Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Tocno e se so kaza,i onoj selektor ne ni zasluzuva da e tamu.Ali krivec zaso nemame idnina e toa so Cervar od Metalurg napravi otskocna daska za anonimni Srbi i Hrvati.Site znaeme i sme svesni deka Metalurg nema da osvoe liga na sampioni.Zosto da igraat nekoj kako Gugleta itn,a da ne igrat Silegov,Velkovski,Arsenovski,Tomovski treba i na decata utakmici jaki a toa i go imat vo Metalurg samo so dobivat mn mala minutaza osven Neloski i Kuzmanovski.[DOUBLEPOST=1500927107][/DOUBLEPOST]
иначе АКО ги тепаме Алжир во 1/4 финале ќе играме со подобриот од Франција-Фарски Острови....подобро да изгубиме да не се бламираме со Французите, 10+ би не тепале ако стигнеме до таму :D
Vekje ke bideme vo najdobrite 8 so ne e loso
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Да бе се Червар ни е крив.. незнам колку го гледате Металург а дали и воопшто го гледате.
Велковски беше/е единствен десен бек во Металург, детево апсолутно не е ништо посебно, ама еден обичен под просек.
Од тие предиспозиции што треба да ги поседува за квалитетен десен бек има само техника, друго ништо.
Значи шут , да се намести во одбрана, за игра во два правци.. апсолутно појма нема.
А Червар обраќа доста внимание на поставеноста на одбраната, значи доколку сака да научи може ите како да научи, ама проблемот е што изигра 2-3 "солидни" партии и веднаш се замислува РАКОМЕТАРИШТЕ, исто тој непотребен медиумски притисок, јас ќе го наречам притисок затоа што повеќе им штети на ракометарите одколку што им помага.
Значи имав читано изјави од типот "ИМАМЕ НАСЛЕДНИК НА КИРЕ ВО ВЕЛКОВСКИ".


Иденитчно беше и со Костески, значи кога доби шанса се виде дека имал желба да игра, Червар му ја довери позицијата цели 2 години, а тој му враќаше само со лоши партии , друго ништо, сеа фати магла во Турција.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Treba da se zabrane mediumite da izvestuvat za niv. Deneska pak se iznacitav najretardirani naslovi. Taleski im ja zatvoril na kriticarite ustata itkn. I drugi sranja. Ne se normalni kako gi pumpat so totalno nerealni naslovi. Ke misle covek medal ke osvojme.

Utre imat ubava prilika barem da dokazat deka ne se slučajno tamo. Iako sansite da kiksneme se visoki spored mene.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.924
Поени од реакции
84.348
Treba da se zabrane mediumite da izvestuvat za niv. Deneska pak se iznacitav najretardirani naslovi. Taleski im ja zatvoril na kriticarite ustata itkn. I drugi sranja. Ne se normalni kako gi pumpat so totalno nerealni naslovi. Ke misle covek medal ke osvojme.

Utre imat ubava prilika barem da dokazat deka ne se slučajno tamo. Iako sansite da kiksneme se visoki spored mene.
Никој не ви е крив што лајкате такви страници :D
На пример ја немам ниедна од тие страници лајкнато и аналогно на тоа ако ми веруваш скоро и ниеден линк да немам видено за младиве..

Ептен се глупави нашиве обиди за спортски сајтови, кликбејти оверлоуд, и фалење/хејтање оверлоуд за нашите спортисти со цел да се добијат повеќе коментари и посети. Дури се сомневам дали уопште луѓето што ги водат сајтовите и пратат спорт...

Да претпоставам сигурно и кошаркариве ги фалеле ептен после пријателскиов турнир викендов? :D Или после победата со обидот за репрезентација на Буркина Фасо имале некои апсолутно улични наслови од типот на "МАКЕДОНИЈА ЈА СОМЕЛЕ БУРКИНА ФАСО! МАКЕДОНСКАТА ФАЛАНГА НЕ ЗНАЕ ЗА ПОРАЗ! КОЈ ЌЕ ГИ ЗАПРЕ????? ДВА МЕЧА - ДВЕ ПОБЕДИ!" ? :ROFLMAO:

едит: И да дополнам секад имаш 200 коментари на овие линкови а од нив 190 убеден сум дека не знаат ни двајца играчи. Што уствар е и зошто има такви наслови за да се ложат луѓе да шераат и коментираат
TOOOODOMINACIJA BAJO MOJ OVIE SE IDNINATA SLUSAJ STO TI ZBORAM ZA PAR GODINI OVIE KOGA KE IGRAAT SO VOZRASNITE KE DOMINIRAAT TOA E IDNINATA OVIE I FUDBALERITE KE BIDAT MEGJU TOP5 EKIPI U SVET ZA 5 GODINI SLUSAJ STO TI ZBORAM

Da, da, se slozuvam bas gi gleav pred 2-3 godini ovie U21 mladive dobri bea, eve uste se drzat istive igraci se gleda imaat talent, ocigledno Gruevski dobri uslovi ponudil za razvoj na sportot

Nema veze, na kolku SP vo Fudbal sme igrale ako go razvil sportot?? Doprva ke se razviva sportot sega koga se otarasivme od vas

Bravo rakometari gordost nasha site ste najdobri ne gi slusajte hejterite samo taka jako pozdrav do familijata na vas i Borko i Kire i Naumce ti ne me znaes mal bese ja ednas so majka ti zaedno cekavme vo ambulanta koga zabce te bolese pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Кратка рекапитулација на групната фаза и вовед во осминафиналето

1. Воодушевен сум од статистиката што се забележува од првенството. Ова одамна очајно му беше потребно на ракометот и се надевам ќе добие поширока примена. Конечно е најдена едноставна методологија која има смисла и прецизно го опишува она што се случува на теренот. Сега е редот на тренерите, скаутите и играчите да го искористат ова, но и на фановите во обидот да бидат подобро информирани а и самото следење на ракометот да биде поинтересно.

Особено се интересни тимските статистики и класификација кои за групната фаза може да се погледнат тука и се дообјаснети тука.

2. Нашите генерално одиграа во рамки на очекувањата. Македонија - Алжир осминафинале лично и очекував да биде епилогот на групната фаза и така и испадна. Играта топло - ладно. Во напад во принцип играме добро (освен едно полувреме со Шпанија). Проблемите ни се во одбраната каде сме многу променливи и пред се на голманската позиција каде сме очај - имаме еден од најслабите парови на првенството досега.

3. Позитивно изненадување кај нашите е пикерот Арсеновски. Голем напредок има кај него и во фаза на градење на позиција и во фаза на шут. Само вака нека продолжи. Разочарување е голманот Томовски. Едноставно крајно време беше да покаже нешто и на репрезентативен план но засега е катастрофа. Кога првиот голман ти има 23.5% одбрани тешко е да се победи сериозна репрезентација. За споредба квалитетните репрезентации кои се борат за медал имаат голмани како Meyer (FRA) - 37.4%, Ledo (ESP) - 39.3%, Kastelic (SLO) - 36.9% итн. Сите 15 останати екипи кои ги поминаа групите имаат подобар процент на одбрани од Томовски и Даниловски.

За тимот, позитивно е што се игра далеку побрзо отколку што сме навикнале. Против Тунис дури имавме и 5-6 гола од брз центар. Позитивно е и што иако сме една од најмладите репрезентации (скоро цела втора постава е кадети, нешто што не е случај кај останатите репрезентации), горе долу сите 16 играчи добија шанса и покажаа одреден квалитет. Конечно и кај нас да има рамномерна распределба на головите, а не како што сме навикнале еден играч да ни е половина репрезентација. Од друга страна негативно е што според мене неприфатливо е со постава која често ни игра одбрана и кај сениорите (Талески, Нелоски, Кузмановски) да имаме толку многу проблеми со брзи атлетски играчи на влезови.

Некои статистики како вовед за мечот со Алжир:

Македонија
-----------------
напад: 4ти
одбрана: 15ти
главна страна во нападот: ефикасен позицион напад (3ти) со многу асистенции (3ти)
слаба страна во нападот: премногу предвидлив шут на главните играчи (Талески скоро секогаш на прва статива лево, Кузмановски секогаш горе)
главна страна во одбраната: добри на блок (6ти) и во изнудување на пробивања (2ри)
слаба страна во одбраната: голмани (17ти) и тоа со се билдањето статистика против Буркина Фасо
интересен факт: Талески е во моментов 4ти најдобар асистент на првенството

Алжир
-----------------
напад: 15ти
одбрана: 8ми
главна страна во нападот: добра реализација со играч повеќе (2ри) - патем ние сме засега 1ви!!!
слаба страна во нападот: многу слаби во транзиција (21ви)
главна страна во одбраната: голман (4ти)
слаба страна во одбраната: во скоро сите останати категории се потпросечни
интересен факт: најбавна репрезентација на првенството
за оние што не ги гледале: Најдобри играчи (барем според она што можев да го видам) им се голманот Ghedbane и десниот бек Abdi Ayyoub

Се на се сум оптимист за вечер. Иако е ова У21 репрезентација, нашите клучни играчи имаат доволно искуство за домашниот терен на Алжир да нема пресудна улога. Сепак играчкиот и техничко тактичкиот квалитет е на наша страна. Од пред првенството со оглед на распоредот на групите и играчкиот кадар за мене се под четвртфинале ќе беше неуспех. Истото важи и сега. За мене победа е императив на овој натпревар и никако не смеат ни да помислат да се задоволат со некакво си осминафинале.
 
Последно уредено:

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Во колку играат и давајте линкови?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.075
Поени од реакции
11.065
Спрема описов над мене,би требало да победеме вечерва.Освен ептен ако замрзнеме во одбраната па да не накалапат набрзина
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Ја мислам нашиве се влезени со мисла и да изгубиме не е страшно пошо се домаќини и затоа нема ништо да направат. Иначе овие би ги победиле во секој друг случај. Не може бе нашава бековска линија е толку многу повисока и покоруплентана од нив е се мачиме. Многу спор проток на топка, многу сме статични, напад без идеја, мора поборбено
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Талески е најслабиот бек шо го имам гледано во живот!!
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Alzircite vodat na poluvreme :facepalm:.
Neznam kako nikoj od strucniot Stab pa i onaj pomosnik na Raul Gonzales sto dopatuval so niv ne gleda deka sme ubedlivo najspora reprezentacija na mundialot. Nie odime i dodavame namesto da trcime. Ocigledno e deka igracite nemat kondicija za da igrat na vakov mundial sekoj natprevar se vlecat po teren.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.223
Поени од реакции
4.971
Кој кур се овие пеналџиите кај нас бе, дрва едни, 1512 души се сменаја и пак пенали не се научија да мават....
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Абе луѓе кај гледате? Тој линкот од погоре не работи :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom