Саем на книгата

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Матица:


Магор:


Три:


Или-Или


Имаат добри книги на добри попусти некои и до 60% па и повеќе проценти попуст кои секако е препорачливо да се почне од нив. Попустите се до 19.07, т.е. задутре.

Но сепак најдобрата акција во моментот ја има Полица. Тука може 3 од понудени 20 книги за 250 денари. За помалку од 100 по книга ќе се изначитате.



И најбитното за крај!!!!


Почнувајќи од денес до крај на јули исто во Полица на попуст е капиталното дело на Џејмс Џојс-Улис:

1689610756147.png

Не можам доволно да потенцирам колку е од најважно значење да се има оваа книга дома. Најголемиот сноб, перфекционист и немилосрден критичар во литературата Владимир Набоков ќе ја прогласи за најголемо ремек дело на 20ти век и најверојатно е во право. Воопшто не е претерување да се каже дека е еден од најголемите врвови на литературата со Војна и Мир, Клетници, Браќата Карамазови... Самиот Џојс ќе каже дека книгата ќе ги зачудува читателите и ќе биде предмет на дискусија и интерпретација со години и години во иднината. Преводот е на Марија Гировска која доби награда за истиот и со оглед на исклучително тешкиот начин на која е напишана гледајќи од точка на еден просечен читател заслужува секаква почит, кариерен врв е вакво нешто за секој преведувач.



Книгата е скоро 900 страни и од кога е излезена во печат никогаш не била поевтина. Нема никакво оправдување да не се купи по цена од 2-3 кафиња/пива па макар и фаќала прашина. Една од најбитните книги што треба да се прочитаат во животот, можеби најкомплексната меѓу оние книги што носат литературна тежина и од аспект на читател е она што е К2 за планинари, етиописки маратон за еден тркач или стекнување троцифрен број на интелигенција за еден шиптaр.

Јуриј на тема Улис со право ќе го постави прашањето:

Дали ќе има цел читањето откако ќе го прочитам Улис од Џојс?
Дополнителни иструкции пред да ја читате:




Нешто на македонски за Улис и преводот:



Повеќе за тоа која епохална мака е да се преведе, а исто и многу добар текст и осврт од други македонски книжевници:

https://okno.mk/node/64787

Самата преведувачка има напишано книга на тема Џојс:


Во самиот опис покоен Драги Михајловски кој е без конкуренција најдобриот македонски експерт на англискиот јазик и преведувач од истиот ќе каже дека Џојс е за најупорните.

Интервју за како Џојс има влијаено на преведувачката:

https://www.cooltura.mk/stav/marija-girevska-ulis-me-nauchi-kako-da-go-chitam-i-nego-i-koj-bilo-drug-pisatel-2/

Најсериозно купете ја ебаната книга!

И после, како и на видео игрите кога ќе поминете и многу други стази и други главни, пробајте да го поминете и последниот главен и свртете ја игрицата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.549
Поени од реакции
21.346
20% попуст во Литература до денес (20.07).

1000009028.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.549
Поени од реакции
21.346
Матица:


Магор:


Три:


Или-Или


Имаат добри книги на добри попусти некои и до 60% па и повеќе проценти попуст кои секако е препорачливо да се почне од нив. Попустите се до 19.07, т.е. задутре.

Но сепак најдобрата акција во моментот ја има Полица. Тука може 3 од понудени 20 книги за 250 денари. За помалку од 100 по книга ќе се изначитате.



И најбитното за крај!!!!


Почнувајќи од денес до крај на јули исто во Полица на попуст е капиталното дело на Џејмс Џојс-Улис:

Прегледај го приврзокот 384695

Не можам доволно да потенцирам колку е од најважно значење да се има оваа книга дома. Најголемиот сноб, перфекционист и немилосрден критичар во литературата Владимир Набоков ќе ја прогласи за најголемо ремек дело на 20ти век и најверојатно е во право. Воопшто не е претерување да се каже дека е еден од најголемите врвови на литературата со Војна и Мир, Клетници, Браќата Карамазови... Самиот Џојс ќе каже дека книгата ќе ги зачудува читателите и ќе биде предмет на дискусија и интерпретација со години и години во иднината. Преводот е на Марија Гировска која доби награда за истиот и со оглед на исклучително тешкиот начин на која е напишана гледајќи од точка на еден просечен читател заслужува секаква почит, кариерен врв е вакво нешто за секој преведувач.



Книгата е скоро 900 страни и од кога е излезена во печат никогаш не била поевтина. Нема никакво оправдување да не се купи по цена од 2-3 кафиња/пива па макар и фаќала прашина. Една од најбитните книги што треба да се прочитаат во животот, можеби најкомплексната меѓу оние книги што носат литературна тежина и од аспект на читател е она што е К2 за планинари, етиописки маратон за еден тркач или стекнување троцифрен број на интелигенција за еден шиптaр.

Јуриј на тема Улис со право ќе го постави прашањето:



Дополнителни иструкции пред да ја читате:




Нешто на македонски за Улис и преводот:



Повеќе за тоа која епохална мака е да се преведе, а исто и многу добар текст и осврт од други македонски книжевници:

https://okno.mk/node/64787

Самата преведувачка има напишано книга на тема Џојс:


Во самиот опис покоен Драги Михајловски кој е без конкуренција најдобриот македонски експерт на англискиот јазик и преведувач од истиот ќе каже дека Џојс е за најупорните.

Интервју за како Џојс има влијаено на преведувачката:

https://www.cooltura.mk/stav/marija-girevska-ulis-me-nauchi-kako-da-go-chitam-i-nego-i-koj-bilo-drug-pisatel-2/

Најсериозно купете ја ебаната книга!

И после, како и на видео игрите кога ќе поминете и многу други стази и други главни, пробајте да го поминете и последниот главен и свртете ја игрицата.
Прв пат слушам за книгава така да ќе те држам за збор :). Покрај неа ми ја дадоа и Китот на попуст иако заврши пред десетина дена.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Прв пат слушам за книгава така да ќе те држам за збор :). Покрај неа ми ја дадоа и Китот на попуст иако заврши пред десетина дена.
Ако не си читачки набилдан претходно особено на тема модернизам и надреализам, не ја фаќај сега одма оти ќе ме колнеш :D.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.971
Поени од реакции
7.615

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Антолог со топ акција 10 книги за 1000 денари.


Три со некои попусти од кои најдобрите им се на крајот на каталогот 3 книги за 500 и 5 книги за 500. Кој не ја купил 2666 од Болањо топла препорака.


Или-Или


Во Полица Моби Дик е на пола цена до 15-ти.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Антолог со топ акција 10 книги за 1000 денари.


Три со некои попусти од кои најдобрите им се на крајот на каталогот 3 книги за 500 и 5 книги за 500. Кој не ја купил 2666 од Болањо топла препорака.


Или-Или


Во Полица Моби Дик е на пола цена до 15-ти.

Oд овие 3 за 500-ки, ја препорачувам и Абадон, уништувачот од Ернесто Сабато.
Едно време заглавив со ликов, поприлично моќен автор.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Oд овие 3 за 500-ки, ја препорачувам и Абадон, уништувачот од Ернесто Сабато.
Едно време заглавив со ликов, поприлично моќен автор.
I kako stand alone se cita?
Zena mi ja procita Tunel po moja preporaka, i se dopadna, i premina na Heroi i Grobovi no na angliski edna po druga i malce i skrsi film razlicniot jazik. Izgleda ja podlaznav malku deka e svoevidna trilogija. Ja imam Abadon no ne uspeav da ja najdam Heroi i Grobovi i zatoa i mene me ceka Abadon.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
I kako stand alone se cita?
Zena mi ja procita Tunel po moja preporaka, i se dopadna, i premina na Heroi i Grobovi no na angliski edna po druga i malce i skrsi film razlicniot jazik. Izgleda ja podlaznav malku deka e svoevidna trilogija. Ja imam Abadon no ne uspeav da ja najdam Heroi i Grobovi i zatoa i mene me ceka Abadon.
Не се поврзани како трилогија во смисла, каде завршува Тунел продолжуваат со истите ликови останатите. Туку повеќе мислам како трилогија ги врзал Сабато во смисла со тематиката околу која се вртат, проблемите со љубовта, лудилото, мрчната страна на човековата психа. Мислам дека во Абадон можеби имаше по сеќавање некој лик од Херои и гробови, ама пак не како продолжение на приказната каде застанува туку онака (избледено ми е искрено).
Херои и гробови знам ја најдов на фејсбук страниве за продажба на книги што се, конкретно на Продажба и размена на книги/ Books exchange and book sale (вака гласи, нз колку е легитимно да ја постирам тука). Пишав дека ја барам и едно бабе во години ми врати дека ја има и тоа мислам две изданијa различни беа на македонски. Гледам дека од Табернакул одвреме навреме ја објавува, ваљда не и' е продадена.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
409
Поени од реакции
1.150
Не се поврзани како трилогија во смисла, каде завршува Тунел продолжуваат со истите ликови останатите. Туку повеќе мислам како трилогија ги врзал Сабато во смисла со тематиката околу која се вртат, проблемите со љубовта, лудилото, мрчната страна на човековата психа. Мислам дека во Абадон можеби имаше по сеќавање некој лик од Херои и гробови, ама пак не како продолжение на приказната каде застанува туку онака (избледено ми е искрено).
Херои и гробови знам ја најдов на фејсбук страниве за продажба на книги што се, конкретно на Продажба и размена на книги/ Books exchange and book sale (вака гласи, нз колку е легитимно да ја постирам тука). Пишав дека ја барам и едно бабе во години ми врати дека ја има и тоа мислам две изданијa различни беа на македонски. Гледам дека од Табернакул одвреме навреме ја објавува, ваљда не и' е продадена.
@wot
Блага Георгиева 100%
Побарај ја има повеќе копии. Другото издание е со црвени тврди корици, оние од ѕвезди на светската книжевност. Исто и една друга женска ја објавува често Херои и гробови, ќе ја видиш прелистај ја групата на фб.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom