тема ... што е едно болно раскинување во споредба со еден ваков крај ... но, тоа е, секој различно ги цени работите т.е. не ги ни цени додека не почувствува нешто полошо.:smir:
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
постов потресува и тера да размислуваш...тажно едноставно премногу жалосно... :(((((
 

ЅОНЕ

сакам скопско
Член од
25 јануари 2007
Мислења
588
Поени од реакции
31
Зошто баш денеска го прочитав ова .... Неможам да сватам колку страста може да те уништи тебе и целиот твој живот, се за што си се трудел да го створиш одеднаш губиш секаква желба за тоа не ти е битно ништо едноставно седиш и чекаш.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Дивајн напиша:
Дека сум заразен со ХИВ вирусот дознав случајно, додека давав крв. Ете, сакав да направам некое добро дело и некому да спасам живот. Испадна дека можам да одземам. За среќа, неколкуте врски после Елена имаа услов: секс со презерватив. Не поради болести, туку поради несакана бременост. Девојките понекогаш имаат среќа ... понекогаш не.

Ништо повеќе нема смисла. Зошто да завршам факултет? Зошто тие малку денови кои ми преостануваат да ги поминам во учење, кога тие предмети и така не ме интересираат?

Одам на море, се зезам, излегувам.

Понекогаш паѓам во депресија кога ќе видам некоја слатка девојка за која мислам дека можам да ја освојам. Но не, не дозволувам ни бакнеж.
Не сакам уште некој да плаче над жолтата хартија на која пишува "позитивен".

... и така. Вирусот не е активен сеуште, со други зборови сеуште водам нормален живот. Никој не знае, а и крв давав под лажно име. Ако ме прашате зошто дадов лажно име, нема да можам да ви одговорам - но, како да знаев.
Ми јавија на мобилен, припејд број кој не е регистриран. Бев уште еднаш, да се осигураат. Беа сигурни, не е тоа работа во која се греши.

Како знам дека е Елена?

Давав крв и пред неа.
После ја побарав, преку факултетот.
Починала пред три месеци, но не од сида, туку од запаление на белите дробови. Запалението ја убило бидејќи нејзиното тело измачено од вирусот, неможело повеќе да се бори. Нејзините родители кои ми го кажаа тоа, беа скршени. Борбата со болеста ги исцрпила до крајни граници. Бев сигурен дека нема и моите родители да ги вовлечам во таква ситуација.
Не знам дали знаела тоа лето дека е заразена. Не е ни важно. Сеќавањето на тој совршен секс ќе ми трае додека сум жив. Единствениот проблем е што тоа нема да трае долго ...

И да. Сите мои успеси, воодушевувањето кон другите поради добри девојки и пари, сега не ми значат многу. Никому не смеам да кажам и внимавам никој да не дојде во контакт со мојата крв. Немам ни секс. Немам ни девојка. Немам ни интерес за некакво хоби или спорт. Едноставно, седам и чекам да се случи.

Постојано му кажувам на брат ми зошто е добро да се носи презерватив со себе. Никогаш нема пари за нив, но јас му ги купувам и му ги ставам во џеб, скоро секојдневно. Малку чудно ме гледа поради тоа, но ќе преживеам ... мислам, неговиот поглед.

Само за едно жалам. Знаете за што нели?

И доста важно: имав многу девојки. Многу секс. На ниеден не се сеќавам. Ако ме прашате сега, би го дал цел тој секс, дури и да останам невин до 27 години, само да сум здрав.
Да се откажеш од еден секс поради остатокот на животот, кога немаш презерватив при рака, потполно е логично!

Незнам што ми беше тој ден, бидејќи се` знам за сидата, а знаев и пред тоа.

Ако извлековте нешто од мојата приказна, фино. Ако не, тогаш сте будали како мене. Можете да се нервирате, да пцуете или да плачете - на крај ќе седите, ќе гледате бледо во далечина и ќе се прашувате зошто баш вие ... "

...
е дуде дуде....си имал се...поради глупа грешка си го јадел...да се надевам дека Елена не знаела дека има...или пак знаела...и ти го опнала..ебати среќата....кондоми дуде кондоми шо и да речам џабе ке е..зато не навлегувам во филмови многу...вистината е си имал се сеа немаш ништо....
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
после текстов прочитан немам коментар,само ќе кажам дека се надевам дека текстов ќе помогне на некој да се спаси од оваа болест.

btw чув една прича која иде вака:

девојка 17-18 си денса у клуб и осеќа како нешто да ја боцна.си мисли "ај цигара е нема везе".после незнам колку време се дознава дека било шприц и дека е сида.дали е вистинито незнам,али имајте го и ова во глава.Луд свет!
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
5.124
Поени од реакции
35
ќе гледате бледо во далечина и ќе се прашувате зошто баш вие ... " gaga u srce:(:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom