Рамна Земја?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Кеплер,

твојата „појма„ околу Божјото постење се сведува на тоа дека немаш појма дека Бог постои. Не дека ти лично знаеш, туку дека така ти кажале...[DOUBLEPOST=1524335654][/DOUBLEPOST]

„Туку?„

Туку, како се нарекуваат ликовите кои веруваат дека Земјава е топчеста, а кои никад у живот не виделе таков феномен со своите вродени очи?

На ова ми се сведува прашањето упатено до тебе.

Се чини дека само оние кои никад ништо не виделе се сигурни во она во кое веруваат, а сите други се „...тешки имбецили...„.
Исто како што ти веруваш дека постои иако не го имаш видено.
Ова ме потсеќа на онаа од комунизмот, „секој е виновен се додека не се докаже спротивното“, или по ново во демократското општество „секој е невин, се додека не се докаже обратното“.
За разлика од твоево верување во постоењето на госпо на слепо, за земјата има слики дека не е рамна и немаш потреба да се думаш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Исто како што ти веруваш дека постои иако не го имаш видено.

Пишувам за верувањето во областа на духовноста а не за верувањето во областа од материјалноста.

Разликата е очигледна.[DOUBLEPOST=1524347575][/DOUBLEPOST]
И
За разлика од твоево верување во постоењето на госпо на слепо, за земјата има слики дека не е рамна и немаш потреба да се думаш.
И Бог Е виден, од достојните, и Бог Е насликан на мал миљон фрески и икони...

Што се однесува до „фотките„ од топчестата Земја, јавно е познато како се добиени...„Фотошоп„ и то шиба ко лудо!....[DOUBLEPOST=1524347724][/DOUBLEPOST]
Меџутим, научното толкување не е на празно, или базирано на верување, него е подкрепено со евиденција наспроти религиското толкување.
Научното толкување е засновано на изразито мал број од проверливи и проверени опити, така што од пар камчиња се гради „голем мозаик„, со малку докази а со многу празно философирање, додека религиското толкување е испитано во потполност, т.е. онолку колку Бог ни допушта и ни открива.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Пишувам за верувањето во областа на духовноста а не за верувањето во областа од материјалноста.

Разликата е очигледна.[DOUBLEPOST=1524347575][/DOUBLEPOST]

И Бог Е виден, од достојните, и Бог Е насликан на мал миљон фрески и икони...

Што се однесува до „фотките„ од топчестата Земја, јавно е познато како се добиени...„Фотошоп„ и то шиба ко лудо!....[DOUBLEPOST=1524347724][/DOUBLEPOST]

Научното толкување е засновано на изразито мал број од проверливи и проверени опити, така што од пар камчиња се гради „голем мозаик„, со малку докази а со многу празно философирање, додека религиското толкување е испитано во потполност, т.е. онолку колку Бог ни допушта и ни открива.
Нема разлика, или постои или не постои.
И змејови се видени со достојна количина на дрога, фреските се далеку од доказ дека нешто постои, може да се нечија имагинација која продолжила да се копира наоколу (старомоден фотошоп).
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.919
Kornet,

ја‘ ги гле‘ам рабоќево троа пошироко од твојата приврзаност кон овосветовноста па така, ги имаме следните две можности:

- научното толкување на Светот и животот, според кое (толкување) Светов е самосоздаден, а животот е создаден случајно, на некоја си случајна планета, а последица од самосоздаденоста и случајноста е бесмислицата на постоењето и на Светот и на животот, и
- религиозното толкување на Светот и животот, според кое (толкување) Светов е сторен неслучајно, како и Земјава, а спред промилстата од Творецот, е створена и одбрана токму Земјава, на која битисуваат сите живи битија, заклучно со човекот.

Јасно?..,

Човекот го набљудува Светот (целата Вселена), животот па и самиот себе токму од површината на Земјава а не од некоја замислена позиција, така да Земјава за човекот е основа и за живеење и за набљудување.

Патем кажано, никаде немам напишано дека Земјава е рамна, а дали е и топчеста, тоа е дилема која се влече уште од антиката.

Земјава ќе биде и „рамна„ се‘ додека сите луѓе на Земјава не станат 100%-тно убедени дека е само „топчеста„.
Прво би ти кажал, за мене, религијата од една страна и физика и природа на друга никогаш не биле едно и нема да бидат..
За мене лично тоа се 2 дела кои се тотално одделени и не смеат по никој случај да се гледаат како исто, или пак едното да му пркоси на другото.
-Физика и природа е физика и природа.
-Религија е религија.
Крај.
Во никој случај не може да се објасни или протолкува од страна на религијата тоа што науките го разработуваат, а и тоа што религијата го има во пракса не може да биде објаснето со наука.

Сака некој да биде религиозен? Добро, негов избор. Ама тој што е религиозен и да продава памет за физика и природа и строго да тврди против некој што изведува научни факти за нешто, тука нешто не е во ред....

И нема никаква потреба да бидат сите на планетава 100% убедени дека е топчеста. Оти има и такви будали што не веруваат дека кислородот постои, врз основа на тоа дека не може да се види....Па ти напрај математиката...

Од друга страна, ти не прифаќаш дека во природата има безброј "променливи"...

Што би се случило ако тој астероид што ги истребил диносаурусите ја промашил нашата планета?.....
(за ударот од астероидот има многу убав доказ)
Што ако месечинава што е до нашава планета била поблиску? Сите знаеме дека месечината влијае на нашата природа и времето. И така би дошло до тоа да се развијат други организми и човештвото може и да не постоело...

Едно нешто што треба да ти биде тебе јасно, религија не мешај со природа, зошто природата има безброј променливи, и безброј работи можат да се случат. Или од друга гледна точка, безброј работи не се случиле. Без разлика дали тие би биле кобни за човештвото или не.
Наједноставен пример, би било поради некоја променлива да се случело и оформување на атмосвера(различна од нашата) на Марс, каде што би излегла некоја раса различна од нашата и од тука би било интересно.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Пишувам за верувањето во областа на духовноста а не за верувањето во областа од материјалноста.

Разликата е очигледна.[DOUBLEPOST=1524347575][/DOUBLEPOST]

И Бог Е виден, од достојните, и Бог Е насликан на мал миљон фрески и икони...

Што се однесува до „фотките„ од топчестата Земја, јавно е познато како се добиени...„Фотошоп„ и то шиба ко лудо!....[DOUBLEPOST=1524347724][/DOUBLEPOST]

Научното толкување е засновано на изразито мал број од проверливи и проверени опити, така што од пар камчиња се гради „голем мозаик„, со малку докази а со многу празно философирање, додека религиското толкување е испитано во потполност, т.е. онолку колку Бог ни допушта и ни открива.
И тука си тераш по свое, измислуваш работи и шибаш.
Ајде едно прашање, дали сметаш дека по пат на одреден експеримент може да се докаже дека земјата има сферичен облик, без да биде видена однадвор од вселената? Друго прашање, дали е можно да се пресмета периметар на едната страна од коцка злато, нејзината маса и волумен, со дадени димензии, без притоа да ја видиш со вродено око?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прво би ти кажал, за мене, религијата од една страна и физика и природа на друга никогаш не биле едно и нема да бидат..
За мене лично тоа се 2 дела кои се тотално одделени и не смеат по никој случај да се гледаат како исто, или пак едното да му пркоси на другото.
-Физика и природа е физика и природа.
-Религија е религија.
Крај.
Во никој случај не може да се објасни или протолкува од страна на религијата тоа што науките го разработуваат, а и тоа што религијата го има во пракса не може да биде објаснето со наука.

Сака некој да биде религиозен? Добро, негов избор. Ама тој што е религиозен и да продава памет за физика и природа и строго да тврди против некој што изведува научни факти за нешто, тука нешто не е во ред....

И нема никаква потреба да бидат сите на планетава 100% убедени дека е топчеста. Оти има и такви будали што не веруваат дека кислородот постои, врз основа на тоа дека не може да се види....Па ти напрај математиката...

Од друга страна, ти не прифаќаш дека во природата има безброј "променливи"...

Што би се случило ако тој астероид што ги истребил диносаурусите ја промашил нашата планета?.....
(за ударот од астероидот има многу убав доказ)
Што ако месечинава што е до нашава планета била поблиску? Сите знаеме дека месечината влијае на нашата природа и времето. И така би дошло до тоа да се развијат други организми и човештвото може и да не постоело...

Едно нешто што треба да ти биде тебе јасно, религија не мешај со природа, зошто природата има безброј променливи, и безброј работи можат да се случат. Или од друга гледна точка, безброј работи не се случиле. Без разлика дали тие би биле кобни за човештвото или не.
Наједноставен пример, би било поради некоја променлива да се случело и оформување на атмосвера(различна од нашата) на Марс, каде што би излегла некоја раса различна од нашата и од тука би било интересно.
Не, не....ова никако.
М'ќи си праи такозван cherry-picking - што како му одговара. Ако му одговара од мува да напраи слон - тоа го праи, ако му треба наука, ќе си ја искористи за нешто, па ќе си ја офарба „у свои бои“ како му одговара....и така....а вие ќе си кинете нерви со него. Ако му одговара науката за некоја од тие измислените причи е ок, ако не - „фуј тоа, наука, бегај таму“.
Не знам кој ги уредува темиве?!....овде барем можеш да пишеш дека не е реду, а во религија е бела мечка - тресење зелени до смрт (и у задгробен живот) и ако пишеш некој увредлив збор - не било коректно. А коректно е со возрасен чоек со интелект на петгодишно дете да се расправаш за банални и одамна апсолвирани теми....тоа е таа космичка „правда“.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Од една фејсбук група

The Different Types of Flat Earthers


There are a few different types of flat-Earthers I have run across over the past few years, and this is my take on them:
The scientifically illiterate and poorly educated

These people are not mentally ill, they are just vulnerable to accepting incorrect information they run across in YouTube videos, which because of their limited intelligence they simply do not bother to verify with other, more credible sources. These types also lack critical thinking skills and often are incapable of applying simple logic to the claims they accept. Many flat-Earthers in this category seem willing to accept being corrected on the factual errors in their information, but often simply move on to accepting new incorrect information, and the cycle continues.

The religious fundamentalists

These types believe in a flat Earth because that is what they think their religious books say. Insomuch as religious beliefs are not considered a sign of mental illness because such beliefs are culturally acceptable, these people cannot be considered to be mentally ill.

The conspiracy theorists

These types believe that there is a global conspiracy to deceive them about the shape of the Earth, orchestrated by Freemasons and Jesuits, and therefore the Earth must be flat if the “mainstream” says it is round. These people are suffering from low self-esteem, and it makes them feel “special” and “important” to possess knowledge that others do not have. Low self-esteem is not a mental disorder.

The “everybody is lying to me” types

This type can be recognized by the anger and vitriol they express towards their own education, as well as all of science and technology because it is felt that they have been victimized and lied to. If you try to reason with these people, they will consider it to be a personal attack, turn their anger on you and declare you to be a “shill”. This type seems to be suffering from Paranoid Personality Disorder:
PPD (Paranoid Personality Disorder) is a DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, fifth edition), diagnosis assigned to individuals who have a pervasive, persistent, and enduring mistrust of others, and a profoundly cynical view of others and the world (American Psychiatric Association, 2013).

The die-hard flat-Earth types

This type is immune to any facts, logic or reason that threatens their worldview. They will simply deny things like the existence of satellites, gravity, and space travel because they are not consistent with their firmly held belief, without any evidence that justifies their denial of them. They will simply make-up and believe endless amounts of ludicrous and implausible “facts” to support their beliefs. These types seem to be suffering from Delusional Disorder:
Delusions are false beliefs based on incorrect inference about external reality that persists despite the evidence to the contrary; these beliefs are not ordinarily accepted by other members of the person's culture or subculture.

The liars, con men, and charlatans

This type knows very well that the Earth is not flat, yet preys on the vulnerable and simple-minded by creating monetized YouTube videos or selling books claiming that it is. These types are likely suffering from Anti Social Personality Disorder:
People with an antisocial personality disorder may disregard social norms and laws, repeatedly lie, place others at risk for their own benefit, and demonstrate a profound lack of remorse. It is sometimes referred to as sociopathic personality disorder or sociopathy.
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.919
Не, не....ова никако.
М'ќи си праи такозван cherry-picking - што како му одговара. Ако му одговара од мува да напраи слон - тоа го праи, ако му треба наука, ќе си ја искористи за нешто, па ќе си ја офарба „у свои бои“ како му одговара....и така....а вие ќе си кинете нерви со него. Ако му одговара науката за некоја од тие измислените причи е ок, ако не - „фуј тоа, наука, бегај таму“.
Не знам кој ги уредува темиве?!....овде барем можеш да пишеш дека не е реду, а во религија е бела мечка - тресење зелени до смрт (и у задгробен живот) и ако пишеш некој увредлив збор - не било коректно. А коректно е со возрасен чоек со интелект на петгодишно дете да се расправаш за банални и одамна апсолвирани теми....тоа е таа космичка „правда“.
Не знам брат. Ама како и да е....комедии. xD
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема разлика, или постои или не постои.
.
...највероватно...[DOUBLEPOST=1524693288][/DOUBLEPOST]
И змејови се видени со достојна количина на дрога, фреските се далеку од доказ дека нешто постои, може да се нечија имагинација која продолжила да се копира наоколу (старомоден фотошоп).
А што рече, дека си ја видел електричната енергија?
Не, не си ја видел, ама постои. Нејзините ефекти се видливи и мерливи.

Фреските се доказ за верните, а „доказите„ кои ги нема никаде, се доказ за атеистите.[DOUBLEPOST=1524693381][/DOUBLEPOST]
Прво би ти кажал, за мене, религијата од една страна и физика и природа на друга никогаш не биле едно и нема да бидат..
.
Убо велиш; тоа е само за тебе, оти си решил да се затуцаш и да не ги гледаш нештата малку пошироко.

Религијата и физиката се поблиси отколку што мислиш..а не мислиш.[DOUBLEPOST=1524693433][/DOUBLEPOST]
Во никој случај не може да се објасни или протолкува од страна на религијата тоа што науките го разработуваат, а и тоа што религијата го има во пракса не може да биде објаснето со наука.
.
Може и тоа како, ама за тебе тоа е претешко за разбирање.[DOUBLEPOST=1524693477][/DOUBLEPOST]
Сака некој да биде религиозен? Добро, негов избор. Ама тој што е религиозен и да продава памет за физика и природа и строго да тврди против некој што изведува научни факти за нешто, тука нешто не е во ред....
Да, не е во ред и ти посочив зашто не во ред. Тргни од себе.[DOUBLEPOST=1524693604][/DOUBLEPOST]
Од друга страна, ти не прифаќаш дека во природата има безброј "променливи"...
Зборувај за себе, оти само така ќе успееш да видиш колку си контрадикторен.[DOUBLEPOST=1524693688][/DOUBLEPOST]
Што би се случило ако тој астероид што ги истребил диносаурусите ја промашил нашата планета?.....
(за ударот од астероидот има многу убав доказ)
.
Велиш, доказот е „убав„? А колку е убав? Многу, малку, ептен убав?..
И како изгледа тој доказ? Можеш да го посочиш?[DOUBLEPOST=1524693770][/DOUBLEPOST]
Едно нешто што треба да ти биде тебе јасно, религија не мешај со природа, зошто природата има безброј променливи, и безброј работи можат да се случат. Или од друга гледна точка, безброј работи не се случиле. Без разлика дали тие би биле кобни за човештвото или не.
.
По трет пат ти велам; твојата неспособност не им ја припишуј на другите.

Религијата и природата се неодвоиви.[DOUBLEPOST=1524693823][/DOUBLEPOST]
Наједноставен пример, би било поради некоја променлива да се случело и оформување на атмосвера(различна од нашата) на Марс, каде што би излегла некоја раса различна од нашата и од тука би било интересно.
Вакви шпекулации се добра основа за некој СФ роман, но не и за здрава наука.[DOUBLEPOST=1524694202][/DOUBLEPOST]
Ајде едно прашање, дали сметаш дека по пат на одреден експеримент може да се докаже дека земјата има сферичен облик, без да биде видена однадвор од вселената?
Прашањево ти е скроз погрешно.

Имено, научните вистини не се докажуваат со експеримент, туку со повеќе експерименти, за да се може посилно да се обезбеди тероијата која е предмет на докажување.

И уште нешто; нештата кои се очигледни, не се докажуваат, туку се констатираат како „такви и такви„. Ако Земјава е топчеста, доволна би била самата очигледност за нејзиниот облик, а не докажувањето на нејзината очигледност.[DOUBLEPOST=1524694387][/DOUBLEPOST]
Друго прашање, дали е можно да се пресмета периметар на едната страна од коцка злато, нејзината маса и волумен, со дадени димензии, без притоа да ја видиш со вродено око?
Уште едно погрешно прашање...аман више.

Самиот наведуваш однапред (!!!) познати податоци и физички особини за предметното мерење и уште прашуваш „...Дали може?...„.

Тоа е исто како на пример, однапред да знаеш дека Земјава е топчеста па отпосле да се впуштиш со докажување на нејзиниот топчест облик...
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.919
Убо велиш; тоа е само за тебе, оти си решил да се затуцаш и да не ги гледаш нештата малку пошироко.

Религијата и физиката се поблиси отколку што мислиш..а не мислиш.
Ајде? Факти дека си одат контра природата и религијата е доволно да се свати дека никогаш нема да бидат едно исто. Ама ете, факти не се допаѓаат многу на таквите како тебе па нормално е дека другите ќе бидат затуцани и наводно не мислеле.

Може и тоа како, ама за тебе тоа е претешко за разбирање.
Не брату. Не може, по никој случај. Физика и природа се едно, религија е нешто сосема трето. Дали тебе тоа ти се допаѓа или не, не е важно.

Да, не е во ред и ти посочив зашто не во ред. Тргни од себе.
Од мене? Зошто од мене? Не сум јас тој што продава памет тука за науки, развојот на живи суштества и како функционираат соларни системи врз основа на религија. И покрај тоа што денес гледаме дека претерано многу работи никако не се сложуваат со толкувањата на религијата. (Пример: Не сме центарот на универзумот.)


Зборувај за себе, оти само така ќе успееш да видиш колку си контрадикторен.
Како сум јас контрадикторен? Објасни. Зошто како што реков, планетава брои милиони години еволуција. И тоа е само природата на планетава. Ама на тие ултра религиозни мозоци како тебе тешко им е да сватат дека некои работи можеле многу поинаку да се одвијат од денеска. АМА НЕ! Никако тоа..... оти утре ќе ти дојде на врата попот со гардистите и ќе те обеси за јајца на плоштад.....

Велиш, доказот е „убав„? А колку е убав? Многу, малку, ептен убав?..
И како изгледа тој доказ? Можеш да го посочиш?
Chicxulub crater
Повели, едуцирај се, о мој просветлен.... па што и да си. Зошто очигледно е дека немаше ама апсолутно никаков аргумент за овој дел, ама ај, нека биде интересно.

По трет пат ти велам; твојата неспособност не им ја припишуј на другите.

Религијата и природата се неодвоиви.
Триста пати ако сакаш повтори си и самиот пред огледало.
Религијата и природата никогаш не биле и нема да бидат едно.... а не дека се неодвоиви.

Вакви шпекулации се добра основа за некој СФ роман, но не и за здрава наука.
Види, види.... Сега па хард-кор религиозен тип тврди дека знае што е СФ роман а што "здрава наука".... Брату, за тебе очигледно "здрава наука" е таа што објавува факти што тебе и таквите како тебе ја поддржуваат кога им се допаѓаат резултатите...

Точно е дека се шпекулации, но наука така работи зошто науката и природата имаат милиони променливи. ;) Наједноставна би била таа, ти просветлен брату, да не си успеал до јајце-клетката... :) Сепак и тоа ти е тешко да сватиш..

Ама ете, религиозен тип ќе продава памет пак за наука (па и знаел да оддели што е "здрава наука" а што "нездрава наука"). Дај бре човеку не си прави сам "СФ" филмови и ако сакаш толку фанатично да ја следиш религијата слободно, ама не се глупирај овде....

 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
@MIKI1
Епа на тебе не ти е доволно и тоа што е очигледен топчестиот облик на земјата па одтаму и прашањето за експериментот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@MIKI1
Епа на тебе не ти е доволно и тоа што е очигледен топчестиот облик на земјата па одтаму и прашањето за експериментот.
qqq_,

моето вродено око не гледа топчеста Земја, така да дај просветли ме и посочи ми, од која орбита имаш видено дека Земјава е топчеста?...

Дај елаборисај; каде, како, кога...

Или, така ти кажаа, а ти им поверува „на збор„...[DOUBLEPOST=1524729410][/DOUBLEPOST]
Ајде? Факти дека си одат контра природата и религијата е доволно да се свати дека никогаш нема да бидат едно исто. Ама ете, факти не се допаѓаат многу на таквите како тебе па нормално е дека другите ќе бидат затуцани и наводно не мислеле.
Kornet,

а што мислиш, дали Солун е наш?...

Дај прејди од памфлети на факти, оти од твоите факти нема ни трага ни глас.[DOUBLEPOST=1524729462][/DOUBLEPOST]
Не брату. Не може, по никој случај. Физика и природа се едно, религија е нешто сосема трето. Дали тебе тоа ти се допаѓа или не, не е важно.
Да де, и Солун е наш...[DOUBLEPOST=1524729536][/DOUBLEPOST]
Од мене? Зошто од мене? Не сум јас тој што продава памет тука за науки, развојот на живи суштества и како функционираат соларни системи врз основа на религија. И покрај тоа што денес гледаме дека претерано многу работи никако не се сложуваат со толкувањата на религијата. (Пример: Не сме центарот на универзумот.)
Kornet,

ќе да е Земјава средиштето од Универзумот, ама не ти кажале.
Не е битно, битно е дека Солун е наш...нели?[DOUBLEPOST=1524729715][/DOUBLEPOST]
Како сум јас контрадикторен? Објасни. Зошто како што реков, планетава брои милиони години еволуција. И тоа е само природата на планетава. Ама на тие ултра религиозни мозоци како тебе тешко им е да сватат дека некои работи можеле многу поинаку да се одвијат од денеска. АМА НЕ! Никако тоа..... оти утре ќе ти дојде на врата попот со гардистите и ќе те обеси за јајца на плоштад.....
Веќе ти посочив во што е контрадицкијата; ем изнесуваш вистини, еме велиш дека нештата биле многу сложени. Е па ако се сложени, тогаш вистните ќе произлезат после целосното проучување на сложеноста од нештата, а такво нешто се‘ уште не се случило.[DOUBLEPOST=1524729812][/DOUBLEPOST]
Chicxulub crater
Повели, едуцирај се, о мој просветлен.... па што и да си. Зошто очигледно е дека немаше ама апсолутно никаков аргумент за овој дел, ама ај, нека биде интересно.
Науката сведена на претпоставки, од кои се извлекуваат научни „вистини„.

Да, Солун е наш...[DOUBLEPOST=1524729861][/DOUBLEPOST]
Триста пати ако сакаш повтори си и самиот пред огледало.
Религијата и природата никогаш не биле и нема да бидат едно.... а не дека се неодвоиви.
Ој описмени се малку, а до тогаш, Солун ќе биде наш...[DOUBLEPOST=1524729964][/DOUBLEPOST]
Види, види.... Сега па хард-кор религиозен тип тврди дека знае што е СФ роман а што "здрава наука".... Брату, за тебе очигледно "здрава наука" е таа што објавува факти што тебе и таквите како тебе ја поддржуваат кога им се допаѓаат резултатите...

Точно е дека се шпекулации, но наука така работи зошто науката и природата имаат милиони променливи. ;) Наједноставна би била таа, ти просветлен брату, да не си успеал до јајце-клетката... :) Сепак и тоа ти е тешко да сватиш..

Ама ете, религиозен тип ќе продава памет пак за наука (па и знаел да оддели што е "здрава наука" а што "нездрава наука"). Дај бре човеку не си прави сам "СФ" филмови и ако сакаш толку фанатично да ја следиш религијата слободно, ама не се глупирај овде....
Навистина, здравата наука нуди вистини кои подолго време се задржуваа/опстојуваат несоборени, додека нездравата наука се обидува за измисли вистини и таму каде ги нема.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.919
а што мислиш, дали Солун е наш?...

Дај прејди од памфлети на факти, оти од твоите факти нема ни трага ни глас.
Нема ни трага ни глас, или одбиваш да прифатиш тоа што е очигледно?

Да де, и Солун е наш...
Значи ти си еден обичен трол....

ќе да е Земјава средиштето од Универзумот, ама не ти кажале.
Не е битно, битно е дека Солун е наш...нели?
Земјава никогаш не била средиште на Универзумот. И моментално фактов дека ти го избегнуваш тоа е доволно да се види до кај си со паметот...
Битно е дека по ова се' ти што го тврдиш, ти си еден обичен трол овде, немаш попаметна работа па ајде јуриш...

Веќе ти посочив во што е контрадицкијата; ем изнесуваш вистини, еме велиш дека нештата биле многу сложени. Е па ако се сложени, тогаш вистните ќе произлезат после целосното проучување на сложеноста од нештата, а такво нешто се‘ уште не се случило.
Ништо не си посочил бе пријателе... Вистината е дека нештата се сложени, науката и да постигне некој пронајдок, ќе се отворат други прашања и истражувањето продолжува. Тоа е делот кој тебе те буни, или па не сакаш да го прифатиш. Науката никогаш нема да има или да најде крај на било кое истражување на било која научна гранка.

Науката сведена на претпоставки, од кои се извлекуваат научни „вистини„.

Да, Солун е наш...
Науката секогаш започнува со претпоставки кога започнува истражување за било што и преку тестирања и истражувања се достигнуваат резултати (неочекувани или очекувани). И не се секирај, никој не те гледа ако прочиташ малку за тоа. Безбедно е, нема да те линчуваат на плоштад.
Пак ќе кажам дека не очекувам човек како тебе да свати како функционира наука, ама сепак сака да соли памет некому за тоа.
А од друга страна, зошто не пишува ништо и не се објаснува ништо за илјадници скелети на диносауруси кои биле пронајдени и сеуште се пронаоѓаат на планетава во библијата?....

И да, изгледа сепак си само обичен трол.

Ој описмени се малку, а до тогаш, Солун ќе биде наш...
Оф бе пријателе. Ти изгледа со паметот си уште во средовековна Европа... Знаеш, она време кога држави скоро и да не постоеле туку цела Европа била под црковна власт и раководство... Знаеш, она време кога ако некој само погледнал поп попреку ќе бил или запален жив или прогласен за вештерка итн итн....
Извади си ја главата од торба пријателе..... Оти кога ќе дојде време да дојдеме пред Свети Петре, нема да ги суди атеистите и другите...Туку прво тие што се лупаат в'гради на името Негово, а кога не ги гледа никој прават се' и сешто... Имај си го тоа на памет ти најмногу...

Ова тролањево си го усовршил изгледа до максимум. Изгледа во право се дечкиве што те опишуваа во претходните коментари. xD

Навистина, здравата наука нуди вистини кои подолго време се задржуваа/опстојуваат несоборени, додека нездравата наука се обидува за измисли вистини и таму каде ги нема.
Еве вака, дај да ти појаснам уште малце.
Таа "нездрава" наука за тебе се тие нови истражувања и претпоставки. Кои се главната основа на секоја наука. Никој не те тера тебе со сила да го следиш тоа. :) Се издаваат последни истражувања и се продолжува од последната точка кон нов хоризонт. Туку ако имаше барем грам мозок горе во тоа на рамена ти глава што си го викаш, ќе сватиш дека науката никогаш со 100% сигурност не говори за нешто што не знае. :)
Религијата само говори со сигурност за било што, и тоа со 100% сигурност.(било која религија) И така излегуваат фанатици, испрани мозоци и луѓе што убиваат невини и оформуаат секти кои си прават правила како што ќе им текне на основа на името Негово зошто......ете, зошто да не.

Брату, ти си самиот за себе парадокс. Едно што не прифаќаш, па и не сакаш да разбереш дека ако нешто е комплицирано не значи дека не е реално. Не се секирај, нема да дојде никој по тебе од црквата и да те линчува. Имај мир, тоа време прошло кога поповите правеле што сакале со народот мачен. Кажи си себе си дека религијата не треба фанатично да се следи за ти да си праведен пред Него. Нема никој да те повреди.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема ни трага ни глас, или одбиваш да прифатиш тоа што е очигледно?
.
...а очигледното е?...

Дупка, од која некој си изградил приказна, а од приказната си извлекол заклучок за некаков планетарен настан, кој е виден од...никого?...[DOUBLEPOST=1524752371][/DOUBLEPOST]
Значи ти си еден обичен трол....
Имаш богат речник, признавам...Ова го сметам за твој врвен мисловен домет.[DOUBLEPOST=1524753013][/DOUBLEPOST]
Земјава никогаш не била средиште на Универзумот. И моментално фактов дека ти го избегнуваш тоа е доволно да се види до кај си со паметот...
Битно е дека по ова се' ти што го тврдиш, ти си еден обичен трол овде, немаш попаметна работа па ајде јуриш...
Ако се споредуваш со самиот себе, ќе бидеш најбољи у Вселената.[DOUBLEPOST=1524753058][/DOUBLEPOST]
Ништо не си посочил бе пријателе... Вистината е дека нештата се сложени, науката и да постигне некој пронајдок, ќе се отворат други прашања и истражувањето продолжува. Тоа е делот кој тебе те буни, или па не сакаш да го прифатиш. Науката никогаш нема да има или да најде крај на било кое истражување на било која научна гранка.

.
Ништо ти не си прочитал, иако ти беше напишано.[DOUBLEPOST=1524753193][/DOUBLEPOST]
Науката секогаш започнува со претпоставки кога започнува истражување за било што и преку тестирања и истражувања се достигнуваат резултати (неочекувани или очекувани). И не се секирај, никој не те гледа ако прочиташ малку за тоа. Безбедно е, нема да те линчуваат на плоштад.
Пак ќе кажам дека не очекувам човек како тебе да свати како функционира наука, ама сепак сака да соли памет некому за тоа.
А од друга страна, зошто не пишува ништо и не се објаснува ништо за илјадници скелети на диносауруси кои биле пронајдени и сеуште се пронаоѓаат на планетава во библијата?....
А ја‘ од тебе очекувам...ништо. Исто како и до сега.

И, што со пронајдените скелети од „саурусите„? Скелетите сами од себе говорат, имаат запишано датум на нивното умирање?[DOUBLEPOST=1524753255][/DOUBLEPOST]
Оф бе пријателе. Ти изгледа со паметот си уште во средовековна Европа... Знаеш, она време кога држави скоро и да не постоеле туку цела Европа била под црковна власт и раководство... Знаеш, она време кога ако некој само погледнал поп попреку ќе бил или запален жив или прогласен за вештерка итн итн....
Извади си ја главата од торба пријателе..... Оти кога ќе дојде време да дојдеме пред Свети Петре, нема да ги суди атеистите и другите...Туку прво тие што се лупаат в'гради на името Негово, а кога не ги гледа никој прават се' и сешто... Имај си го тоа на памет ти најмногу...
Пријателе, ој поднаучи нешто па дој на муабет...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom