Радиодифузна такса!

Член од
3 ноември 2007
Мислења
189
Поени од реакции
58
Овие од УЈП навистина се или ненормални или ги згрешиле апчињата, мене ми стигнаа решенија за РДТ за сите членови во семејството, вкупно 4, како дојде во државава човек да не знае дали да плаче дали да се смее...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Овие од УЈП навистина се или ненормални или ги згрешиле апчињата, мене ми стигнаа решенија за РДТ за сите членови во семејството, вкупно 4, како дојде во државава човек да не знае дали да плаче дали да се смее...
Koклу телевизора имаш дома :LOL: Гаси и тоа бољерот може и он да фаќа сигнал :LOL:
озбилно,не се нормални...
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Кучиња гнасни!!!
Па уште и да се плати до 15 ти а денес е 19 ти, што им е на овие бре. И сега пари за жалби треба да се даваат, курци палци, за што, за грешка или алчност на други, кучиња!
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
не се нормални нас з аедно домаќонство ни стигнаа 4 сметки !!!

бог да чува :tapp: !!!!
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Ме интересира, дали на тие што им стигнале 2 или повеќе сметки се женети/омажени, т.е дали имаат семејство се рачунаат како посебно или на сите полнолетни членови им има стигнато?????
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
денеска стасаа 5 сметки кај мене дома. за сите посебно :mad: овие се мрднале. УЈП вика ние ништо не знајме еве ви број јавете се во МРТ... на бројот на МРТ никој не крева.. друг начин да се пожалиш е со жалба и уплаќање на 250ден на трезорска сметка.. ама прашање е кога и дали ќе ја разгледаат жалбата, а дотогаш ќе си плаќаме и оро ќе играме... не плаќаш? епа ќе ти запрат од трансакциона сметка автоматски...
сигурно треба да се пополни некоја финансиска дупка па ајде да збираме пари од народот... каква диктатура!!!
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
Ме интересира, дали на тие што им стигнале 2 или повеќе сметки се женети/омажени, т.е дали имаат семејство се рачунаат како посебно или на сите полнолетни членови им има стигнато?????
Најверојатно на сите полнолетни членови.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Еве да речеме дека му стигне сметка на некој кој е студент или е полнолетен ама не работи, едноставно нема да плаќа, што му можат кога нема ништо на свое име, неможат ништо да му попишат пошто нели не поседува ништо на свое име, нема куќа,нема земјиште нема автомобил, нема ништо?????:confused:
 
Член од
24 март 2011
Мислења
134
Поени од реакции
55
Kaj mene vo zgrada ima vakov slucaj,stigna smetka na komsivka koja e mazena pred 5 godini vo germanija i ima novo prezime od mazotssi,smetkata i dosla so novoto prezime a na adresa kaj sto ziveese pred 5 godini,isto smetki dojdoja i za nejzinite roditeli koi ziveat vo ovoj stan(kaj sto ziveese i doticnata komsika za koja zboruvav),Kako na stan od tatkomi kade sto ziveam jas so soprugata dojde smetka za mojata sopruga!!!!!!!!!
Definitivno ovie ne se normalni i so smetkive nekontrolirano se rasfrlaat,uste ne mi e jasno od kade gi ukradoja podatocive za klientite,od kade protekle ovie podatoci dali od nekoe od ministerstvata,dali ima odgovornost za sevo ova.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Еве да речеме дека му стигне сметка на некој кој е студент или е полнолетен ама не работи, едноставно нема да плаќа, што му можат кога нема ништо на свое име, неможат ништо да му попишат пошто нели не поседува ништо на свое име, нема куќа,нема земјиште нема автомобил, нема ништо?????:confused:
Ќе го пратат на принудна работа во Сибир или ќе лепи плакати за следните избори.

uste ne mi e jasno od kade gi ukradoja podatocive za klientite
ОЗНА све дозна.
 
K

King_Stone

Гостин
А уште што е потрагично,граѓаните нема каде да го кажат своето мислење,реакција.Овие од Сител и Канал 5,се владини.Сега за сега сите ќутат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
И други се имаат пожалено, слушам од пријатели. Не ни стигнало сеуште, а после како и што...Нели наплатата сега оди преку системот на УЈП. Како тоа дури и на членови од фамилија им е испратена претплата и како за тоа оние кои притиснале на копчето за печаење не знаеле што се се печати, од која база :confused::confused: ...
Еве да речеме дека му стигне сметка на некој кој е студент или е полнолетен ама не работи, едноставно нема да плаќа, што му можат кога нема ништо на свое име, неможат ништо да му попишат пошто нели не поседува ништо на свое име, нема куќа,нема земјиште нема автомобил, нема ништо?????:confused:
и мене тоа ме интересира. Затоа ќе наплатат од друг полнолетен (брачен другар, баба дедо...) член што пак е добра пара па додека се докаже ...
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
38
Поени од реакции
49
Еве еден начин за да го решите овај хаос со РДТ
Пополнете го ова барање и испратете го на нивната адреса препорачано. Ставете и опомена пред тужба составена од адвокат за нарушување на грајѓанско право .... знае адвокат што иде за вакви малверзации и заедно со барањето препорачано до нив на нивна адреса . Се разбира не морате ова второво али е препорачливо. Од извор на невладини организации добив информација дека може да се прати заедничко писмо до двете слузби, на УЈП и на МРТВ . Кога и дали ќе се реализира ова од нивна страна незнам, но сигурно нема да седат со скрстени раце, иницијативата е испратена и се чека мислење .

Еве коко изгледа документот -



Б А Р А Њ Е

Име и презиме _____________________________________________________________
Живеалиште и адреса ________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Барам од насловот да изврши исправка во регистерот на Обврзници за РДТ поради следните причини (да се заокружат причините):
1. Промена на адресни податоци;

2. Двојно задолжување на исто семејно домаќинство;

3. Ослободување од плаќање на РДТ,согласно со член 146, став 3, од Законот за
радиодифузна дејност ,(оштетен вид или слух );

4. Физички лица обврзници за РД такса кои досега не се регистрирани;

5. Починати лица илиникој не живее (празен стан) ;

6. Починат член на семејното домаќинство;

Образложение: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ЗАБЕЛЕШКА:



__________________ _________________________
(Mесто и датум) Барател

линк за преземање на документот -

БАРАЊЕ ДО СЕКТОР ЗА РАДИОДИФУЗНА ТАКСА
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Еве еден начин за да го решите овај хаос со РДТ
Пополнете го ова барање и испратете го на нивната адреса препорачано. Ставете и опомена пред тужба составена од адвокат за нарушување на грајѓанско право .... знае адвокат што иде за вакви малверзации и заедно со барањето препорачано до нив на нивна адреса . Се разбира не морате ова второво али е препорачливо. Од извор на невладини организации добив информација дека може да се прати заедничко писмо до двете слузби, на УЈП и на МРТВ . Кога и дали ќе се реализира ова од нивна страна незнам, но сигурно нема да седат со скрстени раце, иницијативата е испратена и се чека мислење .

Еве коко изгледа документот -



Б А Р А Њ Е

Име и презиме _____________________________________________________________
Живеалиште и адреса ________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Барам од насловот да изврши исправка во регистерот на Обврзници за РДТ поради следните причини (да се заокружат причините):
1. Промена на адресни податоци;

2. Двојно задолжување на исто семејно домаќинство;

3. Ослободување од плаќање на РДТ,согласно со член 146, став 3, од Законот за
радиодифузна дејност ,(оштетен вид или слух );

4. Физички лица обврзници за РД такса кои досега не се регистрирани;

5. Починати лица илиникој не живее (празен стан) ;

6. Починат член на семејното домаќинство;

Образложение: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ЗАБЕЛЕШКА:



__________________ _________________________
(Mесто и датум) Барател

линк за преземање на документот -

БАРАЊЕ ДО СЕКТОР ЗА РАДИОДИФУЗНА ТАКСА
И мене ми дојде а јас не сум сопственик на стан.Глупости живи само гледаат да земаат пари.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Обврската за плаќање на радидифузната такса, според член 146 став 1 се однесува и на:
- секое семејно домаќинство во Република Македонија;


а не секој поединец во семејството.:mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom