Редовна војска повторно?

А

Ајсшутер

Гостин
Па добро би било повторно да ја вратат редовната војска, една година не е голема работа а има многу работи да се научат. Недај боже ако има војна кој ќе ја брани државата.. пак ќе мораме ние така да нека се воведе.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Zmagovalci v vojni 1991 :vozbud:



Победниците во војната меѓу словенија и ЈНА (ultimate fighting fucking rocking machine)...ловното друштво “Крањ“ :vozbud:
Како бре и покрај толку мажишта,дисциплинирани,добро обучени (како самураи нешто:vozbud:) изгубивте од шака старци и тоа словенци:helou:

Не ви дојде умот и продолживте понатаму...na cesti za Vukovar...:salut:


Не ми е намерата да провоцирам туку е поентата да се покаже дека секогаш регрутната армија е инфериорна на професионална...примери колку сакате...а во случајов на нашиве простори имавме и порази од ловечки друштва,членови на аероклуб,моделари,шаховски секции и слични...

Околу педерастијата и војската...Што се тоа бузеранти? :vozbud:

“Младината“ нема да се дисциплинира на сила,и тоа наметната.Единствен резултат ќе е што најголем дел ќе заглават во пубертет и никогаш нема да излезат од него.Небаре до одење во војска луѓето се хермафродити па тек тогаш се делат полово.:vozbud:
Она што ги разделува мажите од не-мажите (макар да самите вакви поделби ми се идиотски) е носење одлуки и стоење зад нив без разлика на последиците.Без разлика дали е работно место или било која област од животот.Тоа е.Десет воени рока нема да го сменат тоа.

Знам што ви е маката...да можеле и тие што биле војска не би оделе...е сега отишле поебале за ништо година дена од најубавите години и сега рационализираат демек станале мажи (опкружени со мажи една година...),дисциплинирани (за тоа доволно зборуваат стомаците на екс-ЈНА/АРМ припадниците),се контролираат (“келнер дај уште едно пиво“)...не за друго полесно им паѓа на душата кога ќе им текне дека година дена биле во некоја вукојебина и животот им го загорчувал Шќељзим од Гњилане на врат им скокал Боро од Свилајнац одзади го меркал Перо са Цетиња...а во поново време Митре од Богданци или Ставре од Драчево.
Ај да не биде само дека било лошо...имало сигурно и понешто добро...


P.S. Американците не се идиоти кога поучени од виетнамското искуство го укинале служењето на воен рок и целосно ја професионализирале армијата.
Замислете сега во мисиите во Афганистан или Ирак да праќаме - регрути!? наместо професионалци...или имате некоја морбидна фасцинација или не знам што ви е маката...од друга страна ако повторно се воведе редовна војска ќе имаме нови 10 илјади невработени...ПРАВА АРМИЈА :vozbud:
војската не е измислена во 21 век
така да штом толку години опстојува има нешто корисно:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Чичко Лет 3 некаде оде Август 1984 на почетокот на школовањето за резервен офицер (ШРО):




Јуни 1989 Чичко Лет 3 како завршен офицер на виша воена школа:

 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
Zmagovalci v vojni 1991 :vozbud:



Победниците во војната меѓу словенија и ЈНА (ultimate fighting fucking rocking machine)...ловното друштво “Крањ“ :vozbud:
Како бре и покрај толку мажишта,дисциплинирани,добро обучени (како самураи нешто:vozbud:) изгубивте од шака старци и тоа словенци:helou:

Не ви дојде умот и продолживте понатаму...na cesti za Vukovar...:salut:


Не ми е намерата да провоцирам туку е поентата да се покаже дека секогаш регрутната армија е инфериорна на професионална...примери колку сакате...а во случајов на нашиве простори имавме и порази од ловечки друштва,членови на аероклуб,моделари,шаховски секции и слични...

Околу педерастијата и војската...Што се тоа бузеранти? :vozbud:

“Младината“ нема да се дисциплинира на сила,и тоа наметната.Единствен резултат ќе е што најголем дел ќе заглават во пубертет и никогаш нема да излезат од него.Небаре до одење во војска луѓето се хермафродити па тек тогаш се делат полово.:vozbud:
Она што ги разделува мажите од не-мажите (макар да самите вакви поделби ми се идиотски) е носење одлуки и стоење зад нив без разлика на последиците.Без разлика дали е работно место или било која област од животот.Тоа е.Десет воени рока нема да го сменат тоа.

Знам што ви е маката...да можеле и тие што биле војска не би оделе...е сега отишле поебале за ништо година дена од најубавите години и сега рационализираат демек станале мажи (опкружени со мажи една година...),дисциплинирани (за тоа доволно зборуваат стомаците на екс-ЈНА/АРМ припадниците),се контролираат (“келнер дај уште едно пиво“)...не за друго полесно им паѓа на душата кога ќе им текне дека година дена биле во некоја вукојебина и животот им го загорчувал Шќељзим од Гњилане на врат им скокал Боро од Свилајнац одзади го меркал Перо са Цетиња...а во поново време Митре од Богданци или Ставре од Драчево.
Ај да не биде само дека било лошо...имало сигурно и понешто добро...


P.S. Американците не се идиоти кога поучени од виетнамското искуство го укинале служењето на воен рок и целосно ја професионализирале армијата.
Замислете сега во мисиите во Афганистан или Ирак да праќаме - регрути!? наместо професионалци...или имате некоја морбидна фасцинација или не знам што ви е маката...од друга страна ако повторно се воведе редовна војска ќе имаме нови 10 илјади невработени...ПРАВА АРМИЈА :vozbud:
Фората е што ако има,не дај боже војна и онака ќе има мобилизација.Боље сега да си научиш нешто него после кога ќе ти треба да го учиш тоа.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Дојди бе во војска,ќе шверцам карминчиња и ќе се шминкаме таму.
најди си некој дечко па шминкајте си се :pipi: ти кажав јас не се шминкам не се возбудувај толку..и ај не билдај повеќе постови тука “карајќи’’ се со мене

за тебе сум Busy :salut:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Чичко Гаро клето лето 1991 - нема слики.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Американците имаат професионална војска, но во случај на потреба се носи акт за регрутација. Но, како огромна земја, имаат војска, поделена на неколку подвида, потоа резервна армија, на дрѓавно ниво, потоа имаат регрутација, на доброволан основа, од....како што реков не се повика на масовна регрутација. скраја да е да им треба, ондак цел свет наебал.

од друга страна, се гледа дека не си бил во армија.

Она "самураите" кои беа напеналени во Словенија, за што си мал да знаеш, беа првин предадени од командниот кадар, второ не беше нивна војна.

Како се очекуваше од мене, со роднини во Србија, Хрватска, Словенија и еден куп другари во БиХ да војувам?? А јас македонец??

Слична приказна. Затоа ЈНА не беше за домашна употреба. Таа беше за непријател однадвор.
Се работи за армија која 50 години регрутирала и обучувала како војници така и команден кадар.И како таква тотално потфрлила во основната задача зачувување на територијалниот интегритет.Не е точно дека била само за “надворешна употреба“ туку и за дејство по “внатрешни непријатели“.Една од тие задачи била и спречување на дезинтеграција и сецесија,поради што и ЈНА интервенирала во Словенија,Хрватска...потоа како “тампон зона“ во БиХ...
Значи имаме случај каде една армија која не била професионална туку онаква за каква се залагаат на темава (општ воен рок) која не исполнила ништо од предвидените задачи.Сега дали имало предавства дали офицерите словенци си отишле во ТО и слично е сеедно.Целиот концепт е промашен.

Како се очекуваше од мене, со роднини во Србија, Хрватска, Словенија и еден куп другари во БиХ да војувам?? А јас македонец??
А како ќе се очекува од Албанците,Ромите,Турците,Србите,Власите...да војуваат за Македонија!?
А офицерите албанци во АРМ?!

на доброволан основа, од....како што реков не се повика на масовна регрутација.
На доброволна основа се регрутитра и професионална војска.Акцентот е на зборот доброволно. А не присилно и како обврска кон некаков замислен патриотизам и слична лоботомија.

All United States Army soldiers sign an initial eight year service contract upon entry into the military. Typically, the contract specifies that some of the service will be served in the Regular Army, or "active component" (two, three, or four years), with the rest of the service to be served in the reserve component. However, some soldiers elect to sign a contract specifying that all eight years be served in the reserve component.

потоа резервна армија
Имаат одреден период каде поранешните активни војници се под резерва во случај да има потреба.

П.С. И во случај на враќање на редовна војска би продолжила старата приказна...на прва борбена линија оние без пари и без врски,или тазе регрути кои во случај на војна (како 2001) ги носат на “вежба“ а уствари ги одат на хммм...а тие со пари и врски ќе гледаат на ТВ што се десило...уз мезе...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Поручник Лет 3!
Постар водник Гарфилд у став мирно!! :salut::salut::salut::salut:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Поручник Лет 3!
Постар водник Гарфилд у став мирно!! :salut::salut::salut::salut:
Врло добро!
А сада старији водниче Стројевимм кораком Напрееед... ОСТАВ... НАПРЕЕЕД ... МАРШ !!


Маршевским кораком...
Е некој ден да се најдеме па да поминиме еден ден во командувања рапортирања и дневни занимања.
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Хаха многу добро дај боже да идеме во војска,да научиме што е тоа дисциплина и многу други работи,а не тука по цели денови пред компјутер.:duel:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Лет 3.
Арно, требит, него, море, потпоручник си или поручник.

Мене ми дадоа чин и во Македонскион никаков ТО, хахаха!

Во случај на војна, нели.

Се работи за армија која 50 години регрутирала и обучувала како војници така и команден кадар.И како таква тотално потфрлила во основната задача зачувување на територијалниот интегритет.Не е точно дека била само за “надворешна употреба“ туку и за дејство по “внатрешни непријатели“.Една од тие задачи била и спречување на дезинтеграција и сецесија,поради што и ЈНА интервенирала во Словенија,Хрватска...потоа како “тампон зона“ во БиХ...
Значи имаме случај каде една армија која не била професионална туку онаква за каква се залагаат на темава (општ воен рок) која не исполнила ништо од предвидените задачи.Сега дали имало предавства дали офицерите словенци си отишле во ТО и слично е сеедно.Целиот концепт е промашен.



А како ќе се очекува од Албанците,Ромите,Турците,Србите,Власите...да војуваат за Македонија!?
А офицерите албанци во АРМ?!



На доброволна основа се регрутитра и професионална војска.Акцентот е на зборот доброволно. А не присилно и како обврска кон некаков замислен патриотизам и слична лоботомија.

All United States Army soldiers sign an initial eight year service contract upon entry into the military. Typically, the contract specifies that some of the service will be served in the Regular Army, or "active component" (two, three, or four years), with the rest of the service to be served in the reserve component. However, some soldiers elect to sign a contract specifying that all eight years be served in the reserve component.



Имаат одреден период каде поранешните активни војници се под резерва во случај да има потреба.

П.С. И во случај на враќање на редовна војска би продолжила старата приказна...на прва борбена линија оние без пари и без врски,или тазе регрути кои во случај на војна (како 2001) ги носат на “вежба“ а уствари ги одат на хммм...а тие со пари и врски ќе гледаат на ТВ што се десило...уз мезе...

Па викенд солџрс, како националната гарда у резерва, еееј, додека дојдат до регрутација на сила, бидна пола свет у пламен.

И не ја кењај ЈНА, не е крива. Адмиралон наш одби да нападне на Сплит и Дубровник. Шо сакаш. не беше време за гинење, не беше време за сосила да се зачува територијалниот интегритет за Милошевиќ да си газдува на поголема територија. Шо не се деси нешто кога им писна ЈНА на усташите кои се инфилтрираа да ја отцепуваат Хрватска у седумдесеттите на почеток, кога Тито нареди, и ниту еден не извај глава жива.
Или кога имаше наредба 79 година да се донесе ден дисидент албански во Белград на распит, избеган во Тирана. Абе среде Албанија им влезе ЈНА, со цел батаљон, не дознаа, во Тирана, го земаа, пешки, го вратија во Блеград. итн.
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Абе Garfield ЈНА на времето била сила во регионот никој не смеел да им писне,како да не им влезе во Тирана.:salut:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth
да ги скратиме срањата
Bullshit Marsovke...pocitta kon avtoritetite, osobeno onie legitimno izbranite, e odlika na sekoja drzava.
Neslozuvanjeto se iskazuva so DISCIPLINIRANA organizirana revolucija, bunt, protest itn.
No, klucna e organiziranosta, organizacijata, disciplinata itn.
Koga toa go nema, vojskata moze da go obezbedi, edna godina nisto ne e za naucuvanje disciplina i organizacija!
Mesto homislavluk i rasulo!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom