Радиодифузна такса!

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Никола, 3 јули 2006.

 1. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  РЕАКЦИИ ЗА ВИСИНАТА НА НАГРАДАТА ЗА СКОПСКИОТ ФЕСТИВАЛ НА ЗАБАВНА МУЗИКА
  МРТВ плаќа 20.000 евра за песна Според конкурсот што деновиве е актуелен за претстојниот фестивал "Скопје 2013", во пропозициите на МРТВ се наведени и парите што како надомест ќе ги добијат наградените композиции..
  http://www.vest.mk/?ItemID=561E88A14FC36044AAAA570C8F92FC91
   
 2. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.378
  До вчера леб немаа да јадат, со пајаци седеа во едно демолирано студио сега фраери се прават. Па ќе се прават кога ни ја ставија сметката под УЈП!

  Македонија уф!
   
  lobanceto, Meh, @cool@ и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Топче

  Топче Арсеналиста

  Член од:
  18 септември 2010
  Мислења:
  8.590
  Допаѓања:
  12.783
  Ми стигна казна за неплаќање радиодифузна такса, има некој идеја каде да се обратам за ова?
  Прашувам зашто радиодифузната такса е плаќана од баба ми т.е. стигаа на нејзино име, јас се водам на иста адреса така да претпоставувам дека не треба да плаќам?
   
 4. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  8.436
  Допаѓања:
  15.302
  Стариве нешто имаат проблем со радиодифузна такса, па пред да се консултирам со адвокат да прашам дали некој е повеќе запознат и дали вреди да се трудат да тужат.
  Сметката за електрична енергија која што иди кај стариве е на име од баба ми која што има 100% слепило и беше ослободена од радиодифузна такса по тој основ години наназад.
  Последнава година повторно почнала да иди сметка на име на радидифузна такса и стариве по пошта им испратиле фотокопија од сметките со доказот дека корисникот има 100% слепило.
  На тоа немало никаков одговор од страна на МРТВ, и сметките повторно си иделе.
  Пред месец-два се испрати уште едно писмо до МРТВ со документите, и на него слично како и на првото немало одговор.
  Пошто бабава е примател на постојана парична помош на основ нега, вчера стариве ја примиле таа помош со 3600 ден. помалку ако добро се сеќавам.
  Поштарот им врачил само писмо од МРТВ каде што им кажале дека си наплатиле годишна радидифузна такса плус затезна камата за истата.

  Прашање

  Дали луѓе кои се со 100% слепило се ослободени од радидифузна такса?
  Дали МРТВ или било кој друг има право да запри пари без претходно судско решение?
  Дали има некаква основа за тужба?
   
 5. blek stena

  blek stena

  Член од:
  30 ноември 2010
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  48
   
 6. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  8.436
  Допаѓања:
  15.302
  На МРТВ на два пати преку писмо им беше доставен наодот од специјалист.
   
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.756
  ако е препорачано треба да вреди како доказ дека е пратено тогаш и тогаш. Кога праќаме како физички лица за ујп на пример користиме препорачано. Дали контактиравте телефонски или лично? Можда и тогаш ќе имате матканици ама побрзо ќе знаете на што сте со документите од докторот и што понатаму.
   
 8. iphone

  iphone

  Член од:
  23 октомври 2013
  Мислења:
  817
  Допаѓања:
  160
  kako ne ispocrkaat site u toa skapanoto MTV !
   
 9. Mark Renton

  Mark Renton I live by the tune, I die by the book

  Член од:
  12 ноември 2009
  Мислења:
  4.842
  Допаѓања:
  3.859
  Блокирана ми е сметката ради не плаќање. Кои чекори треба да се превземат за да ми ја одблокираат? Значи сакам да платам, но не ми ги даваат сметките и не ми кажуваат колку треба да се плати.. Некој со слично искуство?
   
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  Сега, со наплив на Турски серии кој се синхронизирани на македонски, а нема титлување, глувите, па и делумно глуви се во нерамноправна состојба, ништо не можат да пратат. :mad: Посебно што ако е доцна навечер не е во ред силно да се пушта тонот а неразбирливо е !!
   
 11. tomcedoo

  tomcedoo

  Член од:
  24 август 2011
  Мислења:
  88
  Допаѓања:
  19
  Значи вака си имав патешествије
  Во 2012 ми стигна за РДТ, отидов се одјавив(двојно задолжување) оти веќе на едно име се плаќа(носител на имотниот лист)

  Во ред од тогаш ни сметка ни ништо

  Во понеделникот ми ја Блокираа сметката во банката, цел ден ме шетаа додеа дознаам зошто, банката оти во ујп, ујп оди во МТВ,... наводно сум требал за 2012 и 2013 да платам,

  ајде одново поднесување лист на двојно задолжување, па носење во куманово во ујп, па во штип,...
  За да денес сметкатам и е одблокирана и од неа се одземени нешто средства, точно незнам колку на нлбклик касни малку

  И да е ситуацијата уште потрагична за оваа јас немам никакво писмо известување и сл од банката дека СМЕТКАТА КЕ МИ Е БЛОКИРАНА,

  кажете ми имам право да се жалам во банката, или да турам пепел, на ~1000ден за деблокирање и да молам бога пак да не ми ја блокираат, кога посакаат !!!
   
 12. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.708
  Допаѓања:
  10.149
  УЈП блокираше 20 илјади сметки заради радиодифузна такса

  [​IMG]
  Неплатена радиодифузна такса – само по овој основ нделава УЈП замрзна околу 20 илјади сметки на граѓани. Од почетокот на месецов граѓаните немаат пристап до нивните трансакциски сметки, а за да ги одблокираат треба да платат и еден куп трошоци – такси за присилна наплата, тарифи за блокада и деблокада на сметката.
  Така за неплатени сметки за радиодифузна такса, од кои една изнесува 190 денари, можат да си навлечат неколку илјади денари трошоци. Граѓаните се збунети и револтирани. Велат дека платите се мали, па не секогаш доволни за да се покријат сите трошоци во еден месец.
   
 13. DIJAMANTE

  DIJAMANTE

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  3.963
  Допаѓања:
  1.072
  Таксата е мала и мислам дека секој може да си ја дозволи. Добро што не почнат д аказнуваат и од порано луѓе што со години не плаќале.
  Точно дека не ни се свиѓа тоа што плаќаме такса за државна телевизија, но така е во секоја држава.
   
 14. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.708
  Допаѓања:
  10.149

  Ти редовно плаќаш РДТ такса?
   
 15. DIJAMANTE

  DIJAMANTE

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  3.963
  Допаѓања:
  1.072
  Да како и најголем број на македонски семејства
   

Сподели преку: