Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.576
Поени од реакции
9.151
Не пропаѓа ли, што е тоа што ја оддржува статична?
А од каде идејата дека треба да лета во "универзумот"? Каде е докажано тоа? Во библијата имаш преку 20 стихови за неподвижна и статична земја. Во која постара книга пишува за "летечка земја" и хелиоцентризам? На пример зошто во библијата не се спомнати некакви планети? https://www.biblestudytools.com/topical-verses/bible-verses-about-flat-earth/

На пример :

Псалми 103:5
Screenshot_2022-11-21-11-27-03-06_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Screenshot_2022-11-21-11-39-43-41_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Автоматски споено мислење:

Ти бе гитла, не ме цитирај, си напиша дека ништо не постои, па Господ нека ти е напомош, а и на нас со вас, оти многу ве има.
Ја си помислив па нешто со тегли ќе ми докажеш :pos:
Автоматски споено мислење:

Веќе наведов дека „сводот„ кој бил ниско поставен врз почетана Земја, кој двоел „вода од вода„, денес не постои
Screenshot_2022-11-21-11-49-00-58_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg IMG_20221121_114745.jpg
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.767
Поени од реакции
3.939
Како кој негира, кога со овој нели сте истомисленици:



Еве дури и тебе не ти е јасно, па членот ти објаснува:


Дај средете си ги редовите.



Еве да речеме дека не е докажано движењето на планетава, како па ти ќе докажеш дека стои во место. Не пропаѓа ли, што е тоа што ја оддржува статична?
Не се врти лудачки и не пичи безцелно, бидејќи си постои ред и поредок. Ваљда Господ не оставил хаос, па се нек си е*е матер....



Тоа што ти не разбираш и не сакаш да се информираш и образоваш, не може мене да ми пресликаш дека не разбирам, кога ти пратив едно објаснување. Пробај од напишаното во линкот, демантирај ги тие тврдења, остај ме мене.



Ти пратив дел од Валтер Расел, ако стварно сакаш да се информираш, имаш интернет, па троши го своето време да си поинформиран, јас сигурно нема од а до ш да те учам. По други теми гледам дека за разлика од зурлата, имаш капацитет за размислување, овде нешто трокираш, па викам чек да споделам инфо.



Ти бе гитла, не ме цитирај, си напиша дека ништо не постои, па Господ нека ти е напомош, а и на нас со вас, оти многу ве има.
Ме мрзи да ти одговорам на секоја забелешка...
Автоматски споено мислење:

Извини ама ѕвездите се движат не се движи "вселената". Докажано е со тајм-лапс видео. Немој молим те и ти сега со такви изјави "вселената се движи ама земјата не се движи" смешно е.
Токму на ова и мислев, кога го наведов набљудувањето на ноќното ведро небо...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ме мрзи да ти одговорам на секоја забелешка...
Не мораше на секоја, доволно ќе беше да ми кажеш како според тебе или чие и учење да следиш, се објаснува феноменот статична планета, додека се и сешто околу нејзе се движи, но ај голем празник е денес, па господ со ангелите нека даваат памет и здравје. :angel:

Ја си помислив па нешто со тегли ќе ми докажеш
Тебе чедо божјо, нема што да ти се докажува, терај си по патот, благословен си.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.576
Поени од реакции
9.151
Тебе чедо божјо, нема што да ти се докажува, терај си по патот, благословен си.
Во ред ме знаеш, јас сум си на правиот пат ко што пиша ама ти си ми изгубен на темава биди ми и ти благословен :D
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
64
Поени од реакции
24
Во ред ме знаеш, јас сум си на правиот пат ко што пиша ама ти си ми изгубен на темава биди ми и ти благословен :D
Барај на кој начин фунционира фрижидер. Можеби ќе сфатиш зошто е ладен космосот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.767
Поени од реакции
3.939
Не мораше на секоја, доволно ќе беше да ми кажеш како според тебе или чие и учење да следиш, се објаснува феноменот статична планета, додека се и сешто околу нејзе се движи, но ај голем празник е денес, па господ со ангелите нека даваат памет и здравје. :angel:

ОК, ќе се обидам да ти објаснам (подоцна...), но како што велиш, ај да го испочитуваме денешниот Архангел и за многу години да ни е денов...
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.819
Поени од реакции
10.763
и?
Зеде да видиш какви постови имам пишувано и реши дека за са вратиш на мојот пост најсоодветно ке биде да ставиш скрин од моите патики.
Бот
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.576
Поени од реакции
9.151
и?
Зеде да видиш какви постови имам пишувано и реши дека за са вратиш на мојот пост најсоодветно ке биде да ставиш скрин од моите патики.
Бот
По чорапите и завратените панталони се гледа колку си интелигентен.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
359
Поени од реакции
729
По чорапите и завратените панталони се гледа колку си интелигентен.
Таа мода сега е ин, вански, хепи сокс и завратени панталони на која и Господинот Фрчко би позавидил.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.767
Поени од реакции
3.939
Не мораше на секоја, доволно ќе беше да ми кажеш како според тебе или чие и учење да следиш, се објаснува феноменот статична планета, додека се и сешто околу нејзе се движи, но ај голем празник е денес, па господ со ангелите нека даваат памет и здравје. :angel:
Пошто сакам рабојќето да ги гледам во најширок можен контекст, а не „на парче„, еве што ми е муабетот:

- науките имаат окултно потекло, уште од асиро-вавилонската култура,
- науките, во главно се, засновани на идеи, кои со тек од време, се надоргадуваат. Што мислиш, ако идејата е погрешна, каква ќе и‘ биде надградбата?
- науките ги заменија религиите. Науките се нови религии, нивните истакнати ликови (научниците) се новите месии, а сциентистичките поклонци се модерните верници.
- науките ги опсервираат природните феномени како изолирани (феномени) и со тоа се губи целовитоста од сознанијата за/кон самата природа, која е створена за да постои целински, не „на парче„,
- науките не ни дадоа ниту една конечна вистина,
- науките ни ги дваат само нивните делумни вистини,
- науките се водат по своја внатрешна логика, која не признава ништо (т.е. нешто) кое е поинакво или спортивно на веќе прифатените вистини,
- науките во себе ги имаат вградени двете најголеми лаги од “новото време„, а тие се дарвинизмот и марксизмот, кои слободно можеме да ги третираме како една и иста лага,
- науките напредуваат...напредуваат...у п***у м***р напредуваат, а тој напредок е најчесто невидлив за повеќето од луѓето,
- науките ги докажуваат своите вистини, а не видовме ниту еден од тие докази,
- науките стануваат достапни и разбирливи само за тесно ограничен круг од поединци,
- науките се восложнуваат во самите себе до состојба во која развојот на науките станува бесмислица, односно станува цел сама за себе,
- науките се атеистички и во голема мерка Богоборечки,
- научниците сметаат дека се доволни и доволно способни за осознавање на тајните од природата и ним Бог не им е потребен.
- науките се ставени во функција само на крупниот капитал, со цел: максимален профит и максимална контрола врз населението.

И сега, ако го земам горенаведено, зашто (јас) би имал неограничена доверба во науките?...

Што се однесува до статичноста од Земјата, логиката е проста; зашто Земјава би се „вртела„? Која е потребата од „вртење„ кога и без вртење, Земјава може да ја игра улогата која сам Бог и‘ ја дал? А таа улога е-создавање материјална подлога (Земја), поставена средишно (и симболично и фактички!) во створената Вселена, на која ќе битисуваат живите битија (растенија, животни, човек...), кои со тек од време, заедно, топтан, би станале една целина, која како таква би стапила во заедница со Бога Творецот.

Целата Вселена е створена ради човекот (ради Адама...), за да биде Адам господар на створениот материјален Свет, така да секое поинакво (псевдо)научно толкување за нештата во природата, само по себе е бесмиселно...како што е бесмилен инфлаторниот модел на Вселената, која се „дува„ во сите можни насоки, онака, бесцелно и бесмислено....ама се „дува„...

Ако Земјава е само една случајно самосоздадена планета, на која случајно настанал и се развил животот, кој (живот) неизбежно завршува со смрт (!), тоа е само по себе уште еден показател на тоталната бесмислица на таквото „научно„ толкување од Светот и од животот...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom