Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A Trabant?????????? Epten e eftin,ima delovi ,a dobro sreden e epten cool...


Baska meris nivo na benzin so stapce...sto dava poseben smeck :)!!

Ah da i go vozis na mesavina biodizel so kerozin 50:50, ke prede za bez pari :):)!!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
За 1300/1500 од механика има делови! Од искуство зборам, во секоја продавничка има! Секој ќе ти каже, како на мене што ми велеа: Епа...има останато понешто...колку еден рафт...И, ќе се најде се!
За лимарија, нема! Јас сосем случајно ги најдов раткапните, и тоа НОВИ!!!! Инаку, имав предна и задна врата како и заден браник, нови (стариов мој купувал на времето, за да се најдат)
Со лимаријата се тешки, уште од времето беше уметност лимарија да се најде за нив. Фаровите се фаќаат од Лада СЛ (2103) исто како и спони, јабучици...
Јас, лимаријата ја средив со делкање од фиати по отпади...Ама, одлично излезе!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Трабант:) делови?
Или ако ме чукне некој да одам до Даципласт да ми ја залепат :) хахаха
Ај тоа „лимаријата” ама подвозје...мислам на јабучици, амортизери, делови од мотор недај боже нешто да се расипи.

Од смисла на одржување најмногу се исплаќа токму заради тоа некоја Zastava.


Ваков модел има во БТ. Има еден на оглас продава ама дали се работи за истото не знам. Не е баш во сјајна состојба. А колку што читав по форумите...не си одговаат баш со помодерното Фичо.

Како и да е...
Ако имате некои информации за некое од претходно наведените возила ...пишете...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Имам јас дедо што си го чува фичото уште од 70ти, го чува ненормално, сега не го вози, ама не би го продал никад. Иначе е едно од оние што вратите му се отвараат наопачки
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Епа такво е ова во БТ. Според еден форум имало битни разлики во мењач, па и во самиот мотор. Не знам што ама така прочитав.
Друга работа. Сеа на carsurvey.org или така нешто прочитав од еден вработен во Застава (или живеел во Крагуевац важно механичар) дека едно крило било 500 денари...900 денари сет клипови :) хехехе

Зборуваме за делови нови од фабрика!

е ајде сеа?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Маме му тииит! Како не ми текна преден везен лим (долен дел) да барам?!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Брат незнам колку си заинтересиран. Пошо сум од Битола знам има еден Опел Рекорд од 58 или 59-та. Знам каде е точно. Го продаваат едно 5 години. Ама дали никој не го сака или што е проблемот... незнам да ти кажам. Ако те интересира ке ти кажам каде е па можи ке се погодите. Ама да знаеш уникат е. Вреди да се инвестира во него.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Eве го Фолци фичото по Скопски офрешено у кајгана стил
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Секогаш се вртам околу 3 бои...
црвена, портокалова и црна :)
Па јебеш овие бои најмногу им седат на заоблените коли. Црвената на сите им стои додуше...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
точкест на вакво да не мислиш?
:)




Има нешто што многу ми се допаѓа кај Фичово ама истовремено и ме одбива. Ми се допаѓа ...онака делува моќно..ама сепак класика е...
 
N

n/a

Гостин
Aj be ne se budali....
I ostaj nekoi raboti da odat vo istorijata,kade sto i pripagjaat!
Kakov fico kakva zastava...
(ako vise si sakal retro-masina)...sto ne si ja cuvase bubata?
Nejze bar si mozel da ja sredis i nadvoresno-ima specijalni spojleri...i vnatresno,i nov motor stavaat...dobijas nova salt tabla i volan!

Uste ednas...nemoj da se klosaris i da kupuvas nesto sto ke ti zadade mnogu glavlobolki i umesto so zenska ti...ke lezis pod zastavata cel den...
I vidi lizing programa i odberi si nekoja pristojna kolicka sto ke ti vrsi rabota!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Zevsus напиша:
Aj be ne se budali....
I ostaj nekoi raboti da odat vo istorijata,kade sto i pripagjaat!
Kakov fico kakva zastava...
(ako vise si sakal retro-masina)...sto ne si ja cuvase bubata?
Nejze bar si mozel da ja sredis i nadvoresno-ima specijalni spojleri...i vnatresno,i nov motor stavaat...dobijas nova salt tabla i volan!

Uste ednas...nemoj da se klosaris i da kupuvas nesto sto ke ti zadade mnogu glavlobolki i umesto so zenska ti...ke lezis pod zastavata cel den...
I vidi lizing programa i odberi si nekoja pristojna kolicka sto ke ti vrsi rabota!

1) Фанатик сум за олд тајмери (па и за секакви автомобили), се што се тркала (и едвај да се тркала) ме интересира
2) Со Застава сум имал добри искуства (цели 15 години Застава 128)
3) Спојлери на Буба?! Ај не коментирам ова
4) Breaking News: Клошари се оние кои се пуфкаат со ганц нови количиња на мама и тато, а три чисти не знаат што се случува под хауба!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
На Volkswagen му е мерак да се занимава со ова, нема никој право да му вика дали е тоа клошарско или не. Нема поента тоа
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Зевсе, брате...Да ти појаснам некои работи!
И јас, како и Волксваген, сум мераклија по старите возила. И јас работам на реставрација на она што ми е во потписот и секоја пара ја трошам по неа, иако возам нова кола...
Навистина, тие автомобили и припаѓаат на историјата, но ние сме едни од ретките кои сакаат да ја зачуваат историјата, и на кои тоа им прави огромено задоволство.
Сакам еден ден кога на децава мои ќе им расправам што се возело по нашиве патишта, да ги слегнам во гаражата и да иом речам. „Еве! Тоа пред 50 год. го возеше дедо ви, на тоа се учеше татко ви...”
Мора да има и такви кои ќе го запазат споменот на техничката култура, како и на нејзината историја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom