Радиодифузна такса!

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јас иако ретко гледам телевизија воопшто, а МТВ најмалку, редовно ја плаќам РДТ. Јаков е сосем во право дека не одат 90% од парите за неа. МТВ на времето, имаше многу квалитетни ТВ производи, во кои како дете уживав, и останале како квалитет. Да не одиме понатаму, од Волшебното самарче, Булки крај шините, документарците на Гапо... Сега се други времиња, во кои политиката е замешана во се, а креативноста е потисната, башка и многу има неплаќачи, кои во некоја рака и самите не се виновни, оти немаат. Ме иритираат оние кои имаат и премногу, а не плаќаат.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Струмикс напиша:
Јас иако ретко гледам телевизија воопшто, а МТВ најмалку, редовно ја плаќам РДТ. Јаков е сосем во право дека не одат 90% од парите за неа. МТВ на времето, имаше многу квалитетни ТВ производи, во кои како дете уживав, и останале како квалитет. Да не одиме понатаму, од Волшебното самарче, Булки крај шините, документарците на Гапо... Сега се други времиња, во кои политиката е замешана во се, а креативноста е потисната, башка и многу има неплаќачи, кои во некоја рака и самите не се виновни, оти немаат. Ме иритираат оние кои имаат и премногу, а не плаќаат.
90% е проверете си информации, јас не можев од нет да најдам, али дефинитивно е така. Никакво оправдување нема мтв да постои, треба да се мобилизира народ и да се стави крај на тоа.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Денеска МТВ им затна муцките на уште еден дел од никогаш задоволниот народ. Ете на преносот од фудбалот имаа и втор коментатор фудбалер Чоко. За неговиот квалитет не зборам, зборам за потегот. ЗНачи и без пари ентузијазмот и вољата да се следат светските трендови е голема. Кога МТВ би добивала 90% би била на рамниште на ББЦ, за жал од тие пари кои се предвидени за неа не добива ни половина.
Штета што луѓево никогаш нема да се свестат дека некои работи се за нивно добро. У стање се да поебат 1000 ден на кладилници, на картици за сателитска и што се не, ама за својата национална куќа ќе пукнат ама динарче нема да дадат и само ќе ја напаѓаат.
Среќа новиот закон е добар па сакале или не ќе се плаќа претплатата и ќе се наполни буџетот на МТВ конечно.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Jakov напиша:
Денеска МТВ им затна муцките на уште еден дел од никогаш задоволниот народ. Ете на преносот од фудбалот имаа и втор коментатор фудбалер Чоко. За неговиот квалитет не зборам, зборам за потегот. ЗНачи и без пари ентузијазмот и вољата да се следат светските трендови е голема. Кога МТВ би добивала 90% би била на рамниште на ББЦ, за жал од тие пари кои се предвидени за неа не добива ни половина.
Штета што луѓево никогаш нема да се свестат дека некои работи се за нивно добро. У стање се да поебат 1000 ден на кладилници, на картици за сателитска и што се не, ама за својата национална куќа ќе пукнат ама динарче нема да дадат и само ќе ја напаѓаат.
Среќа новиот закон е добар па сакале или не ќе се плаќа претплатата и ќе се наполни буџетот на МТВ конечно.
Пеер ти работиш во Мтв? Зарем не можеш да ја видиш таа беспотребна маса од 2-3000 луѓе кои се таму? ббц ги спомна? Тие немаат толку вработени..
Ако сака мтв да продолжи да постои треба да се намали на 100-200 луѓе како и секој нормална телевизија, да не зависи од претплата, да зависи од реклами или обратно, двете не знам од каде се научија да ги имаат и да успеат да обезедат нормална програма........ и не спортско коментирање на ниво ко што кажа не е доволен услов за тоа..
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Јас имам разбрано дека некои си 5 % од претплатата на кабелските телевизии оди кај МТВ...
Мислам дека така е најдобро,сите плаќаат кабелска а вака и МТВ има корист.
 
Член од
9 јуни 2006
Мислења
66
Поени од реакции
0
Јас нема да плаќам никогаш радио дифузна такса , како да не Сител тражат ли некој да им плаќа или а1, ништо не ми можат
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
Струмикс напиша:
На последното прашање, Никола, одговорот е НЕ. РДТ сега ке стане јавна давачка, која ке ја наплаќа приватна фирма. Нема да плаќаш, ке те тужат, ке добијат и ке ти пуштат извршител и ке си платиш.
Да се укине МРТВ, шанса има, која никогаш нема да биде искористена, а тоа е да донесе таква одлука оснивачот, т.е. Собранието на РМ. А да се случи такво нешто е научна фантастика.
znaci sjebani sme a???
aj i za vozduh so ne im teknalo da se plaka
na vremeto se plakase ako imas radio u kola bre!!!!!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
maliOT напиша:
znaci sjebani sme a???
aj i za vozduh so ne im teknalo da se plaka
na vremeto se plakase ako imas radio u kola bre!!!!!

Да, на времето и за радио у кола се плаќаше. Сега ич во регистрацијата не сум видел дали плаќаме...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Тука во германија за секој посебен апарат , радиово кола, телевизор, домашно радио, дури и ако имаш тв или радио картица на компјутер треба да ја плаќаш таксата.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Никола напиша:
90% е проверете си информации, јас не можев од нет да најдам, али дефинитивно е така.
http://www.srd.org.mk/WBStorage/Files/ZRD_nov.doc

[FONT=Times New Roman+ 1]Член 149 [/FONT]​

[FONT=Times New Roman+ 1]Средства од наплатената радиодифузна такса се распоредуваат на следниов начин: [/FONT]
[FONT=Times New Roman+ 1]- 72% за МРТ за покривање на трошоци за создавање и емитување на програ­мите; [/FONT]
[FONT=Times New Roman+ 1]- 4,5% за МРТ за техничко-технолошки развој; [/FONT]
[FONT=Times New Roman+ 1]- 16% за МРД за одржување и употреба на јавната радиодифузна мрежа; [/FONT]
[FONT=Times New Roman+ 1]- 3,5 % за МРД за развој на јавната радиодифузна мрежа и [/FONT]
[FONT=Times New Roman+ 1]- 4 % за Советот за радиодифузија за регулирање и развој на радиодифузната дејност во Република Македонија. [/FONT]
[FONT=Times New Roman+ 1]Од вкупно уплатените средства од радиодифузната такса МРТ задржува износ во висина од 0,5% на име провизија.[/FONT]
--

Околу 77% оди за МРТ. Приватните медиуми (трговски радиодифузни друштва) добиваат :bip:. Законски, МРТ со парите од радиодифузна такса треба да ги користи САМО за "покривање на трошоците за создавање и емитување на програмите и за техничко-технолошки развој на јавниот радиодифузен сервис, за одржување, употреба и развој на јавната радиодифузна мрежа" (член 145)... значи тоа што Јаков го напиша во својот пост. BTW, на овој дел припаѓаат и преносите од собранието!

Се друго ТРЕБА да се финансира "од [FONT=Times New Roman+ 1]рекламирање, спонзорство, донации, продажба на програма и услуги и од средства обезбедени во Буџетот" (член 115)[/FONT]

Се тоа е убаво проектирано на хартија, проблемот е во контролата на Собранието(финансии) и Советот за радиодифузија(квантитет и квалитет на програмата) во работењето на МРТ..
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Никола напиша:
Колку проценти одат за приватните колку за МТВ? Какви антени?
Сите тие репетитори што се распрскани низ државава и што не се наменети само за радио и телевизиски канали.

Jakov напиша:
Сите би да гледааат квалитетн пренос од Германија а никој да не плати. Нека оди некој во Унгарија или во Шпанија да гледа такво нешто.
Нека ги спореди некој нашите МРТВ документарци и странските. Вода може да ни носат а правени се со едно снопче пари.
И конечно е време да почнеме сите да размислуваме за нашето заедничко добро и за јавниот интерес а не само за нашиот џеб, стомак, г`з или некој друг орган.
Точно е тоа дека на запад квалитетните телевизиски настани ќе мора да ги платиш доста скапо (за наши услови) за да ги пратиш. Затоа и постојат pay-per-view канали, додека државните телевизии имаат само една цел да ја шират пропагандата на владеачката партија и да даваат емисии од национален интерес.

Никола напиша:
Пеер ти работиш во Мтв? Зарем не можеш да ја видиш таа беспотребна маса од 2-3000 луѓе кои се таму? ббц ги спомна? Тие немаат толку вработени..
Ако сака мтв да продолжи да постои треба да се намали на 100-200 луѓе како и секој нормална телевизија, да не зависи од претплата, да зависи од реклами или обратно, двете не знам од каде се научија да ги имаат и да успеат да обезедат нормална програма........ и не спортско коментирање на ниво ко што кажа не е доволен услов за тоа..
Зар незнаеше дека Јаков работи во МТВ и тоа на портирница како чувар? Да треба да се намалат работните места во МРТВ што би се случило со ноќната смена ако Јаков остане сам на работа. Во врска со рекламите и само финансирањето кажи ми што би се случило тогаш со македонска телевизија. Би станала како А1 на секои 15 минути да даваат реклами за да си обезбедат финансиски средства? На сите квалитетни спортски натпревари среде акција да рекламираат го "автолакер Томе"? Не е проблемот во тоа дека народот да ја плаќа радиодифузна такса и тие сите пари да одат во МРТВ туку проблемот е во раководството на МРТВ и нејзината желба да се искористат паметно сите средства за да се модернизира телевизијата и радиото.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Јас сум во МРТВ како чувар волонтер, значи не земам пари. А тоа дека бев у право ГОрчо потврди. Не се работи за тоа дека ако има 100 вработени МРТВ ќе живее нормално. И со 3000 и со 300 вработени пакќе биде у криза зошто пак истите тие уживатели на сите можни преноси/серии/филмови/вести/докумнетарци нема да плаќаат претплата.
Зошто никој не ја пофали мтв кога пушти сателитски сигнал прв таков на македонски јазик во светот.
Ај отидов ја у портирница, ама таму нема струја па камо ли ПЦ.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Jakov напиша:
Јас сум во МРТВ како чувар волонтер, значи не земам пари. А тоа дека бев у право ГОрчо потврди. Не се работи за тоа дека ако има 100 вработени МРТВ ќе живее нормално. И со 3000 и со 300 вработени пакќе биде у криза зошто пак истите тие уживатели на сите можни преноси/серии/филмови/вести/докумнетарци нема да плаќаат претплата.
Зошто никој не ја пофали мтв кога пушти сателитски сигнал прв таков на македонски јазик во светот.
Ај отидов ја у портирница, ама таму нема струја па камо ли ПЦ.

Наравоучение Стошич не ја бива ни за к*р
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Што е работава со таксата.....немаат друг начин да не крадат,па сеа вака,јавно го прават тоа а..
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
А што со оние кои телевизорот го користат за гледање филмови на DVD и повремено гледање вести (на А1 или Сител). И тие ќе мора да плаќаат такса? Јас не верувам дека голем број луѓе ја гледаат МТВ. дури и албанците имаат друг канал ALSAT, па не верувам дека дури и тие ја гледаат МТВ 2. Зарем не им се доволно парите што ги земаат од реклами па сега сакаат и од народот да земат. 3000 луѓе што не работат ништо земаат многу поголема плата од оние што вредно работат и мора да им платат на овие 3000 паразити за нешто што не го ни користат. А бе не им плаќам. Што ќе направат, ќе ме тужат? Па нема белким да ја тужат половина Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom