Сакам да знам!

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.989
Поени од реакции
35.865
Луѓе, ми требаат овакви шпенки/клинци/топуфчиња/како и да се викаат :)
На гугл ги најдов под име "upholstery nails", е сега ги има знам по трафики и продавници, но мене ми требаат за заковување на тапацир на стол, па би требало да се појаки и подолги од обичните (од трафика).

Па две прашања:
1.Како се викаат на македонски овие ? Или под кој поим може да се најдат ? :)
2. Каде може да се најдат такви какви што барам (цврсти и подолги од стандардните) ?


пс. Знам дека има 68 вакви теми, али ми испадна дека утре треба да земам, па отворив нова, за 24 саати може да се затвори ако смета
Фала, поздрав :D
Незнам од кај си , али во Струмица се познати под поимот "пулови". :) Обично се користат за да се закачи мрежа на прозорецот летно време , за да не влегуваат комарци.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.650
Поени од реакции
12.488
Зошто некој би кажал „сунце сија ко тепсија, ја те волим скрос“ и што фсушност тоа значи?
o_O
....не знам




и што поента од мојов живот сега ? :place:
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Зошто од пералните за автомобили секогаш ечи најлоша музика?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Може ли некако да се провери дали е стигнато писмо пратено у странство? Препорачано е.
:unsure:
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.650
Поени од реакции
12.488
Може ли некако да се провери дали е стигнато писмо пратено у странство? Препорачано е.
:unsure:
Прашај кај што си го пратил дали е стигнато... :)
 
E

Epsilon

Гостин
Дали е можно две ипол члено семејство да потроши ел. струја во вредност од 3.741 денар овој месец? И тоа не користи никакви греалки и ретко електрично шпоре.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
Дали е можно две ипол члено семејство да потроши ел. струја во вредност од 3.741 денар овој месец? И тоа не користи никакви греалки и ретко електрично шпоре.
Декемвриските сметки се од тепка пишувани. Провери колку имаш потрошено на саатот и колку ти напишале во сметката. Ако се разликуваат правец првиот КЕЦ да ти ја корегираат сметката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom