Рамна Земја?

Член од
30 мај 2019
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.325
Какви глупости пишувале овие рамноземјашиве, да им завиди човек на паметот. :вонзем: Ако не се лажам, за време на Југославија немало такви идиотски размислувања?? Вакви дебилизми само од Америка произлегуваат. Така и со антиваксерските пропаганди, па крајот на светот во 2012 на 20/12, луѓе-гуштери (среќа тоа во Македонија уште не дошло), 3Г, 4Г, 5Г, планетата Нибиру што наводно се криела позади сонцето (сигурно жмурка игра со нас), chemtrails,... заборавив нешто??

Е барем за една работа се согласувам со тебе! Нил Де Грајс не е никаков научник туку шарлатан и селебрити! Добил некаков препишан докторат и постдипломски само оти е црнец(како рамковниве наши) и оти требало ете на еден да му дадат звање... Моментално штека пари на големо!
Ако не се лажам, тој од десно во црвената блуза е Саган? Ужасен физичар!
Карл Саган беше и професор (заборавив на кој универзитет) по физика. Нил му беше негов ученик. Е сега селебрити статус? Има некои физичари кои прават документарци - многу јасно, тоа не ги прави нив помали или дека помалку знаат. И Мичио Каку е селебрити и професор, а многу убаво ја објаснува физиката. Камо среќа мене да ми предавал. Желба ми било да следам час на Каку. :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
И Мичио Каку е селебрити и професор, а многу убаво ја објаснува физиката.
Поготово тука после 10-та мин.
И овде
Автоматски споено мислење:

Druze zborime za precnikot na mesecinata, a ne dalecinata na Zemjata do mesecinata..
А да збориме за тоа зошто никогаш не се менува лицето на полната месечина...? Месечина и сонце преку ден? Како се измерени пречникот на месечината сосе оддалеченоста и вртењето?
Автоматски споено мислење:

Nikon P900, брод - зошто не се гледа долниот дел на бродот ако Земјата и водата се рамни? ;)
Или, го потонаа илуминатите за да докажат дека Земјата е округла? :D

* @Red Zurla на апаратима :pos:
Не се ни гледа бродот се додека не зумираш... Јасно е? Хоризонтот не е ЛОКАЦИЈА туку е ПЕРСПЕКТИВА...
Еве и едно гратис со P 1000-че
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Какви глупости пишувале овие рамноземјашиве, да им завиди човек на паметот. :вонзем: Ако не се лажам, за време на Југославија немало такви идиотски размислувања?? Вакви дебилизми само од Америка произлегуваат. Така и со антиваксерските пропаганди, па крајот на светот во 2012 на 20/12, луѓе-гуштери (среќа тоа во Македонија уште не дошло), 3Г, 4Г, 5Г, планетата Нибиру што наводно се криела позади сонцето (сигурно жмурка игра со нас), chemtrails,... заборавив нешто??


Карл Саган беше и професор (заборавив на кој универзитет) по физика. Нил му беше негов ученик. Е сега селебрити статус? Има некои физичари кои прават документарци - многу јасно, тоа не ги прави нив помали или дека помалку знаат. И Мичио Каку е селебрити и професор, а многу убаво ја објаснува физиката. Камо среќа мене да ми предавал. Желба ми било да следам час на Каку. :D
По глава на жител најмногу луѓе што веруваат дека земјата е рамна се САД и Велика Британија... Е сега останати од трето до десетто место не знам кои земји се...Ама САД се убедливи на првото место...

Кај нас кој верува дека земјата е рамна освен Миленко Неделкоски и уште неколку стотина души...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Какви глупости пишувале овие рамноземјашиве, да им завиди човек на паметот. :вонзем: Ако не се лажам, за време на Југославија немало такви идиотски размислувања?? Вакви дебилизми само од Америка произлегуваат. Така и со антиваксерските пропаганди, па крајот на светот во 2012 на 20/12, луѓе-гуштери (среќа тоа во Македонија уште не дошло), 3Г, 4Г, 5Г, планетата Нибиру што наводно се криела позади сонцето (сигурно жмурка игра со нас), chemtrails,... заборавив нешто??


Карл Саган беше и професор (заборавив на кој универзитет) по физика. Нил му беше негов ученик. Е сега селебрити статус? Има некои физичари кои прават документарци - многу јасно, тоа не ги прави нив помали или дека помалку знаат. И Мичио Каку е селебрити и професор, а многу убаво ја објаснува физиката. Камо среќа мене да ми предавал. Желба ми било да следам час на Каку. :D
По глава на жител најмногу луѓе што веруваат дека земјата е рамна се САД и Велика Британија... Е сега останати од трето до десетто место не знам кои земји се...Ама САД се убедливи на првото место...

Кај нас кој верува дека земјата е рамна освен Миленко Неделкоски и уште неколку стотина души...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
IMG_20211017_141916.jpg
Автоматски споено мислење:

По глава на жител најмногу луѓе што веруваат дека земјата е рамна се САД и Велика Британија... Е сега останати од трето до десетто место не знам кои земји се...Ама САД се убедливи на првото место...

Кај нас кој верува дека земјата е рамна освен Миленко Неделкоски и уште неколку стотина души...
Објави го и по третпат... За среќа :pos:
Автоматски споено мислење:

Значи не знаеш да кажеш што се случило како се створила земјата и почнала да се врти, ама знаеш дека тоа што научниците го зборат не е точно. Како?
Што мислиш за сиентологијата?
Многу едноставно затоа што немаат докази... Цела наука за настанокот на светот и космологија се базира на ТЕОРИЈА И ПРЕТПОСТАВКИ...
Автоматски споено мислење:

KMnogu mi e zamorno da se raspravam na vakvi temi.
Zemjata e dokazana deka e sfera i pred NASA da postoi.
400 години пред да ги измислат авионите... Во 15 век еј замисли колку биле напредни. Не ни морале да ја прелетаат земјата за да докажат дека е сфера... Затоа може слободно да заклучиме дека во периодот од 15 век па наваму се развива НАУЧНА ФАНТАСТИКА...
Автоматски споено мислење:

ракета со live-stream во вселената
И летечки камери и фотоапарати и чисти слики...:facepalm:
Автоматски споено мислење:

Неможеш да користиш мапа од пред 1000 години. Тогаш луѓето не ги знаеле сите континенти и мислеле дека островите се многу големи.
Ама важно во 15 век.биле многу напредни и технолошки модернизирани со најнова технологија да заклучат дека земјата е топка која се врти и шиба у непознат правец :pos:
Автоматски споено мислење:

Толку многу бисери овде едноставно не можам да постигнам на сите да одговорам :pos: :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Ајде банирај го и да легнуваме пополека
Еееј бабуш кај си бе? Нели ќе се изнесеше и ти за оваа тема? Само пази да не се разнесеш :pos:
Автоматски споено мислење:

Најјака ми е теоријата за тоа дека сателитите не постојат
Ама изгледа си заборавил...
Автоматски споено мислење:

Намали со сликиве, не можеме да те пратиме, не сме толку паметни.
Ниту јас не можам да проценам колку сте паметни штом верувате дека живеете на топка што се врти и шиба низ галаксија...
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
E oва е Рамна Соседното село на 4-5 km оддалечено од моето село од каде што сум по потекло од Горно Српци во Битола...

ramna.jpg

A и други места ги има на планетава земја што се рамна:

ramna 1.jpg

Па според името изгледа само таму земјата е рамна... :vozbud:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
Камерите на место,FISH EYE LENS поглед,облаците,одсјајот на сонцето,сликите џам чисти нема збор ете го доказот...
Автоматски споено мислење:

E oва е Рамна Соседното село на 4-5 km оддалечено од моето село од каде што сум по потекло од Горно Српци во Битола...

Прегледај го приврзокот 310192

A и други места ги има на планетава земја што се рамна:

Прегледај го приврзокот 310193

Па според името изгледа само таму земјата е рамна... :vozbud:
Фала многу друже комунист аман немој веќе да се изнесуваш... Тоа Горно Српци се кажува... Долга е нивата за орање кај тебе...
Автоматски споено мислење:

Заедничко за сите, а можеби изненадувачки за тебе ќе бидат ОКРУГЛИ!
Знам баш видов округли,чиста слика,сјајни... Одличен фотошоп имаат... https://www.google.com/search?q=planets+solar+system&client=ms-android-oppo-rvo3&prmd=imvxn&sxsrf=AOaemvJgqi3mGcNfqT0fOnOA28UobpxwdQ:1634477219537&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiq8MCQxtHzAhVJ-qQKHZ7nA5MQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=360&bih=661&dpr=3

Мичо не им дојавил уште дека има BILLIONS OF PLANETS (После 10-та мин.)
Screenshot_2021-10-17-15-30-22-64_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Автоматски споено мислење:

Michio Kaku
Screenshot_2021-10-17-15-53-29-19_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Michio Pokaku
Автоматски споено мислење:

Следната планета после Uranus(yourANUS) пак ќе ви биде В'анус...
Автоматски споено мислење:

Zemjata ima precnik od 40,000 km
На 1,6 km математички мора да има 8 cm закривување...
Screenshot_2021-10-17-16-18-14-94_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Вие рамноземјашите сте мада фака :)
Зависи кој како ќе го земе...
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Aj што има луѓе што веруваат дека земјата е рамна, ама има некои што тврдат дека СССР не беше држава тоа беше само воен сојуз соодветен како НАТО. Австралија е втора држава во светов по површина, па и дури малку и е поголема од Европа, Бразил е втора земја во светов по жители со преку една милијарда, пример нашиот поранешен претседател Ѓорѓе Иванов тврдеше дека Казахстан има површина скоро колку една цела Европа...
Абе Индија сега има повеќе жители од Кина така некој ќе ти речи, Северџанија сигурно сега ги има преку 2,1 милиони население, а ти ги убедуваш дека има 1,4 милиони и тие ти реплицираат па тоа не е можно да нема толку малку бидејќи изминативе години неможеш улица да префрлиш од гужви со коли... А и притоа кафаните се полни и супермаркетите, ама и болниците се полни со гужви... Некои ќе го разберат овој пост некои не ама битно јас да го напишам...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.916
Камерите на место,FISH EYE LENS поглед,облаците,одсјајот на сонцето,сликите џам чисти нема збор ете го доказот...
Фиш ај је ради госпо, не сакаат да го видиме таму во облаците ;)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
Фиш ај је ради госпо, не сакаат да го видиме таму во облаците ;)
Fish eye lens е ради дојам ;)
Автоматски споено мислење:

Некои ќе го разберат овој пост некои не ама битно јас да го напишам...
Се е кажано...
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
Don't believe me...Research for yourself...
Автоматски споено мислење:

Nikon P900, брод - зошто не се гледа долниот дел на бродот ако Земјата и водата се рамни?
Според пресметката за закривување на земјата или во овој случај водата би требало поголем дел од бродот да биде под хоризонтот па дури и скоро да не се гледа...Think about it...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom