Редовна војска повторно?

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Па викенд солџрс, како националната гарда у резерва, еееј, додека дојдат до регрутација на сила, бидна пола свет у пламен.

И не ја кењај ЈНА, не е крива. Адмиралон наш одби да нападне на Сплит и Дубровник. Шо сакаш. не беше време за гинење, не беше време за сосила да се зачува територијалниот интегритет за Милошевиќ да си газдува на поголема територија. Шо не се деси нешто кога им писна ЈНА на усташите кои се инфилтрираа да ја отцепуваат Хрватска у седумдесеттите на почеток, кога Тито нареди, и ниту еден не извај глава жива.
Или кога имаше наредба 79 година да се донесе ден дисидент албански во Белград на распит, избеган во Тирана. Абе среде Албанија им влезе ЈНА, со цел батаљон, не дознаа, во Тирана, го земаа, пешки, го вратија во Блеград. итн.
Мислиш на адмиралот Боцевски? И ја осудуваш постапката на гранатирање на местата на кои пресптоставувам тој поминал еден добар дел од животот каде што веројатно имал еден куп пријатели,познаници,колеги...:tapp: настрана што тоа би било дејство по цивилни цели...:jaj: или требало да ја разруши и Диоклецијанова палата и Пољуд...за Дубровник но комент...тој одби ама други извршија...покасно.
Ете човекот постапил чисто човечки и одбил наредба...во спротивност на древните самурајски традиции на ЈНА :pos2:

За усташите...мислиш на некоја група јадови од хрватската дијаспора во која пола биле агенти на удба :pos2: и ги искористиле како идиоти за дигање на рејтингот на југословенската ТО (феил) а потоа и ЈНА (успеееех) ? Неколкумина и заробиле и следела парада...сепак тоа е анти-терористичка (counter-insurgency) а не воена акција. Без разлика тоа останува најголемиот успех на ЈНА...

За тоа со Албанија прв пат слушам...и да е сосема точно не ме чуди...и албанската армија била со општ воен рок...и технички и материјално инфериорна на ЈНА.Макар да повеќе ми делува како некоја легенда...цел батаљон на ЈНА влегол во Тирана???:nesvest: Дај некој пример каде професионална армија е поразена од регрутна.Или нема таков пример?

Не знам кој аргумент го имаат поборниците на враќање на задолжителен воен рок.Повеќе е некоја си претстава-фантазија за војската како некаков си расадник на ариевци и киборзи отколку што во реалноста било кога имало некој ефект. Ете до пред две три години имаше задолжително служење воен рок.Или сте лоботомирани,или имате амнезија или се правите наудрени малку...што беше разликата меѓу младината тогаш и сега???:tapp:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne osuduvam za Bocinov, ne Bocevski, Bocevski bese vicepremier, dete na Branko, momak na Gwujo, a biatch na Manasijevski!

Naprotiv, velam deka treba voen rok, a i ti da vidis red i disciplina i pocit kon hierarhija, hahaha, ne samo ti, site mladi makedonci imaat potreba od uka kako
se pocituva hierarhija, od disciplina i red.

Milsam deka sfati, ako ne, jebiga.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Naprotiv, velam deka treba voen rok, a i ti da vidis red i disciplina i pocit kon hierarhija, hahaha, ne samo ti, site mladi makedonci imaat potreba od uka kako
se pocituva hierarhija, od disciplina i red.

Milsam deka sfati, ako ne, jebiga.
За да се сфати треба да се отслужи војска!

ЈБГ ...и без да го омрсиш мачорот џабе ти се сите теории за сексот:toe:





Што стана со тоа напишаното на хартијата што ја држите во раце?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ja ne cuvam ni deka sum potpisam zakletva da cu braniti bratstvo i jedinstvo nasih naroda...ni vojna knizica ni fotki sve prohujalo sa vihorom samo sekavanja...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Што стана со тоа напишаното на хартијата што ја држите во раце?
Се заколнавме и потпишавме дека ќе ја браним државата.
Државата се распадна и гаранцијата повеќе не важи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Којзнае дури и за мерцедес дали даваат 20-икусур години гаранција.
bratstvo i jedinstvo nasih naroda...
во арм претпоставувам било -ќе го чувам соживотот на нашите етнички заедници-
 
Член од
19 март 2007
Мислења
372
Поени од реакции
2
Јас сум за задолжителна војска секој да биде спремен за недај боже.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
II. ПРАВА И ДОЛЖНОСТИ НА ГРАЃАНИТЕ ВО ОДБРАНАТА
Член 2
Во остварувањето на одбраната на Републиката, граѓаните ги имаат
следниве права и должности:
1) да извршуваат воена обврска;
2) да учествуваат во цивилната заштита;
3) да извршуваат работна обврска и
4) да извршуваат материјална обврска
1. Извршување на воената обврска
Член 3
На воена обврска подлежат сите граѓани на Републиката од машки
пол на возраст од 17 до 55 години живот.
Жените можат да подлежат на воена обврска под условите од став 1
на овој член, ако доброволно се пријават за воени обврзници до крајот на
календарската година во која полнат 27 години живот.
ова со сила ти личи??????????:smir:


можеш да се пријавиш доброволно,што значи ќе бидеш третиран како и тие од 90/91


не е контра НАТО,туку политичарите и медиумите погрешно го протолкуваат,ако идеш контра,идеш само контра УСТАВОТ....Одбраната на Републиката се остварува во согласност со Уставот наРепублика Македонија, законите, Стратегијата за одбрана на Републиката,други документи и меѓународните договори ратификувани во согласност соУставот на Република Македонија.
Знам дека можам да бидам доброволец.Еве пример јас ке идам,но што со тие што не сакаат да идат доброволци.Ние ли утре ако има нешто ке ги спасуваме,и браниме.Кажав и пак ке кажам секој способен маж според мене треба да отслужи и да помине некоја минимална обука.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ne osuduvam za Bocinov, ne Bocevski, Bocevski bese vicepremier, dete na Branko, momak na Gwujo, a biatch na Manasijevski!

Naprotiv, velam deka treba voen rok, a i ti da vidis red i disciplina i pocit kon hierarhija, hahaha, ne samo ti, site mladi makedonci imaat potreba od uka kako
se pocituva hierarhija, od disciplina i red.

Milsam deka sfati, ako ne, jebiga.
Пардон, Боцинов...Боцевски хехехех:pos2:
Колку и каква дисциплина и ред ми треба мене решавам јас за себе.Кој не е во состојба тоа да го стори може да се пријави војска (еве сега нема служење ама има приватни контрактори...бујрум...:vozbud:) или доброволно во казнено-поправен дом, да се замонаши или да побара помош од соодветна институција. Секој со својата мака.
Сите македонци имаат и премногу почит кон авторитет.И гумена кичма која се витка како што вее ветрот.

За воената хиерархија...ме заболе...:pos2: ниту ми треба лично ниту би имал некаква корист од таква работа.

За да се сфати треба да се отслужи војска!

ЈБГ ...и без да го омрсиш мачорот џабе ти се сите теории за сексот:toe:
Види погоре...секој индивидуално...
Сигурен сум дека има разлика помеѓу мавање секс и секс или меѓу кинење и кинење. :pos2:. Или нема?
Теории и фантазии се изначитавме на темава...како младината ќе се оправела со воведување воен рок,како ќе станеле покултурни,дисциплинирани,примерни,учтиви и слично...ТЕОРИИ...

А на сосема едноставно прашање од секојдневието никој не одговори...

Не знам кој аргумент го имаат поборниците на враќање на задолжителен воен рок.Повеќе е некоја си претстава-фантазија за војската како некаков си расадник на ариевци и киборзи отколку што во реалноста било кога имало некој ефект. Ете до пред две три години имаше задолжително служење воен рок.Или сте лоботомирани,или имате амнезија или се правите наудрени малку...што беше разликата меѓу младината тогаш и сега???:tapp:
:vozbud::vozbud::vozbud:

Марш у војска бе сунце ваше мрзливо, има да идете и оро да играте.На малце ред и хиерархија да се научите.
Na Trpinjskoj cesti ostalo groblje...
Groblje tenkova JNA...
Prva proleterska gardijska...
I velika gomila četnika...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.434
Поени од реакции
7.811
Јас би сакал Let3 да командува, а Garfield води една .
Десетар Тончи ќе го води своето одделение.


А за регуларната армија, се чудам која е поентата кога редовно губиме војни поради домашните предавници.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Јас би сакал Let3 да командува, а Garfield води една .
Десетар Тончи ќе го води своето одделение.


А за регуларната армија, се чудам која е поентата кога редовно губиме војни поради домашните предавници.
а која е поентата на изборите,кога секогаш не ебаваат?????
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
koga ke razmislam podobro vojska ima zadaca da brani taka?pa ondak zasto propala investicija da se pravi nema logika koj sto moze da smeni ako na nekoj star cicko mu tekne da si igra so nozicki,baska filmot e gledan i predhodno:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Toecutter, onie koi sluzea ne se ishomislaviziraa
:)))

Sepak, mislenja i stavovi ko assholes neli, everyone has one hahaha!

Nejse jas sum za, ti protiv, i jas i ti imame vidni pricini sekoj za sebe!

ARM ne bese saglam vojska vo toj pogled! Treba izraelski
sistem na sluzenje, po nivni tertip!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom