Рамна Земја?

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.716
Поени од реакции
6.654
Пред да ме исмеете мене или луѓево што прават и поставуваат видеа на Youtube или членовите на т.н. Flat Earth Society, сакам да кажам дека не ја отворам темава за да ве убедам дека е точно тоа што се тврди, туку сакам што повеќе луѓе да размислуваат, да се запрашаат за работите/аргументите кои се прикажани и напишани и да дискутираме за тоа колку оваа теорија може да биде точна или е само уште една conspiracy theory, која нема врска со реалноста.

Значи, одредени луѓе, поддржувачи на оваа идеја, тврдат и што е најважно, имаат одредени докази, експерименти и размислувања, дека Земјата воопшто не е топчеста планета, туку рамна плоча како што и се мислело одамна, во античко време.

Има повеќе аргументи во прилог на ова, за почеток ќе поставам неколку видеа, ако ве заинтересира понатаму темава можи и сами да побарате некои:
Како е претставена Земјата според оваа теорија:


Логото на Обединетите Нации:http://www.atlanteanconspiracy.com/
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Многу погрешно гледање и размислување.
Ако е така тогаш како е направено патувањето окоу светот.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.716
Поени од реакции
6.654
Многу погрешно гледање и размислување.
Ако е така тогаш како е направено патувањето окоу светот.
Многу погрешно гледање и размислување.
Ако е така тогаш како е направено патувањето окоу светот.
Одлично прво прашање (y) Па и да е диск место топка, тоа не го спречува патувањето “околу“ светот, само ти треба добра навигација. Исто е ;)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Од дамна ијам чуено за ова и сакав баш да видам некој „доказ“.
Уште не сум ги пуштила и пред да ги пуштам сакав да пишам дека оваа теорија ми нема смисла пошто да беше така, кога ќе се искачевме на доволни високо ќе го видевме цел свет распослан, и друго, имаме излезено од планетава и отидено на месечината, имаме пратено мал милион сателити ракет и чуда.. Да беше рамна немаше да не лажат дека е тркалезна пошо нема поента.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Да речеме дека е диск. Што има од другата страна на дискот? Аголната брзина во центарот и на работ на дискот би биле различни што би покренало многу прашања.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.716
Поени од реакции
6.654
Од дамна ијам чуено за ова и сакав баш да видам некој „доказ“.
Уште не сум ги пуштила и пред да ги пуштам сакав да пишам дека оваа теорија ми нема смисла пошто да беше така, кога ќе се искачевме на доволни високо ќе го видевме цел свет распослан, и друго, имаме излезено од планетава и отидено на месечината, имаме пратено мал милион сателити ракет и чуда.. Да беше рамна немаше да не лажат дека е тркалезна пошо нема поента.


Доволно рамно?

Математиката вели ако Земјата е топка со радиус 6371 km како што тврдат, треба веќе на далечина од 10-ина километри да се гледа некаква закривеност, ама на сликава хоризонтот е стотици километри далеку, па не се гледа никаква закривеност.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.716
Поени од реакции
6.654
https://www.youtube.com/watch?v=EPyl1LgNtoQ

Цццц која глупост еј, па види бе и теории и мислења...
Ехее какви филмови направија, што остана за ова...just saying.[DOUBLEPOST=1423401350][/DOUBLEPOST]
Ве молам немојте да го исмевате. Прво гледајте ги видеата, таму има одговори за се.
(y) А ти ги виде? :P
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569


Доволно рамно?

Математиката вели ако Земјата е топка со радиус 6371 km како што тврдат, треба веќе на далечина од 10-ина километри да се гледа некаква закривеност, ама на сликава хоризонтот е стотици километри далеку, па не се гледа никаква закривеност.
Супер.

Ај сега почни да и` се приближуваш на Ајфеловата кула од далечина од 100км, па кажи ми дали прво ќе и` го видиш врвот, или одеднаш целиот објект ќе ти се појави во видно поле.
 
D

Daedalus

Гостин
А за тие коишто верувате дека не е рамна...
Зошто не паѓаме сите од работ на земјата? Ха, само немојте да ми зборите за небулози ко како беше? Гравитација? Плитки атеистички глупости.
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Ехее какви филмови направија, што остана за ова...just saying.[DOUBLEPOST=1423401350][/DOUBLEPOST]
(y) А ти ги виде? :P
Која корист е да криеш информација дека земјата не е тркалезна? Ај ова за стапнување на месечината ок. Дека земјата е кружна се знае уште од антиката...нема врска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom