Сакам да знам!

Член од
27 октомври 2009
Мислења
113
Поени од реакции
30
Луѓе, ми требаат овакви шпенки/клинци/топуфчиња/како и да се викаат :)
На гугл ги најдов под име "upholstery nails", е сега ги има знам по трафики и продавници, но мене ми требаат за заковување на тапацир на стол, па би требало да се појаки и подолги од обичните (од трафика).

Па две прашања:
1.Како се викаат на македонски овие ? Или под кој поим може да се најдат ? :)
2. Каде може да се најдат такви какви што барам (цврсти и подолги од стандардните) ?


пс. Знам дека има 68 вакви теми, али ми испадна дека утре треба да земам, па отворив нова, за 24 саати може да се затвори ако смета
Фала, поздрав :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.277
Не дека смета, ама има уште 100 вакви прашања кои ги поставуваат во оваа тема. Ако направиме исклучок за тебе, ќе треба и за сите. :) Ти го префрлив мислењето тука.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Луѓе, ми требаат овакви шпенки/клинци/топуфчиња/како и да се викаат :)
На гугл ги најдов под име "upholstery nails", е сега ги има знам по трафики и продавници, но мене ми требаат за заковување на тапацир на стол, па би требало да се појаки и подолги од обичните (од трафика).

Па две прашања:
1.Како се викаат на македонски овие ? Или под кој поим може да се најдат ? :)
2. Каде може да се најдат такви какви што барам (цврсти и подолги од стандардните) ?


пс. Знам дека има 68 вакви теми, али ми испадна дека утре треба да земам, па отворив нова, за 24 саати може да се затвори ако смета
Фала, поздрав :D
Moderni klincinja. Gi ima vo zelezari. Kazi im moderni klincinja i objasni im za sto ti trebaat ke ti dadat ;)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Зошто кога ќе кивне некој му одговараме со на здравје? :X3:
Затоа што кивањето асоцира на почеток на болест и со "на здравје" му посакуваме да не се разболе тој што кивнал.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.473
Поени од реакции
19.821
Затоа што кивањето асоцира на почеток на болест и со "на здравје" му посакуваме да не се разболе тој што кивнал.
Не, него легенда вика дека ако некој кивне, некој га е опцуваја и као демек оп наздравје изеде пцување, наздравје да ти е пцофка изедена и овј што кивнаја си вика сфе ли да му ебу кој ли ме опцува и овј што му кажа наздравје у исто тој време почне да кива, фактички он га пцуваја овога у себе и овј кивнаја, овј му вратија и тј почнаја да кива, пцуеф се а киваф, устфари наздравје пцување.
Или па може у друк аспект, он кивне и си вика кој ли ме пцуе, другар му вика здравје, ке дознаеш, здравје има време, само здравје господ да дава, а пцување само ке си дојде, кивање се добива од мрсно пцување, ако пцуеш мајку, гребе грло кд киваш, ако пцуеш сестру, мрсољи испуцааф од нос док киваш. Здраво е да се кивне, не треа да се стиска нос, може некое ребро да ти пукне, затој се вика наздравје кивање, кивни си, ребро да е живо и здраво, фактички наздравје ребро, а може некој и ребро пцуе, има нови пцување вика ребро да му га ебу тој до срце зајачко бш што му е. Ако не ме разбра слободно пцуј ме и такој ме чеша некое ребро, сакам да се искивам, здравје да ме служи, а ако ти се кива и тебе кажи, ја иам мрсни пцувања у мој речник, дневник,споменар,хард диск и тако даље. Ај наздравје кафе, прпл хејз ал он мај мајнд

А зшто на кашљање не се вика, со среќа, берикет, азно да си најдеш
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@парва јас па знам некој коа те пцуе, газот те чеша :D
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Затоа што кивањето асоцира на почеток на болест и со "на здравје" му посакуваме да не се разболе тој што кивнал.
Јас пак последно што разбрав е дека кога некој ќе кивнел, претходно помислувал на секс. :rolleyes:
Ако е така, тоа му доаѓа ко - на здравје мислата! :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Што е ферфере? (ваљда така се вика, може и грешам па нешто слично да е)
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.649
Поени од реакции
12.486

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Foam Board ти е стиропор. Како што видов и личи на тоа. Скалпелот е обичен скалпел што се наоѓа во секоја продавница.
Abe radi toa triagolnice sto e mi treba. A kaj da najdam bas takvi tabli? Potenki izgledaat a i nekako se poelasticni. Mi treba bas za takov mec da napravam :D ukras za zid :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.573
Поени од реакции
52.382
Јас пак последно што разбрав е дека кога некој ќе кивнел, претходно помислувал на секс. :rolleyes:
Ако е така, тоа му доаѓа ко - на здравје мислата! :D
Ако е така, сите нон стоп ќе кивавме :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom