Роман на годината

Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.807
Поени од реакции
30.889
Ако Анатрос тепа, да се врати членот на форум со неговиот препознатлив јузер.
Мислам дека никогаш не ни заминал - бил овде во вторникот, на 28.02, пред само 3 дена. Само веројатно практикува завет на молчење. :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.402
Поени од реакции
34.210
„Папокот на светлината“ од Венко Андоновски („Три“),
„Писмо за Глорија“ од Живко Грозданоски („Или или“),
„Столб што пее“ од Томислав Османли („ВиГ Зеница“)
„Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од Влада Урошевиќ („Арс Либрис“)
Влегоа во најтесниот избор за годинашната награда „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“.

Типувам на Влада Урошевиќ, затоа што „Папокот на светлината“ на Венко Андоновски ја доби наградата за најдобар роман на Друштвото на писателите на Македонија - „Стале Попов“.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.807
Поени од реакции
30.889
„Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од Влада Урошевиќ е Роман на годината за 2022! :bravobe:


1678879149158.png
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.600
Поени од реакции
12.902
Now that's mouthful. За насловот на книгата мислев. :D
Честитки до професорот Влада Урошевиќ, дефинитивно мојот фаворит од сите четворица во потесен круг што влегоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom