Радиодифузна такса!

Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Зошто јас да плаќам данок за некој у Влада да го префрла и да зема пари од мене кога јас никад до сега не сум бил у Влада? За да заштедите 300 денара, вакви детски муабети терате. Зошто да плаќате ДДВ? ЗОШТО?
За секоја давачка можете да речете ЗОШТО?

Се` додека не почнете да плаќате, не очекувајте квалитет од МРТ.

Поради тоа што премногу добро сум запознаен со ситуацијата во таа РТВ куќа и воопшто во македонскиот медиумски бизнис, се повлекувам од понатамошни коментари на темава. Само размислете каква програма има ХРТ, а каква МРТ, а потоа споредете колку Хрвати плаќаат радиодифузна такса и колку Македонци. Се разбира, спроедете и колку Туѓман им дал како почетен капитал, а колкав долг наследи Стошиќ сега кој требаше да го покрива?
Ако не знаете, ќе ви помогнам деновиве со бројки.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Ama zosto Sitel i A1 ne barat taksa. Kako mozat oni da opstojuvaat samo od reklami, taka moze i mrt. na a1 ima reklami ima i na mrt. Neka ja kodiraat i koj saka da ja gleda da moze da se pretplate i da dobie ured i kartica za da moze da ja gleda. I taka seta televizija u svetot stanuva digitalna. A i porano koga skoro site ja plakavme radiodifuznata taksa MRT ne bese nisto poarna od sega. Imase prevrabotenost, nikakva oprema, neprofesionalnost (se sekavata na ona "ПРЕЧКИ" natpisot ili "se izvinuvame poradi precki...). Abe djabe sme plakale. Privatnite televizii se sto pati poarni od MRT, pa ne baraat taksa. Jas ne ja gledam programata na MRT i ne sakam da plakam za nea i sakam da imam opcija da odberam da nemozam da ja gledam i so toa da ne plakam za nesto sto ne go koristam.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
`AnGe|4E` напиша:
Што е работава со таксата.....немаат друг начин да не крадат,па сеа вака,јавно го прават тоа а..
Принцезо море кај најде ти да пишуваш на вакви теми море кога врска немаш како стојат работите...ме иритираат вакви излишни коментари на вакви теми...искрено секогаш сум плакала и понатаму ке плакам радио дифузна такса, бидејки знам колку тоа може да придонесе за развојот и квалитетот на нашата национална телевизија и за тоа што таа моше да ни го пружи и знам колку тоа може да им значи на лугето кои работат таму, а работат во никакви услови со застарена опрема и ужасни услови и неможат да реализираат проекти кои се за наше добро...сите се воодушевуваме на хрватската национална тв и на многу други кои имаме шанса да ги гледаме преку кабловска или сателитска, и туфкаме...овие нашиве незнаат да направат ништо итд...ама луге тоа не е до нив...за да тие можат да го постигнат истото се потребни финансии...а финансиите треба да ги добиваат од народот...а 90% од народот не ја плака радио дифузната такса...па каде води сето тоа...никаде...има мал милион луге кои работат во одрзување на предаватели, антени, и ред други работи кои ни овозмошуваат да гледаме тв, а и тоа одржување делови и опрема бара финансии...а исто така преносот на другите приватни телевизии низ државава...верувајте дека мораме еднаш засекогаш да се свестиме дека тоа е за сечие добро...и дека е наша должност 300 ден или колку се таму на нас ништо не ни значат...а можеме да имаме многу квалитетна телевизија ако секој од нас ја плака таксата...
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Намената на МРТ не и` е да биде А1 и Сител. А1 и Сител ти се како гранапчињата кај тебе во маало - целта име да остварат профит: купи поефтино, продај поскапо.

МРТ не треба нужно да продуцира програми кои ќе се „продаваат”, туку напротив, да продуцира програми од јавен интерес, чија цел е промоција на државата, едукација, образование и наука, детска програма, серии од домашно призводство... Нешто што е скапо и за кое нема пазар. Немој да ми кажеш дека има кој да плати авторски права за опера или за документарен филм за Мариово кое А1 и Сител кои „не бараат такса” би ги нарпавиле.

Конечно, и МРТ не бара некаква такса. Тоа е давачка кон државата, како и царината, патарината, данокот... Да не мешам баби и жаби и различни видови јавни давачки да ставам во исти кош, Струмикс поточно ќе образложи. ;)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
memberix напиша:
Ama zosto Sitel i A1 ne barat taksa. Kako mozat oni da opstojuvaat samo od reklami, taka moze i mrt. na a1 ima reklami ima i na mrt. Neka ja kodiraat i koj saka da ja gleda da moze da se pretplate i da dobie ured i kartica za da moze da ja gleda. I taka seta televizija u svetot stanuva digitalna. A i porano koga skoro site ja plakavme radiodifuznata taksa MRT ne bese nisto poarna od sega. Imase prevrabotenost, nikakva oprema, neprofesionalnost (se sekavata na ona "ПРЕЧКИ" natpisot ili "se izvinuvame poradi precki...). Abe djabe sme plakale. Privatnite televizii se sto pati poarni od MRT, pa ne baraat taksa. Jas ne ja gledam programata na MRT i ne sakam da plakam za nea i sakam da imam opcija da odberam da nemozam da ja gledam i so toa da ne plakam za nesto sto ne go koristam.
Ти само мислиш дека не користиш...ама користиш...само што не ти е јасно дека тоа оди преку радио дифузијата...а приватните тв немаат право да бараат такса...а за квалитетот да не збориме...во студија метар на метар прават емисии со се едни исти луге...и за исти теми трач блабла...филмови од ДВД...пола ден реклами...100 пати во текот на еден филм од по 15 мин пауза... да заборавиш што гледаше...и така...
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
МРТ МОРА да се реформира и да почне поинаку да се однесува и на пазарот и внатре. Да почне да функционира поинаку и да се смени начинот на размислување од пред 200 години. Но, тоа никако не е алиби за неплаќање радиодифузна такса.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Dobro. neka go namalat brojot na vraboteni na razumen boj, neka vetat deka nema da ima lebojadci u televizijata, deka ke otkupat novi serii (ne spanski), novi dokumentarni programi, Novi filmovi... I ke pocnime da plakame. No ne veruvam deka ke napravat nesto. Duri i da pocneme da plakame ne veruvam deka "kvalitetot" na MRT ke se podobri. Oni sakaat samo da zemaat pari, a nema nisto da dadat vozvrat. dovolno e i toa ddv sto i go plakame na drzavata, pa moze del od toa da i dadat na mrt. Vo ovaa drzava ima samo danoci,taksi i davacki, a za vozvrat novoj narod ne dobiva nisto.
 
Член од
9 јули 2006
Мислења
17
Поени од реакции
6
memberix напиша:
Vo ovaa drzava ima samo danoci,taksi i davacki, a za vozvrat novoj narod ne dobiva nisto.
Во секоја држава има даноци, од тоа живее државата. а тоа што за возврат добиваме ние што плаќаме, е тоа е друга работа. сеуште не ни се средени тие работи. ќе се средат со време ама нема ако не се собира данок.
мртв дефинитивно треба да се адаптира на пазарот. да имаше паметен човек па да ја искористи таа „стара„ опрема таму и тие огромни студија за кои другите може да сонуваат мртв ќе беше закон. на пример, милионер се снима во бугарија, а во мтв има доволно простор, па и опрема. за луѓе не сум сигурен. 14 спрата зграда немаат ни најголемите светски телевизии, а мтв работи само со 4-5 колку што сум видел. треба промени дефинитивно ама не од типот на стошиќ, која сврте се што можеше од телевизии. акрепи што немаат креативност и осет за маркетинг, мислам на реален пазарен а не на-ти-го-дај-ми-го маркетинг.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Aj koa sme veke tuka - praven sovet mi treba za slednovo pitnje. Aj sto mi stignaa uplatnicite za radiodifuznata taksa doma ok mozda i ke im gi platam. ama deneska mi stigna i za uste komplet pretplati za firmata koja btw w registrirana na istata adresa. Jas na sto im licam ? Deka parite na drvo gi beram ???

A najinteresno imam eden TV samo i retko moga se gleda MTV.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Bidikov напиша:
Aj koa sme veke tuka - praven sovet mi treba za slednovo pitnje. Aj sto mi stignaa uplatnicite za radiodifuznata taksa doma ok mozda i ke im gi platam. ama deneska mi stigna i za uste komplet pretplati za firmata koja btw w registrirana na istata adresa. Jas na sto im licam ? Deka parite na drvo gi beram ???

A najinteresno imam eden TV samo i retko moga se gleda MTV.
И за фирмата се плаќа такса. Така одредиле г-дата. Инаку ја утврдија како јавна давачка која ке се плаќа под страв од прислно извршување.(сега наплатата е оставена со договор на приватна фирма која за пари и ке тужи и ке ги употребува сите средства за наплата)
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Абе какво плаќање на такса на МРТВ какви бакрачи...дај не бидете смешни...дали сте свесни дека МРТВ зема пари од 3 места....од државата ( читај Собранието),од реклами ( кои што патем се најскапи од сите други телевизии во Македонија ) и од таканаречената радиодифузна такса ( без ралика дали некој ја плаќа или не)...исто така колку јас што знам за 2005 година во МРТВ влегле пари во износ од околу 23 милиони евра...тоа е огромна сума на пари а сепак ете луѓето во МТВ не зеле плата повеке од 3 месеци...значи дека некој ( веројатно Стошиќ и компанија) ги украл тие пари...па зарем е можно држава со големина на Македонија да има ТОЛКУ ГОЛЕМА ЗГРАДА за државната ТВ,истото важи и за бројот на вработени ( околу 2000 )...на пример државните телевизии на Шведска и на Германија имаат згради со само 3 спрата а во државната ТВ на Шведска вработени се само 80 луѓе...да не ја тупам многу,муабетов ми е дека нема никаква логика да се плаќаат пари за такса на МРТВ кога е јасно дека повеќе од пола од парите кои вкупно влегуваат во таа куќа систематски веќе неколку години се крадат од страна на врвот на МРТВ ( без разлика дали директор е Гордана Стошиќ или некој друг )
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
ВМРО-ДПМНЕ најавува измени во законот за радиодифузија

Новата влада предвидува измени во сегашниот закон за радиодифузна дејност, со што МРТВ ќе се ослободи од досегашните политички влијанија, а финансирањето ќе биде помогнато и од Владата.
„Да престанат со ваквото циркуско однесување членовите на советот на МРТВ и новиот управен одбор за да не нанесуваат и понатаму штети на МРТВ“, рече Зоран Трајчевски, ВМРО-ДПМНЕ.
„Сакаме да укажеме дека паѓаат во вода сите тези дека се избрани стручни, компетентни и независни експерти и во советот и во управниот одбор, бидејќи досегашни членови и на управниот одбор и на надзорниот одбор, не само претседателот на советот, веднаш од политички претставници се трансформираа во експерти во новиот управен одбор“, додаде Трајчевски.
 

Chandler

По религија - ПОПУЛИСТ
Член од
27 август 2005
Мислења
362
Поени од реакции
10
Na domasnata adresa mi e adresa na prestojuvanje i adresa na firmata. Dojde edno izvestuvanje za doma i edno za firmata, treba da plakam 2 (dve) pretplati. Go cekam mamlazot sto ke mi dojde na vrata za da mu platam. Koj ne mu svirne po 1 kurshum u koleno, eve na! MTV se tapaci teski. Finansiranjeto na taa televiziska kukja moze da se reshi u 3-4 potega sto ke bidat legalni, parite nema nikoj da gi oseti deka mu gi nema (a ke znaat deka im se zemaat ) i site ke bidat srekni. Koi se tie potezi??? Neka me staat na mesto pretsedatel na upraven odbor, za 6 meseci do 1 godina ke go resam problemot so finansiranjeto.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
ДА ПЛАЌАМ ЗА ЕВРОВИЗИЈА ОД 1992 ?????....АБЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ...НЕКА МИ ДОЈДЕ ДОМА ДА МИ НАПЛАТИ....НЕ СЕ СВЕЕСНИ КОЛКУ КР ЌЕ ПАДНЕ...НЕКА ИДАТ ВО ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА ДА НАПЛАТАТ ДА ГИ ВИДАМ
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Е ај о јас да прашам на истата тема, Имам кабелски приклучок со документ - договор со операторот кабелски, (и тоа двата телевизори дома легално поврзани). Пред некое време ги прашав и тие ми рекоа (Кабелскиот оператор) дека тие ПЛАЌААТ концесија кон МТВ за реемитување на нивната програма, а мене ми иди дома плус сметка од МТВ. Дали има некое значение тоа што програмата на МТВ ја следам преку оператор кој веќе плаќа концесија за тоа, а на кој јас редовно месечно му плаќам претплата???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom