Рамна Земја?

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Неможам да укапирам дали објавиве ти се иронични, или си сериозен.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.498
Мене ме интересира што машки полов орган му се истуривте на Зурла кога неговото се виде од почеток а не на пример на Билбо и Ван Дам кои истресоа глупости најмалку на негово рамниште?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Gledam se aktivira temava, pisuvate povekje clenovi, pa bi sakal da postavam prasanje sto go postaviv na temava odamna..

Znaeme deka planetava e Geoid, odnosno ako gi iscedis okeanite, celata zemja e izoblocena radi ogromnite planini (himalai, andi, alpi itn itn), pa prasanjeto koe me maci e zosto mesecinata koja nema voda ne ja gledame kako geoid tuku trkalezna? Pritoa znaejki go faktot deka na mesecinata ima planini sto se 12.000 m ??


 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Мене ме интересира што машки полов орган му се истуривте на Зурла кога неговото се виде од почеток а не на пример на Билбо и Ван Дам кои истресоа глупости најмалку на негово рамниште?
И ти си рамноземјаш?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Gledam se aktivira temava, pisuvate povekje clenovi, pa bi sakal da postavam prasanje sto go postaviv na temava odamna..

Znaeme deka planetava e Geoid, odnosno ako gi iscedis okeanite, celata zemja e izoblocena radi ogromnite planini (himalai, andi, alpi itn itn), pa prasanjeto koe me maci e zosto mesecinata koja nema voda ne ja gledame kako geoid tuku trkalezna? Pritoa znaejki go faktot deka na mesecinata ima planini sto se 12.000 m ??


Прашањево ти е на место. Само зошто го поставуваш тука, кога многу лесно можеш да го дознаеш одговорот со гуглање?
Ако сакаш кондензиран одговор со многу генерализации, тогаш:
-Земјава не е, и нема да ја видиш како геоид од дистанца! Дури и да ги исцедиш океаните! (Освен ако не си геометар, геофизичар тоа е се што треба да знаеш! +-100м е разликата)
-Месечината е геоид со уште поголеми разлики во вдлабнување и испакнувања! И повторно како точка 1 со Земјата неможеш да видиш дека е геоид!
Ти и сите ние ја гледаме генералната форма-топка. Дури ни елипсовидноста неможеш да ја забележиш со око/телескоп! Само со прецизни мерења можеш да ги утврдиш тие разлики. И да, фалс-колор мапите знаат да излажат визуелно, меѓутоа во размер разликата е минорна.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Прашањево ти е на место. Само зошто го поставуваш тука, кога многу лесно можеш да го дознаеш одговорот со гуглање?
Ако сакаш кондензиран одговор со многу генерализации, тогаш:
-Земјава не е, и нема да ја видиш како геоид од дистанца! Дури и да ги исцедиш океаните! (Освен ако не си геометар, геофизичар тоа е се што треба да знаеш! +-100м е разликата)
-Месечината е геоид со уште поголеми разлики во вдлабнување и испакнувања! И повторно како точка 1 со Земјата неможеш да видиш дека е геоид!
Ти и сите ние ја гледаме генералната форма-топка. Дури ни елипсовидноста неможеш да ја забележиш со око/телескоп! Само со прецизни мерења можеш да ги утврдиш тие разлики. И да, фалс-колор мапите знаат да излажат визуелно, меѓутоа во размер разликата е минорна.
Ajde malce matematika od gugl..

Zemjata ima precnik od 40,000 km (ekvatorot), dodeka mesecinata ima okolu 11,000 km precnik..
Ako postojat na mesecinata planini od 12,000m togas i te kako ke se vidlivi so golo oko i nema da se gleda elipsovidnata forma..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Ajde malce matematika od gugl..

Zemjata ima precnik od 40,000 km (ekvatorot), dodeka mesecinata ima okolu 11,000 km precnik..
Ako postojat na mesecinata planini od 12,000m togas i te kako ke se vidlivi so golo oko i nema da se gleda elipsovidnata forma..
Прво нема планини од 12км на Месечината! Рељефот таму не го мерат како на Земјата(нема море ;) ), туку го сметаат од идеалниот центар на Месечината и додаваат.
Може и да има разлика од 12км од најмалата до најголемата дистанца, ама тоа се одлики на геод. Највисоката планина е некој си 4-5км(упола пониска од Монт Еверест), иако во однос на околниот терен дали и 3км е висока... како што кажав мерат од центарот...

И второ, дури и тој "релативно низок" рељев е видлив со голо око! Бар јас со голо око и диоптер -0.75 и цилиндар можам да видам одлики...
Ти?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Оти се мачиш со наука?
Чувај си ја концентрацијата за утре, имаш Англичани од 3та лига па натаму, тие што ги разбираш, гарант ќе падне некоја дојава од братучедот :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Неможеш од две причини!
1.Или имаш проблем со видот(не се секирај секој втор човек има, ете и мојот не е совршен).
2.Или сакаш да видиш нешто што не е таму, па кога нема да го најдеш се разочаруваш.
991212DB-8B33-44C2-AFB8-45B4DA7E732E.png
Ете, ова се Хималаите од некој си 130-140км висина! Месечината ти е 400000км. И плус ваков планински венец ни проближно нема на месечината.
Меѓутоа, не се разочарувај! Итекако има што да се види таму. За почеток научи да ги гледаш и распознаваш "морињата"!
DA90AB1B-E02C-4405-80ED-DC31675698E8.png
Разгледај ја мапава внимателно, и нареден пат со голо око пробај да препознаеш и именуваш некое од морињата.
Нареден чекор ќе биде да се обидеш да видиш некој кратер,има неколку што повеќето луѓе можат со голо око да ги видат.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.923
ар јас со голо око и диоптер -0.75 и цилиндар можам да видам одлики...
Ти?
Ти докторе офсајд од три метри не можеш да видиш на ТВ кога ве пуштаат да дадете гол, планини ќе гледаш на месечината :pos:

Прво, месечината ти е многу подалеку отколку што изгледа за човечко око. Второ, од земјина перспектива не можеш да видиш колку е нешто високо на месечината. Трето, месечината е плазма.

Се зезам за третото, Зурла, смири се, не рипај од возбуда :D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Деноиве наутро, кога го мочам кучето, ги гледам Месечевите мени и, не може да не ми текне на Сурла. Тој убаво би објаснил една ли е, појќе ли се, од шо материјал се напраени и, воопшто за таа чудна појава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom