Салеп

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Освен на Беласица го има и на Шар Планина. Иако ме изненадува ова за Беласица и тоа позитивно!
А не знам дали сте знаеле, но тоа е еден вид дива орхидеја, од која, само коренот се бере. Може и свеж да се јаде, а коа се суши, наравно добиваш салеп.

Иначе оригинал салеп, без додатоци, без засладувач и без млеко во прав, ко шо шиткаат на пазарче или во рамстор или во веро, па и во некои од аптекиве („медицински“ салеп) имате само во Билна аптека - Алкалоид веднаш спроти ЗОИЛ Македонија. Мислам дека е 50 грама или 60 грама некои си 60 денари. Значи, тоа ви е чист, исушен, изрендан корен од дива орхидеја - салеп.

Се заебав коа купив еднаш, целото го сипав за една чаша, па наместо напиток, добив пудинг од салеп. Така да едно кесиче е таман за 3-4 ца.. Можете со вода, како чај да го варите, а можете и со млеко...
Зависи ти лично како го сакаш.Инаку правилен салеп е баш така ко пудинг.Бело топло чоколадо :D
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
абе брат ова бетер од пудинг ми излезе... у пичку матер.. не беше ни течно ебаго! ахахаха ко цемент од корен! :pos:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
абе брат ова бетер од пудинг ми излезе... у пичку матер.. не беше ни течно ебаго! ахахаха ко цемент од корен! :pos:
То е.Исто ко домашните плескавици никогаш не испаднале како тие од седвичарите.Најубав салеп по турски кафетерии или чајџилници.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Да да.. минатата недела во Чаир пробав салеп.. неверојатно добар.. А никогаш нема да заборавам како помал во Охрид, во слаткарницата Корзо или подолу кон вториот Чинар, по тие турските чајџилници... најдобро!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Купив јас од Докторс пред некое време, убав ама многу скап у.п.м. Ќе побарам од алкалоидскиов да пробам.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ми се свиѓа салепот, како да пијам зсладено млекце со цимет, но дали е диетално? слушнав во салепот има и скроб.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Со што друго може да се комбинира салепот освен со цимет?
--- надополнето: Nov 23, 2011 3:12 PM ---
Дали салепот е здрав за пиење и зошто?
Дали салепот дебелее? :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ЗШ бе немаме улични продавачи на салеп, онака ко што има продавачи на костени, семки, крофни, пуканки , гевреци...- (зимски период се разбира) некаде на плоштад или парк ??

 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
ЗШ бе немаме улични продавачи на салеп, онака ко што има продавачи на костени, семки, крофни, пуканки , гевреци...- (зимски период се разбира) некаде на плоштад или парк ??

Да да, одлична идеа ти е ова. Но штета што нема. :(
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Со што друго може да се комбинира салепот освен со цимет?
--- надополнето: Nov 23, 2011 3:12 PM ---
Дали салепот е здрав за пиење и зошто?
Дали салепот дебелее? :)
Здрав е. Еднаш купив во Тинекс и на опаковката пишуваше поточно за што и колку е здрав.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Со едно пакетче една чаша.
Па не баш една чаша.. :)

А колку пари е пакетчево и колку чаши се прават со него?
Мислам дека е некои си 60 или 70 денари... а од него можеш 3. евентуално 4 чаши да направиш ако сакаш поредок..
Јас од едно кесиче мислев дека ссодржината е многу малку, па ставив за една чаша. .али ми излезе густо, бетер од пудинг.. така да мислам дека едно 3 чаши би испаднале таман... и нормално можеш да го вариш со млеко или со вода.. Како и да е.. многу е подобар чист и природен, оти овие што ги шиткаат по пазариве се со засладувачи и млеко во прав...многу малку содржат екстракт од салеп..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom