Самоанализа - Кој сум јас?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Секогаш сум реална кога се опишувам себе си. Повеќе сум реална кога се опишувам и анализирам во себе - нормално, но не оставам многу преќутени работи и пред другите. Знам да си ги кажам и признаам и добрите и лошите страни во мене. А и зошто да не, кога и мојата најлоша страна е посветла од најлесниот престап со кој се оди во затвор на пример.:)
Значи, која сум јас? Човек сум пред се`, во вистинска смисла на зборот. Тоа без грижа на совест можам да го потврдам затоа што доволно добро се познавам и знам дека и во најтешки ситуации и со најлошите луѓе јас се однесувам човечки. Штом тогаш и со нив не се преобразувам во некој непознат, деструктивен и злобен лик, верувам дека можам да се наречам така.
Е сега, овој човек е многу добар. На моменти по потреба доста строг, но секогаш добар. Сака секогаш и секаде да помага, колку што може и умее, дури и ако не е повикан да го направи тоа.
Не лаже, но по потреба може да сокрие или преќути нешто, што во никој случај не би повредило никого.
Сочувствителен е дури и повеќе од што треба. Знае да се трогне и расплаче на туѓа несреќа, а знае и да бликне од радост и повторно да се расплаче на туѓа среќа.
Чувствителен исто така. Често мисли дека нема посентиментален човек на светов од него.
Семејството му е крајно најголем приоритет во животот и го сака најмногу и безусловно. Ако некогаш би бил лош, веројатно тоа би се десило доколку треба да убие некого за нив. Или би одел на операција од која смртно се плаши, само ако треба да им даде некој орган на некој од нив, скраја да е.
Знае и може да простува и да ги разбира дури и најголемите непријатели.Толерантен е и повеќе од што треба. Може да се гази мнооогу долго пред да му стане јасно дека треба да го прекине тоа.
Не е одмаздољубив, до некоја граница, а таа границата е кога конечно сфаќа дека според сите земски закони и чувства е доста. После таа граница, знае и може да го чека вистинскиот момент да му се насмевне во лице на тој што му згрешил. И тоа го смета за одмазда и доволно му е. Но и кога се насмевнува, ретко е така затоа што сам посегнал нешто да врати. Најчесто остава се` на кармата, а таа често добро се покажува.:)
Никогаш и никому со намера не му прави или мисли лошо. Посебно не на тие кои не го повредиле.
Сака животни. Премногу сака животни и им помага на сите на кои може.
Музиката му е најдобар другар. Скоро никој не може да му влијае така како што може музиката.
Кога сме кај другарите... ги има малку, но ги сака со љубов голема колку за цел свет. И тие му се на скоро исто ниво со семејството. А и не би требало да има разлика, освен различната крв во вените.
Авантурист в крај. Иако води прилично монотон живот, секоја прилика за будалаштини ја искористува. И да знае однапред дека не чинат некои работи, ги прави затоа што потоа ќе има време да се кае или оправдува ако треба.:)
Не се фали и кога има потреба од тоа. Всадена култура која на моменти е и смешна.
Верува во љубовта и кога нема причини за тоа. Колку и да е безнадежно се`, секогаш верува дека некогаш ќе најде друг човек достоен за љубовта што може да ја даде.
Ајде малку за лошата страна...
Слабо верува во луѓето и секогаш со сите има резерва. Но, тие кои ќе ја здобијат неговата доверба, од него може да имаат и добијат се`! Ако истата се изгуби, не ја враќа целосно никогаш.
Не прифаќа совети, дури и кога ги бара. Нарцисоидно верува во себе и го прави тоа што мисли дека треба, макар и да не е сигурен дека така е исправно. И ако згреши, сака сам да го искуси тоа.
Туѓите интереси и потреби, често ги става на листа пред своите. Поради тоа страда често, но би страдал повеќе ако би реагирал поинаку, па ко ќе видиш...
Тврдоглав до немајкаде. Голем инает. Често наивен. Срамежлив и неснаодлив (освен кога мора). Има преголеми граници за се`, но над нив - пренервозен урлач со гнасен речник. Голем мрза најчесто. Перфекционист. Многу малку луѓе има околу себе... тешко прифаќа секој-некој. Излажи го или изневери го, но гледај да не дознае.:cenzura:
Уф, ќе да е доста.:)
Постов испадна цел во машки род, но нели човек сум и ретко истакнувам или делам машки и женски особини. Тука таква потреба немаше.:pipi:
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Јас бла бла бла бла јас... Скоро се' се сведува на тоа. Ако морам да се анализирам, тоа би било кратко пошо искрено, никогаш не успевам до крај да се анализирам или опишам. Едно е сигурно, знам да ги најдам негативностите. За позитивните ствари, секогаш сум крут. Дури и кога не треба. Јебига, навикнат сум на тоа. Само знам дека никогаш не би повредил никого намерно. Можеби несвесно.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Темава си има психолошки карактер што не е мој стил али нема ништо мое во целта на темава. Смислата и идејата е да се створи една слика кој што мисли за себе и како се гледа себеси од страна ?

Пошто некултурно е да не дадам мислење а започнувам јас со кругот на дискусијата еве ме... Човек што го контролира карактерот и премногу се грижи за своите луѓе, човек со многу енергија за работа на себе и размислување на нешто повеќе од секојдневието.

Повелете.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Јас сум особа што не знае што прави во животот. Само тоа можам да го кажам со сигурност.
Инаку, во различни моменти различно се перцепирам себеси. Некад се сакам, некад не.

Знам да бидам многу мила и фина, а знам да бидам и најголем идиот. Тврдоглава сум и инаетлива. Премногу избувлива. Брзо се лутам, ама и брзо ми поминува. Иако не изгледам така на прв поглед, по природа сум тежок емотивец. Од оние што плачат на песни и филмови.
Некоја чудна мешавина на интроверт и екстроверт. Имам периоди кога имам премногу енергија и сакам нонстоп да сум опкружена со луѓе, да излегувам, да се дружам. И периоди кога буквално се' што сакам е да се затворам во соба, да седам по цел ден во пижами, да читам и да гледам филмови и серии, без никаков контакт со луѓе.
Во принцип, брзо се конектирам со луѓе. Но исто толку брзо можам и да се одвикнам од нечие присуство во мојот живот. Тоа доста ми го олеснува животот, пошто нели, ретко кој останува до тебе засекогаш.
Ааа да, и најлошата карактеристика - преголема мрза сум. Многу работи би можела да постигнам во животот да не бев таква.
И то е то отприлика.
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
518
Поени од реакции
2.870
Јас размислувам за себе во стилот на ``Шо ми фали бе?`` :D... ма да не сум нарцис, далеку од тоа. Мислам дека сум дружељубива, но премногу искрена, па честопати другите ми се лутат што ги спуштам на земја, не за џабе рекле вистината боли. Тврдоглава и упорна - една грешка никогаш не ја правам еднаш, најмалку 3-4 пати чисто да се уверам дека е стварно грешка. Прилично неозбилна, па често се наоѓам во ситуација да и кога сум озбилна не ме сфаќаат озбилно. На прв поглед ладнокрвна, а доста емотивна.
Кратко кажано: мало, црно, насмеано, распеано и по потреба умно! :D
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Одвреме навреме потребно е човек да седне сам во празна соба и да се соочи со себеси и со своите мисли. Ова е многу важно, особено во денешниот хаотичен свет, во кој има технологија и диверзии на секој чекор. Некогаш одговорите на најтешките прашања се веќе во нас, ние само треба да дојдеме до нив. Одлична тема.

Јас себеси се гледам како човек од малку зборови, со цврст карактер, но недоволно дисциплиниран. Воглавно сум повлечена личност и живеам во своите мисли(иако е тоа далеку од добро). Имам аналитички ум и настојувам да го разгледам секој можен детал пред да постапам на некој начин, што често ме води кон стагнација и кон многу пропуштени можности. Ми фали малку импулсивност и се трудам да ја стекнам кај себеси.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Еднаш одамна ме опишаа вака „ ти си многу добра личност во многу лоши околности“
Таква останав. Не можам да не спомнам дека вака ме опиша една многу лоша личност во повеќе од добри околности.

Нејсе... која сум јас? Збунета сум од животов кој ме чита ќе се збуни.... Која сум јас ме праша некој? Добро ме праша... Чекај...

Незнам.... ни која сум незнам ни што барам на планетава незнам, сиромаштијата не ми годи не ја сакам, кога сум при пари немам мир мислам на оние што немаат за лек за леб или кога имам стабилност да не се плашам од никакво насилство чувствувам грижа на совест - за оние што немаат стабилност. Не можам да го прифатам светов како таков.
Тука сум зошто мора да има и добри луѓе кои ќе направат нешто добро колку и да е мало
Постојам не за да живеам туку да ги научам децава да живеат и да имаат нормален живот ако некаде постои, да ги заштитам и по цена на животот да оставам добри луѓе на планетава после мене.
Сваќам дека ако си добар не значи да претрпиш се и да дозволиш се, самозаштита мора да има. Најголемо зло е кога добар човек не ќе стори ништо. Реченицава од еден филм за нацизмот.
Голема вистина.
Светов не го сакам, постојам за да го подобрам макар и за секунда макар и за ситница да е подобро место.
Го чекам Воскресението на мртвите и животот во идниот свет.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Кој сум јас каков сум тоа прашање го дознав откако почнав да се запознавам со мојот ум а тоа е пред една година сега сум 20. Поголемиот дел од мојот досегашен живот ми поминал во мнооогу лошо расположение едни огромни трауми кои мојот живот го правеа тотален хаос стравови огромни љубомора неискажување на емоции во гледајки каде да го најдам излезот а излез едноставно немаше. Секако немаше да го напишав ова ако не се опоравив барем колку толку нецелосно сепак работам на тоа. Мене мотивот за успех ми е силен но условите не се задоволени за убав животен напредок, сепак како и да е надежта последна умира јас ке продолжам да се надевам за убави чувства за спас од самиот себе и нова љубов. Интернетов многу ми помогна никако да се одлучам да отидам на психолог едно дека не му верувам само за пари а друго е шо сум слаб со пари ке треба да кратам на други работи (тоа е живот секој по својот пат ).
 
Член од
23 март 2015
Мислења
12
Поени од реакции
7
Ја сам само сјај у тами, који чека да заблиста!
а никогаш нема да заблиста оти ме дупи психата, да се мочам во неа, тргни застани, клошар без свое "'Јас''.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Кој сум јас ? Хах нема смисла да го испрчам своето јас (его) на темава зошто се борам против него плукајќи му во фаца... А за жал темава фаќа таков концепт да се пофали, погали, истакне своето јас наместо да се погледне во себе кој навистина е вашето, нашето јас што е и смисла на темата.

Јас се доживувам во последно време кога ке размислам кој сум јас исклучиво како човек со улога.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Кој сум јас абер немам. Валјда многу подобар од други, како шо сум многу полош од останати други. Валјда многу попаметен од други, како шо сум ептен поглуп од останати други. Валјда чоек кој мисли дека прај нешто, а абер нема шо прај, па ни знај шо сака да напрај. Знам само дека ме акнал здраво животов онака длабински, ко шо знам дека истото то акање придонесе да станам имун на глупости на кои им сум дозволувал претходно да ме акаат.

Конечниот одговор мислам дека че го имам на смртна постела, ко че ја прам последната свесна интроспекција, ако дочекам нормално некаква си природна/постепена/предвидлива смрт. Тогаш малку че го свртам прашањето кој бев јас и чао пријатно.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
70
Поени од реакции
46
јас сум човек кој што бара правда во ова неправедно општество,не знам да лажам(се имам обидено и потоа се имам дури и извинето и ја кажав вистината),никогаш не мислам што било и како било или што ќе биде затоа што имам сватено дека колку и да мисли човек и да планира за иднината ништо не оди по планот или полошо да си го анализира минатото ...па тоа е скроз непотребно трошење време ,не се трудам да разберам зошто некој прави вака а друг онака оти не знам како размислувааат за одредени нешта -секако имаат тие луѓе цврста основа зошто така постапуваат
абе не се замарам за ништо
 
A

aye

Гостин
Јас сум никој и ништо, една единка во целина без почеток и крај. Што и да правам џабе, што и да мислам уште по џабе, а пак што и да зборам ко да не зборам или подобро речено канта ли тропа, ја ли зборам. Живот без целина, ориентација и правец. Живеам од денес за утре дури и утре ми е далеку, што биде биде што не ќе биде некогаш вајда. Имам неколку цели во животот, зашто ни ја не знам ама по се изгледа нема ни да бидат така како што ги мислам. Некогаш се осеќам ко дрогираш без дрога, а и нормално кога и тоа е луксуз за овој живот. Сакам да помагам и срце ме боли кога немам како да помогнам, но па кога ќе размислам ја не можам ни себеси да си помогнам, толку несигурна личност сум што почнува да ме фаќа страв за себе.
 
Член од
17 јуни 2015
Мислења
35
Поени од реакции
65
Обичен човек. За некои неписмен поради моето оскудно ниво на образование, за некои успешен затоа што сум успеал да изградам некаква материјална сигурност, но ниту едни ниту други не ме знаат вистински. За мене сум неуспешен и нереализиран, делумно поради моја вина, делумно туѓа, сакав да бидам научник, сакав да бидам иноватор, сакав да дознаам се, сакав да напредувам, да бидам „некој и нешто“. Иако не можам да бидам сесема незадоволен од себе. Многумина би посакувале да се на мое место, многу повеќе од оние што не би сакале да бидат. Страшно иронично тркало е животот, оној ради кого немав можност да бидам тоа што сакам ми помогна да бидам она што сум, а што не сакав, а сфатив дека ако тргнев по она што сум сакал веројатно немаше да го имам ова. А тоа што сакав да го знам, сега имам секаква можност, но немам време... :confused:

Инаку би рекол дека сум човек за кого зацртаната цел му е светост, емоциите ги користи како притаено погонско гориво, а границите не треба да постојат, барем не во умот. Дури понекогаш мислам дека сум лудак чии акции се само начин на продуктивно справување со лудилото. Ништо не треба да е табу, се додека не вршиш зло врз некого треба да е дозволено. Претпоставувам тоа ме прави либерал, и политички и во однос на морални сфаќања. Не верувам во ништо безусловно и на ништо освен на себеси. Можеби направив грешка што се оженив рано (за денешни стандарди, за малце поодминати касно би било дури), но освен што ме прави позафатен, не ме лишува од никакви слободи и задоволства во животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom