Саем на книгата

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Бев на Саемот некни и си купив две книги.Уште ги немам прочитано.Ко ќе ги прочитам ќе ви кажам дали се добри.Инаку има евтини и добри книги.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Дали ја сретнал некој автобиографијата од Џек Николсон? 2 години со ред ја барам, ама никако да ја најдам. Лани слушнав дека ја имало, па специјално за тоа ојдов ама џабе.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Бев и јас денес и не купив ниедна пошо на пола пат видов дека сум ги забораил парите дома така да и за влез се гагав:) А иначе и за друго отидов :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.701
Поени од реакции
13.357
Бев 2 пати. Не е лошо за една хала. Сепак има избор, а поготово од белетристика (слободна литература) Земав 4 книги, едната сега ја прочитав Чекори за паметење - Николас Спаркс (одлична книга), Мапа од коски (ке ја оставам за летово) Исчезнат - Даниела (не ми текнува за презимето) и С`е за мојата малечка - (не ми текнува името и презимето). Се` на се` одличен избор (ми се смачи веке стручна литература да зимам.)
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
И јас бев два пати на саемот.Ја купив „Внимавај што посакуваш може да ти се оствари„ од Александра Потер и уште две денес,тие ми требаа за на предавање ама се надевам дека ќе бидат добри: „Синот на слугинката„ од Аугуст Стриндбегр и „Царот од Португалија„ од Селма Лагерлеф.И плус пошто заедно овие последните две ги зедовме со брачеда ми,ни дадоја уште една подарок.
А да,купив и бисерчиња за љубовта,за пријателството и бисерчиња од библијата.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Утре е последен ден. Од тоа што јас прошетав, и не сум нешто посебно импресиониран. Фала богу една година халата личи на нешто, но понудата е “веќе видено“. Сепак, има избор за сечија побуравачка. Од стручна литература, преку речници до белетристика.
Да не го дрвам премногу... поздрав :helou:
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Вчера,бевме на саем,традиционално тоа е дешавка на годината...оваа година 4-та по ред ни беше и секако книги по цел ранец наполнивме...мало разочарување е што имаше само една хала за книги,пред 3 години беа 3.. :toe: но...ипак имаше избор и да,скоро 80 % од тоа,беше веќе видено..ама супер помин како и да е!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Скопски саем на книгата 2009

Денес е првиот ден на овогодинешниот саем на книгата во Скопје. Принципот на функционирање по ништо различен, издавачите исти, публиката иста или намалена, избор стандарден, и пар промоции кои некого може да заинтересираат.

“Феникс“ ја издава првата книга од Барак Обама, “Ми-ан“ промовира енциклопедија за музика балет и опера, но и поважно, новиот роман на Јован Павловски - “Град, години, луѓе“. Магор ќе им понуди на читателите повеќе нови изданија меѓу кои и Психологија на Театарот од Мируше Хоџа. Матица го издава новото дело на популарниот меѓу тинејџерската публика, Сашо Тасевски - Пеперутка, а “Три“ ќе направи промоција на Белиот Тигар од Аравинд Адига кој минатата година ја доби престижната Booker prize. “Или-Или“ ќе понуди два македонски романи, на Оливера Николова и Владимир Мартиновски, тоа се “Белиот Чад“ на реномираната македонска поетеса, и “Ехо од бранови“ на Мартиновски.

Сепак убедливо најмногу внимание ќе привлечат издавачките куќи Младинска книга и Табернакул. Првата со мегапопуларниот роман Хари Потер, односно шестиот дел насловен “Хари Потер и Полукрвниот принц (Hary Potter and the half-blood prince), а втората издавачка куќа ќе го промовира првиот том од делото во три дела на Мартин Бернал насловено Црна Атена (Black Athena) во која се разработува грчкиот ген и потекло на грчкиот народ, што придонесува за жестока дискусија ширум светот бидејќи авторот тврди дека модерните грци имаат африканско потекло.

Саемот трае до 14ти април.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
A колку пари е влезот?
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Oхооо, има на ова цела животна заштеда да ја остаам.
:vozbud:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Супер. Да видам што има па да си купам некоја книга. Последно што сум читал беше Ангели и Демони коа се работи за книга. Сум заборавил како се вртат страни.
 

Lanna

Taller, Stronger, Better
Член од
30 септември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
165
A колку пари е влезот?
Според старото правило: билетот чини 30 денари, за учениците и за студентите е 20 денари, а за децата под седумгодишна возраст и за пензионерите влезот е бесплатен.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Ќе одам во Петок на саемот :) Преку школо не носат влез 20 и пат 400 (назад и напред) :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Конечно и јас еднаш да појдам. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom