Сакам да знам!

Член од
5 октомври 2018
Мислења
61
Поени од реакции
39
Здраво, дали може да се провери преку име и презиме, ембг или на некој друг начин одредено лице има налог на https://e-pdd.ujp.gov.mk/ppf/home.seam .

Конкретно случајов е за татко ми, кој е човек пред пензија, и не се сеќаваме дали е направен налог пред 3-4 години и кој е меилот и лозинката. Доколку е направено само е пуштено првиот пат и токлу, за тоа сме 100% сигурни.

Потребата ни е околу вадење на сертификат за вакцинација. За мајка ми преку vakcinacija.mk издадивме преку "Најава преку Порталот за е-услуги", дали за татко ми би можеле да извадиме преку "Најава со Корисничко име". Фала однапред.
 
Член од
24 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
2
Како свежо возрасен човек, немам порано извадено трансакциска и дебитна картичка. Ми треба да извадам на Halk банка. Дали некој знае која е процедурата и колку се плака?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Како свежо возрасен човек, немам порано извадено трансакциска и дебитна картичка. Ми треба да извадам на Halk банка. Дали некој знае која е процедурата и колку се плака?
Не се плаќа.. Земи лк со тебе и оди во експозитура која ти е најблиску. Се пополнуваат неколку формулари и ќе ти стаса sms кога ќе биде готова картичката да си ја подигнеш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
poveke za onoj taticko sto si go ubi sinceto vo Aerodrom vcera,
sto bil po profesija i sto hobi imal (isto taka i za sinceto toa prasanje)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.115
Поени од реакции
10.441
Имам звучник кој што се полни со DC 5V charger. Меѓутоа приклучокот (местото кај што се поврзува со полначот) не ми е океј. Не е до полначот, имам пробано и со друг полнач. Дали постои начин да се смени приклучокот или да го фрлам звучников во канта? Има и USB приклучок, ама не знам како да го поврзам со струја? Не ни знам дали е изводливо такво нешто :unsure:
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Имам звучник кој што се полни со DC 5V charger. Меѓутоа приклучокот (местото кај што се поврзува со полначот) не ми е океј. Не е до полначот, имам пробано и со друг полнач. Дали постои начин да се смени приклучокот или да го фрлам звучников во канта? Има и USB приклучок, ама не знам како да го поврзам со струја? Не ни знам дали е изводливо такво нешто :unsure:
Самиот порт за полнење лесно може да се смени, ако имаш опрема. Ако го имаш купено од некое место ко Анхоч, Техномаркет, Сетек, Нептун и сл. види дали ти важи гаранцијата и однеси го.
Инч у меѓувреме земи поврзи го звучникот за лаптоп/PC. Ќе биде по споро, но би требало да доведува напон.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.417
Поени од реакции
9.303
Имам звучник кој што се полни со DC 5V charger. Меѓутоа приклучокот (местото кај што се поврзува со полначот) не ми е океј. Не е до полначот, имам пробано и со друг полнач. Дали постои начин да се смени приклучокот или да го фрлам звучников во канта? Има и USB приклучок, ама не знам како да го поврзам со струја? Не ни знам дали е изводливо такво нешто :unsure:
И со мојот звучник го имам истиот проблем. Прашував секаде, не може да се поправи. Акробатски потези требаат за да наместиш некако по 300 обиди да почне да полни полначот. И само 2 минути. Го баталив, 2 години во фиока стои.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.115
Поени од реакции
10.441
И со мојот звучник го имам истиот проблем. Прашував секаде, не може да се поправи. Акробатски потези требаат за да наместиш некако по 300 обиди да почне да полни полначот. И само 2 минути. Го баталив, 2 години во фиока стои.
Додека имаше минимален контакт некако успевав...ќе го притиснам со нешто и ќе се полни, ама еве сега скроз откажа. А подарок ми е и стварно ми вршеше многу работа.

Самиот порт за полнење лесно може да се смени, ако имаш опрема. Ако го имаш купено од некое место ко Анхоч, Техномаркет, Сетек, Нептун и сл. види дали ти важи гаранцијата и однеси го.
Инч у меѓувреме земи поврзи го звучникот за лаптоп/PC. Ќе биде по споро, но би требало да доведува напон.
А како да го поврзам со лаптоп?
На chargerot има само еден дел за усб и тој иде во самиот адаптер. Дали постои кабел со два усб порта?
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.054
Поени од реакции
12.517
Сакам да знам дали некој од форумов (Скопје строго) продава Голф 6 дизел пун опрема и домаќински сочуван.
Ако да,нека ме контактира по пп.
Плаќам поштено кеш ;)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.417
Поени од реакции
9.303
Додека имаше минимален контакт некако успевав...ќе го притиснам со нешто и ќе се полни, ама еве сега скроз откажа. А подарок ми е и стварно ми вршеше многу работа.


А како да го поврзам со лаптоп?
На chargerot има само еден дел за усб и тој иде во самиот адаптер. Дали постои кабел со два усб порта?
Постои, секакви кабли постојат и секаде можеш да ги купиш во тие Сетек, АМЦ, Техно Маркет, Нептун, мислам и маски за моб и такви тракатанци што продаваат има. Јас имам 3-4 вакви, еден да ти поклонам ако си ми блиску.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.115
Поени од реакции
10.441
Постои, секакви кабли постојат и секаде можеш да ги купиш во тие Сетек, АМЦ, Техно Маркет, Нептун, мислам и маски за моб и такви тракатанци што продаваат има. Јас имам 3-4 вакви, еден да ти поклонам ако си ми блиску.
Ти благодарам. Ќе проверам по овие продавници. :love:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
И со мојот звучник го имам истиот проблем. Прашував секаде, не може да се поправи. Акробатски потези требаат за да наместиш некако по 300 обиди да почне да полни полначот. И само 2 минути. Го баталив, 2 години во фиока стои.
Еве JBL како ми го средија мене

 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Како свежо возрасен човек, немам порано извадено трансакциска и дебитна картичка. Ми треба да извадам на Halk банка. Дали некој знае која е процедурата и колку се плака?
Izbegni ja halk..
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
39
Поени од реакции
14
Од каде иде водата за пиење во Аеродром и Кисела Вода? Дали и они земаат од Рашче или имаат споредни извори и ако е од Рашче дали имаат нешто дополниетлно ко прочистителни станици?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom