СП 2018- Финале: Франција Хрватска

Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Сплет на околности го донесе жиру ко стартер за Франција, со години, не дека е квалитетен, тоа што он го праи сеа, Крауч пример го има докторирано, а и секој друг висок напаѓач или играч што е добар во воздушни дуели.
Во нормални околности бензема у било која варијанта пред овој би играл, ама фактот што франција е очајна со класични 9ки напред плус бензема и фрките негови со националниот тим, си го направи своето, плус имаат тренер што има фетиш за вакви играчи, така беше и во Марсеј, со оној Брандао, Жињак со цел памет потоа го зема на европското а од дома не го знаеа кај игра, така да реално и немаше кој друг да игра, освен овој, во ваква ситуација.
Да не беше дешамп тренер, и да тераше некој со лажни 9ки или миџети напред, можеби и немаше да игра жиру, или мбапе ке го стаеше класичен напаѓач а бочно со некои 2 крила, гризман и уште некој.

Начекав статистика за Жиру, не шутнал кон гол на првенствово, односно у рамки на гол, тоа е поразителна статистика за еден напаѓач, ама дешамп не може без ваков профил на напаѓач и тоа е тоа, му врши работа у тие негови замисли.

Мене лично Дешамп ич не ми се свиѓа ко тренер, финалето на ЕП дома најмногу го изгубија ради него, и ради овој фудбал што го форсира, али ете тука му запали, би рекол и рутински станаа прваци ама па од друга страна уште месеци уназад зборам на форумов дека Франција ја има (убедливо) најдобрата генерација од сите моментални во фудбалот, и што е многу битно, ова е генерација на долг рок, а не потрошена роба после светското. Голем дел од овие фудбалери ќе бидат во својот прајм и на наредното ЕП и на наредното Светско, така да уште од сега сум прилично убеден дека ќе бидат главни фаворити и на следните големи натпреварувања.
Не е многу тешко да менаџираш ваков тим, ко Сколари со роналдињо, ривалдо и роналдо, а не е ништо посебно ко тренер, и многу други вакви има.
еден твој сограѓанин тука тврдеше дека овај состав е најлош досега на Франција и дека минимум 3, 4 репрезентации имаат подобар состав од нив, во тие 3,4 ја кладе и Аргентина со Биља и Банега на чело.
Не кажвам име сам ќе се пронајди


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Africa without France is like a car without a driver. But France without Africa is like a car without petrol
Има ли земја во Африка која не прича Француски, и после зошто играле црнци и ние да сме имале империја од Мароко до Габон и кај нас би било слично.
Па имавме, до Индија бевме.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Баш заради болдот не ти е добра споредбата, тука е Жиру главен напаѓач исто ко Лукаку во Манчестер.
Сакав да пишам додека ги читав мислењата за Жиру баш ова, да го споменам Лукаку, но еве си ми го потврдил мислењето унапред.

А тоа ми беше дека тие што мислат дека Жиру е слаб исто мислат и за Лукаку.

Комотно сеа, сите што мислите дека Жиру одигра лошо СП, можете да ги изгледате сите голови на Франција, плус контрите и полуконтрите, веројатно има некое видео на нетов таква компилација. Баш јасно ќе ја видите таму значајноста на Жиру за овој состав на триколорите. Он е оската на тој тим чија главна одлика беше транзиција. Немаше потреба да доаѓа во изразити гол прилики и да му местат нему, затоа што им успеа првичниот план, немаа потреба од план Б Ако и после тоа останете на истиот став, имаме малку... малку поќе различно мислње за фудбалов ко игра.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
855
Поени од реакции
453
Збор-два за финалето...

Во добар дел од натпреварот Хрватска ја имаше топката во нозе, имаше двојно повеќе удари кон голот на Франција, но без поголем успех.
Очигледно нивната желба, духот и игра не беа доволни да го надвладеат заморот, како и трпеливоста и стратегијата на французите.
Да не заборавиме дека имаа и неколку несреќни моменти, а и скоро се' што шутнаа французите влезе во гол.

Честитки за Хрватска!
Доказ дека "мала" и сложна дружина може далеку да дотурка.

Честитки и за Франција!
Талентирана репрезентација која под добра диригентска палка може со сигурност да освојува трофеи во годините кои следат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Сакав да пишам додека ги читав мислењата за Жиру баш ова, да го споменам Лукаку, но еве си ми го потврдил мислењето унапред.

А тоа ми беше дека тие што мислат дека Жиру е слаб исто мислат и за Лукаку.

Комотно сеа, сите што мислите дека Жиру одигра лошо СП, можете да ги изгледате сите голови на Франција, плус контрите и полуконтрите, веројатно има некое видео на нетов таква компилација. Баш јасно ќе ја видите таму значајноста на Жиру за овој состав на триколорите. Он е оската на тој тим чија главна одлика беше транзиција. Немаше потреба да доаѓа во изразити гол прилики и да му местат нему, затоа што им успеа првичниот план, немаа потреба од план Б Ако и после тоа останете на истиот став, имаме малку... малку поќе различно мислње за фудбалов ко игра.
Не знам што сум ти потврдил, не е битно.

Сфативме, Жиру бил спуштач, и другарчињата му подавале кога граделе акции. Тоа е тоа, јасно е, задачата си ја исполнил.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.757
Кога го спомнавте и Лукаку, немојте само да ми кажете дека и тој беше јак на првенството, да земам да си го самоизбришам профилот :LOL:

Нокаут фазата ја изигра ужасно, приемот на топката му го допре дното. Сигурно едно 5-6 пати му требаше едноставен прием за да заврши еден на еден со голманот, а нему секогаш му бегаше топката. И тоа едноставни топки по земја, не некои комплицирани.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Не знам што сум ти потврдил, не е битно.

Сфативме, Жиру бил спуштач, и другарчињата му подавале кога граделе акции. Тоа е тоа, јасно е, задачата си ја исполнил.
ова ми го потврди, истите кои викате дека Жиру беше слаб се и со овој став:

Кога го спомнавте и Лукаку, немојте само да ми кажете дека и тој беше јак на првенството, да земам да си го самоизбришам профилот :LOL:

.
Беше јак, а и во Јунајтед е јак, пошто е јак. First touch-от му е ужасен и тоа е категоријата која го дели да биде најврвната класа, шпиц без маана од типот на Кејн и Левандовски. Но и без тоа Лукаку е играчиште.

btw, не го бриши сеа у најинтересното, кога ќе освоите ЛШ. :noze:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не е тајна фрст тачот на Лукаку дека е крш, и самиот го посочува тоа како слабост ама не сфаќам како може да имал слабо првенство со 4 гола на 6 натпревари. Не беше маестрален зошто мора да игра поконстантно ама не беше ни лош.

Жиру не шутирал, Кејн од пенал давал голови, Лукаку немал фрст тач, има ли напаѓач што изигра како што треба? :icon_mrgr:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Цело првенство беше тиња.

А јуве нема да освои ЛШ уште 20 години, бриши профил Мондонико.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.951
Поени од реакции
10.598
некој да постира дефиниција за ЦФ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Не е тајна фрст тачот на Лукаку дека е крш, и самиот го посочува тоа како слабост ама не сфаќам како може да имал слабо првенство со 4 гола на 6 натпревари. Не беше маестрален зошто мора да игра поконстантно ама не беше ни лош.

Жиру не шутирал, Кејн од пенал давал голови, Лукаку немал фрст тач, има ли напаѓач што изигра како што треба? :icon_mrgr:
Жиру шутирал. Само не во рамки на голот. Од 13 обиди. А шпиц напаѓач е.

Роналдо и Кавани изиграа како што треба, но фудбалот е екипен спорт...
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.757
ова ми го потврди, истите кои викате дека Жиру беше слаб се и со овој став:



Беше јак, а и во Јунајтед е јак, пошто е јак. First touch-от му е ужасен и тоа е категоријата која го дели да биде најврвната класа, шпиц без маана од типот на Кејн и Левандовски. Но и без тоа Лукаку е играчиште.

btw, не го бриши сеа у најинтересното, кога ќе освоите ЛШ. :noze:
Значи јас не зборувам дали Лукаку е играчиште или не. Јас зборувам за перформансот на Лукаку на СП, каде што во нокаут фазата на 4 меча даде рамно 0 голови (или и он како Жиру не треба да дава голови?!). Остај тоа што не даде гол, туку еден тон шанси усра во буквална смисла, имаше топки на тацна против Англија, некни барем два пати обична топка му бегаше при влез во шеснаесетникот за да излезе еден на еден. Да не зборувам против Јапонија каде што промаши 3-4 зицери со глава. Значи не со нога што велите дека му е слабост, туку со глава. Слаб беше и против Франција, едино со Бразил изигра добро.

Не ме бива за вакви работи, не знам да направам компилација некоја, а и реално ме мрзи да се замарам ама секако имате низ интернетов. Никако не може Лукаку целосно позитивна оценка да добие, може до некоја си преодна на долна граница, ама од него мора многу повеќе. Многу.

Едит:
https://www.bbc.com/sport/football/44664191
https://www.bbc.com/sport/football/44740312
https://www.bbc.com/sport/football/44750083
https://www.bbc.com/sport/football/44799972

Еве максимум до што можам да дојдам. Лукаку против Јапонија, Франција и Англија со рејтинг од 5.47, 5.41 и 5.73 каде што на мечевите против Франција и Англија е 11ти рангиран играч од составот на Белгија, што најверојатно значи најслаб од стартерите. Под него ваљда се само замените.

Ако и оние на ББЦ што гласале за рејтинзи, тогаш не знам :toe:
 
Последно уредено:

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611

Dodeka u Bayern. :DDD :D :DD :D... beshe.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom