Саем на книгата

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Знае ли некој колку е "Страници за нашата љубов" од Николас Спаркс?
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
ќе одам,со надеж дека ке го најдам “степскиот волк“ =)
Ja ima... 100 den. ke odis na standot na Gurga
Nekoj pogore ja barase "Samrak" ... ja ima mislam
btw kupiv 2 knigi, "Sidarta" i "Demijan" od Herman Hesse = 100 denari parce:)

p.s. izvinete za latinicata, nemam kirilica na Linuxov
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Ако вкупната цена е сто денари, и тоа како е попуст. :)

Само што, повеќето книги имаат добар попуст, од 20% нагоре, а на 1000 денари 20% не се малку.
Не ќе беа малку , да беа.. Ама не се. Книги од 1000 денари не ти се на попуст,а тоа се најчесто енциклопедии, лексикони и речници. Поновите изданија не се на попуст, ,,анонимните" кои инаку не би ги купил, е тие се на голем попуст. Дргото се движи до 100 денари попуст маx
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Јас денев бев на саем и видов доста интересни книги. Ја земав "Отворени карти" од Агата Кристи и "Мали слатки откази" од Sali Koslou. И ја имаше иTwilight на англиски мислам дека беше 700 ден, ако не се лажам:smir:
 

Lanna

Taller, Stronger, Better
Член од
30 септември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
165
Денес на саем се погодив со сите можни екскурзијанти средношколци од цела Македонија што тргнале да го посетат, така да времето што го поминав таму ми беше најнеефективно можно поминато со оглед на фактот што гореспоменативе посетители не само што не знаеја достојно да застанат и да погледнат што би ги интересирало (меѓу другото, вревејќи и дофрлајќи неумесни коментари на книги од типот "Приказната за големиот пенис"), туку и како стампедо се движеа меѓу штандови, така што во турканиците не успеав многу детално да се задржам кај изложувачите. Сепак за тоа малку што го видов, купив доста и задоволна сум прилично. Во недела уште една серија за да ги испоштовам уште Орхан Памук и Умберто Еко кои денес беа засенети од возбудата заради делата на Маркес.:icon_lol:
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
Јас денев бев на саем и видов доста интересни книги. Ја земав "Отворени карти" од Агата Кристи и "Мали слатки откази" од Sali Koslou. И ја имаше иTwilight на англиски мислам дека беше 700 ден, ако не се лажам:smir:
„Самрак“ ... ја има и на македонски, мислам дека беше 400 ден. А инаку нема некој “уау“ попуст, кога има попуст во книжари поевтини ги даваат (значи од оваа страна наидуваме на големо разочарување, патем ова е саем и треба да бидат поевтини книгите)
Како што можев да забележам на штандот на Ѓурѓа имаше најевтини книги, башка од Автори-нобеловци...:smir:

Денес на саем се погодив со сите можни екскурзијанти средношколци од цела Македонија што тргнале да го посетат, така да времето што го поминав таму ми беше најнеефективно можно поминато со оглед на фактот што гореспоменативе посетители не само што не знаеја достојно да застанат и да погледнат што би ги интересирало (меѓу другото, вревејќи и дофрлајќи неумесни коментари на книги од типот "Приказната за големиот пенис"), туку и како стампедо се движеа меѓу штандови, така што во турканиците не успеав многу детално да се задржам кај изложувачите. Сепак за тоа малку што го видов, купив доста и задоволна сум прилично. Во недела уште една серија за да ги испоштовам уште Орхан Памук и Умберто Еко кои денес беа засенети од возбудата заради делата на Маркес.:icon_lol:
Во право си за ова, денес стварно многу гужва (средношколци и осмоодделенци на ескурзија:wink:), затоа јас си бев вчера на раат и си купив книги од Херман Хесе :baeh: бај д веј што зеде од Маркес, сакав и јас да земам нешто од него...ама некој друг ден ќе биде и тоа :kesa:
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Утре планирам да отидам и од прва да разгледам па после во рамките на финансиите ќе си купам тоа што ке ми се допадне. Туку љубов за 17 ипол денари од Буковски дали ја имаше и колку пари е??
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
Утре планирам да отидам и од прва да разгледам па после во рамките на финансиите ќе си купам тоа што ке ми се допадне. Туку љубов за 17 ипол денари од Буковски дали ја имаше и колку пари е??
Ја има, само не се секавам колку пари беше...
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Па како што слупнав книгите биле со многу ниска цена//:smir:
 

Lanna

Taller, Stronger, Better
Член од
30 септември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
165
Во право си за ова, денес стварно многу гужва (средношколци и осмоодделенци на ескурзија:wink:), затоа јас си бев вчера на раат и си купив книги од Херман Хесе :baeh: бај д веј што зеде од Маркес, сакав и јас да земам нешто од него...ама некој друг ден ќе биде и тоа :kesa:
Ја земав "Сеќавање на моите тажни курви", а и се мислев и на "100 години самотија", зошто срамота е да кажам дека ми е меѓу омилени книги, а ја немам во колекцијата. Утре тоа.
Башка имаше на некој од штандовите комплет книги од Маркес, гореспоменативе две плус уште една (не заприметив која) за 600 денари, ама исто ти се фаќа и одвоено да ги купуваш. На штандот на Ѓурѓа мислам беа најефтини.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Дали некој со сигурност може да ми каже денеска до колку саат работи саемот????
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Na standot na Gurga knigite se so najniska cena, no se pecateni na najnekvalitetna hartija. Matica kako po obicaj nudi najgolem sund i nekvaliteten komercijalen tip na literatura. Tabernakul drzi odredeno nivo i moze da se najdat kvalitetni knigi za 200 denari. Tri kako po obicaj nema golem popust na knigite i drzi cena. Zabelezav deka vo Trimaks i Martina moze da se najdat interesni i originalni knigi, a vo Kultura mosne eftini knigi so srpski prevod.

Дали некој со сигурност може да ми каже денеска до колку саат работи саемот????
Deneska saemot treba da raboti najdocna do 20 casot, a zavrsuva vo vtornik posle rucek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom