Салеп

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Деновиве пијам салеп. Иако го користам од здравствени причини, морам да кажам дека уживам во него. Салепот е зелјеста, повеќегодишна лековита билка од фамилијата орхидеи, кој станал популарен во средниот век со доаѓањето на Арапите во Европа. Содржи околу 50 % слуз, составена од шеќери маноза и гликоза до 30% скроб, 10% сахароза и до 10% вода. Главни својства му се: антитусивно, емолиентно, антикатарално и афродизијачко. Се приготвува со топло млеко или вода. Слузта ги обложува дишните патишта во вид на филм, ги заштитува и ублажува воспаленијата и ја отстранува кашлицата. Затоа е многу ефикасен при бронхит, фарингит, ларингит, трахеит, настинка и грип. Делува против воспаленија на слузницата од желудникот и цревата, при гастрит,чир на желудникот, дванаесетпалачно црево, дијареи, катар во цревата итн. Брзо и ефикасно лекува летни дијареи кај децата. Се препорачува како пријатен напиток кој може да се конзумира неограничено. Често се зачинува со ѓумбир или цимет. Опушта, релаксира и ја зголемува сексуалната моќ кај мажите и кај жените.

Дали сте пиеле салеп и што мислите за негo?



 
T

Tetro

Гостин
кај можеме да ги најдеме сите потребни продукти за да си го правиме дома?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
кај можеме да ги најдеме сите потребни продукти за да си го правиме дома?
Мислам дека го има во поголемите маркети. Јас го зедов од аптека. Сепак, најлесно се наоѓа на Бит-пазар и во чаршијата.
 
T

Tetro

Гостин
ај уште едно прашање (кој не знае ќе прашува):

како се приготвува?

нешто како кафе/чај, или?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Ехх салеп. Ми текнува на времето кога се договаравме среде лето да пиеме салеп :)

Последен пат пиев на работа, колешка од соседната канцеларија правеше.

Бај д веј, што ти требаше да спомнеш дека делува ко афродизијак, викендов ќе пробам дали има и такво дејство (ако не заборавам да купам од продавница).
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Еднаш пробав, домашно правен ама не ми се допадна и не го допив. Знам доста луѓе на кои им се допаѓа, но сепак мене не ми прави мерак.

Од друга страна можеби е друго дома кога го правиш и да седнеш некаде во чаршија да пробаш, веројатно е подобар таму.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
У Лезет им е закон, вечерва пиев. :)
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Каков црн Лезет, идете у чаршија и не се будалете :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Многу убава работа, ама незнам зошто не пијам почесто највероватно дека кафето ми е навика.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Има на Бит-Пазар салеп (сосе млеко во прав и ванилин-шеќер внатре), се прави слично како пудинг. 2-3 лажички за 250 мл зовриено млеко или вода (со млеко е поубаво). Има и салеп на Алкалоид, чист салеп, една лажичка за 500 мл напиток, сам си зашеќеруваш. Ептен убава работа.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Фала за римајндерот одам да си напрам. :baeh:
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Купив кога бев во Албанија, ептен гадно ми беше . Не е по мој вкус ама ич. Инаку велат дека било здраво и корисно за организмот, ама ете мене не ми се свиѓа.:toe:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Во последно време често пијам салеп...ми се допаѓа вкусот...супер е !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom