Радиодифузна такса!

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Јас да. Две црни овци :) ама кога е преку ујп се мора...две пакла цигари.
Еве и јас да се пофалам ПЛАЌАМ РДТ . :toe:А што да правам, несакам никакви заостанати сметки.
Ова е луда власт. ајт нека си оди што побрзо. И на 5. јуни да избереме сосема некој трети ( ако има воопшто такви)
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
Ова е најмногу тапа такса за која сум чул во целиот ми живот. :ROFLMAO:
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Според Законот за радиодифузна дејност, треба и куќните совети (по ново заедница на сопственици) да плаќаат, бидејќи се регистрирани како правни лица, ама бидејќи предизвика реакции, при толкувањето од советот кажаа дека се изземени куќните совети од плаќање, што значи не треба да плаќаат (конечно победа :icon_lol: )

Не си само ти, мислам дека многу почнаа да плаќаат, меѓу нив и јас, само пази ги овие од УЈП, ми стигнува сметка на 18ти, а пишува краен рок за плаќање 15ти :zid: после тоа засметуваат камата, идиотска работа
Princezo
Od pred izvesno vreme postoi avtenticno tolkuvanje od Zakonodavnata komisija na Sobranieto na RM so koe sto e precizirano deka ne treba da plakaat RDT site onie koi ne se registrirani spored zakon za trgovski drustva tuku vrz osnova na drugi zakoni (advokati, notari, izvrsiteli, kukni soveti, individualni zemjodelci, zdruzenija na gradjani i sl.)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Od pred izvesno vreme postoi avtenticno tolkuvanje od Zakonodavnata komisija na Sobranieto na RM so koe sto e precizirano deka ne treba da plakaat RDT site onie koi ne se registrirani spored zakon za trgovski drustva tuku vrz osnova na drugi zakoni (advokati, notari, izvrsiteli, kukni soveti, individualni zemjodelci, zdruzenija na gradjani i sl.)
Хехехех, онака принцезо, колку швалерски звучи :)
Иначе тоа кога го пишав, уште не беше одлучено, а следам бааги ствари со толкувања и нови закони. Така да фала што ме потсети, сепак информацијава ја знам одамна, уште од моментот на одлучување, за жал тука не сум пишала. Како и да е, овде најчесто луѓето се жалат, а тоа е причината што не ме поттикнала да напишам дека е одлучено во наша корист, и покрај тоа што цитираниот дел убаво кажува дека одлучиле да не плаќаат куќните совети.
Во секој случај, фала на update.:)
 
Член од
28 август 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Eee.. Luge luge sega gledam deka vi go nasle lekot kako da vi gi zemat parite. Znaci U J P bil lekot. Samo mozam da vi kazam sto poveke NE plakame sme posilni. Jas ne plakam nema ni da plakam.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам Прашање односно радиодифузна такса
На Моите родители им стигнало на сметка од евн заостанат долг за радиодифузна такса од 2344 денари, откако го платиле износот во сметката од евн за следниот месец на местото кадешто во старата сметка го пишуваше заостанатиот долг сега има нов износ од 2800 денари камата. Дајте совети како да постапиме евентуално, да се плати или ако не го платиме какви последици би можело да има.
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали има некои нови измени во законот за РДТ,па за април 2012 пристигнаа сметки за секоја адреса на корисникот ,на пр. ако има плус еден или два стана, да плаќа уште една или две такси.Колку знам досега по закон се плаќаше по корисник ,а не по секој стан.Молам совет дали да ги платам дупливе сметки!:(:mad::confused:
--- надополнето: 23 мај 2012 во 23:37 ---
Дали има некои нови измени во законот за РДТ,па за април 2012 пристигнаа сметки за секоја адреса на корисникот ,на пр. ако има плус еден или два стана, да плаќа уште една или две такси.Колку знам досега по закон се плаќаше по корисник ,а не по секој стан.Молам совет дали да ги платам дупливе сметки!:(:mad::confused:
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Имам нова невселена куќа немам ни телевизор ни радио ни двд во неа. Денеска ми стигна од Радиодифузија да платам 190 денари, бидејки не користам ништо од нивните услуги има ли шанси да се избегне плаќањето.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
На еден другар и покрај то што си плакат неговите родители редовно, овие им пратиле нова честитка гратис сега и на другарот на име така да треба да плакаат двапати иако живеат заедно , ништо не ме изненадува од овие паразити повеке така да наредно ке плакаме и за кукичкиве за кучиња, кој има фарми и за нив, а овие 190 за некое време двојно ке се зголемат.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Имам нова невселена куќа немам ни телевизор ни радио ни двд во неа. Денеска ми стигна од Радиодифузија да платам 190 денари, бидејки не користам ништо од нивните услуги има ли шанси да се избегне плаќањето.
значи плаќањето на радиодифузната такса повеќе не зависи од тоа дали поседуваш тв или радио приемник,таа сега има статус на јавна давачка и како таква мора да ја плаќа секој независно од тоа дали ги гледа или слуша програмите на јавниот сервис
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.805
Поени од реакции
15.885
Случајно да не му стигна на некој на двајца члена од фамилијата да плаќаат РДТ ?
Денеска стигна кај нас, и на мое име и на татко ми, океј тоа за татко ми е оправдано(си идеше и порано..), ама ова што треба да плаќам јас, а не сум носител на семејството е глупост..
Некој да не е информиран нешто повеќе околу ова.
Иначе поднесов барање одма, за нареден месец да не ми стигне нова сметка, којзнае што ќе испадне на крај, ама стварно ја претеруваат.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
38
Поени од реакции
49
Да исто и кај нас, добивме две РДТ на мое име како и досега, и ново за таткоми , и од овај месец 08.2012 за прв пат, ме интересира што е пак сега ова, ајде некој поинформиран да даде некоја информација за оваа глупост, можеби не е глупост ама на овај начин да се доставува ново решение за утврдување на РДТ без да те информираат, како гром од ведро небо ..... е тоа е тоа кај нас да те стрижат како овца кој како стигне и кој како може. Оваа лакрдија ќе се врати како бумеранг кој и да го смислил и утврдил, знаат сите со Телеком што се случи..... јасно е веќе до каде сме со демократијата кај нас, за жал . И да се надоврзам , денеска сме 18-ти а треба да платиме до 15-ти, прајкањето на решенијата е катастрофа, со закаснување од неколку дена, печатот од поштата е со датум од 15.10.12.15, каматите се пресметуваат од 15 натаму....
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
468
Поени од реакции
573
Со здравје да си ги плаќате РДТ сметките на кој му има стигнато.
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 19:42 ---
Имам Прашање односно радиодифузна такса
На Моите родители им стигнало на сметка од евн заостанат долг за радиодифузна такса од 2344 денари, откако го платиле износот во сметката од евн за следниот месец на местото кадешто во старата сметка го пишуваше заостанатиот долг сега има нов износ од 2800 денари камата. Дајте совети како да постапиме евентуално, да се плати или ако не го платиме какви последици би можело да има.
Платете ја и втората сметка ако дојде трета и третата па така натаму.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
И кај други семејства стигнале сметки за секој член од семејството. Ако поднесуваш приговор имаш такса од 250 денари па сеа рачунајте колку пари од тоа ќе соберат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom