Рамна Земја?

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
@Red Zurla не ти е срам да си лажго... Тврдеше дека се сомневаш во вашите тврдења, дека истражуваш, но по постовите ниту се сомневаш, ниту истражуваш.

Ај денеска одморен, глеј со докази објасни како тоа планетава наша мирно стои во место во универзумот, а не пропаѓа, кога тврдиш дека водата (телата) со поголема густина пропаѓаат на дното и седат таму.
По твоето тврдење дека планетава мирно лебди на иста позиција во универзумот, значи нема густината или што е работата...
Ајде пробуричкај во вашите информации и објасни како земјата стои мирна во една точка, додека се друго се движи, притоа не заборавај на принципот дека без движење, нема живот т.е. се е акција, реакција и резултатот.

Бидејќи си тежок во давањето издржано објаснување како земјава не пропаѓа во универзумот и другите прашања, еве ќе ја играм твојата игра:

Тоа со вакумот, ако можеш ти или членот кој го напишал, објаснете за "филаментот" односно заштитната купола од што материјал е изградена.

Еве јас како тебе се сомневав, па истражував и најдов некои пишувања, каде е добро објаснето, дека не се работи за вакум.

:oftopik:
Сериозно прашање до тебе Зурла:
Дали си веган / вегетеријанец , или пропагираш што помалку да се јадат производи од животинско потекло?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.165
@Bafra за разлика од тебе барем @Сталкерот понекогаш одговара директно на моите прашања како и јас нему... Ти ептен си бил NASA...

П.С

NEVER
A
S
TRAIGHT
ANSWER
Автоматски споено мислење:

притоа не заборавај на принципот дека без движење, нема живот т.е. се е акција, реакција и резултатот.
Што го контролира движењето и правецот на ракетата во вакуум(вселена)?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
∆ Што го контролира движењето и правецот на ракетата во вакуум(вселена)?
Автоматски споено мислење:


Си видел ли "гравитација" или "земјина ротација" воопшто?
Зошто според тебе е потребен воздухот за движењето на ракетата?

Тие експертите што ги следиш наместо да штимаат видеа на фотошоп треба да седнат и да читаат повеќе физика.

Трет њутнов закон, само што вие пробувате да го барате на погрешно место. Издувите служат само за балансирање на притисокот, а силата која ја движи ракетата се создава и влијае врз комора, внатре во ракетата (high pressure) делот.
Не знам зошто сеуште се мачиш на оваа тема, бркај нешто друго работа, не си го губи времето.
1659357145902.png

Ако те интересира информативно оди пребарај на интернет следното: propeller propulsion, jet (turbine) engine, ramjet propulsion, rocket propulsion. Кај сите има и дополнителни класификации, само чисто да добиеш идеја разгледај некоја симулација како истите работат.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.165
Бидејќи си тежок во давањето издржано објаснување како земјава не пропаѓа во универзумот
Мојот свет не личи на новогодишен лампион и не се наоѓа таму негде во некаков "универзум" за да пропаѓа... Ти пишав веќе дека поимот рамна земја означува стационарна и неподвижна земја. Нема "универзум", "вселена", "ротација", "вртење", и разни други чудесии од "земјата на чудата".
Автоматски споено мислење:

Зошто според тебе е потребен воздухот за движењето на ракетата?

Тие експертите што ги следиш наместо да штимаат видеа на фотошоп треба да седнат и да читаат повеќе физика.

Трет њутнов закон, само што вие пробувате да го барате на погрешно место. Издувите служат само за балансирање на притисокот, а силата која ја движи ракетата се создава и влијае врз комора, внатре во ракетата (high pressure) делот.
Не знам зошто сеуште се мачиш на оваа тема, бркај нешто друго работа, не си го губи времето.
Прегледај го приврзокот 340420

Ако те интересира информативно оди пребарај на интернет следното: propeller propulsion, jet (turbine) engine, ramjet propulsion, rocket propulsion. Кај сите има и дополнителни класификации, само чисто да добиеш идеја разгледај некоја симулација како истите работат.
Не е возможно една ракета да генерира, да створи потисок во вакуум. На кој друг начин тоа може да се докаже? Одговори ми пред тоа како е воопшто возможно да постои вакуум во реалност кој не се наоѓа во цврсто тело односно на отворено?
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
∆ Што го контролира движењето и правецот на ракетата во вакуум(вселена)?
Моторот па ти. Има можност за прилагодување на векторот на издувните гасови. Постојат и странични бустери, жироскопи.

Инаку ти пишав, си зимаат оксидационен агент со горивото, нема потреба да се користи било што од околината/надворешноста на леталото.

И постојат реакции на кои не им е потребен кислород за да "создадат оган"

Си видел ли "гравитација" или "земјина ротација" воопшто?
Гледаш како знаеш да ми ја доловиш поентата. Не мора да "видиш" постојат инструменти шо мерат.
Автоматски споено мислење:

@Bafra за разлика од тебе барем @Сталкерот понекогаш одговара директно на моите прашања како и јас нему...
Не лажи. Уше не си одговорил на прашањето со чашата и водата. А блиску беше ....
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.165
Не знам зошто сеуште се мачиш на оваа тема, бркај нешто друго работа, не си го губи времето.
Па зар на никој не ви е предизвик разнишувањето на хелиоцентричниот модел?
Автоматски споено мислење:

Гледаш како знаеш да ми ја доловиш поентата. Не мора да "видиш" постојат инструменти шо мерат.
Јас многу добро знам што да доловам... Со кој инструмент ќе измериш 1670км/ч "ротација на земјина топка"?
Автоматски споено мислење:

Трет њутнов закон, само што вие пробувате да го барате на погрешно место. Издувите служат само за балансирање на притисокот, а силата која ја движи ракетата се создава и влијае врз комора, внатре во ракетата (high pressure) делот.
Не е можно тоа. Каде во природата си видел вакуум да се меша со кислород?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Па зар на никој не ви е предизвик разнишувањето на хелиоцентричниот модел?
Автоматски споено мислење:


Јас многу добро знам што да доловам... Со кој инструмент ќе измериш 1670км/ч "ротација на земјина топка"?
Автоматски споено мислење:


Не е можно тоа. Каде во природата си видел вакуум да се меша со кислород?
И апчиња не се мешаат со алкохол, ама ти ќе да ги мешаш :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Мојот свет не личи на новогодишен лампион и не се наоѓа таму негде во некаков "универзум" за да пропаѓа... Ти пишав веќе дека поимот рамна земја означува стационарна и неподвижна земја. Нема "универзум", "вселена", "ротација", "вртење", и разни други чудесии од "земјата на чудата".
Е ова е веќе издржано објаснување.
Во многу едноставен и досаден свет живееш.

Ова што те прашав и тоа е тајна или:
Дали си веган / вегетаријанец, пропагираш ли што помалку да се јадат производи од животинско потекло?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.165
Уше не си одговорил на прашањето со чашата и водата. А блиску беше ....
Ти пишав веќе мразам да се повторувам. Густината на водата е потешка од густината на воздухот во чашата која е полесна затоа водата останува на дното од чашата и нема да прелие. Gravity is density...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.165
@Red Zurla не ме цитирај тагирај многу-многу, ќе изедеш бан три круга околу сонцето ќе направиш додека се пишеме пак.
Добро, сеа слободен си прошетај малку...
Автоматски споено мислење:

Е ова е веќе издржано објаснување.
Во многу едноставен и досаден свет живееш.

Ова што те прашав и тоа е тајна или:
Дали си веган / вегетаријанец, пропагираш ли што помалку да се јадат производи од животинско потекло?
Обично веганите и вегетаријанците ги поврзуваат со "универзум и вселена" немој мене да ме ставаш во ист кош со нив :pos:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Обично веганите и вегетаријанците ги поврзуваат со "универзум и вселена" немој мене да ме ставаш во ист кош со нив :pos:
Неколку личности со голем број на следбеници од рамноземјашката заедница, се вегани и промовираат веганството. Ти можеби затоа слабо со информации, оти не се дружиш со такви :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.589
Поени од реакции
9.165
Неколку личности со голем број на следбеници од рамноземјашката заедница, се вегани и промовираат веганството. Ти можеби затоа слабо со информации, оти не се дружиш со такви :D
Еден од нив е Ерик само за тоа можам да му замерам инаку во главно за се друго се согласувам со него.
Автоматски споено мислење:

Неколку личности со голем број на следбеници од рамноземјашката заедница, се вегани и промовираат веганството. Ти можеби затоа слабо со информации, оти не се дружиш со такви :D
Еве овде имаш информации и овде
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Еве овде имаш информации и
Во 2то видео ти е Сантош Боначи. Тој е еден од тие со поголем број следбеници. Пред неколку години почнав да му гледам видеата за објаснување на алегориите (напишани и објаснати од други, он само добро ги прераскажува) во библијата и другите религии, интересен лик. После почна рамна земја и стационирана, иако од алегориите со другите небесни тела, јасно е дека све се движи, според прецизни насоки, не хаотично.

Тој исто проповеда веганството, а знаеш ли кој друг тоа го прави????
Истиот систем против кој вие кажувате дека лаже за обликот на земјава. Значи Сантош и тајфата, пропагираат иста работа како системот, против кој демек се. :cautious::toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom