Реставрација : Mercedes Benz w123 240D

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Џиш... виде ли некои од оние каналите за одвод на вода (под хауба на пр.) да не е затнат??? Ако веќе си проверил шофершајбна дали дихтува убаво...
Јас така се думав на Рено 5 од што може вода да влегува... и тоа излезе...

Едит: Сега гледам дека е тоа и кај тебе...
То е машко... не да беа затнати, туку тинтакосани беа. Неможев да ги исчистам, па ги бушев наново. Не е 100% искоренето, ама утре, планирам да му дојдам до крај. Шофершајбната... изгледа џабе ја вадев.

Aj види тро поарно шо има во позадина :)



На тој удрениот, јас можам да му продадам везен лим, хауба, крило и фар за да си го опраи :)
Во меѓувреме, му се јавив, се обиде да ми продај комплет лајсни “германски оригинал“ за 180 евра... ама цицам весла јас, не пијам нафта, ги најдов за 2500 денари истите.

Релативно е... Мада очекувам дека ќе биди литар и пол до 2 повеќе од напишаното реално низ град.

Вториот е добар.
Таа е потрошњата, 200Д - ти колку очекуваш да троши?
Зависи кој вози. Познаник мој имаше 200Д, просек низ град му вадеше 10. Ама гаста работење бинарно... до даска дури вози, ја отпушта за семафор. Такви се овие возила, денес го возев... тромав е и сака доста играње со менувачот. Ако некој очекува спортски перформанси... нека си бара бензинец.
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
taja ARORATA tvoja e 150 ? da ne ja davas ? :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Малку поголем апдејт (од финансиски гледна точка).

Мерџан доби нов мотор. Да се поправам, машината е иста, ја направив ремонт. Изборот беше на друга половна или оригиналната ремонт. Неможев да најдам добар 240D, најдов 250D со 5 цилиндри, па требаше да менувам мотор, сосе држачи и менувач + преправки во ладењето, и пак постои веројатност машината да не е здрава...

Битно сега сум 100% сигурен дека има нова машина и дека нема да имам никакви проблеми.

Еве што сменив:
хилзни, бушење на хилзните на стандард.
обработка на радилица (1-ва специјал) и лагери
карики
рамнење блок
рамнење глава
воѓици на вентилите
комплет диктони
нови дизни
проверка на бош пумпата

Единствено што ми остана е да ја променам маслената пумпа, тоа ќе го направам најверојатно со првиот сервис (некаде по 500 изминати км).
--- надополнето: Jul 28, 2011 4:37 PM ---
Баш ми падна в око овај Мерцедес (линкот не работи)... 1600 евра бара, a e во поочајна состојба од мојот пред да го фарбам. Некој се учел да фарба со четка по него, венците се солидно изгниени, внатре е прилично оштетен... Инаку го паркира низ Битола на прометни улици, еднаш е пред Ленски Мост, еднаш кај семафорите Бела Чешма... изгледа сака да се одтараса побрзо.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
како го светна мечето алал да ти е
ова е да го грабниш и (не да бегаш) туку да го возиш :)
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
da da kaj lenski most non stop sedi i tamu ja ostava i OPEL ASCONA uste 1 i ima uste 1 zelen mercedes :D
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Џиш кога тест вожња? :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Џиш кога тест вожња? :D
Си го возам редовно низ Оризари... страв ми е да го вадам низ град, ако ме фатат, 3 регистрации ќе платам.

Со лајсните имам проблем у п.м. неможам да го најдам чоекот од Ресен. Да ги наместам нив, внатре да клам теписони и спремен е за регистрација...
Кај и да е, есенва ќе го бидни, нема мрдање.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Fuck Yeah... полека се ближи денот на регистрација, најверојатно октомври ќе го биди.

Моментално ги доправив теписоните за внатре, утре одат на порабување, па сабота/недела ентериерот ќе биде тип-топ спремен.

И некоја слика, како се тоа се правеше:









п.с. од првично зацртаните 2 и пол квадрати (домашен есап) крајно добив дека околу 5 квадрати површина има под теписон во чудото...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Fuck Yeah... полека се ближи денот на регистрација, најверојатно октомври ќе го биди.

Моментално ги доправив теписоните за внатре, утре одат на порабување, па сабота/недела ентериерот ќе биде тип-топ спремен.

И некоја слика, како се тоа се правеше:

п.с. од првично зацртаните 2 и пол квадрати (домашен есап) крајно добив дека околу 5 квадрати површина има под теписон во чудото...
Требало од овие теписони на сликана шаренине да насечиш... колку фенси би изгледал со нив :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Требало од овие теписони на сликана шаренине да насечиш... колку фенси би изгледал со нив :D
Аха, да... и да турам спојлер назад, 30 цм = мотика тјунинг.

Јас набив 30 км од шетање по продавници за да најдам приближно ист теписон како оригиналниот... ти шо муабет ми прајш.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Аха, да... и да турам спојлер назад, 30 цм = мотика тјунинг.

Јас набив 30 км од шетање по продавници за да најдам приближно ист теписон како оригиналниот... ти шо муабет ми прајш.
И обавезно да ставиш на задните седишта перничиња со реси, а на шалт таблата миленце... да биде се’ комплет.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Гледаат дискавери... и бараат куп пари за старо железо. Освен цената шо ја спомнав погоре за мајстори и матерјали, тука не клавам нити денар за мојата работа... која е прилично досадна и макотрпна. Да расклопиш 2 коли, и од двете да одбериш шо е поарно и собериш пак две...
Не си морал да се мачиш,требало само време и за малку повеке пари ке си купел средена кола. (старо си е старо,може ли баба да биде девојка)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не си морал да се мачиш,требало само време и за малку повеке пари ке си купел средена кола. (старо си е старо,може ли баба да биде девојка)
Види вака... Мерцедесот ми е четврта кола. Имам Кадет, Фиеста, Ауди а4. Така да веќе ми е видено тоа „средена кола“... со сите 3 истото се дешава.

Старо си се старо, тоа ти така го викаш. Јас го викам класика, или возење со стил. За 4-5 години, бројот на вакви возила низ државава ќе се сведи на минимум.

Еве да речиме вака: Мерцедесот мене ме кошта 4000 евра, среден се цакум пакум со 2 пара гуми (зимски + летни) и регистриран. Во тоа среден цакум пакум спаѓа нова предница, нови сопирачки, нови амортизери, нов мотор, шасиски 100% спремен. Гарантирано во наредните 150.000 км ќе менувам масло, и филтри.

Е сега, ај образложими, за колку јас ќе сум купел средена кола? Која е таа средена кола според тебе, која што ќе изоди 150.000 км без дефект?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Еве да речиме вака: Мерцедесот мене ме кошта 4000 евра, среден се цакум пакум со 2 пара гуми (зимски + летни) и регистриран. Во тоа среден цакум пакум спаѓа нова предница, нови сопирачки, нови амортизери, нов мотор, шасиски 100% спремен. Гарантирано во наредните 150.000 км ќе менувам масло, и филтри.

Е сега, ај образложими, за колку јас ќе сум купел средена кола? Која е таа средена кола според тебе, која што ќе изоди 150.000 км без дефект?

Тоа е тоа друже.За 2000 -3000 евра ќе си нашол иста таква,а за стара кола или класика не би трошел време и пари а каде е нервозата.Со 4000 евра одам у салон ги давам учество 30-40% останатото на рати и земам гланц нова кола и 400.000-500.000 км па ич да не му ја мислам наредните 10-20 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom