Рамна Земја?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Nikon P900, брод - зошто не се гледа долниот дел на бродот ако Земјата и водата се рамни? ;)
Или, го потонаа илуминатите за да докажат дека Земјата е округла? :D

* @Red Zurla на апаратима :pos:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
. Дали градителите на мостови или железнички пруги ја земаат во обзир математичката пресметка за закривеност на земјата... Која кривина во реалноста нигде ја нема...
Ја земаат во предвид!
Зависи во кој програм се работи, се влече осовината! Например AUTOCAD MAp ја зема во предвид закривеноста, додека пак Civil3D работи во рамнина. Но сепак, од 1980 и некоја во секој инструмент за мерење на должини се зема во предвид закривеноста К=0,14 на земјата, така да секоја мерена должина е веќе со срачунат коефициент.
За да се избегнат замките од закривеност и неслагања на траекторијата на патот(пругата), поголемите проекти на кои тоа влијание е приметливо, се делат на сегменти, а разликата се пегла на спојот на тие сегменти. Ако пак треба да се пресметаат параметри на трансформација( ГПС) исто не се пресметуваат за цел издолжен проект одеднаш, туку и таму се делат на секции од по километар максимум два.
Да те прашам нешто, кога пролетно-летно време го гледаш Љуботен или Кораб, Солунска глава, што гледаш?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.560
Поени од реакции
9.118
Ја земаат во предвид!
Зависи во кој програм се работи, се влече осовината! Например AUTOCAD MAp ја зема во предвид закривеноста, додека пак Civil3D работи во рамнина. Но сепак, од 1980 и некоја во секој инструмент за мерење на должини се зема во предвид закривеноста К=0,14 на земјата, така да секоја мерена должина е веќе со срачунат коефициент.
За да се избегнат замките од закривеност и неслагања на траекторијата на патот(пругата), поголемите проекти на кои тоа влијание е приметливо, се делат на сегменти, а разликата се пегла на спојот на тие сегменти. Ако пак треба да се пресметаат параметри на трансформација( ГПС) исто не се пресметуваат за цел издолжен проект одеднаш, туку и таму се делат на секции од по километар максимум два.
Да те прашам нешто, кога пролетно-летно време го гледаш Љуботен или Кораб, Солунска глава, што гледаш?
Сакаш да кажеш дека возовите возат по надолнина? Или ќе се вадиш на "gravy tea"? Не дај Боже така да се гради ко што ни објасни така "стручно" ќе отидеме у провалија возејќи се.
Перспективата може да биде ограничена заради: магла, прашина или некаков чад, нечистотија итн.
Туку кажи ми како можеш со компас да одредиш кај е север на дното на вртечката топка која шиба низ "галаксија"?
Автоматски споено мислење:

Ти ја осеќаш брзината на авионот кога круза?
Нема врска едно со друго... А ако лета авионот спротивно од страната на која се врти топката?
Автоматски споено мислење:

Дали некогаш си отворил било што друго, истражувања, книги, интервјуа со физичари/астролози, доктори, компетентни луѓе на темава и дали некогаш си слушнал професионално и издржливо мислење? Од било кој друг?

Значи дали воопшто си отворил било што друго, освен овие слики направени у paint?

Мислам, како може чоек воопшто да разговара сериозно кога сите факти ти се сликички како дете од 10 години да ги правело?

Верувај во што сакаш твоја работа, ама ако сакаш да докажеш нешто, дај барем нешто издржливо испрати.

Прегледај го приврзокот 302933
Слики со големи пораки...
Автоматски споено мислење:

Јужен Пол и Антарктик е исто :)
Автоматски споено мислење:
Нека ти биде...
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Сакаш да кажеш дека возовите возат по надолнина? Или ќе се вадиш на "gravy tea"? Не дај Боже така да се гради ко што ни објасни така "стручно" ќе отидеме у провалија возејќи се.
Перспективата може да биде ограничена заради: магла, прашина или некаков чад, нечистотија итн.
Туку кажи ми како можеш со компас да одредиш кај е север на дното на вртечката топка која шиба низ "галаксија"?
Автоматски споено мислење:


Нема врска едно со друго... А ако лета авионот спротивно од страната на која се врти топката?
Автоматски споено мислење:


Слики со големи пораки...
Како нема врска? И авионот и земјата се движат со голема брзина. И двете брзини не ги чувствуваш.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сакаш да кажеш дека возовите возат по надолнина? Или ќе се вадиш на "gravy tea"? Не дај Боже така да се гради ко што ни објасни така "стручно" ќе отидеме у провалија возејќи се.
Перспективата може да биде ограничена заради: магла, прашина или некаков чад, нечистотија итн.
Туку кажи ми како можеш со компас да одредиш кај е север на дното на вртечката топка која шиба низ "галаксија"?
Од кај ти е идејата дека возиме по надолнина? Зависи од надморката височина на почетната и крајната точка на трасата и нејзиното простирање. Ете од Сараево до Меткович генерално се возиме по надолнина, а од Меткович до Сараево по нагорнина! Следно прашање?
Остај перспектива, јас те прашам јасно и гласно: Стоиш во Мариово, Старавина да речеме, во Април и го гледаш Кајмакчалан, што гледаш ти со свои очи?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Ако знаев од кога постои светот ќе бев научник... Ајде просветли не ти...
Значи не знаеш да кажеш што се случило како се створила земјата и почнала да се врти, ама знаеш дека тоа што научниците го зборат не е точно. Како?
Што мислиш за сиентологијата?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.560
Поени од реакции
9.118
Од кај ти е идејата дека возиме по надолнина? Зависи од надморката височина на почетната и крајната точка на трасата и нејзиното простирање. Ете од Сараево до Меткович генерално се возиме по надолнина, а од Меткович до Сараево по нагорнина! Следно прашање?
Остај перспектива, јас те прашам јасно и гласно: Стоиш во Мариово, Старавина да речеме, во Април и го гледаш Кајмакчалан, што гледаш ти со свои очи?
Остај тие кратки дестинации. Јас зборувам за патишта преку илјада километри...Да ја земеме реката Нил која е долга преку 4000км.и тече во спротивен правец на закривувањето на земјата и во надолнина си го наоѓа своето НИВО и докажува РАМНА ЗЕМЈА.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.560
Поени од реакции
9.118
Значи не знаеш да кажеш што се случило како се створила земјата и почнала да се врти, ама знаеш дека тоа што научниците го зборат не е точно. Како?
Што мислиш за сиентологијата?
Сиентологијата е срање...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Остај тие кратки дестинации. Јас зборувам за патишта преку илјада километри...Да ја земеме реката Нил која е долга преку 4000км.и тече во спротивен правец на закривувањето на земјата и во надолнина си го наоѓа своето НИВО и докажува РАМНА ЗЕМЈА.
Кој ти рече дека Нил тече нагоре? Си бил да видиш? Ете јас имам идено и си тече баш како што треба!
Старавина-Кајмакчалан, што гледаш? Заборави на прашањето?
Автоматски споено мислење:

Red Zurla, дали имаш завршено 4-то одделение и дали си здрав, работоспособен човек?
Со ваков став, не е исклучено и да е доктор на науки!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.560
Поени од реакции
9.118
Ако знаев од кога постои светот ќе бев научник... Ајде просветли не ти...
Јас се држам до тоа дека висока интелигенција го створила светот... Бог го створил светот.
Автоматски споено мислење:

Кој ти рече дека Нил тече нагоре? Си бил да видиш? Ете јас имам идено и си тече баш како што треба!
Старавина-Кајмакчалан, што гледаш? Заборави на прашањето?
Автоматски споено мислење:


Со ваков став, не е исклучено и да е доктор на науки!
Ауу ама сте биле синхронизирани со прашањава...
Автоматски споено мислење:

Си бил на Нил сигурен сум... Screenshot_2019-11-20-22-56-04-037_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Кој ти рече дека Нил тече нагоре? Си бил да видиш? Ете јас имам идено и си тече баш како што треба!
Старавина-Кајмакчалан, што гледаш? Заборави на прашањето?
Автоматски споено мислење:


Со ваков став, не е исклучено и да е доктор на науки!
Ајде одговори што гледаш на Старавина-Кајмакчалан поентирај...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom