Саем на книгата

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Добар попуст имаат од Бегемот, очекујем да кажете што вреди да поразгледам рецензии, да приземам нешто. :D
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
За мене, од Бегемот скоро се е вредно за разгледување. Доста интересни им се полските детективски романи, тоа што извадија многу збирки од Борхес, нова збирка раскази од Песоа, некои португалски писатели. Преводот, особено книгите преведени од полски јазик им се на високо ниво.

п.с. од магма едицијата треба да излезат три книги: Басни - Емброус Бирс, Европеана (кратка историја на 20тиот век)- Патрик Оуржедник, Витез на шведската маса- Ненад Величковиќ. Емброус Бирс влегува баш во таа добро позната темплумска рамка, така што, препорачувам за обожавателите на нивните изданија.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Едина добра ствар у Култура е што можно е да наидеш на постари нивни изданија, како и изданија на други издавачки куќи. Оноа што сега Култура го промовира 90% не вреди или е со лош превод/лектура.
Јуриј, оваа Европеана имаш некои додатни информации, цена, број на страници? Ми се допаѓа вака, као човек од историска проминиенција.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Едина добра ствар у Култура е што можно е да наидеш на постари нивни изданија, како и изданија на други издавачки куќи. Оноа што сега Култура го промовира 90% не вреди или е со лош превод/лектура.
Јуриј, оваа Европеана имаш некои додатни информации, цена, број на страници? Ми се допаѓа вака, као човек од историска проминиенција.

Не, не ми е познат воопшто авторот, а ни книгата. Очекувам да биде стандардна цена за темплум, од 150 - 250, ама немам конкретни информации. Ги видов изданијава кај Иван Шопов.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Уште една куќа што само ќе ја поминам - Култура мај ес. Тоа што моментот го продаваат им е далеку од Култура. :D

Инаку држи вода тоа што викаш Јуриј дека се вреди во Бегемот - и јас сакам скоро се што ми фати око да земам, а тоа се 90% од понудата, али немам толкав буџет. :mad:
  1. Сигурна засега на списокот ми е Мирисот на дамата во црно од Леру.
  2. Е сега Киднапиран од Стивенсон ми звучи интересно, сакам авантуристички, ама најдов пост на форумов од некој член што имаше пишано дека малку го разочарала книгата.
  3. Од Борхес немам читано ништо, а сум слушал многу за него, па најверојатно една ко за старт ќе земам за да видам како ќе ми легне стилот.
  4. Друго, сакам причи со натприродни ствари, па Келтскиот самрак мислам ќе ми биде океј, ме интересира само дали некој ја читал и дали е добра.
  5. Исто ме интересира бидејќи според редовниве цени Малобра и Рибја крв имаат добар попуст од 300 денари, па дали се добри или нешто им фали штом не идат.
  6. Такоџе Театарски роман од Булгаков звучи интересно, сакам театар, ме интересира дали е добра, добар преводот и слично.
  7. И една од крими-мистериите ќе земам, а се думам меѓу Мистериозо (некој шведски писател) и Крај на светот во Бреслау (од полјак - Крајевски). Досега сум читал само шведски трилерчиња-мистерии и сите ми биде одлични, од друга страна од Крајевски веќе имаат објавено книга која е распродадена, па ваљда и оваа вреди да се земе.
Ова ми се моментално думањата од Бегемот. HELP!
Особено ме занима бр.2, 6, 5. Другиве некако сам ќе ги протумачам. :icon_mrgr:
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Уште една куќа што само ќе ја поминам - Култура мај ес. Тоа што моментот го продаваат им е далеку од Култура. :D

Инаку држи вода тоа што викаш Јуриј дека се вреди во Бегемот - и јас сакам скоро се што ми фати око да земам, а тоа се 90% од понудата, али немам толкав буџет. :mad:
  1. Сигурна засега на списокот ми е Мирисот на дамата во црно од Леру.
  2. Е сега Киднапиран од Стивенсон ми звучи интересно, сакам авантуристички, ама најдов пост на форумов од некој член што имаше пишано дека малку го разочарала книгата.
  3. Од Борхес немам читано ништо, а сум слушал многу за него, па најверојатно една ко за старт ќе земам за да видам како ќе ми легне стилот.
  4. Друго, сакам причи со натприродни ствари, па Келтскиот самрак мислам ќе ми биде океј, ме интересира само дали некој ја читал и дали е добра.
  5. Исто ме интересира бидејќи според редовниве цени Малобра и Рибја крв имаат добар попуст од 300 денари, па дали се добри или нешто им фали штом не идат.
  6. Такоџе Театарски роман од Булгаков звучи интересно, сакам театар, ме интересира дали е добра, добар преводот и слично.
  7. И една од крими-мистериите ќе земам, а се думам меѓу Мистериозо (некој шведски писател) и Крај на светот во Бреслау (од полјак - Крајевски). Досега сум читал само шведски трилерчиња-мистерии и сите ми биде одлични, од друга страна од Крајевски веќе имаат објавено книга која е распродадена, па ваљда и оваа вреди да се земе.
Ова ми се моментално думањата од Бегемот. HELP!
Особено ме занима бр.2, 6, 5. Другиве некако сам ќе ги протумачам. :icon_mrgr:
Ја имам читано Крај на светот во Бреслау и е доста интересна. Одлично е пренесена таа атмосфера што владеела во тој период во Вроцлав (Бреслау). Тоа се сепак, книги во неколку продолженија. Мислам уште една е преведена кај Бегемот.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја имам читано Крај на светот во Бреслау и е доста интересна. Одлично е пренесена таа атмосфера што владеела во тој период во Вроцлав (Бреслау). Тоа се сепак, книги во неколку продолженија. Мислам уште една е преведена кај Бегемот.
Фала на одговорот и овде и во другата тема. Знам ова е второ продолжение, првото како што видов на сајтот, за жал е распродадено. :(
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
На овие култура каталогот нема да им го симнам не па книга да им купам :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Уште една куќа што само ќе ја поминам - Култура мај ес. Тоа што моментот го продаваат им е далеку од Култура. :D

Инаку држи вода тоа што викаш Јуриј дека се вреди во Бегемот - и јас сакам скоро се што ми фати око да земам, а тоа се 90% од понудата, али немам толкав буџет. :mad:
  1. Сигурна засега на списокот ми е Мирисот на дамата во црно од Леру.
  2. Е сега Киднапиран од Стивенсон ми звучи интересно, сакам авантуристички, ама најдов пост на форумов од некој член што имаше пишано дека малку го разочарала книгата.
  3. Од Борхес немам читано ништо, а сум слушал многу за него, па најверојатно една ко за старт ќе земам за да видам како ќе ми легне стилот.
  4. Друго, сакам причи со натприродни ствари, па Келтскиот самрак мислам ќе ми биде океј, ме интересира само дали некој ја читал и дали е добра.
  5. Исто ме интересира бидејќи според редовниве цени Малобра и Рибја крв имаат добар попуст од 300 денари, па дали се добри или нешто им фали штом не идат.
  6. Такоџе Театарски роман од Булгаков звучи интересно, сакам театар, ме интересира дали е добра, добар преводот и слично.
  7. И една од крими-мистериите ќе земам, а се думам меѓу Мистериозо (некој шведски писател) и Крај на светот во Бреслау (од полјак - Крајевски). Досега сум читал само шведски трилерчиња-мистерии и сите ми биде одлични, од друга страна од Крајевски веќе имаат објавено книга која е распродадена, па ваљда и оваа вреди да се земе.
Ова ми се моментално думањата од Бегемот. HELP!
Особено ме занима бр.2, 6, 5. Другиве некако сам ќе ги протумачам. :icon_mrgr:
Една од предностите на Бегемот е тоа што има делови (првите 20-30 страни) на сите нивни книги, на нивната официјална веб страна во пдф формат. :)

Киднапиран
http://begemot.mk/wp-content/uploads/2015/06/Kidnapiran1.pdf

Рибја крв
http://begemot.mk/wp-content/uploads/2015/07/Ribja-krv.pdf

Јас дефинитивно ќе ги земам овие 2 од Вајлд, “Пошта“ од Буковски и “Мистични приказни“ од Грабињски. :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Една од предностите на Бегемот е тоа што има делови (првите 20-30 страни) на сите нивни книги, на нивната официјална веб страна во пдф формат. :)

Киднапиран
http://begemot.mk/wp-content/uploads/2015/06/Kidnapiran1.pdf

Рибја крв
http://begemot.mk/wp-content/uploads/2015/07/Ribja-krv.pdf

Јас дефинитивно ќе ги земам овие 2 од Вајлд, “Пошта“ од Буковски и “Мистични приказни“ од Грабињски. :)
Знам ги читнав, али сакам искуство од некој што ги има прочитано цели. Може првите 10-20 страни се океј, после немал време преведувачот, па на две, на три превел. :D
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.244
Уште една куќа што само ќе ја поминам - Култура мај ес. Тоа што моментот го продаваат им е далеку од Култура. :D

Инаку држи вода тоа што викаш Јуриј дека се вреди во Бегемот - и јас сакам скоро се што ми фати око да земам, а тоа се 90% од понудата, али немам толкав буџет. :mad:
  1. Сигурна засега на списокот ми е Мирисот на дамата во црно од Леру.
  2. Е сега Киднапиран од Стивенсон ми звучи интересно, сакам авантуристички, ама најдов пост на форумов од некој член што имаше пишано дека малку го разочарала книгата.
  3. Од Борхес немам читано ништо, а сум слушал многу за него, па најверојатно една ко за старт ќе земам за да видам како ќе ми легне стилот.
  4. Друго, сакам причи со натприродни ствари, па Келтскиот самрак мислам ќе ми биде океј, ме интересира само дали некој ја читал и дали е добра.
  5. Исто ме интересира бидејќи според редовниве цени Малобра и Рибја крв имаат добар попуст од 300 денари, па дали се добри или нешто им фали штом не идат.
  6. Такоџе Театарски роман од Булгаков звучи интересно, сакам театар, ме интересира дали е добра, добар преводот и слично.
  7. И една од крими-мистериите ќе земам, а се думам меѓу Мистериозо (некој шведски писател) и Крај на светот во Бреслау (од полјак - Крајевски). Досега сум читал само шведски трилерчиња-мистерии и сите ми биде одлични, од друга страна од Крајевски веќе имаат објавено книга која е распродадена, па ваљда и оваа вреди да се земе.
Ова ми се моментално думањата од Бегемот. HELP!
Особено ме занима бр.2, 6, 5. Другиве некако сам ќе ги протумачам. :icon_mrgr:
За првата, ѕирни ја и Фантомот од операта на Гастон Леру кај ПНВ Публикации.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон!

Имам чест и задоволство да ве информирам дека на овогодинешниот саем на книгата што ќе се одржи од 12-ти до 18-ти април, повторно ќе бидат изложени телемитски дела, на штандот на Алеф. Меѓу нив, ќе биде и најновиот број од весникот самек, кој за разлика од останатите броеви, овој пат одлучивме да биде исклучиво од есеи на членовите од Secret Fire оазата. Ве очекуваме.

Љубовта е закон, љубов под волја!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom