Сакам да знам!

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Што се деси? Смрзнаа на дрво без да дозреат или?
Да, сликата е близу максимумот што го достигнаа.
Брзо растеа, се лупеа листовите и правеше нови слоеви банани. Но во еден момент престанаа да растат овие и следните цветови паѓаа.
Ваљда на кратко и се погоди климата (инаку скопска).

Можда и со вода не и било погодено. Појма немам дали и треба, колку и треба. Реков првично како украсно дрво го посадив :D
 
B

boomlakashaka

Гостин
Дали знае некој колку кошта такси од Велес до Куманово?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
mislam imam citano negde, deka limit za nosenje kes e 10000 evra, bez prijavuvanje i zamaranje.
ne pamtam dali bese i za eu zemji i za mkd.
dali moze nekade da se najde info za ova vo mkd?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
4 работи кои никогаш нема да ми бидат јасни:

1. Кој ги изградил пирамидите во Египет
2. Да ли Атлантида некогаш ќе биде пронајдена
3. Океј ли е Annie од песната Smooth Criminal
4. Зошто македончињата паѓаат во екстаза и делириум на Хајде од Теа Таировиќ?????
Атлантида за мене е најдена веќе (а и за многу други кои пратат тие ствари). Во наредниве години се повеќе ќе се потврдува тоа. Едноставно не може а да не е тоа.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Атлантида за мене е најдена веќе (а и за многу други кои пратат тие ствари). Во наредниве години се повеќе ќе се потврдува тоа. Едноставно не може а да не е тоа.
Каде е? Дај повеќе инфо.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.479
Рецимо си дарувал крв а вечер си на журка, ќе напрај проблем на пример алкохол, џоинс, табла нешто?

Ме прашуваше комшијава па да му кажам...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Рецимо си дарувал крв а вечер си на журка, ќе напрај проблем на пример алкохол, џоинс, табла нешто?
Ме прашуваше комшијава па да му кажам...
... со давање 450 ml крв се губи 10% од вкупната количина на крв што не е штетно по здравјето, постапката на дарување на крв трае од 8 до 12 минути, дарителот по дарувањето треба да се одмори 5 -10 минути, да се освежи со безалкохолен пијалок и лесна храна која ја добива од службата за трансфузиона медицина каде ја дарувал крвта и под надзор на медицински персонал,

... временскиот период во кој се надополнува даруваната крв во првите 24 часа се надополнува течниот дел-плазмата и нејзините состојки (леукоцити, тромбоцити), додека еритроцитите (црвените крвни клетки) се надополнуваат во тек на четири до шест недели, губитокот на железо се надополнува за еден до два месеци по дарувањето на крвта,
... мажите можат повторно да даруваат крв најмалку по истекот на три месеци од дарувањето на крвта, а жените по истекот на четири месеци од дарувањето на крвта,

... е сега сам заклучи дали треба или не треба да го форсира со џоинт и алкохол и онака моментално ошамутен организам, макар бил млад здрав прав во денот кога изгубил 10% од севкупна крв, па нормално дека НЕ ТРЕБА да конзумира алкохол, џоинт, доволно е што нема да одмори меѓу луѓе и гласна музика, не мора доплнително да се оптоварува,
- така кажи му на комшијата! :)
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Пробувам да направам една полица каде што би ми седеле моите омилени работи вградени во самото дрво.
Дупките ги направив со бормашина и длето ама малку претерав, ај некој нека даде идеја како да ги пополнам страничните празнини.
 

Attachments

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.956
Пробувам да направам една полица каде што би ми седеле моите омилени работи вградени во самото дрво.
Дупките ги направив со бормашина и длето ама малку претерав, ај некој нека даде идеја како да ги пополнам страничните празнини.
Силикон во боја или пурпена.
Силикон боја на дрво, пурпената секако убаво ќе истругаш да не личи на морски сунѓер.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Пробувам да направам една полица каде што би ми седеле моите омилени работи вградени во самото дрво.
Дупките ги направив со бормашина и длето ама малку претерав, ај некој нека даде идеја како да ги пополнам страничните празнини.
Jesus group sideways fucking Christ what have you done....:несвест:
Имаш 2 опции
Да користиш дел по дел парчиња дрво како чивии да ги напикаш измеѓу творбите и даската, заедно со лепак измешан со пилевина, потоа да ишмирглаш.
Друга опција е да земеш ОД НОВО и со ФРЕЗА/ГЛОДАЛИЦА да пробаш да направиш работа. Ако тоа немаш/не ти се купува, пробај со ротирачки турпии за бормашина, ептен полека. Потоа со абразивни вметоци за нив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Рецимо си дарувал крв а вечер си на журка, ќе напрај проблем на пример алкохол, џоинс, табла нешто?

Ме прашуваше комшијава па да му кажам...
Ја не би табла, а со алкохол не многу. Али тоа сум ја.
Автоматски споено мислење:

Каде е? Дај повеќе инфо.

Ја се интересирам за мистерии одкако знам за себе и низ деценииве ги пратам сите вести поврзани со тие теми (еден куп книги и тн.). Па така и за Атлантида.

Сите работи за Атлантида ги знаеме од Платон и неговите Тимиј и Критија. Он тие ствари ги земал од неговиот предок Солон (2 века пред Платон), кој бил грчки државник, философ и нетијазнам што. Он бил некое време у Египет и од високото свештенство таму, ги добил тие информации за Атлантида. Наводно.

Како и да е, у Критија и Тимиј прилично детално се опишува Атлантида: топографија (локална) - кај течат реки, кај има планини и сл., општествено уредување, милитаризам, историја, архитектура, димензии на географијата, архитектурата и многу други информации, според кои ние денес знаеме све што знаеме за Атлантида.
Досегашните теории (Азори, Бермуда, Куба, Санторини...) штиклираат по едно две квадратчиња од информациониот комплекс на Тимиј и Критија. Оваа теорија ги штиклира, па... сите скоро.
Тоа е теоријата за Окото на Сахара.

Еве поедноставено малку:



слика од Аполо IX

Три страни ќе ми треба за секоја карактеристика, која се поклопува, посебно да пишам. Ако некој го интересира нешто посебно, нека каже.

Тука паѓа во вода теоријата дека тоа е алегорија на Платон - измислил све, наводно требало да биде критика на атинското општество. Едино, ако измислил све, а како основа го земал Окото на Сахара.

Одма да ви кажам дека сум ги читал сите дебанкери за ова, ни еден не успева ни одблзу да дебанкира.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Ја не би табла, а со алкохол не многу. Али тоа сум ја.
Автоматски споено мислење:




Ја се интересирам за мистерии одкако знам за себе и низ деценииве ги пратам сите вести поврзани со тие теми (еден куп книги и тн.). Па така и за Атлантида.

Сите работи за Атлантида ги знаеме од Платон и неговите Тимиј и Критија. Он тие ствари ги земал од неговиот предок Солон (2 века пред Платон), кој бил грчки државник, философ и нетијазнам што. Он бил некое време у Египет и од високото свештенство таму, ги добил тие информации за Атлантида. Наводно.

Како и да е, у Критија и Тимиј прилично детално се опишува Атлантида: топографија (локална) - кај течат реки, кај има планини и сл., општествено уредување, милитаризам, историја, архитектура, димензии на географијата, архитектурата и многу други информации, според кои ние денес знаеме све што знаеме за Атлантида.
Досегашните теории (Азори, Бермуда, Куба, Санторини...) штиклираат по едно две квадратчиња од информациониот комплекс на Тимиј и Критија. Оваа теорија ги штиклира, па... сите скоро.
Тоа е теоријата за Окото на Сахара.

Еве поедноставено малку:



слика од Аполо IX

Три страни ќе ми треба за секоја карактеристика, која се поклопува, посебно да пишам. Ако некој го интересира нешто посебно, нека каже.

Тука паѓа во вода теоријата дека тоа е алегорија на Платон - измислил све, наводно требало да биде критика на атинското општество. Едино, ако измислил све, а како основа го земал Окото на Сахара.

Одма да ви кажам дека сум ги читал сите дебанкери за ова, ни еден не успева ни одблзу да дебанкира.
Wow :unsure:
Ретко нешто да ме изненади но ова ме изненади пријатно :)
Како тежок џанак за мистерии од секаков вид не сум наишол на оваа теза досега, makes good sense.
Плус не се коси со некои други ситуации од претпоставената временска рамка, според Солон тоа беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom