Салеп

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па не баш една чаша.. :)



Мислам дека е некои си 60 или 70 денари... а од него можеш 3. евентуално 4 чаши да направиш ако сакаш поредок..
Јас од едно кесиче мислев дека ссодржината е многу малку, па ставив за една чаша. .али ми излезе густо, бетер од пудинг.. така да мислам дека едно 3 чаши би испаднале таман... и нормално можеш да го вариш со млеко или со вода.. Како и да е.. многу е подобар чист и природен, оти овие што ги шиткаат по пазариве се со засладувачи и млеко во прав...многу малку содржат екстракт од салеп..
Епа зависи колкави се кесичките.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Видов салеп во Тинекс пред некој ден. Мислам дека беше 69 денари пакетче од 200 грама.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
нема подобра работа од салеп кога те боли грло.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
На зелен пазар во Скопје продаваат наши жени од Албанија....цената е 70 ден.:)
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Може некој да ми каже како се приготвува салеп со конкретни количини на состојки (колку млеко, колку шекер итн) за 2 шољи? Само побрзо ако може малце итно ми е :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.708
Поени од реакции
6.837
Веќе го пишав рецептов на друга тема:
600ml вода
400ml млеко
2 лажички салеп
5 лажици шеќер
Откако ќе зоврие водата со млекото, го додавам салепот и шеќерот и го матам со миксер, да се уедначи. Го варам на тивок огин 5-10 минути, со непрекинато мешање. Во шољата му додавам цимет.
Ова ти е за 4 шољи, нека има.
Рецептов е само за со вистинскиот салеп, го купувам во Билната аптека на Алкалоид. Не е за оние „Салепчиња“ кои ги продаваат по маркети и кои имаат се, освен салеп
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Веќе го пишав рецептов на друга тема:
600ml вода
400ml млеко
2 лажички салеп
5 лажици шеќер
Откако ќе зоврие водата со млекото, го додавам салепот и шеќерот и го матам со миксер, да се уедначи. Го варам на тивок огин 5-10 минути, со непрекинато мешање. Во шољата му додавам цимет.
Ова ти е за 4 шољи, нека има.
Рецептов е само за со вистинскиот салеп, го купувам во Билната аптека на Алкалоид. Не е за оние „Салепчиња“ кои ги продаваат по маркети и кои имаат се, освен салеп
Фала многу :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Колку пари е салепот во Билна аптека?
Има по другиве аптеки?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.708
Поени од реакции
6.837
Колку пари е салепот во Билна аптека?
Има по другиве аптеки?
Оваа година не сум купил. Ако добро се сеќавам, тоа малото кесиче од 10 гр беше околу 100 денари
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Јас имам пробано од овој


Убав е да се пие топол во зима да те загрее, а и има кремаст вкус, убав мирис поготово топол и кога ќе се стави цимет му дава интензивен мирис на циметот.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Јас имам пробано од овој


Убав е да се пие топол во зима да те загрее, а и има кремаст вкус, убав мирис поготово топол и кога ќе се стави цимет му дава интензивен мирис на циметот.
Mislam deka go imam gledano vo KAM Marketite, 54 denara kutija. Ubavo e. Ama e gusto malku.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Па не ставај многу прашак и не го вари многу!
Kjuti, prviot pat izmeriv eden fildjan mleko, mu turiv 3 lazicki od toa I go staviv na sporet. Jas neznaev deka trebalo nonstop da se mesa, I po 6-7 minuti go izvadiv, gjezveto odozdole celo izgore i go frliv. :tapp::) Za eden salep tolku filozofija, demek zajak spremam.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Kjuti, prviot pat izmeriv eden fildjan mleko, mu turiv 3 lazicki od toa I go staviv na sporet. Jas neznaev deka trebalo nonstop da se mesa, I po 6-7 minuti go izvadiv, gjezveto odozdole celo izgore i go frliv. :tapp::) Za eden salep tolku filozofija, demek zajak spremam.
Епа добро,на грешките се учи
Јас на две шољи (за млако)ставам 2 полни лажичиња салеп,го размутувам со малку вода,го сипувам во зовриенето млеко и варам со мешање 5-6 мин.и е супер.Пробај така и ќе видиш дека е многу убаво.Шеќер не ставам,а ако некој сака по благо,накнадно ставам по желба.
Пробај,па кажи како е!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom