Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од A__, 4 ноември 2005.

 1. A__

  A__ Супер модератор

  Член од:
  16 март 2005
  Мислења:
  3.299
  Допаѓања:
  318
  Ваков дел на форумов немаме бидејќи досега се нема покажано поголема заинтересираност освен Гарфилд на неколку наврати има покажаност пасија кон мотоцикли. Да видиме дали воопшто има ентузијасти кои навистина се разбираат во мотори и љубители на олд тајмери, луѓе кои се зависни за реставрација на стари автомобили и слично. Моментално собирам одредени делови за една моја стара љубов, Fiat 124 1964 и ме интересира дали некој е повеќе запознат со конзервација на мотор, реставрирање на делови, отстранување на рѓа од хромирани делови и слично. Исто дали некој слично како Гарфилд знае како да трансформира мотор и слично.

  [​IMG]
   
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.425
  Допаѓања:
  25.677
  Немам возачка, немам ни автомобил.

  Неможам да партиципирам на темава, ама имаш целосна поддршка од мене! :wink:
   
 3. A__

  A__ Супер модератор

  Член од:
  16 март 2005
  Мислења:
  3.299
  Допаѓања:
  318
  :) фала Ацид, ништо засега само со Гарфилд ќе расправаме за миленичиња.
   
 4. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  Јас сум љубител на автомобили и нивната индустрија. За расклопување и работа на постари коли стварно треба многу време и простор кои сега за сега ги немам. Се борам бар со некој пријател да работиме на некое милениче, за почеток треба и парично да се среди тоа. Chevy Chevelle 69 е супер за работа, се продават во изобилство и делови има колку сакаш. Љубител сум голем на класичниот Чарџер (Charger) 69 со оригинал хеми 426 ci ама реток е. Chevy Bell Air convertable ми е исто на срце, со променета хидраулика и оригинални "vinyl seats":music3:
   
 5. Zoki_S

  Zoki_S

  Член од:
  23 јули 2005
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  0
  здраво дечки
  и јас сум љубител на стари автомобили
  и отсекогаш сум сакал да најдам некој така фрлен некаде
  па кога би му почнал
  од дете ги сакам колите,
  ако нешто некој прави, без проблем би му помогнал
   
 6. Zoki_S

  Zoki_S

  Член од:
  23 јули 2005
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  0
  izgleda kirilicava ne ispaga na forumov
  ok
  i jas sum ljubitel na stari avtomobili
  ama dosega ne sum restavriral ni eden
  a fiatov 124
  neli posle rusive go pravea
  lada mislam
   
 7. spooky

  spooky

  Член од:
  14 јули 2005
  Мислења:
  2.221
  Допаѓања:
  41
  Зоки_С, кирилицата ја гледаме убоо. Види си ги поставките во прелистувачот. И користиинтерпункцијазадатибидатпочитливипостовите.

  Андроник, јас ќе се придружам на Ацид.... Кола имам, ама знам само бензин да турам... и гума да сменам.
   
 8. Zoki Lou

  Zoki Lou

  Член од:
  28 мај 2005
  Мислења:
  6.662
  Допаѓања:
  175
  ja ne sum po restavracija....:icon_conf
  AMA.........:baeh:
  ako vi treba nekoj da vi napraj ubav bumbum u kola e za toa sum ja majstor...........:music3: :music3: :music3:
  znaci ugradenje sistemi samo so louweed.....jasno???!!!!
   
 9. Zoki_S

  Zoki_S

  Член од:
  23 јули 2005
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  0
  fala na sovetot
  а за интерпукциските знаци и паузи се извинувам
  него некој да не има мустанг некој стар што не му треба
  хахааа
  е такво нешто да се најде ....
   
 10. Wolf Pack

  Wolf Pack ThE ChieF

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  5
  302 Boss да не тражеш? Јас го обожавам онај 427 Big Boss i 1967 Fastback:)
   
 11. Zoki Lou

  Zoki Lou

  Член од:
  28 мај 2005
  Мислења:
  6.662
  Допаѓања:
  175
  jas sakam takov mustang kao go vozi jim morrison vo klipot za la woman........
   
 12. Офчар

  Офчар The Bite of The Mamba [81]

  Член од:
  24 април 2005
  Мислења:
  3.842
  Допаѓања:
  51
  ја сакам мустанг исто..

  иам возачка, не возам, неам сопствена кола и не ме биваше на ОТП :(

  али андроник бејби, ако најдам нешо, ќе се обратам..
   
 13. Angela

  Angela Гостин

  Imam vozachka imam i kola, a gi obozhavam oldtimerite, a nemam pojma od restavracija, no na TV pro7 odi edna emisija za kompletna restavracija na oldtimeri, gi imam nekolku pati gledano, chudo pravat, ako imate mozhnost da ja sledite ovaa programa togash ke ve izvestam vo koi denovi i vo kolku chasot se emituva. Andronik mnogu sreka so restavracijata na tvojot ljubimec.
   
 14. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.697
  Допаѓања:
  3.043
  Има еден реставрира мотори - олдтајмери, го знам, вози прастари средени модели на БМВ, а има еден кој преправа во кастом, за автомобили неам поим, не ме интересирало, ама можам да ти прашам. Кажи за што конкретно те интересира. Ова @ Андроник де.
   
 15. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.697
  Допаѓања:
  3.043
  Плус, Андроник, барај го на msn - Morgostas, ,тој е по преправки и слично, за мотори, па знае луѓе исто така. Кај нас е highlanderchopperwizard!
   

Сподели преку: