Работа на брод

Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Екскурзии водич така нешто нема некој посебен захтев работата, ама за да отидеш таму потребно е искуство и познавање на минимум 2 јазици мислам дека... јбг шознам, интересна работа плус имаш 2000+ долари плата шо мислам дека е топ
Мислев за ентерлевел позиција

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Мислев за ентерлевел позиција

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
За тоа немаш многу опции, хотел утилити, мес атендент - кафе атендент, со некој тренинг асст вејтер евентуално, незнам шо друго, ама види не се тие таму глупи, и генерален менаџер да те стават ако не те бива џабе е, туку овие ти се позиции од 700-110 долари, така нешто
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Освен медицинско немам никакво друго, ама знам другарка што со 0минути раб искуство замина на брод и тоа во бар моментално е бартендер.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Жените се дефицитарни на бродовите.
Уште ако има плави очи и бисерно бели заби, ти можеш да жонглираш со нарачките, можеш да ги знаеш на памет сите сингл малт вискија од 1956 па наваму, таа ќе има предност пред тебе.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
А сега ми е јасно зошто 30-40 посто од женските носеа леќи или зелени или плави :)
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Може нема врска со темата, но претпоставувам дека тука ќе добијам најточни одговори.
Може некој да ми каже кога бродовите (мислам на големите крузери) се “паркирани“, колку метри се отприлика оддалечен од пристаништето? :)
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Може нема врска со темата, но претпоставувам дека тука ќе добијам најточни одговори.
Може некој да ми каже кога бродовите (мислам на големите крузери) се “паркирани“, колку метри се отприлика оддалечен од пристаништето? :)
Околу2-3 метри
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.850
Може нема врска со темата, но претпоставувам дека тука ќе добијам најточни одговори.
Може некој да ми каже кога бродовите (мислам на големите крузери) се “паркирани“, колку метри се отприлика оддалечен од пристаништето? :)





;)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.541
Поени од реакции
11.625
Околу2-3 метри
Е ми з'ш му кажавте, поинтересно ќе беше да му кажевте дека бродот е среде залив, патниците ги транспортираат со глисери, а вработените сами мораат со дрвени кајчиНа со весла да пристигнат до бродот. :D
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Е ми з'ш му кажавте, поинтересно ќе беше да му кажевте дека бродот е среде залив, патниците ги транспортираат со глисери, а вработените сами мораат со дрвени кајчиНа со весла да пристигнат до бродот. :D
Требаше...
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Е ми з'ш му кажавте, поинтересно ќе беше да му кажевте дека бродот е среде залив, патниците ги транспортираат со глисери, а вработените сами мораат со дрвени кајчиНа со весла да пристигнат до бродот. :D
Има и такви случаеви каде што е плитко бродот застанува подалеку и со глисери тако звани тендери се пренесуваат патниците на копно, а вработените пливаат :). Шала настрана има портови каде бродовите неможат да дојдат до порт па се користат брочиња кои ги викаат тендери.

Пример на Кајмански острови и Белизе е таков случај. Можеби има и други портово но од тие јас што сум бил тие два се такви.

И сега додека пишував си помислив Белизе, Кајмански острови..... тендери. Ха
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.850
Има и такви случаеви каде што е плитко бродот застанува подалеку и со глисери тако звани тендери се пренесуваат патниците на копно, а вработените пливаат :). Шала настрана има портови каде бродовите неможат да дојдат до порт па се користат брочиња кои ги викаат тендери.

Пример на Кајмански острови и Белизе е таков случај. Можеби има и други портово но од тие јас што сум бил тие два се такви.

И сега додека пишував си помислив Белизе, Кајмански острови..... тендери. Ха
Не се глисери, тендерите кои се на бродот се дел од спасувачките бродови (life boats), разликата е во тоа шо тие неколку тендери имаат поголем капацитет од останатите life boats, обично се двомоторци како и некои други подобрувања шо ги издвојуваат, на прв поглед вообичаено и нема разлика. :icon_lol: Мене тендери најмногу ме потсеќаат на Half Moon Cay ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom