Салеп

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Епа добро,на грешките се учи
Јас на две шољи (за млако)ставам 2 полни лажичиња салеп,го размутувам со малку вода,го сипувам во зовриенето млеко и варам со мешање 5-6 мин.и е супер.Пробај така и ќе видиш дека е многу убаво.Шеќер не ставам,а ако некој сака по благо,накнадно ставам по желба.
Пробај,па кажи како е!
Еве сега го пијам, морам да те пофалам, вкусот е по убав, по лесно некако се пие, ама сепак пак ми загорува тенџерчето.
Може пред млекото треба да му турам вода колку една чаша за ракија, ваљда нема да загори.
Шеќер и јас не турам, неколку ронки прашок за ванила му турив, чисто да видам каков вкус ќе добие.
Супер е.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Овака личи како само млеко да имаш стоплено. Многу е бело.
Нели салепот е кафеав, како ванила?
Или јас сум грешка нешто?
Не знам каков е и не знам што си пиел ти, мојот е оваков. :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Јас ракија сум пиел изгледа:P:P:P

Добро е и твоето, ако си имала и мелени мигдали да му наросиш.:aplauz:
Немам пари за мигдали, тоа кога ќе бидам жена на камионџија.
 
P

Patience

Гостин
Мене воопшто не ми е убав салепот, еднаш напраев дома, две три голтки се напив и толку беше :toe:
На сутлијаш ме потсеќа вкусот.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Еве сега го пијам, морам да те пофалам, вкусот е по убав, по лесно некако се пие, ама сепак пак ми загорува тенџерчето.
Може пред млекото треба да му турам вода колку една чаша за ракија, ваљда нема да загори.
Шеќер и јас не турам, неколку ронки прашок за ванила му турив, чисто да видам каков вкус ќе добие.
Супер е.
Цимет си стави?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Немав. Бадеми мелени му наросив малку. Вкусот е таман.
На страницата на Делимано има едни тенџерчиња керамички,јас во тоа правам и воопшто не загорува.Имам ѓезве од ист материјал и тоа не загорува.
Без цимет никогаш не сум пробала,и незнам како е без него.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom