Самоанализа - Кој сум јас?

Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Не реков дека сум идеална, само си направив една самоанализа :)
btw..Nobody's perfect ;)
Не ме разбра....пробај контемплирај на реченицава.
That who you can see, you are not.... that which you can observe, you are not, that which you can become aware of, you are not.
Би додал дека се што е подложно на промени не си ти, односно правата Ти.
Инаку илузијата наречена личност не е совршена, додека индивидуите се совршени.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Јас сум едно човече кое кога прв пат го гледаат сите си мислат „Еј, види го. Насмеан, радосен...Се` му е како што треба.“ Ама малку подлабоко и не е баш така. Уживам да фантазирам, уживам да творам. Уживам да свирам и уживам во се` што можам да го наречам уметност. Јас сум човек кој скоро и да не излегува во кафиќи и дискотеки освен ако нема некоја добра свирка. Подобро ми е да си седам во парк со мои луѓе и да си правам некој муабет, да си пијам што-било и да си свиркам, отколку да одам по кафиќи и да гледам како ми се лигави некој, како сите се идиоти и како се уништува светот.
Се плашам од луѓе. Немам доверба во никој освен оние четворица кои се секогаш со мене и знаат се` за мене и знам дека можам да им кажам се`, да им побарам помош, да им помогнам кога било и се` останато. Сметам дека светот живее во заблуда и се плаши од се` она што е различно и се издвојува. Светот за мене е една голема фарма на која растат луѓе и животни. Луѓето не заслужуваат да ги наречеш животни. Тие се полоши и од тоа.
Многу често халуцинирам и тоа во најразлични облици. Слушам нешто друго, гледам нешто што го нема, чувствувам нешто кое не ми се случува...ама си се сакам таков и уживам во тоа. Понекогаш ги користам халуцинациите за да можам да творам. Јас самиот се сметам дека не припаѓам на ова време. Припаѓам на раниот романтизам и експресионизам. Не знам зошто сум се родил во ова време кога чувствата скоро и да не постојат, а јас толку многу ги почитувам. Јас сум некој кој сака сите да заборават на него. Да се избрише секоја трага од моето постоење, да се избришам од сечие помнење. Претпоставувам дека нема никогаш да се случи тоа, ама сепак си е моја желба. Ај доста е засега. Повеќе, нареден пат.
 
С

Сатори

Гостин
Да се анализирам себе? Не сакам.
Ама навистина не ми е јасен еден мал небитен сегмент, потребата да бидам.
Да бидам се она што другите го гледаат.
Од најлошото до најдоброто.

Не знам, дали е храброст да бидам јас или кукавичлук да ги разочарам сите кои што ги сакам бидувајќи јас.Зошто не сум ниту толку добра и мила, ниту толку ладнокрвна и злобна. :unsure:
 
Член од
4 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
23
Ј Јас сум човек кој скоро и да не излегува во кафиќи и дискотеки освен ако нема некоја добра свирка. Подобро ми е да си седам во парк со мои луѓе и да си правам некој муабет, да си пијам што-било и да си свиркам, отколку да одам по кафиќи и да гледам како ми се лигави некој, како сите се идиоти и како се уништува светот..
Da da i mene mi e podobro koga sedam po parkovi i klupi zatoa sto ne trosev pari po kafinja i gluposti a so tie pari jadev i pravev nelegalnosti se dodeka ne me zbrkaa jandari.

Ama kako i da e lugeno sto teraat sema po kaifci i diskaci se shit.
[/quote]
Да се анализирам себе? Не сакам.
Ама навистина не ми е јасен еден мал небитен сегмент, потребата да бидам.
Да бидам се она што другите го гледаат.
Од најлошото до најдоброто.
Znaci ipak si analizirala sto si i sto sakaat drugite vo tebe. Dobra e analiza od vreme na vreme.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
mozam da kazam deka na nekoj nacin svesno sama si baram problemi, se vpushtam vo opasni situacii, iako znam deka rizikot e ogromen.
otsekogas na nekoj nacin sum sakala da gi krsham pravilata okolu mene, da se odnesuvam po malku cudno za okolinata i da baram nevolji i togash koga nema potreba za toa...
cel zivoot mislev deka baram nekoja satisfakcija vo seto toa, vozbuda... deka sum zavisnik od adrenalin...
megutoa so tek na vremeto svativ deka samo sakam da se istrazuvam sama sebe. da najdam odgovori koi nikoj drug nemoze da mi gi dade...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Самоанализа како прераскажување на лектира во основно?
Ве молам бе луѓе, барем мал обид да бидете креативни а не само користење на ретки струшни зборови :)
+
Јас сум збир на сите мои победи и порази...не
Јас сум збир на сите мои порази и фрустрации затоа што ако нешто те фрустрира се обидуваш да го промениш, а победите се обидуваш да ги репризираш цело време.
Јеј колку сум најпаматен а сето ова го пишав код а сум глуп.
јеј...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Темава треба да послужи за отварање душа према себе? Нека биде така.
Кога би требал сам да се анализирам како пред психолог, тогаш ќе треба да се истурам од давање пари. Причината е што од прв пат нема да може никој а уште помалце јас да се објаснам кој сум, каков сум, што сакам и сл.
Најпрво, имам променливо расположение и однос кон луѓето во зависност кој колку ми згазил на нервите.
Сум прилагодлива личност. Можам да се вклопам во било која ситуација од најразлични причини, било кога станува збор за мој план, за мој интерес или пак за интерес на некој близок.
Буквално во друштво на хоштаплери можам да се однесувам како нив, кога сум со некои нафурани на маса е тогаш ми се најинтересни. Се правам мутав, ги слушам до кај им иде паметот, а тие мислат дека им верувам. Кога треба да се збори за некоја тема, да не речам филозофска во одбрано интелигентно друштво, се трансформирам како член на Советот на старци во Атина.
Особено сакам со некого да дискутирам на било која тема се со цел со капциозни прашања, без да бидам приметен, да го анализирам и оценам каков човек е за пола саат.

Мене не ми чини од карактерот што скоро се ставам на срце, било добро или лошо (нормално повеќе лошо).
Ако гледам дека нешто потсвесно сум згрешил кон некој кој ми е драг, или несакајќи сум ја оплескал ситуацијата, јанза ќе ме јаде 4-5 дена.
Е тогаш Сашо нема да јаде, нема да може да спие навечер, сафра ќе го фаќа да седи дома, нема да збори со луѓе, ќе пуши по 2 кутии цигари дневно, ќе му иде да го фрли мониторот од 5-ти спрат итн.

Во друга ситуација кога сите овци, коњи и друга стока ми е на број можам да се чувствувам како цар. Тогаш ги сакам сите, по жив сум, осеќам дека имам пулс после подолго време. Интересно е што учам од успесите а не од грешките, кои се трудам да избегнувам да ги правам се со цел да не ми се случува истото од претходниот пасус.
 
M

mar30

Гостин
Samoanalizata kako takva moze da bide kontraproduktivna ako se postavime subjektivno kon percepcijata sto ne znaci deka objektivnosta e bolja varijanta taka pak moze da ja izmestime celosno slikata koja ja imame zacrtano za nas i okolinata sto moze da dovede prvo do emocionalni rastrojstva i psihozi ova sekako vo ekstremni slucaevi.....
kako i da e samoanalizata e kontraproduktivna na dolgi pateki
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Кој сум јас кој сум јас? Јас сум интелект, да покажи респект влагам во полн ефект...
Нема врска се шалам:pos:
Ако некој ме праша кој сум, секогаш ке му кажам нешто различно. Под тоа се подразбира како се чуствувам во тој момент.
Доколку сум расположен и среќен секогаш ке се опишам позитивно, ке зборувам за моите добри особини ,ќе се осекам возвишен, горд на тоа што го поседувам.
Доколку сум депримиран секогаш ке одговорам добро (со пола уста), или доколку несум расположен за некоја конверзација ке ги наведам емотивно- најлошите работи што сум ги направил кои воедно ќе дадат лоша претстава замојот карактер.
А доколку барате конкретно CV за работа ке се опишам реално.
Едноставно и кратко мојот карактер ги содржи карактерите- angel&demon
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ххаахах
постојано се самоанализирам..размислувам,за тоа каква сум,кои се моите позитивни страни,кои се моите негативни страни,што сакам да бидам,се критикувам на моменти....знам дека секогаш сум подготвена да помогнам,но ако ме зезне некој еднаш нема да има шанса да го повтори тоа пак..премногу се плашам од разочарувања и често чувствата ги потиснувам во себе и на крај избувнувам..премногу лесно заплачувам и премногу сум емотивна...Некогаш сум наивна и се уште верувам дека луѓето се добри,не се зли и дека не мислат ништо лошо- и покрај фактот што знам дека тоа не е така,јас сакам да верувам дека е така...Верувам во љубов премногу премногу,но од страв никогаш не би го направила првиот чекор па дури и да знам дека 900 посто ме свиѓа...премногу се плашам од тоа некој да ме повреди и одбие и затоа често знам и да изгледам ладна,а сето тоа е страв...
Хахаахах освен плачењето како мене да си ме опишувала :pos::cuc:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Ами,ако се пиши на рабуш таму има:
-алтруизам во селективни дози до умирачка
-вино до последната капка без вишок
-синоним за непостојаност
-јаки чувства до последната капка...после на рециклирање
-убава музика...и музика...и музика...и музика
-поезија моја...и онаа на мојата слична

....ова не е во набројуванње...ДРСКА ИСКРЕНОСТ
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Кога бев мал на прашањето ,,кој сум јас?‘‘ или ‚‚кој си ти?‘‘ одговарав - јас сум моќен (инфлуенс - Химен)
Кога потпорасноав одговарав- Јас сум каратист - тоа беше мојата животна преокупација во годините кога тренирав карате
Потоа следеа: Ракометар, одбојкар, кошаркар, фудбалер и сите спортови на кои не се сеќавам а кои сум ги тренирал
Потоа во периодот на пубертет кога ја фатив првата женска во осмо одделение се гледав како фраер....
Потоа со наградите по македонски се гледав како писател
Потоа се гледав како математичар
Кога се занимавав со музика се гледав како музичар
Пред години се гледав како матурант
Лани под импресии на прва година факултет во прв се местар јас бев правник:facepalm:
Сега втора година трет семестар се гледам како патник низ времето и просторот, димензионален движач како ликовите од филмот ,,коцка‘‘ кој што се вртат во еден постојан затворен простор.... јас сум субјект на општеството, единка различна од другите без разлика на тоа колку добри или лоши се моите карактеристики.
А во иднина јас сум (барем така се гледам) лидер на некоја општествена група.. по можност држава :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

THAT WHO YOU CAN SEE, YOU ARE NOT; THAT WHICH YOU CAN OBSERVE, YOU ARE NOT; THAT WHICH YOU CAN BECOME AWARE OF, YOU ARE NOT.

Тhat which then remains separate and alone by itself, that pure Awareness is what I am. This Awareness self is by its very nature Sat-Chit-Ananda, (Being-Consciousness-Bliss).
 
H

HoT IcE

Гостин
Темава треба да послужи за отварање душа према себе? Нека биде така.
Кога би требал сам да се анализирам како пред психолог, тогаш ќе треба да се истурам од давање пари. Причината е што од прв пат нема да може никој а уште помалце јас да се објаснам кој сум, каков сум, што сакам и сл.
Најпрво, имам променливо расположение и однос кон луѓето во зависност кој колку ми згазил на нервите.
Сум прилагодлива личност. Можам да се вклопам во било која ситуација од најразлични причини, било кога станува збор за мој план, за мој интерес или пак за интерес на некој близок.
Буквално во друштво на хоштаплери можам да се однесувам како нив, кога сум со некои нафурани на маса е тогаш ми се најинтересни. Се правам мутав, ги слушам до кај им иде паметот, а тие мислат дека им верувам. Кога треба да се збори за некоја тема, да не речам филозофска во одбрано интелигентно друштво, се трансформирам како член на Советот на старци во Атина.
Особено сакам со некого да дискутирам на било која тема се со цел со капциозни прашања, без да бидам приметен, да го анализирам и оценам каков човек е за пола саат.

Мене не ми чини од карактерот што скоро се ставам на срце, било добро или лошо (нормално повеќе лошо).
Ако гледам дека нешто потсвесно сум згрешил кон некој кој ми е драг, или несакајќи сум ја оплескал ситуацијата, јанза ќе ме јаде 4-5 дена.
Е тогаш Сашо нема да јаде, нема да може да спие навечер, сафра ќе го фаќа да седи дома, нема да збори со луѓе, ќе пуши по 2 кутии цигари дневно, ќе му иде да го фрли мониторот од 5-ти спрат итн.

Во друга ситуација кога сите овци, коњи и друга стока ми е на број можам да се чувствувам како цар. Тогаш ги сакам сите, по жив сум, осеќам дека имам пулс после подолго време. Интересно е што учам од успесите а не од грешките, кои се трудам да избегнувам да ги правам се со цел да не ми се случува истото од претходниот пасус.
Неверојатно е колку идентичен карактер имаме за болдираното.
Потполно исто реагирам за болдираните делови.

Бидејќи со ПауерМКД имаме идентичен карактер за одредени ситуации би надополнил дека јас лично:

Лошото кај мене е што понекогаш сум премногу емоционален, некогаш премногу суров. И тоа неможам сеуште да научам да го конторолирам потполно.

Второ, во некои ситуации реагирам многу импулсивно без да размислам, и потоа се каам за нешто кажано или направено, исто како Пауер.

Трето, за разлика од Пауер, јас учам од своите грешки и колку е лошо и добро тоа не знам, единствено ме нервира кога сфаќам дека сум станал магистар на своите грешки, некогаш се дешава една иста грешка да правам 2131231 пати, но во последно време посветив многу повеќе внимание со цел да го исправам тоа.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Јас не се анализирам.Ги анализирам пријателите и непријателите и се обидувам да сватам.
А за мене,нема потреба,и онака си знам дека сум најубав,најјак,најпаметен.Мојте предлози се најмудри :)
За џабе самоанализа,ќе си ги видиш само страните што сакаш да си ги видиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom